Whatsapp

Kulak Estetiği (Otoplasti)

Seans Sayısı
1
Operasyon Süresi
2 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
1-2 Hafta
Anestezi
Genel veya Lokal Anestezi
İşe Dönme Süresi
2 Hafta
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Kulak Estetiği (Otoplasti) Nedir?

Kulak Estetiği veya tıbbi literatürdeki ismiyle otoplasti, kulaklarda meydana gelen estetik deformasyonları gidermek için başvurduğumuz bir estetik cerrahi prosedürüdür. Kulak estetiği kapsamında kulaklardaki estetik deformasyonlar giderilerek kişilerin daha iyi bir görünüme kavuşması sağlanır.

Kulak estetiği ameliyatları, sağlık ve estetiği bir arada bulunduğu operasyonlardır. Duyma problemlerine kulak estetiği ile direkt müdahale edilmez ancak dış kulaktaki deformasyonlar giderildiği için operasyon, hastaların daha iyi duymasına katkı sağlayabilmektedir.

Ana rahmine düştüğümüz andan itibaren gelişmeye ve bir biçim kazanmaya başlayan vücudumuz, doğumdan sonra da gelişmesine devam ederken giderek daha karakteristik bir hal alır. Göz rengimiz, saç şeklimiz, ten rengimiz, dudaklarımız, kulaklarımız… vücudumuzun her bir parçası biz büyüdükçe kendine has bir şekil almaya devam eder.

Vücudumuzun nasıl bir yapıya sahip olacağında kuşkusuz ki anne ve babamızın genleri etkili olurken büyüdükçe kazandığımız alışkanlıklar sayesinde gelişimimizde çevresel faktörler de etkili olmaya başlar. Üstelik bu değişim ve gelişim sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik olarak gerçekleşir. İçinde bulunduğumuz ortam, bizlerle nasıl iletişim kurulduğu ve çevremizdeki insanların kelime seçimlerine kadar her bir etken büyüyüp gelişmemizde etkilidir.

Büyüyüp gelişirken büyüklerimizin yönlendirmeleri sayesinde çevresel faktörlerin yarattığı değişimleri yönetebiliriz ancak genetiğimizde bulunan ve bizlere ailemizin gen aktarımıyla geçen problemleri gidermek için her zaman için bir uzmanın desteğine ihtiyaç duyarız.

İşte kulak estetiğine ihtiyaç duyulan kulak anomalileri tam da genetiğimiz nedeniyle ortaya çıkan ve çözümünde uzman desteğine ihtiyaç duyduğumuz problemlerden biridir.

Kulak estetiği denilince akla ilk gelen kulak problemi kuşkusuz ki kepçe kulak diye adlandırılan kulak kıkırdağının şeklinden kaynaklanan problemdir. Ancak kepçe kulak dışında kulaklarda pek çok farklı problem olabilmektedir. Kulak memesinde ve kulak kıkırdağında ortaya çıkan problemlerin pek çoğunun kökeninde genetik faktörler yatar.

Alanında yetkin, tecrübeli bir uzmanın desteğiyle kulaktaki birçok şekil bozukluğu rahatlıkla giderilebilir. Kulaktaki şekil bozuklukları temelde sağlık probleminden ziyade estetik bir problem olarak görülür. Bu nedenle çoğu şekil bozukluğu hayati bir tehlike yaratmaz.

Peki hayati tehlike yaratmayan bir problem için uzmana başvurmaya gerek var mı? derseniz, evet kesinlikle var deriz. Neden mi? Kulak estetiği sayesinde müdahalede bulunabildiğimiz kulaktaki şekil bozukluklarının birçoğu hayati tehlike içermez evet, ama maruz kalınan “farklılık” nedeniyle bu problemlerin düzeltilmediği takdirde kişilerde travma yaratabilecek kadar büyük psikolojik zararlara neden olduğu bilinmektedir.

Nasıl mı?

Hemen küçük bir örnek verelim. İlk okul çağındaki çocukları düşünün. Bu yaş grubundaki çocukların birçoğu büyük yalanlardan uzaktır. Aklındakini, düşündüklerini herhangi bir filtreden geçirmeden söylerler. Bu nedenle de biz büyüklere dahi bazen söyledikleri biraz acımasız gelebilir.

Aslında bu filtresiz söylemleri masumiyetlerinden ve yalandan uzak oluşlarından kaynaklanır. İlkokul çağındaki hatta ortaokuldaki çocukların birbirlerine taktıkları lakapları düşünün. Hemen hemen her lakap karşısındakinin fiziksel görünüşüyle alakalıdır.

Bu kapsamda kepçe kulak problemi olan bir çocuk sıklıkla akranlarının acımasız eleştirilerine veya taktıkları lakaplara maruz kalabilir. Arkadaş ortamından ve sosyal etkinliklerden kendini soyutlayabilir hatta gün geçtikçe içine kapanabilir.

Yukarıda verdiğimiz örnek, birkaç küçük değişiklikle yetişkinlerin de sıklıkla karşılaştığı durumlardan biridir. Dolayısıyla evet, söz konusu kulak estetiği olduğunda kulak estetiğine başvurma nedeniniz fiziksel olarak hayati bir tehlike arz etmeyebilir ancak kulak görünümünde yaşanılan problemler, birçok psikolojik probleme yol açabilmektedir.

Alanında yetkin ve kulak estetiğinde tecrübeli bir plastik cerrah ile kulaklarınızdaki biçimsel deformasyonları geride bırakabilirsiniz.

Normal kulak nasıl olmalıdır?

Normal olarak tanımlayabileceğimiz kulak şeklinde kulağın kıkırdak bölümünün baş ile arasındaki açı ortalama 30 derece olmalıdır. Bununla birlikte normal bir estetik görünüme sahip kulağın uzunluğu yaklaşık 6,5 cm, genişliği ise 3,5 cm veya bu oranlarda olmalıdır. Eğer bu oran ve orantıdan daha büyük bir durum söz konusuysa o zaman kepçe kulak dediğimiz kulak deformasyonu ortaya çıkmaktadır.

Kulak yapısı hakkında bilmeniz gerekenler

Kulaklarımız iç içe geçmiş yapılardan oluşmaktadır. Sağlıklı bir kulak yapısında dış, orta ve iç kulak olmak üzere 3 bölüm bulunur. İç kulakta kulak sıvısı, sinir uçları ve ince bir zar bulunur.

Yarım daire kanalları, tulumcuk, kesecik ve salyangoz yine iç kulağın yapısında olan etmenlerdir. Orta kulakta ise örs, çekiç ve üzengi dediğimiz kulak yapıları bulunur. Bu yapılar vücudumuzda dengeyi sağlarken kulak zarına da titreşimler göndererek sesleri duymamızı sağlar.

Kulağın en dış yapısı olarak kabul edilen dış kulakta ise tıbbi literatürde Concha Auricularis denilen kulak kepçesi ile dış kulak kanalı ve zar bulunur. Kıkırdak bir yapıdan meydana gelen kulak kepçesi, baş ile oluşturduğu açıya bağlı olarak normal kabul edilir veya kepçe kulak adı verilen bir biçimde olur.

Kulak estetiği kapsamında yapılan kepçe kulak ameliyatlarında, dış kulağın bir yapısı olan Concha Auricularis olarak adlandırılan kulak kepçesine müdahale edilir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) ne işe yarar?

Kulak estetiğinde amaç; başta kepçe kulak olarak adlandırılan ve dış kulaktaki kıkırdak yapıda meydana gelen deformasyonu gidermektir. Kepçe kulak ameliyatı, kulak estetiği kapsamında en sık yapılan operasyonlardan biridir.

Bununla birlikte ihtiyaç halinde, kulak estetiği ameliyatları kapsamında varsa dış kulaktaki diğer yapılardaki deformasyonlar da giderilmekte ve kulak memesine de müdahalede bulunulabilmektedir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) için doğru zaman nedir?

Günümüzün gelişen medikal teknolojileri ve ameliyat teknolojileri sayesinde artık pek çok operasyon oldukça güvenilir ve konforlu şekilde gerçekleşmektedir. Bu sayede geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi estetik ameliyatlarda hastalar tarafından artık yaz kış farkı gözetilmemekte ve her mevsim güvenle, konforla operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Özellikle iyileşme döneminde hastalar yaz sıcaklarının getirdiği geç iyileşmeler veya kış soğuklarının getirdiği kurumalarla karşılaşmamaktadırlar.

Bununla birlikte, kulak estetiği mevzu bahis olduğunda özellikle kepçe kulak ameliyatı, iyileşme döneminde bazı gerekliliklerin olduğu ve hastalar tarafından dikkat edilmesi gereken hususların olduğu bir operasyondur.

Bu hususlardan biri de ameliyat sonrası tenisçi bandına benzer özel bir bant takılmasıdır. Bu bantı rahatça saklayabilmek için pek çok erkek kış aylarında ameliyat olurken kadınlar, yaz aylarında da ameliyatı tercih etmektedirler.

Ek olarak, kulak estetiği operasyonları çocuklar arasında yaygın olarak yapılan bir ameliyat olduğu için gerek okulda rahat etmesi gerekse kendini daha koruyabilmesi adına veliler tarafından sömestr tatilinde yapılması tercih edilen operasyonlardır.

Kulak Estetiği (Otoplasti) için hangi yöntemler kullanılır?

Kulak estetiği veya bir diğer adıyla otoplasti ameliyatında kesi, genellikle kulak arkasından yapılır. Böylelikle hem kulağa daha iyi bir şekilde biçim verilir hem de operasyon sonrası ameliyat izi başarıyla gizlenir. Bununla birlikte kullanılacak yöntem ve ameliyat planlamasında hastanın ihtiyaçları doğrultusunda kişiye özel bir planlama yapılır.

Kepçe kulak olarak nbilinen ve sıklıkla karşılaşılan bir kulak deformasyonu olan kulak kepçesinin baş ile açısının geniş olmasının yanı sıra bazı hastalarda kulak kepçesinde yeterince kıvrım oluşmamış da olabilmektedir.

Böyle durumlarda kulak kepçesinde kıvrım oluşturabilmek adına farklı bir tekniğe de başvurulabilir. Bu kapsamda ihtiyaç halinde, kulak arkasındaki deri çıkartılabilir ve kulak kepçesi törpülenebilir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) hazırlık süreci nasıldır?

Kepçe kulak estetik ameliyatı, konforlu bir operasyon olmakla birlikte pratik diyebileceğimiz kısa sürede tamamlanan bir ameliyattır.

Operasyona hazırlanırken ameliyat gününden yaklaşık 10 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara verilmesi, bitki çaylarının tüketilmemesi ve gıda takviyelerinin alımına ara verilmesi gerekmektedir. Yine bu dönemde kişiler yeme içme düzenlerine dikkat etmeli ve uyku kalitelerini önemsemelidirler.

Hemen hemen tüm ameliyatlar için operasyon öncesinde hastaların vücudunda herhangi bir enfeksiyon olup olmadığına bakılır. Eğer enfeksiyon varsa (grip, nezle vb. de dahil) önce enfeksiyonun tedavisi yapılır ardından hastalar ameliyata alınır.

Bu sebeple ameliyat gününde olası bir ertelememe olmaması için ameliyat gününe kadar kişilerin kendilerine dikkat etmeleri, iyi bakmaları önemlidir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) nasıl yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı genel anestezi altında veya lokal anestezi ile yapılabilen bir operasyondur. Hangi anestezi türünün kullanılacağına ameliyatın kapsamına ve hastaların yaşına göre karar verilir.

Özellikle çocuk hastalarda, ameliyat esnasında hastaların daha rahat olması ve güvende hissetmeleri için genel anesteziye başvurulur. Lokal anestezi ve ameliyathane ortamında bilinci açık olmak, bazı çocuklar için travmatik olabilir.

Kepçe kulak ameliyatı için başvuran hastalar öncelikle konsültasyon muayenesi ile değerlendirilir. Akabinde ameliyata uygun olduğu belirlenen hastalar için ameliyat günü kararlaştırılır.

Kepçe kulak ameliyatı, genel veya lokal anestezi altında yapılan ve çoğu zaman hastanede kalmayı gerektirmeyen bir operasyondur. Ancak bazı durumlarda, hastanın yaşı da göz önünde bulundurularak 1 gün hastanede kalınması gerekebilir.

Kepçe kulak ameliyatında hastalar anestezi altına alındıktan sonra kulak kepçesinin arka kısmından, kulağın arkasından bir kesi yapılır. Bu kesi sayesinde kulak kepçesi yeniden şekillendirilerek kulağa yakınlaştırılır. Kulak kepçesiyle baş arasındaki açı daraltılarak kepçe kulak görünümü düzeltilir.

Kepçe kulak ameliyatı ortalama 1 saatte tamamlanan bir operasyondur.

Kulak Estetiği (Otoplasti) öncesi sonrası

Kulak estetiği operasyonları kapsamında yapılan kepçe kulak estetik ameliyatlarında öncesi sonrası fotoğraflar, bu ameliyatı olmak isteyenler için iyi birer referans noktasıdır.

Bu kapsamda, kulak estetiği olmayı düşünen ve cerrah seçimi yapmak için araştırma yapan hasta adaylarının mutlaka ilgili cerrahtan kulak estetiği ameliyatlarına dair eski hasta fotoğraflarını talep etmeleri gerekir. Kepçe kulak ameliyatı öncesi sonrası kasta fotoğrafları, ameliyat olmayı düşündüğünüz süreçte karar vermenize yardımcı olacak materyallerdir.

Doku Clinic ailesi olarak dünyanın farklı yerlerinden pek çok hastayı ağırladık ve akabinde yüzlerce kepçe kulak ameliyatı gerçekleştirdir. Kepçe kulak ameliyatı öncesi sonrası hasta fotoğrafları için web sitemizi inceleyebilir veya telefon numaralarımızdan merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kulak Estetiği (Otoplasti) kimlere yapılır?

Kulak estetiği, dış kulakta meydana gelen deformasyonları gidermeye yönelik yapılan bir ameliyattır. Bu kapsamda kepçe kulak probleminden şikayet eden ve anestezi almasına engel bir durumu olmayan her kadın ve erkek kulak estetiği ameliyatı olabilir.

Söz konusu estetik ameliyatlar olduğunda pek çok operasyonda 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Bunun neden 18 yaşına gelene kadar kişilerin gelişimlerini tamamlamış olmasıdır. Ancak kulak estetiği ameliyatında durum farklıdır. Kulakların gelişimi 5 yaşından itibaren tamamlanır. Bu sebeple kepçe kulak estetik ameliyatlarında alt yaş sınırı 18 değil, 5’tir.

5 yaşından itibaren her çocuğa ailesinin bilgisi ve izni dahilinde kulak estetiği ameliyatı yapılabilir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) avantajları nelerdir?

Kepçe kulak problemi yaş ilerledikçe kendiliğinden düzelen bir problem değildir. Mutlaka estetik müdahaleye ihtiyaç duyulur. Bu sebeple operasyon öncesinde hastaların maruz kaldığı birçok olumsuz durum vardır. Kepçe kulak ameliyatının en büyük avantajı bu olumsuzlukların geride bırakılmasını sağlamak ve kişinin yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlamaktır.

Kepçe kulak estetik ameliyatı sayesinde yelken kulak veya kepçe kulak görünümü dediğimiz estetik problem ortadan kalkar.

Kepçe kulak görünümüne sahip olmanın getirdiği öz güven düşüklüğü, sosyal izolasyon ve özellikle çocuklarda görülen akran zorbalığı ortadan kalkar.

Operasyon sonrası hastalar daha estetik bir görünüm elde ettikleri için fiziksel görünümlerinden kaynaklı problemlerin büyük çoğunluğu geride kalır ve başta ikili ilişkilerdeki düzelmeler olmak üzere yaşam kaliteleri artar.

Kepçe kulak problemi temelde bir sağlık problemi değildir. Kepçe kulağa sahip olan kadın ve erkeklerde duyma konusunda herhangi bir problem söz konusu değildir.

Kepçe kulak problemi, estetik bir problemdir. Estetik görünümün düzeltilmesinin akabinde hastalar, pek çok açıdan kendilerini çok daha iyi ve sağlıklı hissetmektedirler.

Kulak Estetiği (Otoplasti) kimlere yapılmaz?

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak anestezi almasına engel tıbbi durumu olan kişilere ve 5 yaşını doldurmuş çocuklara kulak estetiği ameliyatı yapılmamaktadır.

Kulak Estetiği (Otoplasti) için yaş sınırı nedir?

Kulak estetiği ameliyatlarında herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Bununla birlikte alt yaş sınırı 5’tir. Çocukların kepçe kulak ameliyatı olabilmeleri için 5 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) tehlikeli mi?

Kepçe kulak estetiği ameliyatları oldukça güvenilir ve konforlu operasyonlardır. Ameliyat, kısa sürede tamamlanır ve iyileşme süreci hızlıdır. Her estetik operasyonda olduğu gibi minimal komplikasyon riskleri barındırmakla birlikte kepçe kulak estetik ameliyatı güvenilir bir ameliyattır.

Kulak Estetiği (Otoplasti) sonrasında iz kalır mı?

Kepçe kulak estetik ameliyatında da hemen hemen her operasyonda olduğu gibi iz kalmaktadır. Ancak kepçe kulak estetik ameliyatında, ameliyat kesisi kulak arkasından yapılır.

Bununla birlikte operasyonun ilk haftalarında kırmızı olan iz, gün geçtikçe solarak cilt rengine yakın bir renge bürünür. Bu nedenle operasyon sonrası oluşan iz çok iyi şekilde saklanabilir. Bu yönden bakıldığında, belirgin bir iz olmaması nedeniyle kepçe kulak estetik ameliyatı için neredeyse izsiz bir ameliyattır diyebiliriz.

Kulak Estetiği (Otoplasti) iyileşme süreci nasıldır?

Konforlu bir ameliyat olan kepçe kulak ameliyatı yaklaşık bir saatte tamamlanan bir operasyondur. Ameliyat sonrası ilk etapta hastaların başı kulaklar içeride kalacak şekilde bandajlanır. Bu bandaj hastalarda yaklaşık 3-4 gün kalmaktadır.

Bu süre zarfından sonra kontrol muayenesinde bandaj açılır ve hastanın pansumanı yapılır. Bandaj, mutlaka doktor tarafından açılmalıdır. Hastalar 3-4 gün sonra iyileşmenin gerçekleştiğini düşünerek bandajı açmamalıdır.

Bandaj açıldıktan sonra hastalara, özel tenişçi bandına benzer bir bant takılır. Bu bandın 4 hafta boyunca kullanılması gerekir. Bu bant, hem kulak kepçesinin yeni konumunun kalıcı olmasında etkilidir hem de olası ödemleri minimalize eder. Tenisçi bandının bu dönemde kullanılmasının önemlerinden biri de iyileşme döneminde kulak bölgesini olası travmalardan korumasıdır.

Hastadan hastaya değişmekle birlikte genellikle 1 ayın sonunda tenisçi bandı çıkarılır. Tam iyileşme 4 ila 6 hafta arasında gerçekleşmiş olur.

Kulak Estetiği (Otoplasti) dezavantajları nelerdir?

Genel anlamda bakıldığında kulak estetiği operasyonun belirgin bir dezavantajı yoktur. Sadece iyileşme döneminde 1 ay boyunca saç bandı takılması bazen erkek hastaları zorlayabilmektedir. Bu sebeple de erkek hastalar, bere veya şapkalarının altına saklayabildikleri için kepçe kulak estetik ameliyatını özellikle kış aylarında yaptırmayı tercih etmektedirler.

Kulak Estetiği (Otoplasti) sonrası sosyal hayata dönüş

Operasyon sonrası genellikle hastanede kalmaya gerek yoktur ancak bazı durumlarda özellikle çocuk hastaların hastanede bir gün kalması gerekebilir. Operasyondan sonraki ilk hafta hastaların dinlenmesi önemlidir.

Bol istirahatın yanı sıra özellikle bu dönemde hastaların yatış pozisyonlarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Ameliyatı takip eden ilk bir hafta boyunca hastaların sırt üstü yatmaları ve kulaklarını olası travmalardan ve darbelerden korumaları gerekmektedir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) tedavi özeti

  • Genel veya lokal anestezi altında yapılabilir.
  • Hastadan hastaya değişmekle birlikte operasyon sonrası bir gün hastanede kalınır.
  • Ameliyatın 3-4. gününde ameliyat sonrası sarılan bandajlar çıkarılır ve pansuman yapılır.
  • 1 hafta sonra sosyal hayata dönmek mümkündür.
  • Ameliyatı takip eden ilk 4 hafta boyunca tenisçi bandı takılması gerekir.
  • Kepçe kulak ameliyatı güvenilir ve konforlu bir operasyondur.

Kulak Estetiği (Otoplasti) yaptıranların yorumları

Bir estetik problem olan kepçe kulak probleminin etkin yolu kepçe kulak estetik ameliyatıdır. Kepçe kulak ameliyatı, yüz güldüren sonuçlar aldığımız operasyonlardan biridir. Kişilerin hem fiziksel hem de ruhsal durumlarına etki eden bir operasyon olan kepçe kulak ameliyatı, hastaların yaptırmaktan memnuniyet duyduğu operasyonlardan biridir.

Kepçe kulak problemini geride bıraktın sonra kendilerine ve görünüşlerine daha fazla güvendiklerini belirten hastalar, özellikle bu zamana kadar yaşadıkları akran zorbalığının geride kalmasına sevinmektedirler. Yetişkin dönemlerinde de mizah adı altında pek çok sevimsiz şakaya maruz kaldıklarını belirten hastalar, kepçe kulak ameliyatından sonra kendilerini çok daha iyi hissettiklerini belirtmişlerdir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) fiyatları 2024

Kulak estetiği ameliyatlarında fiyatlar, operasyonun planlamasına ve operasyonu yapacak cerrahın tecrübesine göre değişiklik gösterir. Kulak estetiği ameliyatlarında sadece kulağın kepçe kısmına müdahale edilebildiği gibi ihtiyaç halinde kulak memesine de müdahale edilebilmektedir.

Bu sebeple kulak estetiği fiyatı da ameliyatın kapsamına göre değişmektedir. Bununla birlikte eğer operasyonu yapacak olan cerrah iyi eğitimli ve tecrübeliyse, operasyon için birinci sınıf bir hastaneyi tercih ettiyse o zaman da kepçe kulak estetiği fiyatında değişiklikler olmaktadır.

Kepçe kulak estetik ameliyatına dair fiyat bilgisi verebilmenin en sağlıklı yolu, konsültasyon muayenesi sonrasıdır. Kulak estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kulak Estetiği (Otoplasti) yaptıran ünlüler

Nedeni pek bilinmemekle birlikte kepçe kulak problemi, dünyanın her yerinden her ırktan her yaş grubundan insanda görülebilen ve kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir problemdir.

Kepçe kulak problemini geride bırakmanın etkin yolu olan kulak estetiği veya bir diğer deyişle otoplasti ameliyatları, günümüzde ünlüler tarafından da tercih edilen ameliyatlardan biridir. Ben Stiller, Brad Pitt ve Paul Stanley gibi birçok ünlü, kepçe kulak estetik ameliyatını tercih ederek görünümlerini yenilemişlerdir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) ile ilgili sık sorulan sorular

Kepçe kulak başta olmak üzere kulak estetiği ameliyatlarına dair merak edilen tüm soruları ve cevapları sizler için derledik.

Kulak estetiği kalıcı mı?

Kulak estetiği kapsamında yapılan kepçe kulak estetik ameliyatları büyük oradan kalıcılığı olan operasyonlardır. Ameliyattan sonra, ileriki yaşlarda kulak kepçesinde yarım santimlik değişiklikler görülebilir, bu normal bir durumdur. Ancak hiçbir zaman ameliyat öncesindeki görünüme dönülmez.

Kulak estetiği zor mu?

Kulak estetiği ameliyatları konforlu operasyonlardır. Bununla birlikte işlem yapılırken kulağın yapısının korunması büyük önem arz eder. Bu sebeple kulak estetiği ameliyatları mutlaka bu alanda tecrübeli, iyi eğitimli ve sıklıkla farklı hastaları tedavi eden plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Kulak estetiği zararlı mı?

Kulak estetiği ameliyatları güvenilir ve konforlu operasyonlardır. Kulak estetiği ameliyatlarından sonra hastaların işitme fonksiyonlarına herhangi bir zarar gelmez.

Kulak estetiği sonrası oluşabilecek sorunlar nelerdir?

Kulak estetiği ameliyatları sonrasında oluşabilecek sorunlar hemen hemen herhangi bir ameliyat sonrasında ortaya çıkabilecek sorunlarla aynıdır. Ameliyat izinin doğru şekilde iyileşmemesi, iyileşme döneminde kulak kepçesinde uyuşukluk ve ameliyat sonrası ağrı hemen hemen tüm estetik operasyonlarda görülen durumlardır. Bu olumsuz etkilerin tamamı, iyileşme dönemi tamamlandıktan sonra kendiliğinden geçmektedir.

Sadece ameliyat izinin doğru iyileşmediği durumlarda, skar oluşan durumlarda ikinci bir operasyona gerek duyulur. Ancak operasyon öncesi cerrahınızı seçerken dikkat ettiğiniz ve iyi bir şekilde araştırdığınız takdirde keloid veya skar oluşumuyla karşılaşma riskiniz oldukça düşüktür.

Mikrotia nedir?

Mikrotia bir kulak anomalisidir. Mikrotia probleminde hastaların doğuştan itibaren kulak kepçesindeki bazı yapılar yoktur veya ciddi bir deformasyon söz konusudur.

Mikrotia tedavisi olan bir problem olmakla birlikte kulak estetiğinden ayrı olarak değerlendirilen bir tedavi süreci vardır. Mikrotia probleminin tedavisi cerrahidir. Mikrotia ameliyatında, kaburga kıkırdağı kullanılarak kulak kepçesi yeniden oluşturulur.

Mikrotia genetik midir?

Mikrotia probleminin genetik aktarım ihtimali düşüktür. Dolayısıyla kendisinde veya ailesinin tıbbi geçmişinde mikrotia problemi olan bir kişinin çocuklarının ileride mikrotia problemiyle karşılaşma ihtimali düşüktür.

Mikrotia tedavi edilebilir mi?

Evet, edilebilir. Mikrotia tedavisinde hastanın kaburga kıkırdağı kullanılarak hastaya yeni bir kulak kepçesi yapılır. Böylelikle kulakların görünümü tamamlanırken aynı zamanda estetik bir form kazanır.

Kulak estetiği ile kepçe kulak ameliyatı aynı şey mi?

Kulak estetiği, kapsamlı bir operasyonlar bütününü temsil eder. Kepçe kulak ameliyatı ise sadece kulak kepçesinde meydana gelen deformasyon için yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatta baş ile kulak arasındaki geniş açı daraltılarak kulak kepçesi, olması gerektiği başa yaklaştırılır.

Kulak estetiği operasyonları ise kulak ile ilgili yapılan estetik işlemlerin tamamının genel adıdır. Kepçe kulak ameliyatından kulak memesi ameliyatına kadar kulağın farklı bölümlerine yapılan müdahaleyi kapsayıcı bir tanımdır.

Kepçe kulak görünümü neden olur?

Kepçe kulak görünümünün oluşma nedeni, kulağın kıkırdak bölümünün olması gerektiği gibi gelişmemesidir. Kulak kıkırdağı doğru ve yeterli şekilde gelişmediğinde kıkırdak kıvrımı normal şekilde oluşmaz ve bu nedenle kulak ile baş arasındaki açı genişler. Bu durum da kepçe kulak görünümünü beraberinde getirir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında saç bandını ne kadar süre takmam gerekiyor?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında takılan tenisçi bandına benzeyen saç bandının amacı, işlem gören kıkırdağın eski haline dönmek için dokulara uyguladığı baskıyı azaltmaktır. Kulağın son şeklini almasına yardımcı olan tenisçi bandının ortalama 4 hafta boyunca kullanılması gerekir.

Ameliyatsız kepçe kulak estetiği mümkün mü?

Günümüzde her ne kadar medikal teknolojiler ve enerji bazlı cihazlar büyük bir gelişim ve ilerleme kat etseler de günün sonunda maalesef söz konusu kepçe kulak problemi olduğunda halen daha tek çare kepçe kulak ameliyatıdır. Ameliyatsız kepçe kulak estetiği mümkün değildir.

Kepçe kulak ameliyatı riskli mi?

Her operasyon kendi özeline mutlaka, düşük de olsa komplikasyon riski barındırır. Bu kapsamda kepçe kulak ameliyatının da minimal düzeyde riskler barındırdığını söyleyebiliriz.

Ancak genel tabloya baktığımızda kepçe kulak ameliyatının güvenilir ve konforlu bir ameliyat olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Bu operasyondaki olası riskler, günümüzde uygulanan tüm tedavilerde var olan risklerden fazla değildir.

Kepçe kulak ne gibi sorunlara yol açar?

Kepçe kulak problemi, çoğu zaman işitme fonksiyonunu etkileyen bir problem değildir. Bu sebeple fiziksel olarak hastalarda herhangi bir yan hastalığa sebep olmaz. Ancak kepçe kulak problemi bir görsel, estetik problem olduğu için çoğu zaman düzeltilmediği takdirde hastalarda uzun yıllar etkileri devam eden psikolojik etkiler bırakabilir.

Kepçe kulak anomalisine sahip olan bir hasta yıllar içinde; akran zorbalığına, öz güven düşüklüğüne, sosyal anksiyeteye ve kişiler arası iletişimde çeşitli zorluklara maruz kalabilir. Kendine küsebilir, kendisini tüm sosyal ortamlardan soyutlayarak yalnızlaştırabilir.

Kaliteli bir yaşamdan söz edebilmek için sadece fiziksel değil ruhsal olarak da iyilik hali gerekir. Bu nedenle kepçe kulak problemine müdahale edilmediği takdirde hastalar psikolojik olarak etkilenmekte ve yaşam kaliteleri düşmektedir.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Kepçe kulak estetik ameliyatı, diğer plastik cerrahi operasyonlarından farklı olarak çocuklara da yapılmaktadır. Kepçe kulak estetiğinde çocuklar için ideal zaman 5 yaş itibariyledir. 5 yaşını dolduran her çocuk, eğer ihtiyacı varsa ailesinin izniyle kepçe kulak estetiği olabilir.

Kepçe kulak problemi tekrarlar mı?

Nadir de olsa eğer operasyon doğru şekilde planlanmadıysa, uygun teknik kullanılmadıysa, zaman ilerledikçe baş ile kulak kepçesi arasındaki açı yeniden genişleyebilir, kepçe kulak problemi tekrarlayabilir. Böyle bir durumda tek tedavi hastanın yeniden ameliyat edilmesidir. Ancak, belirttiğimiz gibi, bu doğru şekilde yapılan ameliyatlarda oldukça nadir görülen bir durumdur.

Kulak memesi küçültülür mü?

Evet, küçültülebilir. Kulak memesi küçültme estetiği yaygın olarak yapılan operasyonlardan biridir. Eğer kulak memesi olması gerekenden daha geniş ve büyükse kulak memesi küçültme operasyonu ile kulak memesinde biçimli ve orantılı bir form yakalanabilir. Kulak memesi küçültme ameliyatı, plastik cerrahlar tarafından yapılan bir operasyondur.

İple kulak estetiği

Lokal anestezi ile yapılan ameliyatsız bir işlemdir. Bu uygulamada kulak arkasına kesi açılmaz, iğneler yardımıyla kulak derisi altında özel, bir nevi tırtıklı diyebileceğimiz bir ip yerleştirilir ve kepçe kulak görünümüne neden olan baş ile kulak arasındaki açı daraltılır.

İşlem, kulak estetiği uygulamalarına göre daha konforlu gibi görünse de sonuçları maalesef yeterli oranda kalıcı değildir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası sağırlık riski var mı?

Kepçe kulak ameliyatı güvenilir bir operasyondur. Ameliyatta kulak kepçesine müdahale edilir. İşlem esnasında kulağın iç yapılarına herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Kepçe kulak ameliyatı, hastaların işitme fonksiyonunu engellemez. Kepçe kulak ameliyatı ile sağırlık arasında herhangi bir bağlantı yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişler ne zaman alınır?

Kepçe kulak ameliyatında günümüzde birçok cerrah kendiliğinden eriyen dikişler kullanmaktadır. Operasyonda eğer kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldıysa o zaman herhangi bir dikiş alımı olmaz. Ancak erimeyen dikişler kullanıldıysa o zaman 1 hafta sonra dikişler alınır.

Kepçe kulak ameliyatı için iş yerinden kaç gün izin almalıyım?

Operasyondan kısa süre sonra sosyal yaşama dönmek mümkündür. Ancak iş hayatında hastalar, sosyal yaşamlarına göre daha fazla yoruldukları için işe dönmek için biraz daha beklenmesi gerekir. Bu kapsamda, operasyondan sonraki 2-3. gün hastalar ılık suyla duş alabilir, ilk 2 gün hafif ağrı hissedilse de bu ağrılar zamanla kendiliğinden geçecektir.

Kepçe kulak ameliyatından 1 hafta sonra hastalar rahatlıkla işlerine geri dönebilirler. Kepçe kulak ameliyatınız için iş yerinizden 1 hafta süreyle izin almanız yeterli olacaktır.

Kepçe kulak ameliyatından sonra ne zaman banyo yapabilirim?

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastalar kulağın içine su kaçırmadan ılık suyla duş alabilirler. Duş sonrası özellikle kulakların arkasının çok iyi kurulanması, kesinlikle ıslak bırakılmaması gerekir.

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları 2024

Kepçe kulak ameliyatı fiyatlarını etkileyen birçok faktör var. Sağlık Bakanlığı tarafından denetlemeye tabii merkezlerin web sitelerinde uygulama, tedavi ve ameliyatlarla ilgili fiyat belirtmesi kanun gereği yasaktır.

Bu nedenle merkezimizde yapılan kepçe kulak ameliyatı fiyatlarıyla ilgili olarak web sitemizde yer alan telefon numaralarından bizimle iletişime geçebilir veya sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kepçe kulak ameliyatından sonra saç bandını kullanmak zorunda mıyım?

Kepçe kulak ameliyatından sonra operasyon bölgesi önce bandajlanır. Bu bandajlar operasyondan sonraki 3-4. günde kontrol muayenesinde çıkartılır ve hastaya pansuman yapılır. Akabinde de tenisçi bandına benzer bir bant takılır. Bu bantın ortalama 3-4 hafta kullanılması gerekir.

Bantın kullanılmasındaki amaç; kulak kepçesinin yeni şeklinin oturmasına yardımcı olmaktır. Bant kullanılarak hem olası kıvrılmaların ve travmaların önüne geçilir hem de dikişlerdeki basınç azaltılarak hastaların daha konforlu bir iyileşme süreci geçirmelerine yardımcı olunur.

Kepçe kulak ameliyatı kulak zarına zarar verir mi?

Hayır, vermez. Kepçe kulak ameliyatı, kulak kepçesine müdahale edilen bir operasyondur. Kulak zarı, kulağın iç kısmındadır. Kepçe kulak ameliyatında kulak kepçesine yapılan müdahaleden kulak zarı etkilenmez.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ameliyat olduğum belli olur mu?

Kepçe kulak ameliyatlarının öncesi ve sonrası hasta fotoğraflarında gözle görülür bir farklılık vardır. Kepçe kulak estetiği sonrası hastaların kulaklarındaki değişimi, değişen açıyı, farketmemek mümkün değildir. Tabii bu durum, sizi ameliyat öncesi dönemden tanıyanlar için geçerlidir.

Ameliyattan sonraki tanıştığınız kişilerin kepçe kulak ameliyatı olduğunuzu anlaması oldukça zordur. Kepçe kulak estetik ameliyatında doğal görünümden ödün vermeden estetik bir görünüm yakalamak mümkündür.

Kepçe kulak genetik mi?

Kepçe kulak probleminde genetik faktörler oldukça etkilidir. Ailesinde kepçe kulak problemi olan birinin kendisinde veya çocuğunda kepçe kulak probleminin görülmesi yüksek ihtimaldir.

Kulak şekil bozukluğu nasıl düzeltilir?

Kulak estetiği, kulaktaki tüm şekil bozukluklarının düzeltilmesine olanak sağlar. Kulak estetiği kapsamında kulak kepçesi ve kulak memesi düzeltilebilir. Hatta ciddi bir deformasyon söz konusuysa kulaklar, vücudun başka yerlerinden alınan kıkırdak doku ve cilt ile yeniden şekillendirilebilir.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Kepçe kulak ameliyatında çocuklar için ideal zaman sömestr tatili veya yaz tatilidir. Böylelikle çocuklar ailelerinin gözetimi altında oldukları için özellikle ilk 1 hafta boyunca olası travmalardan daha rahat korunur, ameliyat bölgesini daha iyi muhafaza ederler.

Yetişkinler için ise erkeklerde kış ayları kadınlarda ise hem yaz hem kış ayları tercih edilebilir. Bunun nedeni operasyon sonrası takılacak tenisçi bandının bu dönemlerde daha iyi saklanabilmesidir. Tabii bunlar kesin ve doğru olan tek zamana aralıkları değildir.

Normal şartlarda kepçe kulak ameliyatı her mevsim ve 5 yaş üstü herkese yapılabilen bir operasyondur. Sosyal yaşamın etkileri, iş temposu, günlük kıyafetler vb. nedenlere bağlı olarak çoğu zaman hastalarımız konsültasyon muayenesi esnasında bizlere “doğru zamanı” sorduğu için burada öneri olarak, yukarıdaki zaman aralıklarını saydık. Özellikle erkeklerde kışın yapılması daha iyidir dememizin nedeni erkek hastaların tenisçi bandı ile gezmek istememesidir.

Kış aylarında yapılan operasyonlarda bant, bere veya şapka ile rahatlıkla kapatılabilir. Kadın hastalarda ise yaz kış tercihi yoktur çünkü her koşulda bant, farklı aksesuarlarla kapatılabilmektedir.

Bebeklerde kepçe kulak ameliyatı

Bazı bebeklerde, özellikle ailede kepçe kulak hikayesi varsa, kepçe kulak durumu görülebilir. Tam bir kepçelik söz konusu olmasa bile küçük de olsa bir deformasyon farkedilebilir. Böyle durumlarda aileler özellikle ileriki yıllarda zorlanmaması ve iyileşme dönemini rahat geçirmesi için bebeklerine erkenden müdahale yaptırmak isterler. Ancak her operasyonun belirli gereklilikleri vardır.

Söz konusu kepçe kulak ameliyatı olduğunda da bu operasyonun öncelikli gerekliliği kulağın gelişimini tamamlamasıdır. 5 yaşına kadar kulak gelişimi devam eder. Bu sebeple olası bir kepçe kulak ameliyatı için mutlaka en az 5 yaşına kadar beklenmelidir.

Kepçe kulak ameliyatında hangi anestezi kullanılıyor?

Kepçe kulak ameliyatında birden fazla anestezi tekniği kullanılabilmektedir. Genel anestezi, lokal anestezi veya sedasyon ile yapılan kepçe kulak ameliyatında hangi tekniğin kullanılacağına hastanın yaşına ve kulağındaki deformasyona göre karar verilir. Özellikle çocuk hastalarda sıklıkla genel anestezi tercih edilir. Bunun nedeni, çocuğun ameliyathane ortamından kötü etkilenmesinin önüne geçmektir.

KBB doktoru kepçe kulak ameliyatı yapar mı?

Günümüzde KBB doktorları da kepçe kulak estetik ameliyatı yapmaktadır. Bu noktada kişi bazında yeterlilikler, tecrübe ve bilgi önemli olduğu için bu ameliyatı şu veya bu bölümün yapmasını söylemek doğru bir yönlendirme olmayabilir. Ancak burada belirtmemiz gereken bir durum var ki o da tıbbi branşlar arasında estetik odaklı öğretim gören tek bölüm estetik ve plastik cerrahi bölümüdür.

Kepçe kulak ameliyatını hangi bölüm yapıyor?

Estetik ve Plastik Cerrahi bölümleri ile Kulak Burun Boğaz bölümleri kepçe kulak estetik ameliyatını yapmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı olmak polisliğe engel mi?

Kepçe kulak estetik ameliyatı, polis olmaya engel bir müdahale değildir. Tam tersi kulaktaki çeşitli deformasyonlar, şekil bozuklukları polis olmaya engeldir. Verilen görevler kapsamında polislerin üzerinde ayırt edici bir iz, dövme, yara izi vb. olmaması önemlidir.

Kepçe kulak estetik ameliyatında kesi kulak ile başın birleştiği yerdedir ve kulak arkasında kalır. Bu sebeple, adaylarla ilgili yeni bir yönerge yayımlanmadığı müddetçe kepçe kulak ameliyatının polisliğe engel olduğunu söyleyemeyiz.

Sıkça Sorulan Sorular