Whatsapp

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Seans Sayısı
1
Operasyon Süresi
2-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
2 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
2 Hafta
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) nedir?

Karın Germe Ameliyatı, vücut şekillendirme operasyonlarından biridir. Dünyada yaygın olarak tercih edilen bir operasyon olan karın germe ameliyatı veya bir diğer ismiyle abdominoplasti, karın bölgesindeki deformasyonları gidermeye yönelik olarak yapılır.

Karın germe ameliyatında amaç, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan cilt gevşemelerini, sarkıklıkları ve kas deformelerini gidermektir. Düz ve fit bir karın görünümünün birincil amaç olduğu karın germe ameliyatı, genel anestezi altında tam teşekküllü bir hastanede yapılır.

Kilo değişimleri kuşkusuz ki içinde yaşadığımız yüzyılın değişmez bir parçası. Eminiz ki aile büyüklerinizden birçok defa şu sözleri duymuşsunuzdur; “Ben senin yaşındayken şu kilodaydım, evlenirken inceciktim, halen daha eski kıyafetlerimi giyebilirim, benim kilom hiç değişmez…”

Geçmişten verilen bu örneklerin pek çoğu doğru olmakla birlikte maalesef günümüzde geçerliliği olabilecek argümanlar değildirler. Geçmiş yıllarda aile büyüklerimizin yaşadığı şartlar, yaşam temposu, beslenme alışkanlıkları hatta besinlerin değerleri dahi günümüze oranla çok daha farklıydı.

Bugün, her ne kadar fit bir görünümü korumaya çalışsak da gerek iş hayatı gerekse içinde bulunduğumuz çağın stresli yaşamsal alışkanlıkları nedeniyle görünümümüzü uzun süre aynı tutabilmemiz pek mümkün değil. Öyle ya bugün tükettimiz besinlerin, sebzelerin dahi eskisi gibi besleyiciliği olmamakla birlikte maruz kaldığımız şehir hayatı, kendimizi dengede tutmamızı oldukça zorlaştırıyor.

Nasıl ki kilo değişimleri bugün hayatımızın bir parçasıysa kilo değişimlerinin getirdiği deformasyonlar da kuşkusuz ki sıklıkla karşılaştığımız problemlerden biri. İşte içerisinde bulunduğumuz çağın güzel yanı nedir derseniz, tam da budur deriz.

Belki geçmişin sağladığı şartları bugün sağlayamadığımız için vücudumuz çok daha hızlı deforme oluyor olabilir ancak bugünde, geçmişte olmayan bir şey var; gelişmiş ameliyat yöntemleri ve medikal teknolojiler!

Bugün, kilo değişimleri hayatımızın bir parçası olabilir ama kilo değişimlerinin getirdiği deformasyonlar artık hayatımızın bir parçası olmak zorunda değil. Bölgesel dirençli yağlanmalar, düşük kollajen üretimine bağlı olarak düşük cilt elastikiyeti, cilt çatlakları, gevşeyip sarkan cilt ve deforme olmuş karın kasları… Bu saydıklarımızın hiçbiri hayatımızın bir parçası olmak zorunda değil.

Günümüzün gelişen ameliyat teknikleri sayesinde artık çok kısa sürede yukarıda saydığımız tüm deformasyonlardan kurtulmak mümkün! Öyle ki birkaç saatlik ameliyatın sonunda hastalar ömürlük sonuçlar alırken daha zinde ve fit görünmenin tadını da çıkarabilirler.

Karın germe ameliyatları; kilo değişimleri, geçirilen hamilelikler ve pek çok farklı nedene bağlı olarak karın bölgesinde ortaya çıkan deformasyonları gidermenin etkin yoludur.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) ne işe yarar?

Doğum, aşırı kilo alıp verme ve yaş almaya bağlı olarak oluşan cilt deformasyonlarını gidermenin etkin yolu olan karın germe ameliyatı ile karın kasları onarılır, gevşeyip sarkan fazla deri cerrahi olarak çıkartılarak karın bölgesinde fit, düz bir karın elde edilir.

Karın bölgesinde kilo değişimlerine bağlı olarak ortay açılan çatlakların giderilmesinde de etkili olan karın germe ameliyatı, tam karın germe veya mini karın germe ameliyatı olarak iki farklı şekilde yapılır. Hangi yöntemin kullanılacağına, hastanın karın bölgesindeki deformasyon incelenerek karar verilir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) kimlere yapılır?

18 yaşını doldurmuş, çeşitli sebeplere baplı olarak karın bölgesinde deformasyonlarla karşılaşmak ve anestezi almaya tıbbi bir engeli olmayan her kadın ve erkek karın germe ameliyatı için uygun birer adaydır.

Doğum veya aşırı kilo değişimleri sebebiyle karın bölgesinde deformasyonlarla karşılaşanlar için karın germe ameliyatları, ideal vücut şekillendirme işlemleridir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatı kapsamlı bir operasyondur ve tecrübe gerektirir. Tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılan karın germe ameliyatında iki çeşit kesi kullanılır. Hastanın maruz kaldığı deformasyona göre hem iç çamaşır çizgisi dediğimiz karnın alt bölgesinden yatay hem de dikey kesi yapılır.

Karın germe ameliyatında, önce cilt bir örtü gibi kaldırılarak cilt altı dokulara müdahale edilir. Bu kapsamda eğer ihtiyaç duyuluyorsa liposuction yöntemlerinden destek alınır. Deforme olmuş karın kasları onarılır. Akabinde cilt bir örtü gibi yeniden karın bölgesine örtülür ve gerilir. Bu noktada fazla deri kesilerek cerrahi olarak çıkartılır.

Eğer çok ciddi derecede sarkma ve gevşemeler söz konusuysa o zaman hem yatay hem dikey kesiyle fazla cilt çıkartılır. Yapılan germe işlemi sonrasında karın deliği olması gereken yere taşınır ve dikiş atılarak ameliyat tamamlanır.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) öncesi sonrası

Karın germe ameliyatları, operasyon sonrasında değişimin en net görülebildiği ameliyatlardır. Bu nedenle karın germe ameliyatı öncesi sonrası fotoğrafları bu operasyonu olmak isteyen hastalar için iyi bir referans noktasıdır.

Cerrah araştırması yaparken tercih edeceğiniz merkezlerden öncesi hastalara dair fotoğrafları görmeyi talep etmeniz, karın germe ameliyatınızı yapacak plastik cerrahınızı seçerken size yardımcı olacaktır.

Doku Clinic ailesi olarak uzun yıllara yayılan tecrübemiz sayesinde günümüzde yüzlerce hastamızı daha fit ve daha düz bir karın görünümüne kavuşturduk. Karın germe ameliyatları öncesi sonrası hasta fotoğrafları için web sitemizi inceleyebilir veya merkezimle iletişime geçebilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Konforlu bir operasyon olmakla birlikte karın germe ameliyatı sonrasında hastalarımızın dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Başarılı bir ameliyatın bahsedebilmek için iyileşme döneminde de hastalarımızın bizimle koordineli olması ve cerrahlarımızın yönlendirmelerine harfiyen uyması önemlidir.

Karın germe ameliyatından sonra 1 ay boyunca mutlaka korse kullanılmalıdır. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Ödemlerin daha kısa sürede geçmesi için günlük sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. İyileşme döneminde, iyileşme sürecini yavaşlatacakları için alkol ve sigara tüketiminden kaçınılmalıdır. Gazlı içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Ağır spor ve egzersizlere 2 aydan önce başlanmamalıdır.

İyileşme döneminde sauna, spa, solaryum ve hamam gibi aşırı sıcak mekanların kullanımından kaçınılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) avantajları nelerdir?

Karın germe ameliyatı pek çok avantaja sahip konforlu ve güvenilir bir operasyondur. Ameliyattan hemen sonra etkilerinin gözlemlendiği bir operasyon olan karın germe ameliyatında nihai iyileşme ve karnın son şeklini alması yaklaşık 1,5 ayı bulabilmektedir.

Bununla birlikte karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki fazla derinin alınmasının etkin ve tek yoludur. Müdahale edilen sarkık derinin yanı sıra karın germe ameliyatı ile karın kaslarındaki deformasyonlar da giderilebilmektedir.

Karın germe ameliyatının hastalara sağladığı bir diğer avantaj ise karın bölgesinde meydana gelen cilt çatlaklarının da karın germe ameliyatı ile giderilmesidir. Gevşeyip sarkmaya meyil eden fazla deri alınırken bu deri üzerinde meydana gelen cilt çatlakları da alınmış olur. Böylelikle operasyondan sonra daha düz ve fit bir karnın yanı sıra karın bölgesindeki çatlaklardan arınmış bir cilde de kavuşulmuş olunur.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) için doğru zaman nedir?

Karın germe ameliyatı her mevsim yapılabilen konforlu bir operasyondur. Bununla birlikte karın germe ameliyatına hangi durum veya durumlardan sonra ihtiyaç duyulduğu önemlidir. Örneğin hamilelik döneminde oluşan çatlaklar ve doğum sonrası karın bölgesindeki sarkıklıklar için karın germe ameliyatı düşünülüyorsa o zaman en doğru zaman emzirme dönemi sonrasıdır.

Eğer obezite cerrahisi olarak da bilinen bariatrik ameliyatlardan sonra karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulduysa en doğru zaman bariatrik ameliyatınızdan sonraki 1,5 yıldır. Bunun sebebi, obezite cerrahisi sonrasında 1,5 yıl boyunca hastalar kilo vermeye devam eder. Karın germe ameliyatının başarıya ulaşmasında ideal kilonuzda olmanız veya kilo değişimi yaşamadığınız bir dönemde olmanız önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) için hangi yöntemler kullanılır?

Karın germe ameliyatları, mini karın germe ve tam karın germe olarak iki farklı yöntemle yapılan operasyonlardır. Her iki operasyonda da amaç fit ve düz bir karın elde etmektir. Hastaların maruz kaldığı deformasyonun şiddetine göre hangi yöntemin kullanılacağına karar verilir. Konsültasyon muayenesi esnasında hastaların değerlendirilmesi göz önünde bulundurularak ameliyat planı oluşturulur.

Mini Karın Germe Ameliyatı nedir?

Mini karın germe ameliyatı, sıklıkla başvurulan vücut şekillendirme yöntemlerinden biridir. Mini karın germe ameliyatında amaç karın bölgesindeki deforme olmuş cildi geride bırakmak ve zarar görmüş karın kaslarının onarımını sağlamaktır.

Mini karın germe ameliyatı, tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Mini karın germe ameliyatında iç çamaşır çizgisi dediğimiz karnın alt kısmından yatay bir kesi yapılır.

Bu kesinin akabinde cilt altındaki gevşeyip zarar görmüş karın kasları onarılır ve kaslar gerilir. Cilt altı dokuların şekillendirilmesi tamamlandığında karın derisi gerilir ve germe sonrası elde kalan fazla deri cerrahi olarak kesilip alınır.

Mini karın germe ameliyatı, tam karın germe ameliyatına göre daha dar kapsamlı bir operasyondur. Bu operasyonda karın deliğinin yeri değişmez. Operasyon ortalama 2 saate tamamlanır.

Hangi durumlarda Mini Karın Germe Ameliyatına başvurulur?

Mini karın germe ameliyatına ideal kilosuna yakın, karın bölgesinde kapsamlı deformasyonlar olmayan ancak gevşek cilt nedeniyle müdahaleye ihtiyaç duyulan zamanlarda başvurulur. Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen bir işlem olan karın germe ameliyatı, ihtiyaç halinde liposuction ameliyatıyla birlikte yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) hazırlık süreci nasıldır?

Karın germe ameliyatı kapsamlı bir operasyondur ve diğer pek çok estetik operasyona göre iyileşme süresi daha uzundur. Bu sebeple hazırlık döneminde iyileşmenizi etkileyecek tüm faktörlerden kaçınmanız önemlidir.

Bu kapsamda kan sulandırıcı etki gösteren ilaçların kullanımına ara vermeli, bitki çayları tüketmemeli, kafeinden uzak durmalı, gıda takviyeleri almamalı ve ek vitaminler kullanmamalısınız. Yine bu dönemde özellikle ameliyattan 10 gün önce sigara kullanımını mümkünse bırakmalı, mümkün değilse kullanımına ara vermelisiniz.

İyi ve sağlıklı bir iyileşme dönemi için ameliyatın hazırlık döneminden itibaren cerrahlarımızın yapacağı uyarıları ve yönergeleri takip etmelisiniz.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) kimlere yapılmaz?

18 yaşın altında ve 65 yaşın üstünde, anestezi almaya engel bir durumu olan kadın ve erkekler karın germe ameliyatları için maalesef uygun birer aday değildir. Bununla birlikte eğer yan hastalıklar söz konusuysa veya operasyon yapılacak bölgede açık yara ve enfeksiyon söz konusuysa yine bu hastalara karın germe ameliyatı yapılmamaktadır.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması da yine karın germe ameliyatına engel olan durumlardan biridir. Bu sebeple bağışıklık sistemi zayıf ve vücudundaki kan dolaşımında çeşitli sağlık sorunları olan hastalara da karın germe ameliyatı yapılmamaktadır.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) ne kadar sürer?

Karın germe ameliyatının operasyon süresi tercih edilen karın germe tekniğine göre değişiklik gösterir. Eğer hastalara tam karın germe ameliyatı yapılacaksa operasyon ortalama 3 saatte tamamlanır. Mini karın germe yapılacaksa o zaman operasyon 1-1,5 saat gibi bir sürede tamamlanır.

Karın germe ameliyatı, sıklıkla diğer operasyonlarla yapılan bir operasyondur. Bu kapsamda, kombine ameliyatlarda ameliyatın süresinin uzayacağı unutulmamalıdır.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) için yaş sınırı nedir?

Hemen hemen tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi söz konusu karın germe ameliyatı veya bir diğer deyişle abdominoplasti olduğunda da yaş sınırının 18 olduğunu söyleyebiliriz. Karın germe ameliyatı olmak isteyen adayların mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) tehlikeli mi?

Hangi branş olursa olsun her branşın ameliyatında komplikasyon riski bulunur. Risksiz ameliyat yoktur. Ancak günümüz medikal teknolojileri sayesinde riskler, minimalize edilebilmektedir.

Bununla birlikte özellikle tecrübeli cerrahlar tarafından olası bir komplikasyon çok iyi şekilde yönetilebilmektedir. Bu kapsamda, söz konusu karın germe ameliyatı olduğunda operasyonların konforlu ve güvenilir ameliyatlar olduğunu söylemek mümkündür.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) sonrasında iz kalır mı?

Kapalı teknikle yapılan estetik cerrahi operasyonlarının dışında hemen hemen her ameliyatta operasyon sonrası iz kalır. Önemli olan operasyon sonrası kalacak izi doğru bir ameliyat planıyla en iyi şekilde kamufle edebilmektedir. Karın germe ameliyatlarında kullanılan tekniğe bağlı olarak ameliyat izleri iyi bir şekilde kamufle edilebilmektedir.

Eğer ilgili hastada mini karın germe ameliyatı tercih edildiyse o zaman iç çamaşır çizgisi dediğimiz kısımda çok ince bir iz söz konusudur. Bu iz de ameliyatın akabinde önce kırmızı bir hal alır sonrasında ise zamanla soluklaşarak ten rengine yakın bir renge bürünür. Zamanla iz, varla yok arası bir hale gelir.

Eğer ki tam karın germe ameliyatı tercih edildiyse ve operasyonda çok fazla sarkık deri alımı yapılacaksa  o zaman maalesef izi kamufle etmek mümkün değildir. Ancak operasyon sonrasındaki dönemde tam karın germe ameliyatının izi de zamanla soluklanıp ten rengine yakın bir renk alacağını söylemek mümkündür.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) iyileşme süreci nasıldır?

Karın germe veya bir diğer ismiyle abdominoplasti ameliyatı konforlu bir operasyon olmakla birlikte iyileşme için yaklaşık 1 ay gibi bir süreye ihtiyaç duyulur. Operasyondan sonra hastalara karın bölgesini çepeçevre saracak bir korse giydirilir.

Hastaların bu korseyi 4 hafta boyunca giymesi gerekmektedir. Böylelikle hem iyileşme süresi hızlı hem de daha sağlıklı olacaktır. Operasyondan sonraki ilk 7 ila 10 gün içerisinde hastaların istirahat etmeleri önemlidir. Bu süre zarfında bolca dinlenmeleri, iyileşme dönemlerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Ameliyattan sonra hastaların 1 gün hastane kalması gerekir.

Bu süre zarfı içerisinde hastalara dren takılır. Böylelikle ameliyat bölgelerinde herhangi bir kanama olup olmadığı her an kontrol altında tutulur ve takip edilir. Operasyon sonrası yaklaşık 6-7. saatte hastalara hafif yürüyüşler yaptırılır. Böylelikle bacaklardaki kan dolaşımının hızlanması sağlanır.

1 gün hastanede kalındıktan sonra hastaların nekahet dönemi evde devam eder. Operasyondan sonraki süreçte, hastaların karın bölgelerinde ödem olması beklenen bir durumdur. Hem ödemin az olması hem de hızlı iyileşme için korse kullanımına 1 ay boyunca devam edilmelidir.

Operasyonu takip eden 7-10 gün içerisinde hastalar belirli hususlara dikkat ederek ve tabii ki kendilerini koruyarak sosyal hayata karışabilirler.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) dezavantajları nelerdir?

Genel anlamda bakıldığında hastalara pek çok avantaj sağlayan bir operasyon karın germe ameliyatının bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Avantajları göz önünde bulundurulduğunda oldukça küçük detaylar olarak görünse de karın germe ameliyatı da bazı dezavantajlara sahiptir.

Bunlardan ilki operasyon sonrası hastaların 1 gün, eğer bir kombine ameliyat söz konusuysa daha uzun hastanede kalması gerekliliğidir. Bu süre zarfında hastalar, bir refakatçiye ihtiyaç duyabilmektedirler.

Karın germe ameliyatı söz konusu olduğunda bahsedebileceğimiz bir diğer dezavantaj ise sosyal hayata dönmenin 1 haftayı bulmasıdır ki bu süre zarfından sonra da yine hareketler büyük oranda kısıtlı olmalıdır.

Karın germe ameliyatıyla ilgili sayabileceğimiz son dezavantaj ise iyileşme dönemi boyunca ilk ay korse giyme zorunluluğudur. Dar yapısı nedeniyle korse kullanımı, bazı hastaların pek de hayranı olmadığı bir durumdur.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) ile hangi ameliyatlar kombine olarak yapılır?

Gerek konforlu bir iyileşme sürecine sahip olması gerekse 2-3 saat gibi kısa sayılabilecek bir sürede tamamlanması nedeniyle karın germe ameliyatları veya bir diğer ismiyle abdominoplasti ameliyatları birçok farklı operasyonla kombine olarak yapılabilmektedir.

Özellikle karın bölgesinde bölgesel yağlanmanın etkin çözümü olarak kabul edilen Vaser Liposuction, karın germe ameliyatlarıyla birlikte en sık yapılan operasyonlar arasındadır.

Vaser Liposuction ile alınan yağların başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerine enjekte edildiği operasyonlar olan yağ enjeksiyonu ameliyatları da yine karın germe ameliyatları ile sıklıkla kombine olarak yapılan operasyonlardır.

Her ne kadar operasyon sonrasında beden olarak incelme sağlansa da aslında karın germe ameliyatları bir kilo verme işlemi değil, bir vücut şekillendirme işlemidir. Karın germe ameliyatlarına en çok ihtiyaç duyulan durumları düşündüğümüzde bunlar aşırı kilo değişimleri ve hamileliktir.

Aşırı kilo değişimleri ve hamilelik genellikle sadece karın bölgesinde değil meme dokusunda da değişimlere sebep olur. Meme dokusu aşırı büyür veya küçülür ya da meme dokusunda ciddi bir sarkma meydana gelir. Bu sebeple vücut şekillendirme için yapılan karın germe ameliyatlarının sıklıkla kombine edildiği bir diğer operasyonlar da meme estetiği ameliyatlarıdır.

Meme küçültme, meme toparlama veya meme büyütme ameliyatları sıklıkla karın germe ameliyatları ile kombine olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte meme rekonstrüksiyonu operasyonları genellikle kanser hikayelerinde karşımıza çıktığı için karın germe ameliyatı ile pek birlikte yapılan operasyonlar değildirler.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) ile Liposuction arasında ne fark var?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesinde gevşeyip sarkan ve çeşitli nedenlere bağlı olarak deforme olmuş fazla cildin cerrahi olarak alınmasıdır. Bu kapsamda önce cilt altındaki dokular şekillendirilir, karın kasları onarılır akabinde de karın derisi adeta bir örtü gibi karnın üstüne gerilerek artan fazla deri alınır.

Böylelikle karın bölgesinde düz ve fit bir görünüm elde edilir. Liposuction operasyonu ise karın germe ameliyatından tamamen farklı bir operasyondur. Liposuction operasyonunda kaslara veya cilde müdahale edilmez. Liposuction operasyonunun amacı; bölgesel olarak vücudun belirli bölümlerinde biriken cilt altı yağ dokuları tahrip ederek vücudu şekillendirmektir.

Karın germe ameliyatı da liposuction operasyonu da vücut şekillendirme ameliyatı olmakla birlikte, birbirinden tamamen farklı olan ameliyatlardır.

Bariatrik Cerrahi sonrası Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatının en çok başvurulduğu durumlardan biri de bariatrik ameliyatları sonrası yaşanan yüksek kilo değişimlerinin getirdiği deformasyonların ortadan kaldırılmasına duyulan ihtiyaçtır.

Bariatrik ameliyatları veya bir diğer ismiyle obezite cerrahisi, özellikle son yıllarda başta ülkemiz olmak üzere dünyanın birçok yerinde popülerliğini artırmış operasyonlardan biridir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan yüksek kilo ve yan hastalıkların tedavisi için yapılan bir operasyon olan bariatrik ameliyatlar, operasyon sonrası hastaların ortalama 35-50 kilo vermesiyle sonuçlanmaktadır.

Bu oranda bir kiloyu vermek beraberinde cilt gevşemelerini ve sarkıklıklarını getirmektedir. Karın germe ameliyatları ile obezite cerrahisi sonrasında karın bölgesinde ortaya çıkan cilt sarkmaları giderilir ve karın bölgesinde daha düz bir görünüm elde edilir.

Bariatrik ameliyatların etkisi yaklaşık 1-1,5 yıl sürmektedir. Bu süre zarfı içerisinde hastalar kilo vermeye devam ederler. Bu sebeple yapılacak bir karın germe ameliyatı için hastaların obezite cerrahisinden sonra en az 1,5 yıl beklemeleri gerekmektedir. Aksi halde, daha erken yapılacak bir karın germe ameliyatı, hastalar kilo vermeye devam ettiği için başarısız şekilde sonuçlanacaktır.

Doğum sonrası Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Hamilelik döneminde her kadın farklı oranlarda kilo almaktadır. Bazı kadınlar hamilelik döneminde 8-10 kilo alırken bazı kadınlarda bu oran 20 kiloya kadar çıkabilmektedir. Hal böyle olunca, doğum sonrası kilolar nedeniyle pek çok kadın çeşitli zorluklar yaşamaktadır.

Doğumun getirdiği aşırı kilo değişimlerine bağlı olarak karın kaslarında deformasyonlar, karın bölgesinde cildin aşırı gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkan cilt çatlakları ve cilt gevşemeleri ortaya çıkmaktadır.

Karın germe ameliyatı ile hamileliğe bağlı olarak karın bölgesinde ortaya çıkan deformasyonlar, konforlu ve güvenilir bir şekilde giderilebilmektedir. Doğum sonrası karın germe ameliyatı için doğru zaman, hastadan hastaya değişmekle birlikte emzirme döneminin sonudur. Emzirme dönemi bittikten sonra eğer hastaların tıbbi olarak anestezi almaya engel bir durumları yoksa karın germe ameliyatları yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) sonrası Gebelik

Karın germe ameliyatıyla ilgili şehir efsanelerinden biri de kuşkusuz ki doğum yapmamış kadınların karın germe ameliyatı olamayacağıdır. Bu yanlış bir inanıştır.

18 yaşını doldurmuş, tıbbi olarak genel anestezi almasına engel bir durum olmayan ve karın bölgesindeki deformasyonlardan şikayet eden her kadın gönül rahatlığıyla karın germe ameliyatı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken planlanan karın germe ameliyatı ile gebelik dönemi arasındaki süredir.

Eğer yakın bir zamanda gebelik düşünülüyorsa o zaman karın germe ameliyatının doğum sonrasında yapılması daha doğru olur. Ancak karın germe ameliyatına karar verilen süreyi takriben 1-2 yıl içerisinde gebelik düşünülmüyorsa hastalar istedikleri takdirde karın germe ameliyatı yaptırabilirler.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) sonrası sosyal hayata dönüş

Operasyondan sonraki 1 ay boyunca korse kullanılmalıdır. Korse kullanmaya devam etmek kaydıyla ameliyattan sonraki 2 hafta içerisinde sosyal hayata kısmi olarak dönülebilir. Ancak bu süre zarfı içerisinde hastaların ani hareketlerden kaçınması ve ağırlık kaldırmamalı gerekmektedir. Tam iyileşme ameliyattan sonra 1 ay içerisinde gerçekleşmektedir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) tedavi özeti

  • Tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılır.
  • Operasyonun kapsamına göre işlem ortalama 1,5-3 saat sürer.
  • Hastanede 1 gün kalmak gerekir.
  • Ortalama 7 ila 10 gün sonrasında hastalar kendilerini zorlamamak kaydıyla sosyal hayatlarına dönebilirler.
  • Sonuçları, hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte büyük oranda ömür boyu kalıcılık gösterir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) yaptıranların yorumları

Uzun soluklu sonuçlar sağlayan karın germe ameliyatları, yüksek hasta memnuniyetinin sağlandığı operasyonlardır. Bu operasyonlarda hastalar, operasyon sonrası daha düz bir karna kavuşmanın yanı sıra görünümleriyle barışmakta ve aynadaki görüntülerini daha çok sevmektedirler.

Özellikle doğum sonrası ortaya çıkan karın deformasyonlarını gidermede etkili bir ameliyat olan karın germe ameliyatını yaptıran hastaların pek çoğu karın germe ameliyatı ile meme toparlama, dikleştirme ameliyatını kombine olarak yaptırdıklarını belirtmişlerdir.

Doğuma dair deformasyonlardan ve kilo değişimlerinden en çok etkilenen iki bölge olan karın bölgesi ve meme bölgesi, kombine yapılan ameliyatlar sayesinde aynı anda düzeltilebilmektedir.

Karın germe ameliyatını tercih eden hastaların üzerinde durduğu bir diğer konu ise ameliyat izidir. Birçok hasta, operasyon öncesi ameliyat izleri ile ilgili endişeli olduklarını ancak ameliyat sonrasında, özellikle 1 yıl içerisinde izin beklediklerinden çok daha fazla şekilde soluklaştığını, neredeyse izsiz bir görünüm kazandıklarını belirtmişlerdir.

İyileşme süresi ortalama 7 ila 10 gün sürdüğü için operasyona hazırlık döneminde sosyal hayatlarındaki sorumluluklarına dair iyi bir planlama yaptıklarını belirten hastalar, iyileşme döneminde hareket ederken hafif ağrılarla karşılaştıklarını ancak korse kullanımını sayesinde operasyon bölgesinde tahmin ettikleri kadar fazla bir ağrı hissetmediklerini belirtmişlerdir. Yine bu dönemde operasyondan sonra kısmi ağrılar için ağrı kesici kullandıklarının da altını çizmişlerdir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) yaptıran ünlüler

Karın germe ameliyatı, dünya starları arasında da oldukça popüler olan uygulamalardan biridir. Hollywood ünlülerinden yabancı şarkıcılara kadar günümüzde birçok sanatçı, daha fit ve biçimli bir vücuda sahip olmak için karın germe ameliyatına başvurmuştur.

İşte daha önce karın germe ameliyatı olan dünyaca ünlü isimler; Kate Gosselin, Britney Spears, Angelina Jolie, Courtney Love, Star Jones, Donatella Versace, Shar Jackson.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) fiyatları 2024

Karın germe ameliyatının standart ir fiyatı yoktur. Operasyonda hangi tekniğin kullanılacağına göre yani mini karın germe mi yoksa tam karın karın germe mi yapılacağına göre fiyat değişir.

Bununla birlikte operasyon için tercih edilen merkezin ve cerrahın da karın germe ameliyatı fiyatının belirlenmesinde etkisi vardır. Eğer tercih edilen merkezde birinci sınıf bir hizmet söz konusuysa karın germe ameliyatı fiyatı, diğer kliniklere göre değişiklik gösterecektir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) ile ilgili sık sorulan sorular

Düz bir karın görünümünü elde etmeyi amaçladığımız karın germe ameliyatı veya literatürdeki ismiyle abdominoplasti ameliyatıyla ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Karın germe ameliyatı riskli mi?

Karın germe ameliyatı güvenilir ve konforlu bir operasyondur. Her ameliyat gibi komplikasyon riskleri taşımakla birlikte karın germe ameliyatı, alanında ehil bir plastik cerrah tarafından yapıldığında oldukça güvenli bir operasyondur.

Karın germe ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?

Ameliyattan sonra 1 bazı hastalarda 2 gün hastanede kalmak gerekir. Operasyonu takiben 3-4. günde ılık suyla duş alınabilir. Karın germe ameliyatında ilk etapta hastaların ortalama 7 ila 10 günlük bir süreye ihtiyaçları olur. Bu süre zarfında hastalar toparlanmaya başlar ve belirli hususlara dikkat etmek kaydıyla sosyal hayata dönerler.

Karın germe ameliyatından sonra ilk ay boyunca hastaların korse giymeleri gerekir. 1. ayın sonunda korse çıkarılır. Hastalar kendilerini zorlamamak kaydıyla günlük rutinlerine rahatlıkla dönebilirler.

Karın germe ameliyatından sonra kaç kilo gider?

Karın germe ameliyatı bir zayıflama değil, vücut şekillendirme operasyonudur. Bununla birlikte özellikle karın bölgesinde aşırı derecede cilt sarkması olan hastaların ameliyat sonrası 1-2 beden inceldiği bilinmektedir. Eğer operasyon bariatrik ameliyatı sonrasındaki deformasyon için yapılıyorsa hastadan hastaya değişmekle birlikte 3 bedene kadar incelme gerçekleşebilmektedir.

Karın germe ameliyatı neden yapılır?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki deformasyonları gidermenin etkin yoludur. Bu kapsamda deforme olmuş karın kasları ve gevşeyip sarkan karın bölgesindeki deri, karın germe ameliyatı ile onarılır. Operasyonda sonrası karın bölgesinde düz ve fit bir görünüm elde edilir.

Karın germe ameliyatı yerine spor yapsam aynı sonuç olur mu?

Düzenli bir şekilde fonksiyonel antremanlar yapmak elbette ki karın bölgenizin toparlanmasına yardımcı olacaktır. Ancak sporun karın germe ameliyatının yarattığı etkiyi yaratması oldukça zordur. Özellikle aşırı bir cilt sarkıklığı söz konusuysa bu sarkıklığın sporla toparlanması mümkün değildir. Karın germe ameliyatıyla fazla derinin cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Bununla birlikte karın kaslarının deformasyonu için de karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulmaktadır.

Doğum sonrası karın germe ameliyatı

Karın germe ameliyatına en çok ihtiyaç duyulan durumlardan biri de doğum sonrası karın bölgesinde ortaya çıkan deformasyonların giderilmesidir. Hamilelik döneminde yaşanan kilo değişimlerinin ve cilt çatlaklarının spor, diyet veya kremlerle giderilmesi mümkün değildir. Bu nedenle doğum sonrasında birçok kadın karın bölgesinde pek çok deformasyonla karşı karşıya kalır.

Karın germe ameliyatı, doğum sonrasında oluşan gevşemiş ve sarkık cildin alınıp karnın gergin ve fit bir görünüme kavuşturulmasında etkilidir. Hamilelik döneminde yaşanan değişimler nedeniyle zarar göre karın kasları da yine karın germe ameliyatı ile düzeltilebilmektedir.

Yine bu dönemde kilo değişimlerine bağlı olarak ortaya çıkan bir diğer deformasyon da cilt çatlaklarıdır. Karın germe ameliyatlarında fazla cilt derisi alınırken bu çatlaklara da müdahale edilir ve karın bölgesi büyük oranda cilt çatlaklarından arındırılır.

Karın germe ve liposuction birlikte yapılır mı?

Evet, yapılır. Karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki fazla cilt gerilmeden önce liposuction uygulamasıyla karın bölgesindeki dirençli yağlar alınabilir. Böylelikle karın bölgesinde düz ve fit bir karın görünümü elde edilebilir.

Günümüzde birçok farklı liposuction yöntemi olmakla birlikte gerek son teknoloji olması gerekse kas ve sinir dokularına hasar vermemesi nedeniyle karın germe ameliyatlarında eğer liposuction işlemi de yapılacaksa genellikle Vaser Liposuction uygulaması tercih edilir.

Karın germe ameliyatı sonrası korse

Birçok vücut şekillendirme ameliyatında olduğu gibi karın germe ameliyatından sonra da hastaların mutlaka korse giymesi gerekir. Ameliyat sonrasında korse giyilmesi, hem karnın yeni şeklini almasını kolaylaştırır hem de ödemlerin minimalize edilmesini sağlar.

Mini karın germe ile tam karın germe arasındaki fark nedir?

Tam karın germe ameliyatında deforme olan karın kasları yeniden şekillendirilir. Gevşeyip sarkmış fazla cilt cerrahi olarak kesilip alınır. Bu kapsamda yapılacak kesi sadece iç çamaşır çizgisi dediğimiz yerden de olabilir veya bu bölgeye dik açıyla gelecek şekilde karın bölgesinde dikey bir kesi de olabilir.

Kullanılacak kesi tekniğine hastanın yaşı, cildinin durumu ve maruz kaldığı deformasyona göre karar verilir. Gerekli germe işlemi yapıldıktan sonra da göbek deliği olması gereken yere taşınır ve operasyon tamamlanır.

Mini karın germe ameliyatı, tam karın germe ameliyatına göre daha dar kapsamlı bir işlemdir. Mini karın germe ameliyatında sadece iç çamaşır çizgisinden küçük bir kesi yapılarak operasyon gerçekleştirilir. Mini karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değişmez.

Karın germe fiyatı nasıl belirlenir?

Karın germe ameliyatının fiyatını belirleyen pek çok faktör vardır. Bunlardan ilki operasyonda kullanılacak tekniktir. Tam karın germe ameliyatı ile mini karın germe ameliyatının hastaya maliyetleri farklıdır. Bununla birlikte karın germe ameliyatının tek başına mı yapılacağı yoksa operasyonda liposuction uygulamasına da ihtiyaç duyulup duyulmayacağına göre operasyonun fiyatında değişiklik olur.

Karın germe ameliyatının fiyatını etkileyen diğer faktörler ise ilgili plastik cerrahın tecrübesi, eğitimi ve operasyonu yapacağı hastanenin fiyat politikasıdır.

İkinci kez karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Evet, ikinci kez karın germe ameliyatı yapılabilir. Ancak burada her iki operasyon arasındaki süre önemlidir. Karın germe ameliyatları her ne kadar 7 ila 10 gün içerisinde toparlanmanın sağlandığı korsenin sadece 1 ay kullanıldığı bir operasyon olsa da günün sonunda iyileşme dönemi aylara yayılmaktadır.

İkinci bir karın germe ameliyatı için hastaların en az 1,5 yıl beklemeleri gerekmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalabilir miyim?

Karın germe ameliyatı herhangi bir şekilde doğurganlığı etkileyen bir operasyon değildir. Karın germe ameliyatı olmak isteyen ancak henüz doğum yapmamış kadınların en büyük endişesi hamilelik dönemi boyunca karnın doğru bir şekilde genişleyip genişlemeyeceğidir.

Karın germe ameliyatı ile elde edilen fit görünüm, aşırı kilo değişimleri olmadığı müddetçe korunur. Bununla birlikte hamilelik döneminde, bebeğiniz büyüdükçe karın duvarını yeni kilonuza ve karnınızın yeni durumuna adapte olarak doğru şekilde genişler.

Karın germe ameliyatı olan bir kadın ileriki yıllarda isterse çocuk sahibi olabilir. Karın germe ameliyatı buna engel değildir. Ancak gerek iyileşme süresinin doğru şekilde olması gerekse sürecin sağlıklı ilerlemesi açısından karın germe ameliyatı ile hamilelik arasında en az 2 yıl olmalıdır.

Karnım tekrar eski haline gelir mi?

Çok yüksek kilo değişimleri yaşamadığınız müddetçe karın germe ameliyatı sonrası elde edilen düz ve fit karın görünümü büyük oranda uzun yıllar boyunca korunmaya devam eder.

Ancak unutulmamalıdır ki günün sonunda cilt, yaşayan bir dokudur. Dolayısıyla siz yaşamaya devam ettikçe, yaş almaya devam ettikçe cildiniz de sizinle birlikte yaşlanır. Zamanla elastikiyetini kaybetmeye başlar ve yapısında bulunan bağ dokular zayıflar.

Karın germe ameliyatından sonra aşırı kilo alıp verseniz dahi karnınızın birebir operasyondan önceki haline dönmesi pek mümkün değildir. Ancak yine de operasyon sonrasındaki süreçte hastalarımızın beslenme düzenlerine dikkat etmeleri ve aktif bir hayatı benimsemeleri kendi sağlıkları açısından dikkat etmeleri gereken hususlardır.

Karın germe ameliyatı ne kadar sürer?

Karın germe ameliyatında operasyon süresi kullanılacak tekniğe göre değişiklik gösterir. Eğer operasyonda herhangi bir kombinasyon uygulama yapılmayacaksa tam karın germe ameliyatları yaklaşık 2,5-3 saat, mini karın germe ameliyatları ise yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir.

Karın germe ameliyatı çatlakları giderir mi?

Karın germe ameliyatında gevşeyip sarkan fazla deri alınır. Bu sayede karın bölgesinde, üzerinde büyük oranda cilt çatlakları meydana gelmiş deri de alınmış olur. Bu sebeple söz konusu karın germe ameliyatı olduğunda operasyonun cilt çatlaklarını gidermede de etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Karın germe ameliyatında en iyi yöntem hangisi?

Karın germe ameliyatları tam karın germe veya mini karın germe yöntemleriyle yapılan operasyonlardır. İki operasyon da temelde, aynı sonucu almaya yönelik yani karın bölgesinde düz ve sıkı bir karın görünümü elde etmeye yönelik yapılan operasyonlardır.

Tam karın germe ameliyatı mini karın germe ameliyatına göre daha geniş kapsamlı bir işlemdir. Hangi yöntemin daha uygun olduğuna konsültasyon muayenesinde hastanın ihtiyaçları doğrultusunda karar verilir.

En iyi karın germe doktoru

İyi ve zengin bir plastik cerrahi eğitimi almış, bu alanda yetkinleşmiş ve daha öncesinde pek çok farklı karın deformasyonunu karın germe ameliyatı sayesinde başarıyla gidermiş bir estetik cerrah için en iyi karın germe doktoru demek mümkündür.

Obezite hastaları karın germe ameliyatı olabilir mi?

Karın germe ameliyatı bir kilo verme işlemi değildir, vücut şekillendirme işlemidir. Bununla birlikte obeziteden muzdarip kişilerde yağlanma genellikle cilt altında değil organların çevresinde olur. Böyle hastalar için karın germe ameliyatı da liposuction operasyonu da uygun değildir.

Eğer hastalar obezite ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatını olurlar ve büyük oranda kilo vermeyi başarırlarsa o zaman verilen kilo nedeniyle gevşeyip sarkan karın bölgesinin toparlanmasında karın germe ameliyatına başvurulur.

Karın germe ameliyatı riskleri nelerdir?

Karın germe ameliyatları da hemen hemen her ameliyat için geçerli olan kanama ve yara izinin yanlış şekilde iyileşme risklerini barındırır. Ancak en iyi karın germe doktoruna başvurduğunuzda bu komplikasyonlar için endişelenmenize gerek yoktur.

Karın germe ameliyatı tehlikeli mi?

Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde yaygın olarak yapılan karın germe ameliyatı güvenilir bir operasyondur. Doğru bir planlama ile yapıldığında karın germe ameliyatıyla daha biçimli ve fit bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Karın germe ameliyatından önce kilo vermem gerekir mi?

Karın germe ameliyatlarının amacı karın bölgesinde kilo değişimleri başta olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan cilt deformasyonlarını gidermektedir. Bu kapsamda ameliyatın sonuçlarının uzun soluklu olması için ameliyat öncesinde hastaların ideal kilolarında olmaları önemlidir.

Karın germe ameliyatından ne kadar zaman sonra işe dönebilirim?

Eğer ağır fiziki koşullar barındıran bir işiniz yoksa operasyondan 10-14 gün sonra masabaşı işinize dönmeniz mümkündür. Ancak bu süre zarfında da mutlaka korse giyilmeye devam edilmelidir.

Ameliyatsız karın germe mümkün mü?

Enerji bazlı cihazlarla karın bölgesinde sıkılaşma ve incelme elde etmek mümkündür. Ancak hiçbir enerji bazlı cihaz veya bir diğer deyişle ameliyatsız yöntem, karın germe ameliyatının yarattığı etkiyi yaratmaz.

Karın germe ameliyatını SGK karşılıyor mu?

Karın germe ameliyatları, estetik operasyonlar kapsamına değerlendirilen ameliyatlardır. Ülkemizde maalesef, estetik operasyonlar hastaların hayati problemlerinden birine çözüm sunmadığı sürece devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Karın germe ameliyatı erkeklere de yapılıyor mu?

Karın germe ameliyatı; 18 yaşını doldurmuş, karın bölgesinde cilt ve karın kası deformasyonu olan, anestezi almasına engel bir durum olmayan her yetişkine yapılabilen bir ameliyattır. Günümüzde erkekler de sıklıkla yaşadıkları kilo değişimleri sebebiyle karın germe ameliyatına başvurmaktadırlar.

İzsiz karın germe ameliyatı mümkün mü?

Hemen hemen her estetik operasyonda ameliyat izi kalmaktadır. Bu iz operasyonun ilk günlerinde kırmızıyken gün geçtikçe soluklaşır. 1 yılın sonunda ise ameliyat izi büyük oranda cilt ile aynı rengi almış olur.

Karın germe ameliyatlarında operasyon izi, iç çamaşırı sınırı dediğimiz kısımda olmaktadır. Ameliyatı takip eden bir yıl içerisinde iz her ne kadar soluklaşsa da günün sonunda operasyondan sonra biz iz olmaktadır. İzsiz karın germe ameliyatı mümkün değildir.

Karın germe zararları

Karın germe ameliyatı, güvenilir bir operasyondur. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bir operasyon olan karın germe ameliyatının hastalara bir zararı bulunmamaktadır.

Karın germe ameliyatı kilo verdirir mi?

Hayır, karın germe ameliyatı bir vücut şekillendirme işlemidir. Karın germe ameliyatı ile vücudunuzdaki yağlardan kurtulmanız mümkün değildir. Bu nedenle karın germe ameliyatı kilo verdiren bir işlem değildir.

Karın germe ameliyatı olup pişman olanlar

Karın germe ameliyatı, yüksek hasta memnuniyetinin sağlandığı operasyonlardan biridir. Karın germe ameliyatı olan hastalar şu ana kadar operasyonla ilgili olumsuz bir geri bildirimde bulunmamışlardır.

Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki

Karın germe ameliyatı olmayı düşünen hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de operasyondan ne kadar süre sonrasında cinsel ilişkiye girileceğidir. Karın germe ameliyatlarından sonraki ilk 7 ila 10 gün içerisinde iyileşme dönemi başlar.

Operasyonu takip eden ilk ayda hastaların korse giymeye devam etmesi gerekir. İyileşme döneminin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için cinsel ilişki için en az 1 ay beklenmesi gerekir.

Karın germe ameliyatı sonrası göbek deliği

Tam karın germe ameliyatlarında yapılan germe işleminden sonra göbek deliğine de müdahale edilerek göbek deliği olması gereken yere taşınır.

Bu yöntemin kullanıldığı karın germe ameliyatlarında göbek deliğinin ve çevresinin iyileşmesi için ortalama bir hafta yeterli olmaktadır. Ancak 1 ay boyunca göbek deliğinin çevresindeki dikişlerin de karın germe ameliyatı kapsamında yapılan diğer dikişler gibi takip edilmesi gerekir.

Karın germe ameliyatı sonrası karında şişlik

Karın germe ameliyatlarından sonra karın bölgesinde ödem ve şişlik görülmesi beklenen bir durumdur. Operasyondan sonra yaklaşık 2 ay içerisinde bu ödem ve şişlikler yavaş yavaş kendiliğinden geçmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası korse ne zaman çıkar?

Karın germe ameliyatlarından sonra en az  1 ay boyunca korse kullanılması gerekir. Pek çok hastada 1 aylık korse kullanımını yeterli olurken bazı hastalarda bu süre 6 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası yatış pozisyonu

Karın germe ameliyatından sonra hastalar karın bölgesinde ilk etapta aşırı bir gerginlik hissedebilirler. Bu nedenle sırt üstü yatarken zorlanabilirler. Operasyonu takip eden günlerde hastalar yan yatabilir veya yatarken bacaklarını hafifçe kendilerine doğru çekebilirler. Hastaların yüz üstü yatmak için 1 ay beklemeleri gerekmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası öksürük

Karın germe ameliyatını takip eden ilk haftada dikişler hemen kaynamadığı için öksürme, hapşırma veya ıkınma durumlarında canınız biraz yanabilir. Bu beklenen bir durumdur. 1 haftadan sonra dikişler tam olarak kaynamaya başlayacağı için bu can yanmaları da yavaş yavaş geçer.

Karın germe ameliyatı çeşitleri

Karın germe ameliyatlarının iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar tam karın germe ve mini karın germe ameliyatlarıdır. Her iki tekniğin de kendi özelinde hastalara sağladığı pek çok avantaj söz konusudur.

Karın germe ameliyatından sonra tekrar kilo alınır mı?

Karın germe ameliyatı, gevşeyip sarkan fazla derinin alınmasını sağlayan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Karın germe ameliyatından sonra eğer hastalar görünümlerini uzun yıllar daha korumaya devam etmek istiyorlarsa mutlaka yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidirler. Bununla birlikte eğer hastalar beslenme düzenlerine dikkat etmezlerse vücutlarında yeniden yağlanmalar meydana gelebilir.

Karın germe dikiş açılması

Karın germe ameliyatları komplike operasyonlardır ve mutlaka alanında yetkin bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekir. Aksi halde, dikişlerin açılması gibi problemlerle karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple karın germe ameliyatı olmaya karar verdiğinizde plastik cerrahınızı mutlaka çok iyi şekilde araştırmalı ve seçiminizi titizlikle yapmalısınız.

Doğal yollarla karın germe mümkün mü?

Spor ve diyet karın bölgesinde iyileşmeler sağlasa da hiçbir doğal yöntem karın germe ameliyatının yarattığı etki kadar büyük değişimler sağlamaz.

Tüp mide ameliyatından kaç ay sonra karın germe ameliyatı olabilirim?

Obezite cerrahisi olarak da bilinen tüp mide ameliyatlarından sonra 1 yıl hatta bazı hastalarda 1,5 yıl boyunca kilo verme süreci devam eder. Bu nedenle bariatrik ameliyatlarından sonra karın germe ameliyatı olmak isteyen hastaların en az 1 yıl beklemesi gerekmektedir.

Karın germe ameliyatı ile göğüs dikleştirme ameliyatını aynı anda olabilir miyim?

Evet. Meme estetiği operasyonları karın germe ameliyatlarıyla birlikte en sık yapılan operasyonlardır. Kombine bir ameliyat ile ham karın bölgenizde daha gergin ve fit bir görünüm hem de meme formunuzda daha dik ve biçimli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Karın germe ameliyatından ne kadar zaman sonra banyo yapabilirim?

Operasyondan sonraki 3. günde ılık suyla cilt keselenmeden banyo yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular