Whatsapp

Meme Dikleştirme

Seans Sayısı
1
Operasyon Süresi
1-3 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
1 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
1 Hafta
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı Nedir?

Meme Dikleştirme Ameliyatı; genetik faktörler, kilo değişimleri, yer çekiminin etkisi ve yanlış sütyen kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan meme sarkıklığını gidermek için yapılan operasyonlardır.

Genel anestezi altında ve tam teşekküllü hastanelerde yapılan meme dikleştirme ameliyatında amaç; sarkık meme formunu yeniden şekillendirerek dik ve biçimli bir meme formu elde etmektir.

Günümüzde dişiliğin sembollerinden biri olarak kabul edilen meme dokusu, biçimi ve vücudumuzdaki yerleşim şekli nedeniyle zamanın getirdiği deformasyonlardan en çok etkilenen bölgelerin başında gelir.

Kilo değişimleri, emzirme dönemi, ergenlikte yanlış sutyen kullanımı ve tabii ki yaş almanın getirisiyle yer çekimine yenik düşme başta olmak üzere birçok farklı nedene bağlı olarak meme dokusunda sarkmalar meydana gelir.

Kavisli ve vücuttan taşan yapısı nedeniyle özellikle yer çekiminden büyük oranda etkilenen meme dokusu, zamanla deforme olarak müdahaleye ihtiyaç duyulacak hale gelir.

Meme dokusundaki bu deformasyonların önüne geçmek mümkün mü? derseniz, açıkçası mümkündür demek sizleri yanlış yönlendirmek olur. Yapılan sporların etkisi tabii ki olacaktır ancak meme dokusu ve göğüs bölgesindeki kaslar, birbirinden farklı yapılardır dolayısıyla ne kadar çok spor yapsanız da bir noktada meme sarkmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Meme dokusu, sarkmaya başladığı andan itibaren mutlaka müdahale edilmesi gereken bir dokudur. Aksi halde vücudumuzdaki hemen hemen her deformasyonda olduğu gibi müdahale edilmediği takdirde ilerleyecektir.

Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan sarkık meme probleminde meme ucunuzun gösterdiği yön sarkıklık derecenizi belirleyecektir. Hafif sarkmalarda meme ucu hafif derecede aşağıdayken sarkmaya müdahale edilmediği ve sarkmanın ilerlediği durumlarda meme ucu tamamen yere doğru bakar hale gelecektir.

Günümüzü gelişen ameliyat teknikleri sayesinde meme dokusundaki sarkmalar konforlu bir şekilde giderilmekte, hastalara dik bir meme formu görünümü kazandırılabilmektedir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı ne işe yarar?

Meme dokusu farklı nedenlere bağlı olarak zamanla sarkabilir. Sarkık meme dokusu, günlük hayattaki kıyafet seçimlerinden romantik ilişkilere kadar hayatın pek çok alanında kadınları olumsuz yönde etkileyen problemlerden biridir.

Meme dikleştirme ameliyatı, sarkık meme problemine çözüm sunan bir operasyondur. Operasyon; kişinin kendi vücudunu daha fazla sevmesini, daha estetik bir meme formuna kavuşmasını ve öz güveninin artmasını sağlar.

Estetik bir problem olan sarkık meme dokusunun etkin çözümü meme dikleştirme ameliyatı, sağlık ve güzelliğin bir arada sunulduğu estetik operasyonlardan biridir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı için doğru zaman nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı, 4 mevsim güvenle yapılabilir. Bununla birlikte eğer hamilelik düşünülüyorsa, olası bir operasyonun hamilelikten sonra yapılması daha uygundur çünkü hamilelik döneminde meme dokusu, kilo değişimlerinden etkilenebilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı, bariatrik operasyonlar dediğimiz obezite ameliyatlarından sonra da sıklıkla tercih edilen operasyonlardır. Bu kapsamda eğer bariatrik ameliyat sonrası meme dikleştirme ameliyatı planlanıyorsa o zaman hastaların 1,5 yıl beklemesi gerekir. Bunun nedeni, obezite ameliyatlarından sonra yaklaşık 1,5 yıl boyunca kilo vermeye devam edilmesidir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı için hangi yöntemler kullanılır?

Meme dikleştirme ameliyatı iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki sadece meme dokusunun kaldırıldığı operasyonlardır. Diğeri ise meme dokusunun dikleştirme sonrası yeterli gelmediği durumlarda implantların kullanıldığı ameliyatlardır. Hangi yöntemin kullanılacağına konsültasyon muayenesi esnasında karar verilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatlarında, ameliyatın çeşidinin yanı sıra yapılacak kesi de çeşitlidir. Hastanın ihtiyaçları ve meme dokusunun sarkma derecesine bağlı olarak ameliyat kesisi ters T şeklinde, lolipop şeklinde veya meme başından yapılabilmektedir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı için bizlere başvuran hastalarımıza öncelikle konsültasyon muayenesi için randevu verilir. Ardından konsültasyon muayenesinde hastanın fotoğrafları üzerinden 3D Vectra XT ile ameliyat planlaması yapılır. Bilgisayar destekli simülasyon sunan 3D Vectra XT, operasyon sonrası hastalara nasıl görüneceklerini yaklaşık olarak gösterebildiğimiz bir cihazdır.

3D Vectra XT aracılığıyla yapılan planlamada operasyonda meme implantının da kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir. Ardından ameliyat günü belirlenir.

Ameliyat günü, hastalardan ortalama 6-8 saatlik bir açlıkla hastaneye gelmeleri beklenir. Hastaneye gelen hastalar odaya alınır ve operasyon öncesi cerrahımız tarafından ziyaret edilirler. Bu ziyarette meme dikleştirme ameliyatı ile ilgili genel bilgiler yeniden hastamıza aktarılır ve operasyonun nasıl yapılacağına dair yeniden hasta bilgilendirilir.

Akabinde hastanın meme dokusunun üzerine ameliyat planı kalemle çizilir. Ardından plastik cerrahımız ameliyata hazırlanmak üzere hastanın yanından ayrılır. Hastamız da hastane personeli eşliğinde ameliyathaneye götürülür.

Anestezi uzmanımız ameliyathanede hastamızı genel anestezi altına aldıktan sonra plastik cerrahımız gelir ve operasyon bölgesinin sterilizasyonu akabinde ameliyat başlar. Meme dikleştirme ameliyatında ters T veya lolipop şekinde kesi yapılır.

Konsültasyon muayenesinde planlandığı şekilde ameliyat kesisi yapıldıktan sonra önce cilt altındaki kas doku onarılır akabinde sarkan meme dokusu yukarıya kaldırılır. Meme dokusu yukarı taşındıktan sonra fazla deri cerrahi olarak kesilip çıkartılır.

Ardından meme başı olması gereken yere taşınır ve ameliyat tamamlanır. Eğer ameliyatta meme implantı kullanılacaksa meme dokusu yukarı taşındıktan sonra meme implantı yerleştirilir ve ardından fazla deri çıkartılıp meme başı yeniden konumlandırılır.

Son olarak hastaya dren takılır ve dikiş atılır. Dikiş sonrası bandajlama yapılarak ameliyat tamamlanır. Dren takılması önemlidir çünkü dren özellikle ilk 24 saat operasyon bölgesini yakından takip etmemize olanak sağlar.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra özel medikal sütyen 1 ay boyunca giyilmelidir. Yine bu süre zarfı içerisinde vücut ödeme meyilli olduğu için tuzlu yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Kollar zorlanmamalı, operasyondan sonraki ilk 2 ay kesinlikle ağrı kaldırılmamalıdır.

Bu dönemde bol sıvı tüketimi ve göğüsler uygulanacak buz kompresi, ödem ve şişliğin daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı avantajları nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı, meme formunun daha dik ve estetik görünmesine yardımcı olur. Fit bir vücut silüetinin destekleyicisi olan çekici bir meme formu elde edilmesini sağlar.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastalar vücutlarıyla uyumlu bir meme formuna kavuştukları için gerek kıyafet seçimlerinde gerekse cinsel hayatlarında daha mutlu ve kendilerine güvenli olurlar.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı ne kadar sürer?

Meme dikleştirme ameliyatları hastadan hastaya değişmekle birlikte ortalama 2,5-3 saat süren operasyonlardır.

Göğüs Sarkmasının Dereceleri (Sınıflandırılması)

Meme dokusunda sarkma kademe kademe olabilir. Bunları birinci, ikinci ve üçüncü derece sarkmalar olarak sınıflandırmaktayız.

Birinci derece sarkmada meme başı, alt meme çizgisine yakın olur. Hafif derece sarkma da dediğimiz bu durum genelde implanta ihtiyaç duyulmadan toparlanabilir.

İkinci derece veya orta dereceli sarkmada meme başı, meme altı çizgisinden 1 ila 3 cm aşağıdadır. Ancak bu sarkma derecesinde de tıpkı hafifi derece sarkmada olduğu gibi meme başı karşıya bakmaktadır.

Üçüncü dereceye veya bir diğer deyişle ileri derece sarkmada meme başı meme altı çizgisinden 3-4 cm aşağıdadır ve bu sarkma derecesinde meme başı aşağıya doğru bakar. Bu seviye sarkmalarda genellikle operasyonda fazla deri çıkartılır ve operasyon meme implantlarıyla desteklenir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı hazırlık süreci nasıldır?

Meme dikleştirme ameliyatının hazırlık süreci de hemen hemen diğer estetik ameliyatlarla aynıdır. Bu operasyonda da ameliyattan yaklaşık 10 gün önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara verilmelidir. Bununla birlikte kan sulandırıcı etki gösterdiği bilinen bitki çayları, vitaminler ve gıda takviyelerinin tüketimine de yine bu dönemde ara verilmelidir.

İlaç ve besinlerin yanı sıra yine bu dönemde iyileşme sürecini olumsuz etkileyeceği için sigara kullanımına ve alkol tüketimine ara verilmelidir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı kimlere yapılır?

Genel anestezi almaya tıbbi bir engeli olmayan, meme dokusundaki sarkıklıktan şikayetçi, 18 yaşını doldurmuş her kadına meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı kimlere yapılmaz?

Anestezi almaya tıbbi olarak engeli olan, henüz 18 yaşını doldurmamış, hemofili başta olmak üzere farklı kan hastalıklarından bir veya daha fazlasına sahip olan kişilere meme dikleştirme ameliyatı yapılmamaktadır.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı tehlikeli mi?

Doğru bir planlama akabinde tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılan meme dikleştirme ameliyatı konforlu ve bir o kadar da güvenilir bir operasyondur.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

İzsiz ameliyat yoktur. İzlerin iyi bir şekilde kamufle edilebildiği ameliyatlar vardır. Bununla birlikte meme dikleştirme ameliyatında yapılan kesiler memenin görünen kısmındadır.

Ters T veya lolipop şeklinde yapılan kesi izlerinin saklanması mümkün değildir. Ancak iyi bir kesi tekniği ve estetik dikişle izler minimalize edilebilir. Hali hazırda operasyonun 1. yılında izler, büyük oranda cilt tonunun rengini alır.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?

Meme dikleştirme ameliyatı, konforlu bir iyileşme sürecine sahiptir. Operasyondan sonra hastaların 1 gün hastanede kalması gerekir. Ardından drenleri çıkarılan hastalar taburcu olur.

Ameliyatı takip eden ilk haftalarda aşırı dolgunluk, ödem, şişlik ve göğüste sertlik görülmesi beklenen bir durumdur. Operasyonu takip eden 4-5. günlerde ilk pansuman yapılır. Bu süreç içerisinde hastalar özel medikal sütyen giymeye devam ederler.

Meme dikleştirme ameliyatından sonraki 2. hafta hastalar, göğüs bölgelerini korumak kaydıyla masa başı işlerine dönebilirler.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı dezavantajları nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı, sarkık meme dokusuna sahip kadınların yaşam kalitesini yükselten, onların kendilerine daha fazla güvenmesini sağlayan bir operasyondur. Konforlu iyileşme süreci sayesinde meme dikleştirme ameliyatının herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı sonrası sosyal hayata dönüş

Operasyondan 1 hafta sonra hastalar kendilerini zorlamamak ve kollarını çok fazla kullanmamak kaydıyla sosyal hayatlarına dönebilirler. Eğer masa başı bir işte çalışıyorlarsa 2. haftadan itibaren iş başı yapabilirler.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı öncesi sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi sonrası hasta fotoğrafları, hastaların bu ameliyattan neler beklemesini gerektiğini gösterme açısından oldukça önemlidir. Söz konusu estetik operasyonlar olduğunda bazı hastaların beklentileri gerçek dışı olabiliyor.

Hal böyle olunca da operasyondan sonra hastalar sonuçları görüp mutsuz olabiliyorlar. Halbuki her operasyonda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatında da hastaların beklentileri gerçekçi olmalıdır.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi sonrası fotoğraflar, bu operasyonu olmak isteyen hastaların beklentilerini yönetebilmek ve ameliyatı onlara daha iyi anlatabilmek için ideal bir yoldur.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı ile hangi ameliyatlar kombine olarak yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı konforlu bir operasyondur. Bu sebeple birçok ameliyatla rahatlıkla kombine olarak yapılabilir. Bununla birlikte özellikle karın germe ameliyatı ve liposuction uygulamalarıyla sıklıkla kombine edilmektedir.

Özellikle annelik estetiği olarak da bilinen mommy make over ameliyatı kapsamında meme dikleştirme ameliyatı pek çok operasyonla kombine şekilde gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı tedavi özeti

Tam teşekküllü hastanede genel anestezi altında yapılır.

Operasyon ortalama 2,5 saat sürer.

Ameliyat sonrası özel medikal sütyen takılması gerekir.

Başta karın germe olmak üzere pek çok operasyonla kombine olarak yapılabilir.

Göğüs bölgesi travmalardan korunduğu takdirde 1 hafta sonra işe dönülebilir.

Yaklaşık 6 ay ila 1 yıl içerisinde meme formu son halini alır.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı yaptıranların yorumları

Meme dikleştirme ameliyatı yaptıran kadınların büyük bir çoğunluğu operasyon sonrası yaşam kalitelerinin arttığını belirtmişlerdir. Özellikle sosyal hayatlarında pek çok iyileşmeler olduğunu belirten meme dikleştirme ameliyatı hastaları, ameliyat sonrası dönemde öz güvenlerinin arttığını ve vücutlarını daha çok sevdiklerini de belirtmişlerdir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı yaptıran ünlüler

Meme dikleştirme ameliyatı, ünlüler arasında da oldukça popüler olan bir operasyondur. Geçmişten günümüze pek çok ünlü meme dikleştirme ameliyatı ile daha dik ve biçimli meme formuna kavuşurken güzelliklerini perçinlemişlerdir.

İşte meme dikleştirme ameliyatını tercih eden ünlüler; Ariel Winter, . Leah McSweeney, Amber Rose, Stassi Schroeder, Kelly Hood, Patti Stanger, Patricia Heaton, Queen Latifah.

Göğüs dikleştirme ameliyatının ücretleri 2024

Göğüs dikleştirme ameliyatının tek, standart bir ücreti yoktur. Bunun nedeni operasyonun hastadan hastaya değişiklik göstermesidir. Bazı hastalarda dik ve biçimli bir meme formu yakalamak için meme dokusunu onarıp olduğu yere taşımak yeterlidir.

Ancak bazı hastalarda meme dikleştirme için meme dokusu yetersiz kalmaktadır. Meme dokusunun yetersiz kaldığı durumlarda meme implantlarından destek alınır.

Meme implantlarıyla meme dikleştirme ve büyütme sağlanır. Bununla birlikte özellikle sütyen bandı dediğimiz bölgede pek çok kadında yağ birikimi oldukça fazladır. Meme dikleştirme ameliyatlarında, meme dokusu toparlanıp memeye yeni bir şekil kazandırılırken çoğu zaman liposuction yöntemiyle bu sütyen bandında biriken yağlara da müdahale edilir.

Operasyonda yapılacak her işlem, göğüs dikleştirme ameliyatının maliyetini değiştirmektedir. Bu sebeple en doğru bilgi için hastaların mutlaka konsültasyon muayenesinden geçmesi gerekir. Konsültasyon muayenesi sonrasında fiyat konusunda daha doğru bir yönlendirme yapılabilmektedir.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı fiyatları 2024

Meme dikleştirme ameliyatında fiyatı belirleyen birçok faktör vardır. Bunlardan ilki operasyonda hangi tekniğin kullanıldığıdır. Meme dikleştirme ameliyatında sadece meme dokusu kaldırılacaksa farklı bir fiyat, meme implantı ile meme dikleştirme yapılacaksa farklı bir fiyat söz konusudur.

Ülkemizin yasaları gereği web sitelerinde tedavi fiyatları belirtmek yasaktır. Merkezimizin telefon numaralarından bizimle iletişime geçerek meme dikleştirme ameliyatı için fiyat politikamızı öğrenebilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Estetik cerrahi operasyonları arasında en çok yapılan işlemlerden biri olan meme dikleştirme ameliyatı ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. İşte meme dikleştirme ameliyatı ile ilgili sık soruların sorular;

Göğüsler neden sarkar?

Göğüslerin sarkmasının birçok sebebi vardır. Aşırı kilo değişimleri, hamilelik, sigara kullanımına bağlı olarak cilt kalitesinde düşüklük, yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan elastikiyet kaybı meme sarkmasına neden olan faktörlerin başında gelir. Bu etkenlerden bir tanesi veya birden fazlası meme sarkmasına sebep olabilmektedir.

Mastopeksi ile meme dikleştirme ameliyatı aynı şey mi?

Evet, aynıdır. Mastopeksi ameliyatı, meme dikleştirme ameliyatının literatürdeki ismidir.

İple meme dikleştirme yapılır mı?

Fransız askı başta olmak üzere iple yapılan ameliyatsız estetik uygulamaları sayesinde günümüzde birçok işlem, operasyona gerek kalmadan yapılabilmektedir. Ancak, maalesef söz konusu meme dikleştirme olduğunda durum farklıdır. İp ile yapılan askılama yöntemleriyle meme dikleştirme ameliyatı yapılmaz.

Ameliyatsız meme dikleştirme mümkün mü?

Maalesef, ameliyatsız göğüs sarkma işlemleri söz konusu değildir. Meme dokusunun yeniden dik ve biçimli bir forma kavuşmasının tek yolu meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) operasyonudur.

Göğüs dikleştirme egzersizleri işe yarıyor mu?

Düzenli spor ve egzersiz, sağlıklı ve zinde bir yaşam içim önemlidir. Bununla birlikte daha dik ve biçimli bir meme formu için egzersizlerle her zaman sonuç almak mümkün değildir.

Yapılan spor ve egzersizler kas dokusunu güçlendirir, ancak meme dokusuna etki etmez. Bu nedenle düzenli sporla belirli bir oranda göğüs bölgesi şekillense de meme dokusuna dik ve biçimli bir form kazandırmak mümkün değildir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı yaptıranlar emzirebilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında süt bezlerine dokunulmaz. Operasyondan sonraki iyileşme döneminin akabinde hastalar hamile kalırsa sonrasında rahatlıkla bebeklerini emzirebilirler. Sadece doğum yapan hastalarda dikkat edilmesi gereken tek bir husus vardır. Meme dikleştirme ameliyatı, mutlaka emzirme dönemi tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.

Meme asma yöntemi nedir?

Meme asma yöntemi, hastanın kendi dokusunun kullanılara daha dik bir meme formu elde edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Meme dikleştirme ameliyatları gibi kapsamlı olmamakla birlikte bazı hasta gruplarında etkili olabilmektedir. Meme asma yöntemiyle başarılı sonuçlar elde edebilmek için hastaların göğüslerindeki deformasyonun yaşlanmaya bağlı oluşmuş olması gerekir.

Meme dikleştirme için yaş sınırı var mı?

Meme dikleştirme ameliyatında alt yaş sınırı 18’dir. 18 yaşını doldurmuş her kadın, anestezi almasına tıbbi bir engel yoksa ve memelerindeki sarkıklıktan şikayetçiyle meme dikleştirme ameliyatı olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı tek başına yeterli mi?

Bu sorunun cevabı maalesef hastadan hastaya değişiklik gösterir. Bazı hastalarda sadece meme dikleştirme ameliyatı yeterli olurken bazı hastalarda yetersiz meme dokusu nedeniyle dikleştirme ameliyatı meme implantlarıyla yapılmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı riskli mi?

Risksiz ameliyat yoktur. Meme dikleştirme ameliyatı da hemen operasyon gibi küçük de olsa komplikasyon riski taşımaktadır. Bununla birlikte iyi bir cerrah, olası komplikasyonları nasıl yöneteceğini iyi bilir. Dolayısıyla kendinizi iyi bir plastik cerraha emanet ettiğinizde endişelenmenize gerek yoktur.

Meme dikleştirme ameliyatı sonuçları kalıcı mı?

Yaş aldıkça, kilo değişimleri yaşadıkça yer çekiminin de etkisiyle operasyondan ortalama 10 yıl sonra meme formunda minimal bozulmalar yaşanabilir. Ancak asla operasyondan önceki haline dönmez.

Meme dikleştirme ameliyatı süt bezlerine zarar verir mi?

Hayır, vermez. Meme dikleştirme ameliyatından sonraki yıllarda bebeğiniz olursa rahatlıkla emzirebilirsiniz.

Memenin sarktığı nasıl anlaşılır?

Meme sarkmasının en iyi ölçeği, meme başının konumudur. Normal ve dik kabul edilen bir meme formunda meme ucu, meme alt çizgisinden yaklaşık 4-5 cm daha yukarıdır.

Eğer meme başınız, meme alt çizgisindeyse veya çizginin daha da aşağısındaysa meme sarkması problemiyle karşı karşıyasınızdır. Böyle bir durumda eğer daha dik bir meme formu istiyorsanız bir plastik cerraha başvurmanızın zamanı geldi demektir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası his kaybı olur mu?

Meme dikleştirme ameliyatı söz konusu olduğunda hastaların en çok korktuğu durumlardan biri de meme dikleştirme ameliyatı sonrası yaşanabilecek olası his kaybıdır.

Rahatlıkla söyleyebiliriz ki doğru bir şekilde planlanıp uygulanan bir meme dikleştirme ameliyatından sonra kalıcı his kaybı söz konusu değildir. Bununla birlikte operasyondan sonra iyileşme döneminde hastalar geçici his kayıplarıyla karşılaşabilirler. Bu beklenen bir durumdur.

İzsiz meme dikleştirme mümkün mü?

Maalesef mümkün değildir. Meme dikleştirme ameliyatlarında farklı kesi teknikleri söz konusudur. Ancak her kesi tekniğinde günün sonunda mutlaka iz kalır. İz iyi bir şekilde kamufle edilebilir mi derseniz şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki meme ucunda, renkli alanın çevresinden yapılan kesilerde iz neredeyse belirsizdir.

Ancak lolipop tekniği dediğimiz meme başının çevresinden meme altı çizgisine doğru dikey yapılan kesi tekniğinde ve ters T tekniğinde izleri kamufle etmek mümkün değildir.

Operasyon sonrasındaki dönemde 1 yıl içerisinde ameliyat izi renk değiştirerek zamanla cilt tonuna yakın bir renk alarak oldukça soluklaşır. Ancak dikkatli bakıldığında belli belirsiz ince bir izin kalma olasılığı yüksektir.

Bilimin ışığında, gelişmiş ameliyat teknolojilerini takip eden her doktor ve kurum, meme dikleştirme ameliyatından sonra soluk da olsa bir ameliyat izi kalacağını bilir. Bu nedenle, doktor seçimi yaparken sizlere izsiz meme dikleştirmenin mümkün olduğunu söyleyen, buna inanmanızı isteyen merkezleri seçmekten kaçınmalı, şeffaf bir süreci benimseyen merkezlere başvurmalısınız.

Meme dikleştirme ameliyatında meme ucunun yeri değişiyor mu?

Evet, değişir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında meme dokusu olması gereken yere taşındığında meme ucu da yukarı çekilmiş olur. Bazı durumlarda meme dikleştirme gerçekleştirildikten sonra meme ucuna da kesi yapılarak meme ucu sadece yukarı taşınmakla kalmaz aynı zamanda yeri de değiştirilir. Bu tür kapsamlı müdahaleler genellikle ileri derece meme sarkması olan hastalara yapılmaktadır.

Meme dikleştirme yapılmış bir memeye sonradan meme büyütme ameliyatı yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Meme dikleştirme ameliyatları iki farklı planla yapılan operasyonlardır. Bunlardan ilki sadece dikleştirmenin yapıldığı ameliyatlardır diğeri ise dikleştirme yapılırken meme dokusunun yetersiz kaldığı durumlarda implantlarla destek alınan ameliyatlardır.

Ancak bazı hastalarda, dikleştirme sonrası meme büyüklüğünün yeterli olup olmayacağı konusunda kararsız kalınabilir.

Her ne kadar operasyonu planlarken 3D Vectra XT bilgisayar destekli simülasyon programıyla hastanın fotoğrafları üzerinden ameliyat sonrası “yaklaşık görünüm” gösterilse de hastalar ameliyat sonrası büyüklüğün onları memnun edip etmeyeceklerine emin olamayabilirler. Bununla birlikte, meme sarkıklığı çok ileri derecede olduğunda aynı ameliyatta implant kullanmak komplikasyon riskini artırabilir.

Her iki durumda da önce sadece meme dikleştirme ameliyatı yapılır. Meme dikleştirme ameliyatından 1 yıl sonra, yani tam anlamıyla iyileşmenin gerçekleştiği ve meme formunun son şeklini aldığı zamanda, hastalar dilerse meme büyütme ameliyatı olabilirler.

Meme dikleştirme ameliyatına nasıl karar verilir?

Hastaların meme dikleştirme ameliyatı olmak istemelerinin nedeni daha dik ve biçimli bir meme formu istemeleridir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında kendilerini daha çekici hisseden kadınların bu operasyonu olmaya karar vermelerindeki en büyük etken kendilerini daha dişi daha feminen hissetmektir.

Hastalar operasyonu olmaya karar verdikten sonra başvurdukları cerrah tarafından konsültasyon muayenesi yapılır. Meme sarkıklığı fiziki muayene ile anlaşılabilen bir problemdir. Konsültasyon sonrası hastadan testler istenir ve eğer ameliyata engel tıbbi bir durum yoksa, operasyon günü kararlaştılır ve akabinde hazırlık süreci için hastaya yönergeler verilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı kimlere yapılır?

Meme dokusunda çeşitli nedenlere bağlı olarak sarkma problemi olan, 18 yaşını doldurmuş ve genel anestezi almaya tıbbi bir engeli olmayan her kadına göğüs dikleştirme ameliyatı yapılabilir.

Koruyucu sütyen nedir?

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra hastaların medikal sütyen giymesi gerekir. Buna koruyucu sütyen de denmektedir. Medikal sütyenin amacı, memenin yeni formunun yerleşmesini sağlamak ve operasyon sonrası, yeni meme formunu korumaktır.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra ortalama 4 ila 6 hafta boyunca hastaların medikal sütyen veya bir diğer ismiyle koruyucu sütyen giymeleri gerekmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı kaç saat sürer?

Tercih edilen tekniğe göre değişmekle birlikte meme dikleştirme ameliyatları ortalama 2,5 saatte tamamlanan operasyonlardır.

Meme dikleştirme ameliyatı meme kanserine neden olur mu?

Hayır, olmaz. Meme dikleştirme ameliyatlarında amaç; farklı nedenlere bağlı olarak yer çekimine yenik düşüp sarkan meme dokusunu yeniden olması gerektiğe yere taşımaktır. Dik bir meme formunun elde edildiği meme dikleştirme ameliyatları ile meme kanserinin doğrudan bir ilgisi yoktur.

Meme dikleştirme ameliyatından ne kadar zaman sonra banyo yapabilirim?

Meme dikleştirme ameliyatından sonraki 3-4. günde hastalar, ılık suyla kollarını çok fazla kaldırmadan ve göğüs bölgelerini keselemeden banyo yapabilirler.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olur mu?

Göğüs dikleştirme ameliyatı, meme dokunuzdaki deformasyonları geride bırakarak dik ve biçimli bir meme formuna kavuşmanın etkin yoludur.

Uzun soluklu sonuçlar sunan meme dikleştirme operasyonlarından sonra hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de ileriki yıllarda meme dokusunun yeniden sarkıp sarkmayacağıdır. Meme dokusunun sarkmasının birçok nedeni vardır.

Doğum, kilo değişimleri ve cilt elastikiyetinin kaybedilmesi gibi birçok etken meme formunun sarkmasına neden olur.

Operasyondan sonraki süreçte eğer ciddi kilo değişimleri söz konusu olmayacaksa, doğum veya bariatrik ameliyatlar mevzu bahis değilse hastadan hastaya değişmekle birlikte hastalar, genellikle yeni bir sarkma problemiyle karşılaşmazlar. Ancak operasyon sonrasındaki dönemde yukarıda saydığımız faktörlerden bir veya daha fazlası olursa, meme dokusunda yeniden deformasyonlar meydana gelebilir.

Meme dikleştirme ameliyatında hangi anestezi kullanılır?

Meme dikleştirme ameliyatları kapsamlı operasyonlardır. İster implant destekli meme dikleştirme ameliyatı olsun ister implantsız, tüm meme dikleştirme operasyonları tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılmaktadır.

Göğüs dikleştirme ameliyatından ne kadar süre sonra uçağa binebilirim?

Göğüs dikleştirme ameliyatları, kısa sürede sosyal hayata dönebileceğiniz operasyonlardır. Bununla birlikte operasyon sonrası iyileşme döneminin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için operasyon sonrası kontrol muayenelerinize düzenli şekilde gelmeniz ve cerrahınızın yönlendirmesini dinlemeniz gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonraki ilk kontrol muayeneleri, genellikle 1 hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Bu kapsamda, eğer uçağa binip seyahat etmeyi planlıyorsanız mutlaka operasyondan 1 hafta sonrasına plan yapmalı, kontrol muayenelerinizi aksatmamalısız.

Ameliyattan 1 hafta sonra rahatlıkla uçağa binebilir ve seyahat edebilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra kilo alırsam göğüslerin sarkar mı?

Hamilelik veya farklı nedenlere bağlı olarak yaşanan kilo değişimleri meme formunuzu etkileyen faktörlerdir.

Eğer aşırı bir kilo alımı söz konusu olursa, kilo değişiminizin akabinde yeniden bu operasyona ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatına karar verilirken mutlaka ileriki yıllardaki planlarınıza göre karar vermeli, yaş faktörünü de mutlaka planlarınıza katmalısınız.

Örneğin 20’li yaşların ortalarında meme dikleştirme ameliyatı olduysanız, özellikle 30’lu yaşların ortalarından itibaren vücudunuzda yaşanacak değişimlerden meme formunuz etkilenebilir. 40’lı yaşlarda ikinci bir meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı zor mu?

Meme dikleştirme ameliyatları konforlu operasyonlardır. Kullanılacak tekniğe göre değişmekle birlikte ortalama 2,5 saatte tamamlanan operasyonlar olan meme dikleştirme ameliyatlarının gerek operasyon süreci gerekse ameliyat sonrası iyileşme süreci kolaydır.

Ancak hatırlatmakta fayda görüyoruz ki bu sürecin kolay ve konforlu geçmesinin tek yolu; tecrübeli, alanında yetkin bir plastik cerraha ameliyat olmaktır.

Buz göğüsleri dikleştirir mi?

Buz, göğüsleri dikleştirmez. Ancak soğuk uygulamalarının kan dolaşımını hızlandırdığı bilinmektedir. Dolaşımın belirli bir düzende seyretmesi, cilt kalitesini artırır. Dolayısıyla buz uygulamaları, meme dikleştirme ameliyatının sağladığı sonuçları sağlamaz ancak cilt kalitenizin artmasına yardımcı olur.

Göğüs dikleştirme egzersizleri işe yarıyor mu?

Vücudumuzdaki kasları geliştirebilmek için egzersize ihtiyaç vardır. Düzenli yapılan egzersizlerle göğüs kaslarımızı da güçlendirmek mümkündür. Ancak hiçbir egzersiz, ileri derecede sarkmış bir meme formunu dikleştirmez çünkü meme sarkmasında birçok etken söz konusudur.

Deforme olan meme dokusu ve cilt, meme sarkmasına direkt etkisi olan faktörlerdir. Egzersizle cilt kalitesini artırmak veya meme dokusunu şekillendirmek mümkün değildir. Egzersizler sadece vücudumuzdaki kasların gelişimine katkı sağlar.

Göğüs dikleştirme pedi

Kremler, doğal karışımlar ve pedler… Bugün piyasada meme şekillendirme sağladığı iddia edilen pek çok ürün satılmaktadır. Bu ürünlerin etkisi tartışmaya açık olmakla birlikte hiçbir ürün, meme dikleştirme ameliyatının sağladığı dik ve biçimli meme formunu sağlamaz.

Meme dikleştirme mi yoksa göğüs dikleştirme mi?

Anlam bakımından farklı olsalar da aslında her iki ibare de dik ve biçimli bir meme formu kazanmak için yapılan operasyonu ifade eder.

Operasyonun doğru adı meme dikleştirme ameliyatıdır. Ancak halk arasında meme kelimesine erotik anlamlar da yüklendiği için göğüs kelimesinin daha münasip, daha uygun bir anlatım olduğuna dair bir yönelim vardır.

Normalde göğüs; karın ile boyun arasında yer alan ve vücudun üst bölümünü oluşturan kısımdır. Dokusunda deformasyon olan ve sarkan, günün sonunda ameliyatla dikleştirilen kısım ise memedir. Bununla birlikte meme dikleştirme de göğüs dikleştirme de artık günümüzde aynı anlamlara gelmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatını SGK karşılıyor mu?

Sarkık meme problemi, hayati tehlike oluşturmayan ve fiziksel olarak kişinin vücudunda yan hastalıklara veya deformasyonlara neden olmayan bir problemdir. Bu kapsamda sarkık meme problemi bir sağlık değil estetik sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumu meme dikleştirme ameliyatını karşılamamaktadır.

Meme toparlama ile meme dikleştirme ameliyatı aynı şey mi?

Evet, aynıdır. Meme dikleştirme ameliyatına bazı merkezlerde meme toparlama ameliyatı da denilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı göğüslerdeki çatlakları giderir mi?

Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkan dokular yukarı doğru taşınır. Eğer ihtiyaç duyulursa dikleştirme işlemi esnasında fazla deri de cerrahi olarak çıkarılır. Memedeki çatlakların nerede ve ne kadar olduğu önemlidir.

Çatlakların oluşma yerine göre meme dikleştirme ameliyatları sonrasında çatlaklarda azalma olabilir. Bu kapsamda en doğru yönlendirme, konsültasyon muayenesi sonrasında yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatıyla simetrik meme mümkün mü?

Tüm meme estetiği uygulamalarında amaç; simetrik, biçimli ve dik bir meme formu elde etmektir. Bu kapsamda, eğer memede asimetri söz konusuysa operasyonlar planlanırken dikkate alınır ve asimetri mümkün mertebe giderilir. Ancak hem doğada hem de insan vücudunda çift olan organların birebir simetrik olması doğal olarak her zaman mümkün değildir.

Dolayısıyla meme dikleştirme ameliyatıyla meme dokusuna yeni bir form kazandırılırken meme asimetrisi de giderilebilir ancak milimetrik asimetrilerin olması beklenen bir durumdur.

Glandüler pitoz nedir?

Literatürde Pseudopitozis olarak da geçen glandüler pitoz, yalancı meme sarkması dediğimiz bir durumdur. Bu durumda meme ucu; meme altı çizgisinin üzerinde, olması gerektiği yerdedir.

Ancak meme dokusunun büyük bir kısmı meme altı çizgisinin veya bir diğer adıyla meme altı katlantısının altında yer almaktadır. Diğer sarkma türlerinde meme başı aşağıya doğru bakarken glanduler pitozda meme başı diktir.

Göğüslerimde sarkma var hangi ameliyatları olmalıyım?

Memelerinde sarkma olan hastalar bazen hangi ameliyatı olacağından emin olamamaktadır. Bunun nedeni sarkan meme dokusu nedeniyle meme formunun dağınık ve biçimsiz olması, bu görüntünün akabinde de göze büyük görünmesidir. Dolayısıyla bazen hastalar meme küçültme ameliyatı mı yoksa dikleştirme ameliyatı mı olmalılar, emin olamamaktadırlar. Halbuki sarkık memede, memenin büyüklüğü ilüzyondur.

Doğru bir toparlama veya diğer ismiyle dikleştirme ameliyatı ile meme dokusu olması gereken yere taşınıp meme formu yeniden biçimlendirildiğinde istenilen ideal meme görünümü elde edilir.

Meme küçültme ameliyatlarında aşırı büyük meme dokusu küçültülür. Meme dikleştirme ameliyatında ise meme dokusunda toparlanma sağlanarak dik bir meme görünümü elde edilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında göğüs boyutu değişir mi?

Meme dikleştirme ameliyatında hali hazırda bulunan ancak sarkan meme dokusuna ve cildine müdahale edilir. Bu müdahale kapsamında meme dokusu yukarı taşınır ve cilt gerilir.

Yaşanan deformasyon nedeniyle, bu taşımanın akabinde bazı hastalarda meme dokusu dik ve biçimli bir görünüm elde etmeye yetmeyecek kadar küçülür. Böyle durumlarda implantlardan destek alınır.

Meme dikleştirme ameliyatlarında deforme olan kısımlar alındığı ve doku toparlandığı için sütyen bedeni (cup size) küçülür. Eğer operasyonda meme implantları kullanılırsa o zaman cup size aynı kalabilir veya büyür.

Meme dikleştirme hangi sorunlara iyi gelir?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında memedeki sarkık görünüm geride kalır.

Meme cildi gerilir.

Meme altında daha fazla cilt lezyonu oluşması engellenir.

Görünümde iyileşme yaşandığı için kişilerin kıyafet seçimleri kolaylaşır.

Öz güven artar ve kişinin yaşam kalitesi yükselir.

Doğumdan ne kadar süre sonra meme dikleştirme ameliyatı olabilirim?

Hamilelik döneminde birçok kadın meme deformasyonu ile karşılaşmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı, hamilelik dönemi sonrası sarkan meme dokusunu toparlayıp dikleştirmenin etkin yoludur. Emzirme dönemi bittikten sonra hastalar rahatlıkla meme dikleştirme ameliyatı olabilirler.

İleri derece meme sarkması nedir?

Meme sarkmaları, deformasyonun şiddetine göre derecelendirilmektedir. İleri derece sarkma, 3. derece sarkma dediğimiz durumdur. İleri derece meme sarkmasında,  meme ucu; meme altı çizgisinin tamamen aşağısındadır, bu aşamada meme ucunun altında hiç meme dokusu yoktur. Meme ucu tamamen aşağıya doğru bakar.

Operasyon sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ilk ay hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Fonksiyonel antremanlara başlamak için hastaların ortalama 1,5 – 2 ay beklemesi gerekir.

Memede yalancı sarkma ne demek?

Memede yalancı sarkma, yaygın olarak görülen durumlardan biridir. Pitoz olarak adlandırılan bu durumda meme ucu dik ve karşıya bakar ancak meme ucunun alt kısmındaki meme dokusu, meme alt çizgisinin altındadır. Memede yalancı sarkma, meme dikleştirme ameliyatı ile rahatlıkla tedavi edilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular