Whatsapp

Diş Kaplaması

Seans Sayısı
1
Operasyon Süresi
1 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
2 Yıl (Garanti)
Hastanede Yatış
Yok
Hassasiyet Süresi
1 Hafta
İşe Dönme Süresi
Hemen
Anestezi
Lokal Anestezi
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

Diş kaplama nedir?

Diş kaplama uygulamaları, diş tedavileri arasında en popüler uygulamalardan biridir. Diş kaplama; dişlerde meydana gelen deformasyonların dolgu işlemleriyle yeterince giderilemediği durumlarda başvurulan bir tedavidir. Diş kaplama tedavisinde amaç, dişlere hem daha estetik bir görünüm kazandırmak hem de kişinin çiğneme fonksiyonunu daha rahat yerine getirmesini sağlamaktır.

Hayatımızın her alanında her an farklı nedenlere bağlı olarak yeniliği ihtiyaç duyabiliriz. Bu yenilenme isteği bazen gerekliler nedeniyle de olabilir bazen sadece canımız istediği için veya yenilenirsek daha iyi hissedeceğimizi düşündüğümüz için de olabilir.

Yenilenme ihtiyacı duyduğumuz her an önce çevremizdeki eşyaları, odamızın dekorunu veya mobilyalarımızın yerini değiştirir, ardından kendimize döneriz. Bu dönüş sonrası bazen saç rengimizi veya saç kesimimizi bazen de görünüşümüzün diğer ögelerini değiştiririz.

Hani dedik ya yenilenme ihtiyacı bazen isteklerimiz doğrultusunda bazen de gereklilikler doğrultusunda olur diye, işte bugün size o gerekliliklerden biri olan diş kaplama uygulamasından bahsedeceğiz.

Diş kaplama nedir sorusuna geçmeden önce neden gereklilik olduğunu söyleyelim; günümüzde dişlerimiz için kartvizitimizdir desek sanıyoruz ki yanılmış olmayız. Yeni biriyle tanıştığımızda, biriyle anlaşma sağladığımızda, kendimizi tanıttığımızda sözlerimize eşlik eden güzel bir gülümseme, her zaman işlerin bizim için daha kolay ilerlemesine yardımcı olur.

Güzel bir gülüşe sahip olmanın yegane yolu ise güzel ve sağlıklı dişlerdir. İşte diş kaplama, tam da bu güzel ve sağlıklı dişlere kavuşmamıza yardımcı olan uygulamalardan biridir. Diş kaplama uygulamaları sayesinde hem doğal ve sağlıklı bir gülüşe sahip olabilir hem de bizde endişeye sebep olan kötü diş görünümünü geride bırakabiliriz.

Diş kaplama ne işe yarar?

Diş kaplama uygulamaları sayesinde dişlerde daha estetik bir görünüm elde edilir. Diş kaplama; dişlerin düzensiz dizilimi, diş minesindeki deformasyonlar, dolguyla düzeltilemeyecek diş çatlakları ve hatta kırılmaları gidermek için uygulanır.

Diş kaplama tedavisi sayesinde kişiler daha rahat yemek yiyebilir, çene kemiklerinin sağlığını koruyabilir ve daha güzel bir gülüşe sahip olabilirler.

Diş kaplama uygulamasına neden ihtiyaç duyulur?

Diş kaplama tedavisine 2 nedenle ihtiyaç duyulur. Bunlardan ilki estetik olarak daha güzel dişlere sahip olmaktır. Çünkü diş kaplama tedavisiyle hastalar arzuladıkları inci gibi dizili, beyaz ve sağlıklı görünen dişlere sahip olabilirler. Diğer bir neden ise sağlıklı bir diş yapısına duyulan ihtiyaçtır.

Diş kaplama tedavileri, diş çatlakları ve kırılmaları başta olmak üzere dişlerde meydana gelen birçok problemin tedavisinde etkin çözümdür. Doğru şekilde uygulanan bir diş kaplama tedavisiyle hastalar daha sağlıklı dişlere sahip olabilirler.

Kaç çeşit diş kaplaması vardır?

Günümüzde diş kaplama yaptırmak isteyen hastalar için oldukça fazla seçenek vardır. Diş kaplama uygulamaları kendi içerisinde; Porselen laminate veneer, Empress (full porselen) kaplama, Zirkonyum kaplama ve Metal destekli kaplamalar olarak ayrılmaktadır.

 • Porselen laminate veneer

Porselen laminate veneer veya bir diğer ismiyle yaprak porselen kaplama, özellikle ön dişlerde kullanılan bir kaplama çeşididir. Ön dişler arasındaki boşluklu görünümün giderilmesinde, şekil bozukluklarında ve renk değişimlerinde etkilidir. Porselen laminate veneer kaplama ile daha estetik bir diş görünümü elde etmek mümkündür.

 • Empress (full porselen) kaplama

Empress kaplamalar herhangi bir metal içermeyen dayanıklı seramik kaplamalardır. Özellikle doğal diş görünümünü isteyen hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen Empress (full porselen) kaplamalar, gülüş estetiğinde sıklıkla başvurulan kaplama çeşitlerinden biridir.

 • Zirkonyum kaplama

Zirkonyum diş kaplama, son yılların popüler diş kaplama uygulamalarından biridir. Gerek sunduğu dayanıklılık gerekse doğal diş görünümü nedeniyle zirkonyum kaplama, günümüzde sıklıkla tercih edilen kaplama çeşitlerinden biridir. Kırılması veya çatlaması zor, dayanıklı bir yapıya sahip olan zirkonyum kaplamalar yarı saydamdır dolayısıyla ışık geçirgenlikleri fazladır.

Zirkonyum kaplamalar hastalara uzun soluklu çözümler sunan kaplamalardır. Aşınmaya ve oksidasyona karşı dirençli olması nedeniyle uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilirler.

 • Metal destekli kaplamalar

Metal destekli veya metal alt yapılı kaplamalar, diş estetiğinde uzun yıllardır kullanılan diş kaplaması çeşididir. Sağlam bir yapıya sahip olmakla birlikte bu kaplamalar özellikle metale alerjisi hastalar için uygun değildirler. Bununla birlikte metal destekli kaplamaların ışık geçirgenliği düşüktür bu nedenle uygulamadan sonra tam olarak doğal bir diş görünüm elde edilmez. Bu sebeple günümüzde, metal destekli kaplamalar eskisi kadar sık tercih edilmemektedir.

Diş kaplama nasıl yapılır?

Diş kaplama için öncelikle hastalara genel bir diş muayenesi yapılır. Ardından dişler ve ağız temizlenir. Temizlik yapıldıktan sonra özel bir kalıpla dişlerin ölçüsü alınır. Böylelikle kaplamalar, her hastaya özel olarak üretilir. Bu süreç içerisinde ihtiyaç duyulursa diş hekimleri, radyolojik görüntüleme yöntemleriyle de hastaları değerlendirir.

Hastaların diş ölçüsü alındıktan sonra kişiye özel kaplama hazırlanır ve akabinde herhangi bir ağrı veya acı olmadan kaplama, hastaların diş yüzeyine uygulanır. Diş kaplamalarında geçtiğimiz yıllarda dişlerde kesiler yapılmaktaydı. Günümüzde ise genellikle ölçüm öncesi yapılan hafif pürüzleme ve törpüleme işlemi çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Diş kaplama kimlere yapılır?

Dişlerinde çarpıklık, renk değişimleri ve farklı nedenlere bağlı olarak deformasyonlara maruz kalan her kadın ve erkek diş kaplama tedavisi için uygun bir adaydır. Diş kaplama tedavileri, ihtiyaç duyulursa 18 yaşın altındaki bireylere de yapılabilmektedir.

Diş kaplama sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Kaplama dişlerinizi de tıpkı doğal dişleriniz gibi düşünmeli ve mutlaka günde en az 2 kere fırçalamalısınız.

Uygulamadan sonra ilk bir hafta boyunca hafif sızı veya ağrı olması beklenen bir durumdur. Zamanla bu ağrı ve sızı kendiliğinden geçmektedir.

Diş kaplamalarınızın sağlıklı ve uzun soluklu olması için kaplama diş tedavinizden sonra düzenli olarak diş ipi kullanmanız iyi bir seçenektir.

Aşırı sert ve kabuklu yiyecekler tüketilirken dikkat edilmeli, bu yiyeceklerin kabukları dişle kırılmaya çalışılmamalıdır.

Diş kaplaması tedavisinden sonra ilk başta kendinizi biraz rahatsız hissedebilirsiniz, bu normal bir durumdur. Yaklaşık 2 hafta içerisinde kaplamalara alışılmaktadır.

Diş kaplama uygulamasının avantajları nelerdir?

Diş kaplamalar dayanıklı materyallerden üretilmişlerdir dolayısıyla yaptırdığınız işlem uzun süre boyunca sağlıklı ve güzel gülüşlere sahip olmanıza yardımcı olur.

Diş kaplamaları doğal dişlerinize göre çok daha beyaz ve biçimlidir.

Diş kaplamaları, çapraşık diş görünümü ortadan kaldırmanın etkin ve konforlu yoludur.

Diş kaplamaları kısa sürede tamamlanan ve sonuçları uzun soluklu olan diş tedavileridir.

Diş kaplama öncesi sonrası

Merkezimizde yapılan diş kaplama uygulamalarına dair öncesi sonrası hasta fotoğraflarını görmek için web sitemizi inceleyebilir veya diş kaplama tedavisi için konsültasyon muayenesi talep edebilirsiniz. Konsültasyon muayenesi için geldiğinizde hem hekimlerimizle görüşüp hem de merkezimizde daha önce yapılan diş kaplama uygulamalarına dair hasta fotoğraflarını görebilirsiniz.

Diş kaplama kimlere yapılmaz?

İleri derecede diş eti çekilmesi olan hastalar, çene yapısında çeşitli deformasyonlar olan hastalar ve dişlerinde ciddi oranda doku kaybı olan hastalar, diş kaplama tedavileri için uygun birer aday değildirler.

Diş kaplama tehlikeli mi?

Diş kaplama uygulamaları, konforlu ve bir o kadar da güvenilir işlemlerdir. Uzman bir ekip tarafından yapıldığında diş kaplama tedavilerinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Diş kaplama uygulamasının dezavantajları nelerdir?

Kullanılan kaplamanın çeşidine göre bazı kaplamalarda işlemden sonraki yıllarda diş eti çizgisinde koyulaşma görülebilir. Özellikle metal destekli kaplamalarda ortaya çıkan bu durum sonrasında kaplamanın yenilenmesi gerekebilir. Bununla birlikte doğru şekilde uygulanmamış ve yapıştırılmamış bir kaplama, düşebilir. Hassas bir yapıya sahipseniz vücudunuz kaplamalara alerjik reaksiyon gösterebilir.

Bunlar uzun vadede ortaya çıkabilecek dezavantajlardır. Bunların yanı sıra işlemden hemen sonra kısa süreli de olsa uyuşukluk ve rahatsızlık hissi de hastalar tarafından dezavantaj olarak nitelendirilmiştir.

Diş kaplama tedavi özeti

 • Diş kaplama tedavileri ortalama 3-4 günde tamamlanan uygulamalardır.
 • Diş kaplama, neredeyse ağrısız ve acısız diyebileceğimiz bir işlemdir.
 • Uygulamadan sonraki ilk 1-2 hafta dişlerde hassasiyet beklediğimiz bir durumdur.
 • Hastaların yeni dişlerine alışması ortalama 2-3 hafta sürmektedir.
 • Diş kaplama yaptıran hastaların da tıpkı kaplaması olmayan hastalar gibi mutlaka ağız ve diş bakımlarına özen göstermeleri gerekmektedir.

Diş kaplama yaptıranların yorumları

Diş kaplama tedavileri, yüksek hasta memnuniyetinin sağlandığı konforlu uygulamalardır. Diş kaplama tedavisi yaptıran hastalar, işlemden sonra daha fazla kendilerine güvendiklerini ve daha rahat güldüklerini, artık gülüşlerini saklamak zorunda hissetmediklerini belirtmişlerdir.

Bununla birlikte diş kaplama tedavisi yaptıran hastalar, özellikle uygulamadan sonraki ilk birkaç gün boyunca ağızlarında rahatsızlık hissettiklerini fakat uygulamadan 2-3 hafta sonra yeni diş hissine alıştıklarını söylemişlerdir.

Diş kaplama fiyatları 2024

Diş kaplama fiyatları tercih edilen kaplama çeşidine göre değişiklik gösterir. Ülkemizde yasalar gereği, sağlık sektöründe faaliyet gösteren merkezlerin web sitelerinde tedavi ve uygulamalara dair fiyat bilgisi paylaşması yasaktır.

Diş kaplama fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi için web sitemizden iletişim formumuzu doldurabilir veya telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Diş kaplama fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Diş kaplama yaptıran ünlüler

Diş kaplama tedavileri, estetik bir gülüş isteyen ve görünümüne özen gösteren birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle sürekli göz önünde olmaları nedeniyle birçok ünlü, daha sağlıklı ve güzel gülüşlere sahip olmak için diş kaplama tedavilerine başvurmaktadır.

İşte geçtiğimiz yıllarda diş kaplama tedavilerine başvurarak daha estetik bir gülüşe sahip olan ünlü isimler; Zac Efron, Hilary Duff, Naill Horan, Emma Roberts, Jordyn Woods, Emma Watson.

Diş kaplama uygulamaları ile ilgili sık sorulan sorular

Kişilerin yaşam kalitesini artıran uygulamalardan biri olan diş kaplama tedavileriyle ilgili merak edilen soruları ve cevaplarını sizler için derledik. İşte diş kaplama tedavileriyle ilgili en çok merak edilenler!

 • Zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum diş kaplama, günümüzde yaygın olarak kullanılan diş kaplamalarından biridir. Zirkonyum kaplamalar hem dayanıklı yapıları hem de doğal dişlere benzerliği sayesinde tercih edilmektedirler.

 • Diş kaplama acıtıyor mu?

Diş kaplama işlemlerinden önce doğal dişlerde hafif törpüleme veya kesilme yapılabilir. Ancak bu işlemler esnasında hastalar lokal anestezi altında oldukları için herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

 • Diş kaplama ağrı yapar mı?

Diş kaplama tedavisinden sonra ilk 2 hafta hafif sızlamalar, hassasiyet ve kısmi ağrılar görülebilir. Bu beklenen bir durumdur. Ortalama 2 hafta sonrasında tüm bu hisler yavaş yavaş geride kalmaktadır.

 • Diş kaplama abdest geçirir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasına göre tedavi amaçlı yapılan diş kaplamaları caizdir ve abdest geçirir.

 • Diş kaplama anestezi

Diş kaplama işlemleri esnasında hastalara lokal anestezi uygulanmaktadır.

 • Diş kaplama dişe zarar verir mi?

Hayır, tam tersi diş kaplamaları doğal dişlerin daha fazla zarar görmesini engeller.

 • Diş kaplama düşerse ne olur?

Nadiren de olsa yanlış yapılan işlemler sonucunda diş kaplamaları düşebilir. Böyle bir durumda mutlaka yeniden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

 • Diş kaplama diş etine zarar verir mi?

Metal destekli kaplamalarla yapılan diş kaplamalarında ileriki yıllarda diş eti çizgisinde kararma ve diş etinde şişmeler meydana gelebilir. Bununla birlikte metale alerjisi olan hastalarda metal destekli kaplamalar pek çok sağlık sorununa neden olabilir.

Ancak doğru bir kaplama seçimi ve doğru bir uygulama sonrası diş kaplamalarının diş etlerine herhangi bir zararı yoktur.

 • Diş kaplama tedavisi sonrası ağız bakımı

Diş kaplama tedavisinden sonra ağız bakımınız doğal dişlerinizde olduğu gibi devam etmelidir. Diş kaplama tedavisinden sonra da dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız.

 • Zirkonyum alerji yapar mı?

Hayır, yapmaz. Zirkonyum kaplamalar, metal destekli kaplamalardan farklıdırlar. Bu kaplamaların içerisinde metal bulunmadığı için alerjiye neden olmazlar.

 • Zirkonyum dişin ömrü ne kadar?

Zirkonyum, dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle uzun yıllar kullanıma müsaittir. Ancak zirkonyum dişin uzun süre kalıcı olabilmesi için kişilerin mutlaka ağız hijyenlerine de dikkat etmeleri gerekir. Bu nedenle hastadan hastaya değişmekle birlikte zirkonyum dişlerin kalıcılığı ortalama 5 ila 15 yıl arasında değişiklik gösterebilir.

 • Hangi diş kaplamasını yaptırmalıyım?

Her hastanın ihtiyaçları, talepleri, ağız ve diş yapısı farklılık gösterir. Bu nedenle hangi diş kaplamasının yapılacağına karar verilmesinin etkin yolu konsültasyon muayenesidir. Konsültasyon muayenesinden sonra hangi diş tedavilerine ihtiyacınız olduğu saptanır ve size özel bir tedavi protokolü hazırlanır.

 • Zirkonyum dişler sararır mı?

Zirkonyum, yapısı gereği pürüzsüz ve kaygan bir yüzeye sahiptir. Bu nedenle doğal dişlere zarar veren sigara, çay ve kahve tüketimi zirkonyum dişlere zarar vermez. Doğal dişlerde meydana gelen renk değişimleri zirkonyum dişlerde görülmez. Ancak her ne kadar zirkonyum dişler zarar görmese de kişinin ağız ve diş sağlığı için mutlaka dişlerini fırçalamaya ve ağız hijyenine dikkat etmeye devam etmesi gerekir.

 • Gülüş estetiği ile gülüş tasarımı aynı şey mi?

Gülüş tasarımı, gülüş estetiği kapsamında yapılan bir işlemdir. Gülüş tasarımında hastaların diş muayenesi yapılır. Ağız ölçüleri alınır ve hastaların ağız yapısına uygun bir gülüş tasarlanır. Bu tasarıma dişlerin dizilimi, diş eti estetiği ve çeşitli diş tedavilerinin planlaması dahildir.

Gülüş estetiği ile tasarlanan tedavilerin kombine olarak yapılmasını kapsar. Bu işlemler sonrasında hastalar, yepyeni ve daha sağlıklı bir gülüşe sahip olurlar.

 • Diş estetiği ile diş kaplama aynı şey mi?

Hayır, diş estetiği daha estetik ve sağlıklı dişlere kavuşmak için yapılan diş tedavilerinin tamamını kapsayan genel bir tanımlamadır. Diş kaplama ise diş estetiği kapsamında yapılan tedavilerden yalnızca bir tanesidir.

 • Diş kaplama tedavisi kaç gün sürer?

Diş kaplama tedavileri ortalama 3-4 günde tamamlanan prosedürlere sahiptir.

 • Diş kaplama mı implant mı?

Her iki işlem birbirinden tamamen farklıdır. Diş kaplama uygulamalarında doğal dişin üzerine kaplama yapılarak daha estetik bir diş görünümü elde edilir. İmplant tedavilerinde ise özel titanyum vidalar çene kemiğine sabitlenerek yeniden diş kökü oluşturulur.

Diş kaplama tedavisi hali hazırda dişleri olan hastalara yapılmakla birlikte diş implantı, eksik dişleri olan hastalara yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular