Whatsapp

Septorinoplasti

Seans Sayısı
1
Operasyon Süresi
2-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
2 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
10 Gün
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı nedir?

Septorinoplasti veya halk arasında bilinen ismiyle burun eğriliği ameliyatı, genel anestezi altında yapılan burundaki hem görsel hem de işlevsel sorunların giderildiği bir operasyondur.

Burun eğriliği ameliyatında amaç; nazal septum denilen burnun orta hattını oluşturan kemik ve kıkırdak yapılarında ortaya çıkan eğriliği gidermektir.

Söz konusu estetik operasyonlar olduğunda pek çok kişinin aklına sadece görünümle ilgili imgeler geliyor olabilir. Halbuki estetik operasyonlar sadece güzellik algısı için yapılan operasyonlar değildirler.

Estetik operasyonlar, hastalara  sağlık ve güzelliği bir arada sunan tıbbi prosedürlerdir. Estetik operasyonlar sayesinde yüzünüz veya vücudunuz sadece daha orantılı bir görünüme kavuşmaz aynı zamanda yaşam kaliteniz de artar.

Estetik operasyonlar sonrasında kazandığınız yeni görünüm hem fonksiyonel olarak hem de güzellik olarak sizi bir üst seviyeye taşır. Örneğin septorinoplasti ameliyatını ele alalım.

Septorinoplasti, septoplasti veya bir diğer ismiyle burun eğriliği ameliyatı.

Bu operasyonda, isminden de anlaşılacağı üzere burundaki eğriliğe müdahale edilir. Burun eğriliğinin doğru ve kalıcı olarak düzeltilmesinin tek yolu olan burun eğriliği ameliyatları sonrasında hastalar sadece daha biçimli bir burun formuna sahip olmazlar. Bu operasyonlarda, aynı zamanda, olası nefes alma problemleri de tedavi edilir.

Sağlık ve güzelliğin bir arada sunulduğu burun eğriliği ameliyatları, mutlaka bu alanda uzmanlaşmış, belirli bir oranda tecrübeye sahip plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Burnumuzun yüzümüzün tam ortasında bulunması nedeniyle burnumuza yapılan en küçük müdahalenin dahi ifademizi etkileyeceği unutulmamalıdır.

Bu sebeple, septorinoplasti veya diğer bir deyişle burun eğriliği ameliyatına karar verirken hastaların cerrah seçimlerini titizlikle yapmaları gerekir.

Bu kapsamda, hastalar, burun eğriliği ameliyatı olmaya karar verdiklerinde iletişime geçtikleri cerrahlardan önceki hastalarına dair öncesi sonrası fotoğrafları görmeyi talep etmeleri, cerrahın operasyon başarısıyla ilgili bir fikir sahibi olmalarını kolaylaştıracaktır.

Rinoplasti nedir?

Burnumuzun iç yapılarının yeniden şekillendirildiği ve yüzümüz ile daha uyumlu bir burun formunun elde edildiği bir estetik ameliyattır.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı ne işe yarar?

Burun eğriliği ameliyatı hastalara hem sağlıklı bir hayat hem de daha estetik bir burun görünümü sunar. Burun eğriliği ameliyatı ile burnun orta hattı dediğimiz iki burun deliği arasındaki kısımda meydana gelen eğrilik düzeltilir.

Böylelikle kişilerde, bu probleme bağlı olarak ortaya çıkan nefes almada zorluk, horlama, uyku apnesi gibi sorunlar tedavi edilir. Kişinin daha rahat nefes alması sağlanırken aynı zamanda yüzü ile uyumlu daha estetik bir burun elde edilir.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı için hangi yöntemler kullanılır?

Burun eğriliği ameliyatları açık veya kapalı teknikle yapılan operasyonlardır. Her iki tekniğin de kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Operasyonda hangi tekniğin kullanılacağına hastanın durumuna ve konsültasyon muayenesi sonucuna bakarak karar verilir.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı nasıl yapılır?

Burun eğriliği ameliyatı, tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Ameliyatta nazal septum olarak bilinen burun orta hattını oluşturan kemik ve kıkırdak doku yeniden şekillendirilir, bu dokudaki eğrilik giderilir.

Kemik ve kıkırdak doku yeniden şekillendirilirken gerek daha az morluk olması gerekse hastalara daha konforlu bir iyileşme süreci sağlaması nedenile piezo veya bilinen bir diğer ismiyle ultrasonik yöntem kullanılmaktadır.

Eğer operasyonda sadece burun kemiğindeki eğrilik düzeltilecekse o zaman operasyon yaklaşık 1 saatte tamamlanır. Burnun genel formunda değişiklikler yapılacaksa, işlem rinoplasti ameliyatıyla birleştirilecekse o zaman operasyon süresi 4 saate kadar uzayabilmektedir.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı kimlere yapılır?

Burun orta hattında eğrilik olan bu eğrilik nedeniyle başta nefes almada zorluk olmak üzere birçok sağlık problemi yaşayan ve anestezi almasına tıbben engel bir durumu olmayan herkese burun eğriliği ameliyatı yapılabilir.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı kimlere yapılmaz?

Çeşitli hastalıkları nedeniyle anestezi alması tıbben sakıncalı olan, 16 yaşın altında olan ve burun kemiğindeki eğrilikten ziyade burnunda genel bir değişim isteyen kişilere burun kemiği eğriliği ameliyatı yapılmaz.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Burun eğriliği ameliyatı konforlu bir operasyon olmakla birlikte bu ameliyatta kemik dokuya müdahale edildiği için operasyon bölgesinin olası travmalardan korunması önemlidir.

Bununla birlikte operasyon sonrası ilk hafta başı yüksek konumda tutmak, yatış pozisyonuna dikkat etmek önemlidir.

Ameliyattan sonraki ilk 1 ay içerisinde hastalar ağır egzersizlerden kaçınmalı, sadece hafif tempolu yürüyüşler yapmalıdırlar.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı avantajları nelerdir?

Burun kemik eğriliği ameliyatı hastalara sağlık ve güzelliğin bir arada sunulduğu operasyonlardan biridir.

Burun eğriliği ameliyatları sayesinde sadece burun daha estetik bir görünüme kavuşmaz aynı zamanda burun kemiğindeki eğriliğe bağlı olarak ortaya çıkan nefes almada zorluk, uyku apnesi ve horlama gibi problemler de çözüme kavuşturulur.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı öncesi sonrası

Hastalar açısında bir estetik operasyonun başarısını, cerrahın işlem kalitesini ve yeteneğini ölçmenin etkin yollarından biri ilgili cerrahın eski hasta fotoğraflarını incelmektir.

Cerrah seçimi yaparken cerrahınızın önceki burun eğriliği ameliyatı öncesi sonrası fotoğraflarına bakmak, seçiminizi kolaylaştıracaktır.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı için doğru zaman nedir?

Her mevsim rahatlıkla yapılabilen burun eğriliği ameliyatlarında doğru zaman, hastaların burun kemiği eğriliği dolayısıyla yaşadıkları problemin şiddetine göre değişiklik gösterir.

Eğer kişinin yaşam kalitesi fiziksel olarak etkilenmiyorsa o zaman işlem için hastaların 18 yaşını doldurması beklenir.

Ancak kişi nefes almada ciddi zorluklar yaşıyor ve burun, kemik eğriliği yüzünden en temel görevi olan nefes alma fonksiyonunu yerine getiremiyorsa o zaman işlem 16 yaşında da yapılabilmektedir.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı hazırlık süreci nasıldır?

Burun eğriliği ameliyatının hazırlık süreci, klasik burun estetiği ameliyatından farklı değildir. Bu operasyon öncesinde de hastaların kan sulandırıcı ilaçları ve kan sulandırıcı etki gösteren gıda takviyelerini operasyondan yaklaşık 10 gün öncesinde bırakmaları gerekir.

Bitki çayları, vitaminler, kan sulandırıcı hazır enjeksiyonların da yine bu dönemde kullanımına ara verilmesi gerekir.

Operasyon sonrası hastalar 1 gün hastanede misafir edilir. Bu nedenle ameliyat öncesi, hazırlık döneminde, refakatçinizi belirlemek de iyi bir seçenektir.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı açık veya kapalı olmak üzere her iki teknikle de yapılabilen bir operasyondur.

Eğer ameliyatta kapalı teknik kullanılırsa operasyon sonrası görünürde herhangi bir iz kalmaz. Ancak, eğer açık teknik kullanılırsa o zaman burnun alt kısmında zamanla soluklaşacak ince bir iz kalmaktadır.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?

Operasyondan sonra genellikle hastalar 1 gün hastanede kalır. İlk 24 saat hafif sızlamalar olmakla birlikte yoğun ağrı söz konusu değildir.

Ameliyatı takip eden ilk haftanın sonunda tamponlar alınır. Akabinde hastalar kendilerini zorlamamak kaydıyla sosyal hayatlarına dönebilirler.

Burun kemiği eğriliği ameliyatlarında kemik ve kıkırdak yapıya müdahale edildiği için morluk ve ödem, beklenen bir durumdur.

Operasyonu takip eden ilk hafta içerisinde aralıklarla soğuk kompresi uygulamak, olası morluk ve şişliği minimalize etmektedir.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı dezavantajları nelerdir?

Burun eğriliği ameliyatında, adından da anlaşılacağı üzere sadece burnun orta hattında bulunan eğri burun kemiğine ve kıkırdak yapıya müdahale edilir. Burun küçültülmez, burun kanatlarına veya burun deliklerine müdahale edilmez.

Burnun yüz ile daha uyumlu bir görünüm kazanması isteniyorsa o zaman başvurulması gereken operasyon burun eğriliği ameliyatı değil, burun estetiği ameliyatıdır.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı tedavi özeti

 • Tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılır.
 • Ortalama 1 hafta içerisinde sosyal hayata dönmek mümkündür.
 • Ameliyat sonrası çıkarması konforlu ve rahat olan silikon tampon kullanılır.
 • Operasyon sonrası 1 gün hastanede kalmak gerekir.
 • Ameliyatta sadece burun kemiğindeki deformasyona müdahale edilir.
 • Klasik burun estetiği ameliyatı ile kombine olarak yapılabilir.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı yaptıran ünlüler

Burun eğriliği ameliyatları sadece ülkemizde değil tüm dünyada oldukça popüler olan uygulamalardan biridir. Günümüzde ünlüler arasında da sıklıkla tercih edilen işlemlerden biri olan burun eğriliği ameliyatları ile pek çok ünlü isim hem daha estetik bir görünüme hem de daha sağlıklı bir burna kavuşmuşlardır.

İşte, burun eğriliği ameliyatı olan ünlü isimler; Jennifer Aniston, Cameron Diaz, Josh Hutcherson, Clay Aiken, Karina Smirnoff, Ashlee Simpson, Barry Manilow, Ashley Tisdale, Alexa Ray Joel

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı yaptıranların yorumları

Burun eğriliği ameliyatı, yüz güldüren sonuçlar aldığımız estetik operasyonlardan biridir. Burun eğriliği ameliyatı olan hastalar, özellikle operasyondan sonra çok daha rahat nefes aldıklarını ve büyük oranda horlama problemlerini geride bıraktıklarını söylemişlerdir.

Bununla birlikte özellikle operasyon sonrası dönemde eskisi gibi burun tıkanıklığı yaşamadıklarını belirten hastalar, burun akıntılarının da işlem öncesi dönemdeki kadar yoğun olmadığını söylemişlerdir.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı fiyatları 2024

Burun eğriliği ameliyatı fiyatı işlemi yapan cerrahın bilgisine, tecrübesine ve işlemin yapılacağı merkezin kalitesine göre değişiklik gösterir.

Burun eğriliği ameliyatıyla ilgili fiyat bilgisi için sosyal medya hesaplarımızdan veya telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Septorinoplasti burun eğriliği ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Septorinoplasti Burun Eğriliği Ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Klasik burun estetiği ameliyatlarından sonra da belki de en çok yapılan operasyonlardan biri olan burun eğriliğinin düzeltilmesi ameliyatı, popüler olmasının yanı sıra hastalar açısından da birçok endişeyi barındırıyor. Hem endişelerinizi giderebilmek hem de daha iyi ve doğru bilgiye sahip olmanızı sağlayabilmek adına burun eğriliği ameliyatı ile ilgili en çok merak edilen soruları ve cevaplarını sizler için derledik.

İşte burun eğriliği ameliyatlarına dair en çok merak edilenler!

 • Burun eğriliği nasıl düzeltilir?

Burun eğriliği probleminin tedavisi ameliyattır. Herhangi bir ilaç uygulaması veya ameliyatsız estetik işlemlerle burun eğriliğini kalıcı olarak tedavi etmek mümkün değildir.

 • Burun eğriliği neden olur?

Burun eğriliği, genetik faktörlere veya doğum anomalilerine bağlı olarak doğuştan olabileceği gibi kaza, düşme, çarpa vb. bir travma sonucu da ortaya çıkabilmektedir.

 • Burun eğriliği ameliyatsız düzelir mi?

Burun eğriliğinin nedeni burun kemiğinin deformasyonundan kaynaklanır. Bu kemiğin eğriliğinin düzelmesinin tek yolu cerrahidir. Ameliyatsız estetik uygulamalar, burun kemiğindeki eğriliği düzeltmek için yetersizdir.

 • Septum deviasyonu nedir?

Septum deviasyonu, burun içi eğriliğinin veya bir diğer deyişle burun kemiği eğriliğinin literatürdeki adıdır. Burun içerisinde iki delik arasında, iç kısımda bulunan nazal septumum bir yöne doğru daha fazla eğilmesiyle ortaya çıkar.

 • Septorinoplasti kaç yaşında yapılır?

Burun estetiği operasyonlarında alt yaş sınırı 18’dir. Bununla birlikte septum deviasyonu da dediğimiz burun kemiği eğriliği başta nefes almada zorluk olmak üzere birçok sağlık problemine neden olmaktadır.

Kişinin fiziksel olarak sağlığının etkilendiği ve burnun fonksiyonlarını yerine getiremediği durumlarda bu operasyonda 16 yaşında da yapılabilmektedir.

 • Burun eğriliği ameliyatı zor mu?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi burun eğriliği ameliyatında da belirli komplikasyon riskleri vardır. Bununla birlikte burun eğriliği operasyonu, güvenilir ve konforlu bir operasyondur. Burun eğriliği ameliyatı, burun estetiği ameliyatlarında tecrübeli bir plastik cerrah tarafından kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

 • Burun eğriliği ameliyatı tehlikeli mi?

Alanında yetkin bir plastik cerrah tarafından yapıldığında konforlu bir şekilde tamamlanan burun eğriliği ameliyatı, hemen hemen her operasyonun barındırdığı temel riskleri barındırır.

 • Burun eğriliği ameliyatını kim yapar?

Burun eğriliği ameliyatları günümüzde hem plastik cerrahlar hem de kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılan operasyonlardır.

 • Burun kemiği eğriliği belirtileri nelerdir?

Burun kemiği eğriliğinde burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, baş ağrısı, burun akıntısı gibi birçok belirti kendini gösterir. Bununla birlikte eğriliğin ileri derecede olduğu durumlarda kemik eğriliği, burnun dış görünüşünden de anlaşılmaktadır.

 • Burun kemiği eğriliği zararları nelerdir?

Burun kemiği eğriliği kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biridir. Evet, burun kemiği eğriliği sadece estetik açıdan değil sağlık açısında da birçok kişinin hayatını etkilemektedir. Burun kemiğinde eğrilik olan hastalarda uyku apnesi, horlama, nefes almada zorluk, geniz akıntısı ve kulakta sıvı birikmesi görülmektedir.

 • Burun eğriliği tanı yöntemleri nelerdir?

Genel bir fiziki muayene ile burun kemiği eğriliği teşhisi konulabilmektedir.

 • Burun eğriliği ameliyatından ne kadar zaman sonra denize girebilirim?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra genellikle hastalara atel takılmakta ve işlemden genellikle 1 hafta sonra atel çıkarılmaktadır. Bazı durumlarda atel, daha uzun kalabilir. Genel olarak atel çıktıktan 2-3 hafta sonra hastalar rahatlıkla denize girebilirler.

 • Burun eğriliği ameliyatından ne kadar zaman sonra spor yapabilirim?

Burun eğriliği ameliyatından sonraki ilk 1 ay kendinizi zorlamadan, hafif yürüyüşler yapabilirsiniz. 2. aydan itibaren adım adım fonksiyonel egzersiz programınıza dönebilirsiniz.

 • Burun eğriliği ameliyatından ne kadar zaman sonra işe dönebilirim?

Operasyonda bir hafta sonra burun bölgenizi olası travmalardan korumak kaydıyla işe dönebilirsiniz.

 • Burun eğriliği ameliyatı sonrasında morluk olur mu?

Burun eğriliği ameliyatlarında kısmi olarak morluk görülmesi beklenen bir durumdur. Bu morluk operasyonu takip eden günlerde zamanla belirsizleşerek kendiliğinden kaybolmaktadır.

 • Burun eğriliği ameliyatı sonrasında ödem ve şişlik olur mu?

Evet, tüm burun estetiği uygulamalarından sonra olduğu gibi burun eğriliği ameliyatı sonrasında da ödem ve şişlik görülebilir. Operasyon sonrası buz kompresi ve masajlarla bu ödem ve şişlik birkaç hafta içerisinde rahatlıkla geride bırakılabilmektedir.

 • Septoplasti ile rinoplasti aynı anda yapılır mı?

Evet, yapılabilir. Doğru ve kişiye özel bir şekilde planlanan burun estetiği ameliyatında hem burun içi yapılar düzeltilebilir hem de kişinin nefes almada yaşadığı zorluk tedavi edilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular