Whatsapp

Tip Rinoplasti

Seans Sayısı
1
Operasyon Süresi
2-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
2 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
10 Gün
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Rinoplasti Nedir?

Tip Rinoplasti; Burnumuz, çıkıntılı bir yapıya sahip olması nedeniyle hem çok çabuk travmatize olma hem de meydana gelen deformasyonların çok rahat bir şekilde göründüğü, kamuflajın neredeyse imkansız olduğu bir organımızdır.

Burnumuzda doğuştan itibaren çeşitli anomaliler olabileceği gibi kaza, düşme vb. doğum sonrası da çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

Eğer burnumuzda herhangi bir anomali söz konusuysa hem önden hem de yandan bakıldığında bu anomali çok çabuk farkedilebilir.

Rinoplasti, burun estetiği ameliyatının literatürdeki adıdır. Tip rinoplasti işlemi, burun estetiği ameliyatına göre daha dar kapsamlı olduğu için bazı çevrelerde tip rinoplasti işlemi mini rinoplasti olarak geçmektedir.

Özellikle yandan bakıldığında çehremizin görünümünü direkt etkileyen deformasyonlar kendini gösterebilir. Mesela burun ucunuzu düşünün. Burun ucundaki küçük bir düşüklük, eğiklik veya hacimsizlik yan profilden bakıldığında birçok insanın sizinle ilgili gözüne çarpacak ilk durumdur.

Burnun çıkıntılı yapısı ve yandan bakıldığı anda burun ucunun yüzünüzün ileriye doğru bitiş noktası olduğu için burun ucundaki problemler hemen kendini gösterir.

Söz konusu burun estetiği ameliyatları olduğunda burun ucu estetiğinin küçük ve basit bir prosedür olduğu düşünebilir. Küçük olduğu doğrudur ancak burun ucu estetiği basit bir operasyon değildir.

Burnun hemen hemen her bölümünde olduğu gibi burun ucunda da hassas müdahaleye ihtiyaç vardır. Burun ucunun fazla hacimlendirilmesi veya haddinden fazla kaldırılması, estetikten uzak bir görünüme neden olur.

Bu tür problemlerle karşılaşmamak için de burun ucunuzda bir müdahaleye ihtiyaç duyduğunuzda mutlaka tecrübeli bir plastik cerraha danışılmalıdır.

Burun ucu estetiğine dair detaylara geçmeden önce şunu belirtmekte fayda görüyoruz; burun ucu da dahil olmak üzere burunla ilgili estetik operasyonlar, çok fazla talep gördüğü için yetkin olan olmayan birçok kişi günümüzde burun estetiği yaptığını iddia etmektedir.

Operasyon sonrası mutsuz olmamak ve başarılı bir sonuç elde etmek için burun estetiği operasyonlarında plastik cerrah seçerken mutlaka titizlikle davranmalı, ilgili cerrahın eğitim ve tecrübesini sorgulamalı, mümkünse önceki hastalarına dair fotoğrafları görmeyi talep etmelisiniz.

İyi eğitimli ve tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılan burun ucu estetiğinin de dahil olduğu tüm burun estetiği operasyonlarında yüksek hasta memnuniyetinin sağlandığı yüz güldüren sonuçlar almak mümkündür.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği nedir?

Tip rinoplasti veya bir diğer ismiyle burun ucu estetiği, plastik cerrahlar tarafından yapılan bir operasyondur. Burun ucu estetiğinde amaç, küçük bir dokunuş diyebileceğimiz kadar küçük bir müdahale ile burun ucuna daha estetik bir görünüm kazandırmaktır.

Genel veya lokal anestezi altında yapılan bir işlem olan burun ucu estetiği ameliyatı ortalama 30 ila 45 dakikada tamamlanabilmektedir.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği nasıl yapılır?

Burun ucu estetiği ameliyathane ortamında genel veya lokal anestezi altında yapılan bir operasyondur. Hangi anestezi türünün kullanılacağına operasyonun kapsamı doğrultusunda karar verilir.

Operasyonda kemik yapıya dokunulmaz bu nedenle ameliyat kısa sürede tamamlanır. Eğer burun ucundaki düşüklük giderilecekse burun ucu iç kısımdan yukarı doğru kaldırılır. Burun ucu küçültülecekse kıkırdak yapıya müdahale edilerek yüz ile uyumlu bir görünüm elde edilir.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği ne işe yarar?

Burun ucu estetiği, farklı nedenlere bağlı olarak burun ucu burun yapısından daha aşağıda olan hastalara uygulanan bir işlemdir.

Burun ucu estetiği ameliyatıyla burun ucu kaldırabilir, burun deliklerinde asimetri giderebilir. Burun ucu estetiği, pratik diyebileceğimiz bir uygulamadır.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği için doğru zaman nedir?

Burun ucu estetiği ameliyatları her mevsim yapılabilen operasyonlardır. Geçtiğimiz yıllarda özellikle yaz aylarında estetik operasyonlar, iyileşme döneminin zorlu olması nedeniyle tercih edilmemekteydi.

Ancak günümüzde gelişen medikal teknolojiler sayesinde iyileşme süreçleri de en az ameliyatların kendisi kadar konforlu bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Bu sebeple her mevsim rahatlıkla estetik operasyon yaptırılabilir. Bununla birlikte burun ucu estetiğinde de tıpkı diğer burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

Burun ucu estetiği olabilmek için hastaların 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği hazırlık süreci nasıldır?

Burun ucu estetiği her ne kadar küçük bir operasyon olsa da hazırlık süreci gerektirmektedir. Burun ucu estetiği ameliyatına hazırlanırken de tıpkı diğer operasyonlardan önce olduğu gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara verilir. Bitki çayları ve gıda takviyeleri alınmaz.

Operasyondan yaklaşık 10 gün önce sigara ve alkol kullanımına ara verilir.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği kimlere yapılır?

Burun ucundaki düşük görünümden şikayetçi olan, burun deliklerinde asimetri olan, burun ucu olması gerekenden büyük veya küçük olan, 18 yaşını doldurmuş ve anestezi almaya tıbbi bir engeli bulunmayan her kadın ve erkek burun ucu estetiği ameliyatı olabilir.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği kimlere yapılmaz?

18 yaşından küçük olanlara, yan hastalıkları nedeniyle anestezi alması tıbben uygun olmayan  hastalara ve burnundaki deformasyonun düzeltilmesi için burun ucundan ziyade burun estetiği ameliyatına ihtiyacı olanlara burun ucu estetik ameliyatı yapılmaz.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği için yaş sınırı nedir?

Tip rinoplasti işlemlerinde alt yaş sınırı 18’dir. Bununla birlikte herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği sonrasında iz kalır mı?

Burun ucu estetiği ameliyatlarında burna, genellikle burnun iç kısmından müdahale edilir. Bu sayede gözle görülür bir iz olmaz. Bu nedenle söz konusu burun ucu estetiği ameliyatı olduğunda işlem için neredeyse izsiz bir operasyon demek mümkündür.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği iyileşme süreci nasıldır?

Operasyon sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur. İşlemden birkaç saat sonra hastalar rahatlıkla hastaneden taburcu olabilir. Operasyonu takip eden ilk günlerde şişlik ve ödem görülmesi beklenen bir durumdur. Buz kompresi yaparak şişlik ve ödem 1 hafta içerisinde minimalize edilebilir.

Operasyondan 1 hafta sonra hastalar günlük rutinlerine rahatlıkla dönebilir. Operasyon sonrası ilk 3 ay içerisinde büyük oranda iyileşme görülür. Burnun son şeklini alması ise 6 ayı bulur.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği dezavantajları nelerdir?

Burun ucu estetik ameliyatı dar kapsamlı bir ameliyattır. Bu operasyonda sadece burun ucunun büyüklüğüne, burun deliklerine ve burun ucunun düşüklüğüne müdahale edilir.

Burun ucu estetiğinde burnun kemerli yapısı düzeltilmez veya burun kapsamlı olarak küçültülmez. Bu operasyonun etki alanı, klasik burun estetiği ameliyatına göre çok daha dardır.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği fiyatları 2024

Burun ucu estetik ameliyatının fiyatı, işlemin kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle en iyi fiyat bilgisi için hastaların mutlaka öncesinde konsültasyon muayenesini olmaları gerekmektedir.

Burun ucu estetik ameliyatı ile ilgili konsültasyon muayenesi almak için telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Tip rinoplasti burun ucu estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği yaptıranların yorumları

Burun ucu estetiği ameliyatı yaptıran hastaların en çok üzerinde durdukları konu hızlı iyileşme süreci ve operasyon sonrası hastanede kalmalarına gerek olmayışıdır.

Bununla birlikte operasyon öncesinde özellikle burun deliklerinde asimetri için endişeli olan hastalar, operasyon sonrasında burun deliklerinde büyük oranda simetrik bir görünüm elde edildiğini belirtmişlerdir.

Burun ucu estetik ameliyatı yaptıranların yorumları arasında öne çıkan bir diğer geri bildirim de artık yan profilden rahatlıkla, kendilerine daha fazla güvenerek fotoğraf çektirdiklerini söylemeleridir. Burun ucu estetik ameliyatı, yüksek hasta memnuniyetinin sağlandığı bir operasyondur.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği tedavi özeti

 • Ameliyathane ortamında yapılır.
 • Genel veya lokal anestezi altında yapılabilir.
 • İşlem ortalama 45 dakikada tamamlanır.
 • Burundaki kemik dokuya müdahale edilmez.
 • Tekil olarak yapılabileceği gibi klasik burun estetiği ameliyatı kapsamında da yapılabilir.
 • Operasyon sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur.
 • Basit bir operasyon olduğu için birçok yüz uygulamasıyla kombine bir şekilde yapılabilir.

Tip Rinoplasti Burun Ucu Estetiği ile ilgili sık sorulan sorular

Küçük bir müdahale olması ve pratik şekilde tamamlanması nedeniyle burun ucu estetiği ameliyatlarıyla ilgili hastaların aklında birçok soru olmaktadır.

Sadece burun ucu ameliyatı mümkün mü, diğer operasyonlarla birleştirilebilir mi veya ameliyatsız yapılabilir mi gibi birçok soruyu ve hatta daha fazlasını cevaplarıyla birlikte sizler için derledik. İşte burun ucu estetiği ameliyatıyla ilgili merak edilenler!

 • Sadece burun ucu ameliyatı olur mu?

Evet, literatürde tip rinoplasti olarak geçen burun ucu estetiği, klasik bir burun ameliyatı kapsamında yapılabildiği gibi tekil olarak da uygulanabilmektedir.

 • Burun ucu estetiği kolay mı?

Burun ucu estetiği, burun estetiği ameliyatlarına göre daha dar kapsamlı operasyonlardır. Bu ameliyatlar, daha kısa sürer ve iyileşme süreçleri çok daha konforlu ve basittir. Dolayısıyla evet, söz konusu burun ucu estetiği olduğunda operasyonun kolay bir ameliyat olduğunu söylemek mümkündür.

 • Burun ucu estetiğinin sonuçları kalıcı mı?

Doğru bir şekilde, kişiye özel olarak planlanan burun ucu estetiği ameliyatlarının sonuçları ömürlüktür.

 • Burun ucu estetiği ile burun delikleri düzeltilir mi?

Burun deliklerinin simetrik olmaması, günümüzde birçok kadın ve erkeğin yaşadığı ortak sorunlardan biridir. Burun ucu estetiği ameliyatı ile burun deliklerinde asimetri giderebilir.

 • Burun ucu estetiği sonrası burun ucu düşer mi?

Doğru bir şekilde, tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılmayan bir burun ucu estetiği ameliyatı sonrasında burun ucu düşmesi dediğimiz durumla karşılaşmak mümkündür. Bu durumda burun ucu, burun sırtından daha da aşağıda konumlanır. Estetik olarak kötü bir görünüme neden olan burun ucu düşmesi, tedavi edilebilir bir durumdur.

 • Büyük burun delikleri burun ucu estetiğiyle küçültülür mü?

Evet, doğru bir değerlendirme sonrası burun ucu estetiği ile burun deliklerini küçültmek, aralarındaki asimetriyi gidermek mümkündür.

 • Burun ucu estetiği lokal anestezi ile yapılır mı?

Yapılacak işlemin kapsamına göre değişmekle birlikte burun ucu estetiği ameliyatları lokal anestezi altında da yapılabilmektedir.

 • Burun törpüleme nedir?

Burun törpüleme, burun ucu estetiğinden tamamen farklı bir operasyondur. Bu operasyonda burun kemeri cerrahi aletlerle törpülenerek burundaki kemerli görünüm ortadan kaldırılır.

 • Sinüzit hastaları burun ucu estetiği olabilir mi?

Evet, olabilir. Sinüzit hastalığına sahip olanların burun ucu estetiği de dahil olmak üzere burun estetiği ameliyatlarından herhangi birini olmalarında hiçbir sakınca yoktur.

 • Burun ucu estetiği sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Operasyondan sonraki ilk 2-3 haftalık süre içerisinde ağır egzersizlerden kaçınmalı, sadece hafif tempolu yürüyüşler yapmalısınız. Bu süre zarfı sonrasında adım adım eski egzersiz programınıza dönebilirsiniz.

 • Burun ucu estetiği sonrası ödem ve şişlik ne zaman geçer?

Düzenli soğuk kompres uygulamaları sonrasında ameliyattan sonraki ilk 1 ay içerisinde ödem ve şişlik yavaş yavaş geride kalmaktadır.

 • Burun ucu estetiği sonrası morluk olur mu?

Burun estetiği ameliyatlarındaki kadar olmasa da burun ucu estetiğinden sonra bazı hastalarda morluk görülebilir. Bu morluklar operasyondan sonraki ilk hafta içerisinde yavaş yavaş belirsizleşerek geçmektedir.

 • Burun ucu estetiği sonrasında atel takılır mı?

Hayır, burun ucu estetiğinden sonra sadece özel yapışkanlı bantlar kullanılır. Bu operasyonda atel kullanımına gerek yoktur.

 • Burun ucu estetiğinde tampon kullanılır mı?

Hayır, burun ucu estetiği ameliyatlarında tampon kullanılmamaktadır.

 • Burun ucu estetiği sonrasında koku alma kaybı olur mu?

Tüm burun estetiği ameliyatlarında, süreç doğru şekilde planlanıp tecrübeli bir plastik cerrah tarafından uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilir. Başarılı operasyonlarda herhangi bir koku kaybı söz konusu değildir.

 • 3D Vectra XT ile burun ucu estetiği

Burun ucu estetiği yaptırmak isteyen hastalar merkezimize başvurduğunda öncelikle kendileri için konsültasyon randevusu oluşturulur. Konsültasyon muayenesinde hastalarımızın tıbbi geçmişi alınır ve burunlarının formu değerlendirilir.

Tüm burun estetiği operasyonlarının kişiye özel planlanması gerektiği için bu noktada hastamızın fotoğrafları çekilir ve kendi fotoğrafları üzerinden bir ameliyat planı oluşturulur.

Ameliyat planı oluşturulurken bizlere bilgisayar destekli simülasyon şansı sunan 3D Vectra XT cihazından yardım alınır.

Bu cihaz sayesinde hastalarımız, operasyondan sonra yaklaşık olarak nasıl görüneceklerinin ön izlemesini görürler. Tüm planlama buradaki simülasyon programları ile yapılır.

 • Mini rinoplasti ne demek?

Daha dar kapsamlı olduğu için burun ucu estetiğine mini rinoplasti de denmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular