Whatsapp

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti

Seans Sayısı
1
Operasyon Süresi
2-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
2 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
10 Gün
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti nedir?

Revizyon Rinoplasti, daha önce burun estetiği ameliyatı olmuş ancak çeşitli sebeplerden ötürü, olduğu burun estetiği ameliyatının sonuçlardan estetik veya fonksiyonel olarak memnun olmayan hastalara yapılan ikinci rinoplasti yani burun estetiği ameliyatıdır.

Revizyon burun estetiği ameliyatında amaç; daha önce yapılan ve memnuniyetsizliğe yol açan revizyon rinoplasti ameliyatının yarattığı deformasyonu ortadan kaldırmak ve hasta memnuniyeti sağlamaktır.

Belki fazlasıyla klişe bir giriş olacak ama hayatta her isteğiniz, istediğiniz şekilde sonuçlanmayabilir. Klişe ama gerçek, bazen yola çıktığımız an yaptığımız planlarla yolun sonunda elde ettiklerimiz aynı olmayabilir. Dahası, bu durum; hemen hemen her durum ve koşulda karşımıza çıkabilir.

İzlediğimiz bir film beklentilerimizi karşılamayabilir, tadına baktığımız yemek dışarıdan göründüğü kadar güzel çıkmayabilir, satın aldığımız kitap hiç beklemediğimiz şekilde sıkıcı çıkabilir.

Nasıl ki günlük hayatımızın rutininde bazı olumsuzluklarla karşılaşıyorsak aynı durum aldığımız büyük kararlar için de geçerlidir.

Belki tüm araştırmaları yaptığınıza inandınız,

Belki çok iyi bir cerrah bulduğunuzdan emindiniz,

Belki süreç içerisinde size düşen tüm görevleri layıkıyla yerine getirdiniz,

Ama olmadı. Olabilir.

Burun estetiği veya diğer bir ismiyle revizyon rinoplasti ameliyatları da tıpkı günlük rutininizdeki küçük şeyler gibi planlandığı şekilde gitmeyebilir veya ameliyatınız çok iyi şekilde tamamlansa da 1 yılın sonunda elde edilen görünüm, hayalinizdeki gibi olmayabilir.

Bundan birkaç yıl önce olsa başa gelen çekilir veya kaderim buymuş gibi düşünebilirdiniz. Ancak günümüzde bu tür olumsuzluklara yer yok!

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti nasıl yapılır?

Revizyon rinoplastide nasıl sorusunun birden fazla cevabı vardır çünkü her hastanın isteği ve ihtiyacı farklı olabilmektedir.

Bazı hastalara küçük bir dokunuş yeterken bazı hastalarda burundaki çökme nedeniyle daha kapsamlı bir müdahaleye ihtiyaç duyulur. Bu nedenle revizyon rinoplasti için herkes tarafından izlenen tek bir yöntemden bahsetmek mümkün değildir.

Neden mi?

Gelişen medikal teknolojiler sayesinde!

Şimdi kim yeniden ameliyat masasına yatıp o çileyi çekecek? dediğinizi duyar gibiyiz. Öncelikle şunu söyleyelim; ameliyat masasına yatacak mısınız? Evet. Çile çekecek misiniz? Hayır.

Rinoplasti veya sizlerin daha yaygın olarak kullandığı ismiyle burun estetiği ameliyatlarında farklı nedenlere bağlı olarak her zaman istenilen sonuç elde edilemeyebilir; doğru.

Bu, doğru şekilde planlanmamış estetik cerrahi operasyonlarla ilgili yadsınamaz bir gerçektir. Neyse ki günümüzün gelişen teknolojisi bizleri kötü olana razı gelmekten kurtarıyor.

Basit, konforlu, pratik olmasının yanı sıra ve etkili sonuçlar elde edilebilen bir operasyon olan sekonder rinoplasti ya da Türkçe ismiyle ikinci burun estetiği ameliyatı sayesinde siz de yeniden arzuladığınız burna kavuşmanın hayalini kurabilir; kötü olana razı gelmek yerine, yeni ve daha iyi olanın keyfini çıkarabilirsiniz.

İkinci burun estetiği, revizyon burun estetik ameliyatı, sekonder rinoplasti.

Hepsi aynı anlamlara gelen bu ifadeler, daha önce yaptırdığı burun estetiği (rinoplasti) ameliyatından memnun olmayanlara yeni bir şans sunuyor.

Yapılacak operasyonun kapsamı ve detayları düşünüldüğünde ilk yaptırdığınız burun estetiği ameliyatına göre çok daha kısa sürede ve konforlu şekilde tamamlanan bir operasyon olan revizyon rinoplasti, yüz hatlarıyla uyumlu bir burun formuna kavuşmak isteyenlere yepyeni bir fırsat veriyor.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti ne işe yarar?

Revizyon burun estetiği ameliyatı ile burunda ikinci kez birçok şey yapılabilir. Revizyon burun estetiği ameliyatıyla burun sırtına müdahale edilebilir ilk operasyon sonrası asimetrik görünen burun delikleri daha simetrik bir hale getirilebilir.

Revizyon burun estetiğinde yapılacak işlemin kapsamı, hastaların taleplerine ve ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti kimlere yapılır?

Daha önce burun estetiği ameliyatı yaptırmış ancak sonuçlarından memnun olmayan burnunun görünümü ve fonksiyonuyla ilgili problemler yaşayan her kadın ve erkeğe sekonder rinoplasti yapılabilmektedir.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti kimlere yapılmaz?

Yaptırdığı ilk burun estetiği ameliyatının üzerinden henüz 1 yıl geçmemiş hastalara sekonder rinoplasti uygulanmaz.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Operasyondan sonraki süreçte özellikle ilk hafta burun bölgesinin olası travmalardan korunması gerekir. Bununla birlikte operasyon sonrası kontrol muayeneleri titizlikle takip edilmelidir.

Sekonder burun estetiği ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise operasyon sonrası dönemde kişilerin duruş pozisyonlarıdır. Yatarken dahi mutlaka başın yüksek bir konumda olması gerekir. Böylelikle olası ödem ve şişlikler minimalize edilir.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti avantajları nelerdir?

Yüzümüzün tam ortasında bulunması nedeniyle ifademizi her açıdan etkileyen burundaki tüm olumsuzluklar ikinci bir ameliyatla rahatlıkla giderilebilir.

Böylelikle daha önce burun estetiği ameliyatı olan hastalar, kendilerini mutsuz eden bir burun formuyla yaşamak zorunda kalmazlar.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti öncesi sonrası

Revizyon rinoplasti ameliyatlarında öncesi sonrası fotoğraflar, zaman zaman işlemin daha net anlaşılmasını sağlayabilir.

Bununla birlikte özellikle plastik cerrah araştırması yaparken bir cerrahın ilgili operasyonla alakalı önceki hastalarına dair fotoğraflara bakmak her zaman için iyi bir seçenektir.

İkinci burun estetiği ameliyatıyla ilgili öncesi sonrası hasta fotoğrafları için web sitemizi inceleyebilir veya telefon numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti için doğru zaman nedir?

Burun estetiği olan hastalar her ne kadar hali hazırdaki durumdan kurtulup yeni ve içlerine sinen bir burun formuna olabilecek en hızlı şekilde kavuşmak isteseler de burun estetiği operasyonlarında burnun son halini alması ortalama 1 yılı bulmaktadır.

Bu nedenle olası bir revizyon burun estetiği ameliyatı mutlaka ilk ameliyattan en az 1 yıl sonra planlanmalıdır.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti için hangi yöntemler kullanılır?

Revizyon rinoplasti açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Bunun yanı sıra let down, koruyucu rinoplasti veya piezzo cerrahisi gibi burun estetiğinde devrim niteliğinde olan birçok farklı teknik de revizyon rinoplastide kullanılabilir.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti hazırlık süreci nasıldır?

Revizyon veya diğer bir deyişle sekonder rinoplasti için hazırlık hemen hemen ilk yapılan burun estetiği ameliyatı hazırlığı gibidir.

Bu operasyon öncesinde de eğer kullanılıyorsa kan sulandırıcılara ara verilmeli, bitki çayları tüketilmemeli ve özellikle burun estetiği ameliyatlarının iyileşme süreçlerini büyük oranda etkileyen sigara kullanımına ara verilmelidir.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti tehlikeli mi?

Burun estetiği konusunda tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapıldığı zaman oldukça güvenilir ve konforlu bir operasyon olan sekonder rinoplasti, sadece tüm operasyonların taşıdığı temel komplikasyon risklerini taşır.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti sonrasında iz kalır mı?

Revizyon rinoplasti için eğer kapalı yöntem tercih edildiyse o zaman dışarıdan belli olan herhangi bir iz kalmaz.

Eğer açık yöntem tercih edildiyse o zaman burnun alt kısmında ince bir çizgi halinde bir iz kalacaktır. Ancak bu iz 1 yıl içerisinde o kadar soluklaşıp cilt tonuna yakın bir renk alır ki varla yok arası bir ize dönüşür.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme sürecinin kapsamı, süresi ve sosyal hayata dönüş sekonder rinoplasti kapsamında yapılan işlemlere göre değişiklik gösterir. Bazı hastalarda küçük müdahaleler yeterli olabilir.

Böyle bir durumda hastalar çok kısa ve hızlı bir iyileşme süresi sonrası günlük rutinlerine devam edebilirler. Bazı hastalarda ise yapılan kapsamlı müdahale sonrasında daha fazla ödem ve şişlik görülebilir.

Bu sebeple söz konusu ikinci burun estetiği ameliyatı olduğunda standart bir iyileşme sürecinden bahsetmek, bu operasyonu olmak isteyen hastaların yanlış yönlendirilmesine neden olabilir.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti dezavantajları nelerdir?

Revizyon burun estetiği ameliyatı hali hazırda daha önce işlem görmüş bir alana yapıldığı için burun estetiği ameliyatlarına göre çok daha komplike ve çok daha fazla uzmanlık gerektiren operasyonlardır.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti tedavi özeti

Daha önce burun estetiği ameliyatı olmuş ancak istediği sonuçlar elde edememiş hastalara uygulanır.

Tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılır.

Genellikle aynı günün akşamı taburcu olmak mümkündür ancak bazı hastalardan 1 gün hastanede kalması istenebilir.

Operasyonu takip eden ilk hafta kontrollere düzenli gelinmesi önemlidir.

Tampon kullanılır.

Operasyon sonrası koyulan atel, genellikle 4-5. günde çıkarılır.

Yüze yağ enjeksiyonu gibi basit prosedürlerle kombine olarak yapılabilir.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti yaptıranların yorumları

Revizyon burun estetiği ameliyatı olan hastalar, özellikle ilk operasyonda yaşadıkları tatsız deneyim nedeniyle ilk etapta sekonder rinoplasti için kararsız kaldıklarını ve çekinceleri olduğunu belirtmişlerdir.

Bununla birlikte operasyon sonrası süreçte gerek hızlı iyileşme gerekse hızlı sosyal hayata dönüşün yanı sıra burunlarının yeni formunun içlerine sindiklerinden bahsetmişlerdir.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti fiyatı 2024

Revizyon burun estetiği ameliyatları genellikle ilk yapılan burun estetiği operasyonlarına göre daha maliyetlidir.

Bununla birlikte sekonder burun estetiği ameliyatının fiyatını etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar; operasyonun yapıldığı hastanenin kalitesi, ilgili plastik cerrahın eğitimi ve tecrübesi, operasyonun kapsamı. Revizyon rinoplasti fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Revizyon (Sekonder) Rinoplasti ile ilgili sık sorulan sorular

Dünyada en sık yapılan operasyonların başında gelen burun estetiği ameliyatları, her zaman başarıyla sonuçlanmayabilir.

Bu başarısızlığın nedeni bazen cerrahın yetersizliği bazen de hastanın dikkatsizliği ya da memnuniyetsizliği olabilir. Birçok nedene bağlı olarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatlarıyla ilgili merak edilen soruları sizler için derledik.

Burun revizyonu en erken ne zaman yapılmalı?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra 1. hafta itibariyle hastalar belirli kurallara dikkat etmek kaydıyla sosyal hayata dönebilirler.

Ancak burun iç yapılarının iyileşmesi, burundaki ödem ve şişliğin azalması için daha fazla süreye ihtiyaç vardır.

Bu kapsamda burun estetiği ameliyatlardan sonra burnun yeni şeklinin oturması yaklaşık 1 yıldır. Eğer bir revizyon ameliyat planlanıyorsa en az 1 yıl sonra yapılması gerekmektedir.

Burun revizyonu neden olur?

İlk yapılan burun estetiği ameliyatı sonrasında karşılaşılan komplikasyonlar veya hastanın yeni burun şeklinden memnun olmamasına bağlı olarak revizyon burun estetiği ameliyatı planlanabilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken revizyon talebinin neden olduğudur. Eğer revizyon talebinin nedeni fiziki bir deformasyonsa hemen kabul edilebilir.

Fakat revizyon talebinin nedeni hastanın genel memnuniyetsizliği ise o zaman hastayla görüşülmeli ve kendine zaman vermesi istenmelidir. Bununla birlikte hastanın beklentilerinin gerçekçi olduğundan emin olunmalıdır.

Sekonder rinoplasti tekniği

Sekonder rinoplastide birçok farklı teknik kullanılabilir. Operasyon açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Bunun akabinde kullanılacak diğer yöntemlere hastanın ihtiyacı doğrultusunda karar verilir.

Bu kapsamda hastanın vücudunda greft dediğimiz kıkırdak doku alınabilir veya burundaki deformasyonu gidermek için burun ucuna müdahalede bulunulabilir. Sekonder rinoplasti ameliyatında kullanılacak teknik, hastadan hastaya değişiklik göstermektedir.

Revizyon burun ameliyatı zor mu?

Revizyon burun estetiği ameliyatları, ilk yapılan burun estetiği operasyonlarına göre daha kısa sürmekle birlikte daha komplike ve daha zor operasyonlardır. Bunun nedeni burnun daha önce işlem görmesidir.

Bu sebeple yapılmak istenen düzeltme için bazen burunda yeterli doku kalmamış olabilir veya burna ciddi zararlar verilmiş olabilir. Daha önceden işlem gören bir alanda yeniden biçimlendirme yapmak, ilk operasyona göre çok daha zordur ve daha fazla tecrübe gerektirir.

Revizyon burun ameliyatı ücretli mi?

Evet. Tüm revizyon operasyonları ücretlidir. Bunun nedeni olası bir burun estetiği revizyon ameliyatının işlemden hemen sonra düzeltme amacıyla değil, operasyondan en az 1 yıl sonra yapılmasıdır.

Burun estetiği ameliyatı neden başarısız olur?

Burun estetiği ameliyatının başarısız olmasının pek çok nedeni olabilir. Fazla doku alınması veya az doku alınması, doğru planlama yapılmaması, ilgili cerrahın burun estetiği konusunda yeterince bilgisinin ve tecrübesinin olmaması, hastanın taleplerini doğru şekilde iletmemesine bağlı olarak operasyon sonrası memnuniyetsiz olması veya ameliyat sonrası operasyon bölgesinin bir travmaya maruz kalması gibi birçok farklı neden burun estetiği ameliyatının başarısız olmasına sebep olabilir.

Revizyon burun estetiğinde 3D simülasyon

Revizyon burun estetiği ameliyatı planlanırken hastanın fotoğraflarından yararlanılır. Bu kapsamda konsültasyon için gelen hastanın fotoğrafları çekilir ve 3D Vectra XT cihazıyla bu fotoğraflar üzerinde ameliyat planlanır. Böylelikle hastalar operasyondan sonra nasıl görüneceklerine dair yaklaşık bir görünüm sunulur.

Özellikle ilk operasyonda hayal kırıklığına uğrayan hastalar için güven verici bir yöntem olan 3D simülasyon sayesinde hem hasta beklentilerini gerçekçi tutar hem de cerrah yapacağı müdahaleyi hastaya daha iyi bir şekilde anlatır.

İkinci burun estetiği tehlikeli mi?

Revizyon burun estetiği ameliyatı da tıpkı diğer operasyonlar gibi bazı komplikasyon riskleri taşır ancak bu riskler diğer ameliyatlara göre ne daha az ne de fazladır.

Revizyon burun estetiği ile hangi problemler giderilir?

Revizyon burun estetiği ameliyatıyla burun düşmesi dediğimiz operasyondan sonraki dönemde burun ucunun aşağıya doğru eğilmesi giderilebilir, burun sırtındaki çökme giderilebilir, burun kanatlarına müdahale edilebilir ve burun deliklerindeki asimetri giderilebilir.

Revizyon burun estetiğinde tampon

Hastaların korkulu rüyalarından biri olan tampon, revizyon burun estetiğinde de yapılan müdahale kapsamında olası kanamaların önüne geçmek için kullanılabilir.

Ancak günümüzde, kullanımda olan tamponlar jel formunda olan ve çok kolay bir şekilde çıkarılabilen tamponlar olduğu bilinmelidir.

Revizyon burun ameliyatı sonrası spor

Revizyon burun estetiğinde burun bölgesine ikinci bir müdahale yapıldığı için burun daha hassastır. Bu nedenle iyileşme sürecinde operasyon bölgesinin mutlaka darbelerden korunması gerekir.

Operasyondan sonraki ilk 2-3 hafta basit egzersiz hareketleri dahi burnunuzda akıntıya veya kanamaya neden olabilir. Bu nedenle bu süre zarfı içerisinde sadece hafif tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Operasyonu takip eden 6-8. haftalarda spora başlanabilir.

Revizyon burun ameliyatından ne kadar zaman sonra denize girebilirim?

Revizyon burun ameliyatınızdan 2 hafta sonra denize girebilirsiniz.

Üçüncü kez burun estetiği yapılabilir mi?

Teknik olarak evet mümkün. Ancak olası bir üçüncü operasyon gerek doku yetersizliği gerekse ameliyat süreci bakımından çok daha zor ve masraflı olacaktır.

Bu nedenle revizyon burun estetiği ameliyatınıza karar vermeden önce cerrahınızı iyi seçmeli, kendisiyle ilgili araştırma yapmalısınız.

Kalın derili burun revizyonu

Kalın derili burunlarda burun estetiği ameliyatları zordur bunun nedeni operasyon sonrasındaki iyileşme sürecinde yaşanabilecek komplikasyonlar ve sıkıntılardır.

Ancak iyi bir cerrah tarafından planlanan burun estetiği ameliyatlarında kalın derinin getirdiği dezavantajlar minimuma indirilebilir.

Aynı durum revizyon burun estetiği ameliyatlarında da geçerlidir. Kalın derili burunlarda da revizyon burun estetiği ameliyatları yapılabilir.

Revizyon burun ameliyatı neden daha pahalı?

Revizyon burun ameliyatı, primer yani ilk burun estetiği ameliyatın+-+a göre çok daha zor ve komplike bir ameliyattır. Her ne kadar revizyon operasyonları daha kısa sürseler de yapılan işlem daha fazla hassasiyet daha fazla çaba ve daha fazla bilgi gerektirir.

Bu nedenle pek çok merkezde revizyon burun estetiği ameliyatları primary burun estetiği ameliyatlarına göre daha maliyetlidir.

Burun deliği revizyon

Burun estetiği ameliyatlarından sonra en sık görülen problem burun deliklerinin büyük oranda asimetrik olmasıdır. Vücudumuzda çift olarak bulunan hiçbir organ %100 simetriye sahip değildir.

Bununla birlikte büyük oranda asimetri söz konusuysa bu estetik açıdan olumsuz bir görüntü oluşturacağı için mutlaka giderilmelidir.  Revizyon burun ameliyatıyla burun deliklerindeki asimetri giderilebilir.

Revizyon burun ameliyatı sonrası şişlik ve ödem

Tıpkı burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi revizyon burun estetiği ameliyatlarından sonra da ödem ve şişlik görülmesi beklenen bir durumdur.

Bu şişlik ve ödem yaklaşık 1,5 hafta içerisinde yavaş yavaş ve kendiliğinden geçmektedir. Ödem ve şişlik, iyileşme dönemini etkilemeyen, iyileşme döneminin bir parçası olan problemlerdir.

Revizyon burun ameliyatı sonrası morluk

Revizyon burun ameliyatı sonrasında göz altında morluklar görülebilir. Operasyonu takip eden 5-6. günlerde bu morluklar büyük oranda geçmektedir.

Burun ucu revizyon ameliyatı

Revizyon ameliyatlarına başvurulmasının en sık görülen nedenlerinden biri de burun ucunun operasyonu takip eden birkaç ay içerisinde düşmesidir. Revizyon burun estetiği ameliyatıyla burun ucu başarılı bir şekilde kaldırılabilmektedir.

En iyi revizyon burun ameliyatı doktoru

Revizyon burun ameliyatı için doktor seçerken mutlaka cerrahınızın rinoplasti konusundaki bilgi ve deneyimini araştırmalısınız.

En iyi revizyon burun ameliyatı doktoru için araştırmalar yaparken mümkünse seçtiğiniz cerrahın daha önceki operasyonlarına dair fotoğrafları görmeli ve kendisiyle ilgili yorumları okumalısınız. Tüm bunlar, cerrahınızı seçerken daha iyi fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Erkek revizyon burun estetiği

Revizyon burun estetiği hem erkeklere hem de kadınlara yapılabilen bir operasyondur. Bununla birlikte erkekler için revizyon burun estetiği yapılırken maskulen görünüm korunmalı ve burun yapısının daha düz olmasına özen gösterilmelidir.

Revizyon burun estetiğinde kıkırdak kullanımı

İlk yapılan burun estetiği ameliyatında eğer burun içi kemik ve kıkırdak dokuya zarar verildiyse ya da bu dokular burnu şekillendirebilmek adına fazla alındıysa genellikle revizyon burun estetiği ameliyatı için yeterli kıkırdak doku kalmaz.

Burunda yeterli kıkırdak dokunun kalmadığı durumlarda kaburgadan veya kulaktan kıkırdak doku alınarak revizyon burun estetiği ameliyatı yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular