Whatsapp

Etnik Rinoplasti

Operasyon Süresi
2-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
3 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
3 Hafta
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti; Estetik operasyonlardan bahsedilirken şu ana kadar birçok cerrahın her hastanın ihtiyaçları farklıdır, her hasta farklıdır, hastalık değil hasta vardır gibi söylemlerine sıklıkla denk gelmişsinizdir.

Evet, her hasta farklıdır. Herkesin vücut yapısı, yüz anatomisi, kaslarının şekli veya yüzündeki yağ yastıkçıklarının durumu farklıdır. Ancak bu durum sizi yanıltmasın; her ne kadar her operasyon kişiye özel yapılsa da söz konusu estetik operasyonlar olduğunda da bazı “standartlar” bazı ortak durumlar bulunur.

Mensubu olduğumuz etnik kökenler, yüzümüzde ve vücudumuzda başkalarıyla bazı ortak noktalara sahip olmamızı sağlar. Örneğin Afrika kökenli Amerikalıların saç tiplerinin benzer özelliklere sahip olması, Rusların büyük bir çoğunluğunun beyaz tenli olması veya Asyalıların göz yapısının diğer kıtalarda yaşayan kadın ve erkeklere göre çok daha çekik bir yapıya sahip olmasını bunlara örnek olarak gösterebiliriz.

Yaşadığımız dünyayı daha da renkli, eğlenceli ve çeşitli kılan etnik kökenler, beraberinde de birçok yeni yaklaşımı getirmektedir. Sosyal, sağlık, eğitim gibi birçok farklı alanda etnik çeşitlilik sayesinde bizler, insanoğlu olarak çok daha fazla gelişiyor ve yeni yaklaşımlarla hem kendimizi hem de içerisinde bulunduğumuz toplumu bir üst seviyeye çıkarıyoruz.

Görselliğin ve fonksiyonelliğin bir arada olduğu estetik operasyonlarda da etnik çeşitlilik oldukça önemlidir. Etnik kökenin getirdiği farklar doğrultusunda yapılan estetik ameliyatlarda doğal görünümden ödün vermeden kişinin yüz ve vücut hatlarına uygun sonuçlar almak mümkündür.

Özellikle rinoplasti veya halk arasında daha yaygın olarak bilinen adıyla burun estetiği ameliyatında etnik kökenlere göre farklılık gösteren detaylar mutlaka göz önünde bulundurulmalı, hastaların operasyon planlamaları bu doğrultuda yapılmalıdır.

Etnik rinoplasti ameliyatı olarak da adlandırılan kişinin etnik kökenleri göz önünde bulundurularak yapılan burun estetiği operasyonlarda hastaların ameliyat planlamaları yapılırken çok daha hassas davranılmalıdır.

Burun estetiği diğer bir adıyla, etnik rinoplasti ameliyatları ameliyatlarına oranla çok daha fazla tecrübe, bilgi ve birikim gerektiren operasyonlardır.

Halk arasında burun estetiği ameliyatı olarak bilinen rinoplasti, bir plastik cerrahi ameliyatıdır. Yüzümüzün tam orta yerinde bulunan ve bu sebeple hassas şekilde müdahale edilmesi gereken burnumuz için yapılan estetik cerrahi işleminin adı rinoplastidir.

Burundaki şekil bozukluğunu gidermeye yönelik bir operasyon olan rinoplasti, buruna yapılacak müdahaleye göre farklı isimlerle de anılmaktadır. Örneğin burun ucuna yapılacak müdahaleler için tipplasti, burundaki genel değişimler için rinoplasti adını alan burun estetiği ameliyatı; tekrarlandığında da sekonder rinoplasti ismini almaktadır.

Rinoplasti ile burnumuzda birçok değişiklik mümkündür. Doğru şekilde yapılan bir planlama ile burnumuz yüzümüzle orantılı hale getirilebilir. Bu kapsamda burnumuz yüzümüze oranla küçükse büyütülebilir, büyükse küçültülebilir, burun kanatları genişse daraltılabilir ya da düşük burun ucu kaldırılabilir. Doğru bir planlama ve alanında uzman, tecrübeli bir plastik cerrah ile burnumuz çok daha biçimli ve yüzümüzle uyumlu hale getirilebilir.

Eminiz ki birçok kez duyduğunuz bir söylem vardır; estetik operasyonlar kişiye özeldir.

Bu görüşe tamamen katılmakla birlikte estetik operasyonlarda bazı standartların olduğunu belirtmekte de fayda görüyoruz. Her ne kadar her cerrahi girişim kişiye özel planlansa da bazı ırkların, bazı etnik kökenlerin getirdiği standarda yakın durumlar söz konusudur. Buna en yaygın örnek olarak mesela Asyalıları verebiliriz.

Düşünün; bugün Asyalıların dış görünüşlerine dair en karakterize özelliklerinden biri bir Avrupalı veya Afrikalıya göre daha çekik bir göz yapısına sahip olmasıdır. Her ne kadar olası bir göz estetiği kişiye özel planlansa da eğer hasta Asyalı bir kadın veya erkekse, etnik kökenin getirdiği belli başlı özellikler korunarak operasyon gerçekleştirilmelidir. Aynı durum rinoplasti veya bir diğer ismiyle burun estetiği ameliyatında da geçerlidir.

Etnik Burun Estetiği nedir?

Burun estetiği ameliyatı planlanırken hastaların etnik kökenlerine dair spesifik özelliklerin korunarak yapılan tüm burun estetiği ameliyatlarının genel adıdır. Burnumuz da tıpkı çene yapımız veya göz yapımız gibi bazı etnik unsurları bünyesinde barındırır. Estetik operasyonlar sonrası doğal bir görünümden söz edebilmek için yapılacak işlemde mutlaka bu etnik unsurlar planlamaya dahil edilmelidir.

H tüm etnik özelliklerinin ameliyat planında yer almasıyla yapılan bir operasyondur. Her etnik kökenin kendine özgü karakterize özellikleri olduğunu göz önünde bulundurursak rahatlıkla söyleyebiliriz ki ; diğer burun estetiği ameliyatlarına göre çok daha fazla tecrübe, bilgi ve birikim gerektiren bir ameliyattır.

Etnik Burun Estetiği Ne işe yarar?

Etnik rinoplasti ameliyatı, burun estetiği ameliyatlarının alamet’i farikası kabul edilen doğal görünümünü korumayı sağlar. Yapılan müdahalede hastanın yüz anatomisi dikkatle analiz edilir ve akabinde ameliyat planı bu doğrultuda hazırlanır.

Bu ameliyat sayesinde Uzak Doğulu, Afrikalı veya Avrupalı bir kadın ya da erkek, ait olduğu coğrafyaya dair kendine özgü özellikleri barındıran görünümden ödün vermeden daha biçimli ve yüz hatlarıyla uyumlu bir burun formuna kavuşur.

Başta Afrika kökenli hastalarımız olmak üzere dünyanın pek çok farklı yerinden bizlere burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarımız arasında oldukça popüler bir yaklaşımdır.

Peki nasıl yapılır?

Uzmanlık ve tecrübe gerektiren operasyonlar olan bu ameliyatlarda genel prosedür klasik rinoplasti ameliyatlarına göre farklılıklar barındırabilmektedir.

Klasik rinoplasti ameliyatlarında genellikle kıkırdak ve kemik yeniden şekillendirilerek burunda küçültme, burun ucunda ise kaldırma işlemi yapılır. Halbuki ihtiyaç halinde kemik ve kıkırdak ekleme söz konusudur. Dolayısıyla nasıl yapılır? sorusunun maalesef tek bir cevabı yoktur.

Opere edilecek hastanın etnik kökeni, yüz anatomisi, cinsiyeti hatta cildinin kalınlığı dahi tekniklerin çeşitlenmesine neden olabilmektedir. Ameliyat kapsamında burun köprüsü ekleyip yeniden şekillendirme yapılabilir, burun ucu uzatılabilir, burun delikleri genişletilebilir veya daraltılabilir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyat sonrasındaki özellikle ilk iki gün hastaların buz kompresi yapması önemlidir. Bu, olası ödem ve morlukları minimalize edecektir.

Bu işlemden 1 hafta sonra sosyal hayata dönülebilir. Ancak hastaların dikkat etmesi gerekenler vardır. Burun, yaklaşık 1 yıl sonra nihai şeklini alacağı için bu süreçte burnun çok iyi korunması ve travmalardan kaçınılması gerekir.

Operasyondan sonra başın pozisyonuna, yatış şekline, egzersizlere dikkat edilmelidir. Daima burun spreyi kullanılmalıdır. İlk ay kesinlikle gözlük kullanımından kaçınılmalıdır.

Etnik Burun Estetiği avantajları nelerdir?

Doğal görünümden ödün vermeden yüz hatlarıyla uyumlu bir burun formuna kavuşmanızı sağlar ve sayesinde sizi siz yapan ve etnik kökenleriniz sayesinde yüzünüzde taşıdığınız eşsiz, karakterize özelliklerinizi kaybetmeden yepyeni bir burna kavuşmanıza olanak sağlar.

Ameliyatın bir diğer avantajı ise operasyonda kendiliğinden eriyen dikiş kullanılmasıdır. Böylelikle ameliyat sonrasında dikişlerin alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

Etnik Burun Estetiği öncesi sonrası

Daha önce de belirttiğimiz gibi, oldukça geniş kapsamlı ve kompleks bir ameliyat olmakla birlikte ciddi tecrübe isteyen bir operasyondur. Bu sebeple, herkesin rahatlıkla yapabildiği bir operasyon değildir.

Söz konusu plastik cerrahi ameliyatları olduğunda bu operasyonların hasta adayları tarafından başarısını ölçmenin en iyi yollarından biri eski hastaların öncesi sonrası fotoğraflarını incelemektir.

Etnik rinoplasti öncesi sonrası fotoğrafları için merkezimize ulaşabilir veya web sitemizi inceleyebilirsiniz.

Etnik rinoplasti oldukça zor ve tecrübe gerektiren bir operasyondur. Burun implantları ve greftler kullanılarak burun yeniden şekillendirilebilir. Klasik rinoplasti ameliyatına göre daha fazla uzmanlık gerektiren bir operasyon olan etnik rinoplasti ameliyatlarında cerrah seçimi yaparken hastaların öncesi sonrası fotoğraflarını talep etmek her zaman için iyi bir seçenektir.

Öncesi sonrası fotoğrafları, seçeceğiniz cerrahın ameliyat kalitesini görmenizde etkin bir yoldur.

Kimlere yapılır?

18 yaşını doldurmuş, genel anestezi almaya engel bir sağlık problemi olmayan ve burnunun görünümünden şikayetçi, duygusal olarak stabil bir ruh halinde olan her kadın ve erkeğe etnik rinoplasti ameliyatı yapılabilir. Söz konusu etnik rinoplasti olduğunda söz konusu fiziksel şartların yanı sıra hastaların psikolojik durumu da önemlidir.

Duygusal çalkantılarla boğuşan bir hastaya yapılacak olası bir cerrahi operasyon, ameliyat sonrasında hastaların mutsuz olmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple özellikle estetik cerrahi operasyonları mutlaka hastaların duygu durumlarının stabil olduğu zamanlarda, bilinçli seçimlerle yapılmalıdır.

Kimlere yapılmaz?

Tıbbi geçmişinde genel anestezi almasına engel bir sağlık problemi bulunan ve 18 yaşın altında olan hastalara etnik rinoplasti ameliyatı yapılmamaktadır.

Operasyon için doğru zaman nedir?

Etnik rinoplastinin gereklilikleri, burun estetiği ameliyatı ile aynıdır. Ameliyatta da hastaların özel bir durum, bir travma söz konusu değilse 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bununla birlikte günümüzde operasyonlar gelişen teknolojiler sayesinde oldukça konforlu bir şekilde yapıldığı için operasyon planlanırken mevsimsel farklılıklar gözetilmez. Operasyon, her mevsim rahatlıkla yapılabilir.

Operasyon için hangi yöntemler kullanılır?

Etnik rinoplasti ameliyatında birden fazla teknik ve yöntem söz konusudur. Hemen hemen her etnik köken için farklılıkların söz konusu olduğu etnik rinoplasti ameliyatında kullanılacak teknik, hastanın etnik kökeni doğrultusunda belirlenir.

Konforlu bir operasyon olan etnik rinoplasti ameliyatı; açık ve kapalı tekniklerle yapılabilmektedir. Bununla birlikte etnik özellikler doğrultusunda Asyalılarda ve Afrikalılarda daha çok kıkırdakla şekillendirme yapılırken Kafkasya kökenli hastalarda daha çok burun küçültme yöntemine gidilmektedir.

Etnik rinoplasti ameliyatına kullanılacak yöntemler belirlenirken hastaların hem etnik kökenleri hem ihtiyaç duydukları müdahale hem de yüz anatomileri göz önünde bulundurulmaktadır.

Kaç saat sürer?

Etnik rinoplasti ameliyatı meşakkatli bir operasyon olmakla birlikte hastalar için konforlu bir süreçtir. Operasyonun süresi hastaya yapılacak müdahalenin kapsamına ve kullanılacak tekniğe göre çeşitlilik gösterir. Bununla birlikte söz konusu etnik rinoplasti ameliyatı olduğunda operasyonlar ortalama 3 ila 4 saat arasında tamamlanmaktadır.

Etnik Rinoplasti ameliyatının rinoplastiden farkı nedir?

Klasik rinoplasti veya bir diğer ismiyle burun estetiği ameliyatında genellikle burun küçültülmektedir. Operasyon kapsamında çoğu zaman kemerli burun düzeltilir, burun kanatları daraltılır, burun deliklerine müdahale edilir ve burun ucu kaldırılır.

Etnik rinoplastide ise hastaların ihtiyaçları çok daha farklı olabilmektedir. Etnik rinoplasti ameliyatlarında hastanın ihtiyaçları kapsamında burun büyütülebilir. Burundaki kemik yapı yeniden şekillendirilerek kıkırdak eklenebilir.

Hazırlık süreci nasıldır?

Ameliyatın hazırlık süreci klasik rinoplasti ameliyatı ile benzerlik gösterir. Kapsamlı bir operasyonun öncesinde hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar söz konusudur.

Etnik rinoplasti ameliyatı hazırlık döneminde hastalar operasyondan yaklaşık 10 gün öncesinde aspirin, ecopirin, enox, oksapar gibi kan sulandırıcı özelliği olan tüm ilaçların kullanımına ara vermelidirler.

Yine hazırlık kapsamında, kan sulandırıcı etki gösterdiği için tüm vitaminlerin ve bitki çaylarının tüketimine de ara verilmelidir.

Etnik rinoplasti ameliyatına hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da sigara kullanımıdır. Operasyondan yaklaşık 10 gün öncesinde sigara kullanımına ara verilmesi, iyileşme döneminin daha sağlıklı şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Tehlikeli mi?

Hangi branş olursa olsun her cerrah operasyonda komplikasyon riski bulunur. Önemli olan olası bir problemde, sorunu en iyi şekilde yönetecek ve çözecek bir cerrah tarafından ameliyatınızın yapılmasıdır.

Etnik rinoplasti ameliyatı, kompleks ve tecrübe gerektiren bir operasyon olmakla birlikte hastalar için güvenli ve konforlu bir ameliyattır.

Etnik Rinoplasti sonrasında iz kalır mı?

Etnik rinoplasti ameliyatlarında kullanılacak teknik, operasyon sonrasında iz kalıp kalmamasını belirleyen faktörlerdendir. Eğer kapalı teknik tercih edilirse izsiz bir operasyon mümkündür. Ancak eğer etnik rinoplasti ameliyatı açık teknikle yapılacaksa o zaman burnun alt kısmında minimal bir iz söz konusu olabilmektedir.

Etnik Rinoplasti iyileşme süreci nasıldır?

Etnik rinoplasti ameliyatının iyileşme süreci hastalar için oldukça konforlu bir süreçtir. Günümüzün medikal teknolojileri sayesinde artık burun ameliyatları çok daha konforlu şekilde gerçekleşmekte ve hastalar kısa sürede sosyal hayatlarına dönebilmektedir.

Etnik rinoplasti ameliyatından sonra hastalarımız aksi bir durum olmadığı müddetçe bir gün hastanede misafir edilir ardından taburcu edilir. İyileşme süresince ilk 2-3 hafta boyunca hafif morluklar ve ödem görülmesi beklenen bir durumdur. Yine bu süre zarfında hafif ağrılar olmakta ancak tüm bu ağrılar oral yolla alınan ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilmektedir.

Etnik rinoplasti ameliyatı sonrasında iyileşme döneminde burnun nemli tutulması önemlidir. Bu sebeple operasyon sonrası hastaların mutlaka burun spreyi kullanmaları gerekmektedir.

Operasyondan sonraki 1 hafta içerisinde hastalar sosyal hayatlarına dönebilirler. Ancak bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir. İlk 3-4 hafta boyunca yüzü koyun yatmaktan kaçınmalı, çok fazla eğilmemeli ve ağır sporlar yapmamalıdırlar.

Etnik Rinoplasti sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte etnik rinoplasti ameliyatından sonra 1 gün hastanede kalmak gerekir.

Etnik Burun Estetiği dezavantajları nelerdir?

Etnik rinoplastinin hastalar için tek dezavantajı alanında yetkin ve etnik burun estetiği ile ilgili yeterli tecrübeye sahip bir plastik cerrah bulabilmektedir.

Klasik rinoplasti veya bir diğer deyişle burun estetiği ameliyatından farklı olarak etnik burun estetiği ameliyatı çok daha fazla tecrübe, bilgi ve birikim gerektirir. Bu nedenle etnik rinoplasti ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların plastik cerrah seçerken titiz davranmaları ve bu alanda yeterli tecrübeye sahip bir cerrah bulmaları gerekmektedir.

Etnik burun estetiği, oldukça spesifik bir operasyondur. Bu sebeple etnik burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastaların yaşadığı tek dezavantaj yetkin cerrah bulmadaki zorluktur.

Etnik Rinoplasti ameliyatıyla başka operasyonlar kombine olarak yapılabilir mi?

Etnik rinoplasti ameliyatı kapsamlı bir ameliyattır. Her ne kadar gerek ameliyat süreci gerekse operasyon sonrası iyileşme dönemi kısa ve konforlu olsa da minimal morluklar ve ödemler görülmesi beklenen bir durumdur.

Bu sebeple söz konusu etnik rinoplasti olduğunda birçok cerrah, kombine bir operasyon tercih etmemekle birlikte yüze yağ enjeksiyonu veya yağ enjeksiyonuyla dudak dolgusu gibi basit uygulamalar tercih edebilmektedir.

Etnik Rinoplasti sonrası sosyal hayata dönüş

Operasyondan yaklaşık 1 hafta sonrasında belirli hususlara dikkat etmek ve operasyon bölgesini olası travmalardan korumak kaydıyla sosyal hayata dönülebilir.

Operasyon sonrası kullanılan tampon ve atel yaklaşık 1 hafta içerisinde çıkarılır. Atel çıkarıldıktan sonra hafifçe yüz kremi sürülebilir. Operasyon sonrası özellikle ilk ay cinsel birliktelikten kaçınılmalı, baş çok fazla yüzü koyun tutulmamalıdır. Yine bu dönemde alkol tüketimine dikkat edilmeli ve ilk iki hafta alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Etnik burun estetiği konforlu ve kısa sürede sosyal hayata dönme şansı sunan bir operasyondur. Ancak unutulmamalıdır ki her ne kadar etnik rinoplasti sonrasında kısa sürede sosyal hayata dönülse de burnun son halini alması tıpkı diğer rinoplasti ameliyatlarında olduğu gibi yaklaşık 1 yılı bulmaktadır.

Etnik burun estetiği tedavi özeti

Etnik rinoplasti tam teşekküllü bir hastanede, genel anestezi altında yapılır.

Operasyonun sonucu ömür boyu kalıcıdır.

Ameliyat, hastadan hastaya değişmekle birlikte yaklaşık 3,5-4 saat sürer.

Operasyondan sonra 1 gün hastanede kalınması gerekir.

Operasyon sonrası ilk 1 ay burun bölgesinde hassasiyet görülmesi beklenen bir durumdur.

Ortalama 3 hafta sonra rahatlıkla masa başı işe dönülebilir.

6 hafta sonra cinsel birliktelik yaşanabilir.

Etnik burun estetiği yaptıranların yorumları

Dünyanın pek çok yerinden hasta kabul eden bir merkez olarak günümüze geldiğimizde rahatlıkla söyleyebiliriz ki yüzlerce etnik burun estetiği ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik. Yüksek hasta memnuniyeti sağladığımız operasyonlardan biri olan etnik rinoplasti operasyonlarında aldığımız yüz güldüren sonuçlar sayesinde birçok hayata dokunmayı başardık.

Etnik burun estetiği ameliyatı olan hastalarımıza operasyon sürecini sorduğumuzda birçoğu, yeni burun formlarının doğal göründüğünü belirtmiştir. Operasyon öncesi, konsültasyon muayenesinde 3D Vectra XT ile yapılan simülasyonlarda elde edilen görünümlere kavuştuklarının dolayısıyla sonuçların çok da sürpriz olmadığını belirten hastalarımız, hızlı iyileşme süresi sayesinde kısa sürede ülkelerine dönebildiklerini de belirtmişlerdir.

Gerek alınan sonuçlar gerekse süreçte yaşanan deneyimler sonrasında etnik rinoplasti ameliyatı olan hastalarımız, operasyon kararının başarılı sonuçlandığının altını çizmişlerdir.

Etnik Rinoplasti fiyatları 2024

Etnik rinoplasti ameliyatları, burna kapsamlı müdahalelerin yapılabildiği kompleks operasyonlardır. Bu sebeple, söz konusu etnik rinoplasti olduğunda en çok merak edilen konulardan biri olan ameliyat fiyatları, hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir.

Yapılacak müdahalenin kapsamı ve kullanılacak teknik, etnik rinoplasti ameliyatlarının fiyatlarını etkileyen faktörler arasındadır. Etnik rinoplasti fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Etnik burun estetiği ile ilgili sık sorulan sorular

Sağlık turizminin her geçen gün daha da fazla gelişme göstermesi sayesinde dünyanın pek çok yerinden birçok hasta, estetik operasyonlar için ülkemizi tercih etmektedir. Bu kapsamda, dünyada en çok yapılan operasyonlardan biri olan burun estetiği gün geçtikçe daha fazla gelişme göstermekte ve hastaların ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilir duruma gelmektedir.

Tüm estetik operasyonlar kişiye özel olmakla birlikte her kökenin kendine has ve standart diyebileceğimiz özellikleri vardır. Etnik Rinoplasti, bu köken çeşitliliğinin getirdiği farklılıkların göz önünde bulundurulduğu bir operasyondur.

İşte, Etnik burun estetiği ile ilgili en çok merak edilen soru ve cevapları sizler için derledik.

Etnik burun estetiği tekniği nedir?

Etnik rinoplastide, planlama yapılırken hastaların ait oldukları kökene, ırka özgü özellikler korunur. Bu kapsamda etnik burun estetiği tekniği, diğer burun estetiği ameliyatlarına göre daha komplikedir. Etnik burun estetiği ameliyatında ihtiyaç halinde birden fazla burun estetiği tekniği kombine olarak uygulanabilmektedir.

Etnik burun estetiğinin farkları nelerdir?

Burun estetiği veya bir diğer ismiyle rinoplasti ameliyatlarında genellikle burun kemeri düzeltilir ve burun yüze orantılı bir şekilde küçültülür. Ancak etnik rinoplasti ameliyatları daha kapsamlı uygulamaları barındırır.

Hastaların ihtiyaç doğrultusunda etnik burun estetiği ameliyatlarında burun büyütülebilir, burun deliklerine müdahale edilebilir, burun kanatları genişletilebilir. Etnik rinoplastide burun büyütmeye de sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Burun implantı nedir?

Burun ameliyatı burnu yeniden şekillendirmek için kullanılan yüz implantlarından biridir. Burun implantı sayesinde burun yüz ile uyumlu hale getirilebilir. Genellikle etnik burun estetiği ameliyatlarında başvurulan burun implantı, ömürlük sonuçlar sunar.

Etnik burun estetiği ameliyatını hangi doktor yapar?

Etnik rinoplasti veya bir diğer deyişle etnik burun estetiği ameliyatı, estetik ve plastik cerrahi eğitimi almış cerrahlar tarafından yapılması gereken bir operasyondur. Kapsamlı ve kompleks bir operasyon olan etnik burun estetiği ameliyatında estetiğin odak noktalarda biri olduğu bir öğretimden geçmiş olmak önemlidir.

Günümüzde bazı Kulak Burun Boğaz uzmanları da burun estetiği ameliyatı yapmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki ülkemizdeki tıp uzmanlık alanları arasında estetik bilgisini de veren tek branş estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahidir.

Afrika kökenli kişilerin burun yapısı

Her burun kişiye özel olmakla birlikte kişinin etnik kökenine bağlı olarak ortaya çıkan bazı ortak noktalar söz konusudur. Örneğin Afrika kökenli kişilerin burun yapısında geniş burun delikleri, düşük burun köprüsü, kalın burun derisi ve ince burun ucu kıkırdağı karakteristik özelliklerdir.

Asya kökenli kişilerin burun yapısı

Asya kökenli kişilerde görülen karakteristik burun özelliklerinden ilki düz burun profilidir. Düz burun profiline ek olarak; hafif burun köprüsü, geniş ve zayıf burun ucu da görülen özelliklerdendir. Asya kökenli kişilerde görülen en belirgin özelliklerden bir diğeri de genişlemiş burun delikleridir.

Latin Amerika kökenli kişilerin burun yapısı

Zor ve bir o kadar da kendine has özellikleri barındıran bir diğer burun yapısı da hispanik toplumlar olan Latin Amerika kökenli kişilerin burunlarıdır. Orta ve Güney Amerika, Karayipler ve İspanyollarda bu burun yapısının özellikleri görülür. Bu burun yapısını zor kılan en önemli özellik; kalın deridir.

Kalın derili burunlar klasik rinoplasti ameliyatlarında da zor şekillendirilen ve müdahale alanı kısıtlı burunlardır. Latin Amerika kökenli kişilerin burun yapısında ayrıca; büyük burun köprüsü, geniş ve düz burun delikleri de yaygın olarak görülmektedir.

Etnik burun estetiği ameliyatlarında, ortak nazal özellikler gösteren her bir etniğin burun yapısı dikkate alınarak planlama yapılır. Böylelikle doğal görünümden ödün vermeden ve yüzde farklı bir ifadeye yol açmadan ameliyatlar, başarıyla tamamlanır.

Dünyada hemen hemen her bölgenin kendine has burun özellikleri bulunur.

Hint kökenli kişilerin burun yapısı

Hint kökenli kişilerin burun yapısı da diğer pek çok coğrafyaya göre farklılık gösterir. Öncelikle bu kişilerin burun ucu daha kalkıktır. Bununla birlikte daha geniş bir burun yapısına sahiptirler.

Latin Amerika kökenli kişilerde yaygın olarak görülen kalın burun derisine Hint kökenli kişilerde de sıklıkla rastlanmaktadır. Bunların yanı sıra; burunda aşağıya doğru eğitim ve burun köprüsü çıkıntısı da Hint kökenli kişilerin burun yapısında görülen ortak özelliklerdendir.

Orta Doğu kökenli kişilerin burun yapısı

Orta Doğu kökenli kişilerin burun yapılarında belirli kalıplar olmakla birlikte bu coğrafya, fiziki özellikler bakımından diğer yerlere göre daha çeşitlidir.

Bu sebeple Orta Doğu kökenli kişilere etnik rinoplasti ameliyatı yapılırken ortak değerlerin yanı sıra daha çok kişisel istekler ön plana alınır. Bununla birlikte Orta Doğu kökenli kişilerin burun yapısında sıklıkla görülen ortak özellikleri; geniş burun profili, kavisli burun köprüsü ve kabarcıklı ya da sarkık burun ucu şeklinde sayabiliriz.

Yahudi kökenli kişilerin burun yapısı

Yahudi kökenli kişilerin burun yapısında da yaşadıkları coğrafyaya has özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri; amorf veya aşırı projeksiyonlu burun ucu ve büyük sırt kamburu olarak sayabiliriz.

Etnik rinoplasti yaptıranlar cilt bakımı yaptırabilir mi?

Burun estetiği ameliyatları cilt bakımı uygulamaları yaptırmaya engel değildir. Ancak işlemin ne zaman yapılacağı önemlidir. Özellikle buhar banyosu veya burun sırtında yapılan sert sıkma işlemleri için hastalar, iyileşme döneminin bitmesini beklemeleri gerekir.

Etnik burun estetiği ameliyatının sonuçları ne zaman ortaya çıkar?

Etnik rinoplasti ameliyatının iyileşme süreci klasik rinoplastiye göre değişiklik gösterse de işleyiş, prosedür olarak süreç hemen hemen klasik rinoplasti ile aynıdır. Etnik rinoplasti de burnun nihai halini görmek için 1 yıl beklemek gerekir.

Etnik burun estetiği ile neler düzeltilebilir?

Etnik burun estetiği ile burnun boyutu değiştirilebilir, burun sırtına müdahale edilebilir, burun ucu değiştirilebilir, burun implantlarla desteklenebilir, burun kanatlarına ve burun deliklerine müdahale edilebilir. Etnik rinoplasti ameliyatları, klasik burun estetiği ameliyatlarına göre çok daha kapsamlı operasyonlardır.

Etnik rinoplastide kadın burun estetiği ve erkek burun estetiğinin farkları var mıdır?

Tüm burun estetiği ameliyatlarında hatta tüm estetik operasyonlarında kadın erkek ayrımı vardır. Doğal bir görünüm için bu ayrıma dikkat edilmesi gerekir. Bu kapsamda kadınlara yapılan müdahaleler daha soft, feminen dokunuşlar taşırken erkeklerde daha keskin, maskülen bir biçimlendirmeye yer verilir.

Etnik rinoplasti ameliyatında da kadın erkek ayrımı mutlaka gözetilir. Operasyon yapılırken hem kişinin etniğinin getirdiği ortak özellikler hem kişisel talepler hem de cinsiyet ayrımı gözetilir.

Ameliyatsız etnik rinoplasti yapılır mı?

Hayır, yapılmaz. Etnik rinoplasti veya diğer ismiyle etnik burun estetiği ameliyatlarında burna kapsamlı bir müdahale söz konusudur. Burun büyütülebilir veya küçültülebilir bunların yanı sıra burnun yüz ile uyumlu hale getirilmesi için burna başka pek çok müdahalede bulunulabilir. Bu uygulamaların ameliyatsız tekniklerle yapılması mümkün değildir. Etnik burun estetiğinin tek yöntemi etnik rinoplastidir.

Neden etnik burun estetiği tercih ediliyor?

Etnik rinoplasti ameliyatı birçok farklı nedenden dolayı tercih edilmekle birlikte, en çok tercih edilme nedeni hastaların doğal görünen bir burna sahip olmak istemeleridir. Klasik rinoplasti ameliyatlarında, eğer hastanın etnik kökeninin belirgin özellikleri varsa bu özellikler tam olarak korunmayabilir veya operasyon planında bu özellikler ikinci plana atılabilir.

Etnik rinoplastide ise hastaların doğdukları, hatta çoğu zaman büyüdükleri yerin izleri yüz ifadelerinden silinmez. Karakteristik özellikler korunur. Bu sebeple etnik rinoplasti, burun estetiği operasyonları arasında son yıllarda giderek popülerleşen bir yaklaşımdır.

Etnik rinoplasti ameliyatı sonrası gözlük kullanımı

Burnun tam iyileşmesi ve son halini alması ortalama 9 ila 12 ay arasında gerçekleşir. Bu süre zarfında burnunuzun darbelerden, travmalardan ve baskılardan korunması gerekir. Bununla birlikte operasyondan 2 ay sonra cerrahınız eğer uygun görürse hafif çerçeveli gözlük kullanılabilir.

Etnik rinoplasti ameliyatı sonrası cinsel hayat

Etnik rinoplasti ameliyatıdan sonra hastalar kısa sürede sosyal hayata dönebilirler. Ancak dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri de kendilerini fazla yormamaları, kalp ritimlerini yükseltecek ve kan basınçlarını etkileyecek aktivitelerden kaçınmalarıdır.

Bununla birlikte gün içerisinde durdukları pozisyon da etnik rinoplasti iyileşme sürecini etkileyen faktörlerdendir. Bu nedenle etnik rinoplasti ameliyatından sonra her ne kadar kısa sürede sosyal hayata dönülüp günlük rutinlere devam edilse de cinsel birliktelik için en az 6 hafta beklenmelidir.

Etnik rinoplasti sonrası alkol tüketimi

Alkol tüketimi iyileşme sürecini etkileyeceği ve vücuttaki ödemi artıracağı için operasyondan sonraki ilk 2-3 hafta boyunca alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Etnik rinoplasti sonrası spor

Operasyondan sonraki ilk 1 ay hafif yürüyüşler yapabilirsiniz. 2. aydan itibaren fonksiyonel antremanlarınıza dönebilirsiniz. Tabii dönüş yapmadan önce mutlaka kişisel antrenörünüzü geçirdiğiniz operasyonla ilgili bilgilendirmelisiniz.

Etnik rinoplasti ameliyatından ne zaman sonra uçağa binebilirim?

Operasyondan sonraki ilk hafta oldukça önemlidir. Bu süre zarfında hastaların duruş pozisyonlarından yiyip içtiklerine kadar pek çok etken iyileşme sürecini etkileyebilir. Bununla birlikte ilk kontroller, atel ve tamponun çıkarılması da aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece operasyon sonrasındaki ilk hafta gerçekleşir. Bu sebeple hastaların seyahat etmek ve uçağa binmek için minimum 7-8 gün beklemesi gerekmektedir.

Etnik rinoplasti ameliyatı sonrası atel kullanımı

Etnik rinoplasti ameliyatlarından sonra mutlaka atel kullanılır. Burunda koruyuculuk sağlayan ve operasyon sonrası şeklin oturmasına yardımcı olan atel, operasyondan 1 hafta sonra doktor tarafından çıkarılır.

Etnik rinoplasti ameliyatı sonrası ödem ve şişlik

Etnik rinoplasti ameliyatından sonra ödem ve şişlik görülmesi beklenen bir durumdur. Bu nedenle ilk 2 gün mutlaka buz kompresi yapılmalıdır. Bununla birlikte operasyon sonrası hafif morluklar da görülebilir. Bu morluklar yaklaşık 10 gün içerisinde, şişlik ve ödem ise ortalama 1 ay içerisinde hafifleyip geçmektedir.

Etnik Burun Estetiği ameliyatı sonrası ağrı

Etnik rinoplasti ameliyatından sonra özellikle ilk hafta hastalar işlem bölgesinde sızlama ve ağrı hissedebilirler. Operasyondan sonraki süreçte hissedilen ağrılar, ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınmaktadır.

Etnik Burun Estetiği ameliyatında tampon kullanılır mı?

Evet, kullanılır. Ancak bu tamponlar geçmiş yıllarda kullanılan ve burnun içine yapışan pamuk tamponlardan değildir. Çıkartması kolay, jelimsi tamponlar kullanılır. Böylelikle kontrol süreci hem hasta hem de doktor için çok daha konforlu ve keyifli gerçekleşir. Operasyonu takip eden 4-5. günde tampon çıkarılır.

Etnik Burun Estetiği zararlı mı?

Etnik rinoplasti ameliyatları, doğru bir şekilde planlandığında ve alanında yetkin bir plastik cerrah tarafından yapıldığında oldukça güvenilir operasyonlardır.

Etnik Burun Estetiği çeşitleri

Etnik rinoplasti ameliyatları kapsamında farklı etnik kökenlere ait pek çok ameliyat yapılmaktadır. Farklılıkları göz önünde bulundurduğumuzda Orta Doğu, Asya, Afrika, Latin Amerika, İran, Kore ve Yahudi kökenliler olmak üzere toplamda 6 çeşit etnik rinoplasti ameliyatı çeşidi bulunmaktadır.

Etnik burun farkı

Her burun kişiye özeldir ancak bazı burun yapıları, etnik kökene bağlı olarak belirli ortak özellikler gösterir. Etnik burnu diğer burun tiplerinden ayıran burun kemeri, burun ucu, burun köprüsü, burun kanatları hatta burun delikleri olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular