Whatsapp

Fokuslu Ultrason (HI-FU)

Seans Sayısı
1-2
Operasyon Süresi
30 Dakika
Sonuçların Kalıcılığı
18 Ay
Hastanede Yatış
Yok
Hassasiyet Süresi
Yok
İşe Dönme Süresi
Hemen
Anestezi
Yok
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

Fokuslu Ultrason (HI-FU) Nedir?

Fokuslu Ultrason; Zaman içerisinde ortaya çıkan problemlerden en çok etkilenen bölge hiç şüphesiz yüzümüz oluyor. Zaman, yaş alma, yer çekimi, genetik miras, yaşam şekli, beslenme alışkanlıkları ve cilt sağlığını olumsuz etkileyen diğer çevresel faktörler yüz bölgesinde sarkma ve gevşemeye neden olabiliyor.

Son yıllarda kullanılmaya başlanan ileri teknoloji uygulamaları ağrısız, konforlu, yan etkisi olmayan ve yüksek kalıcılığı olan alternatif gençleşme seçeneklerini de beraberinde getiriyor.

Cerrahi operasyon olmak istemeyen kişilere, kısa sürede, kalıcı ve cilt problemlerine etkili çözümler sunan ameliyatsız gençleşme uygulamaları, teknolojik imkanların estetik dünyasına sunduğu bir kolaylık olarak kabul görüyor.

Bu tedavilerin birçoğu cildin yüzeysel tabakalarında etkili oluyor. Ciltte parlaklık, canlılık, ince kırışıklıkların azalması gibi olumlu etkiler alınabiliyor.

Ancak sıkılaşma ve gerginlik etkisi için daha derin tabakalara etki edecek, cildin alt katmanlarına nüfus edebilen bir uygulamaya ihtiyaç duyuluyor. Bu alanda tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olan fokuslu ultrason (HI-FU) beklenen etkiyi sağlayabiliyor.

Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason Enerjisi anlamına gelen HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound), Ultracel ses dalgaları kullanılarak cilt altı dokularda kolajen üretimini tetikleyen ve bu sayede yüz, boyun ve dekolte bölgesinde sıkılaşma ve gerilme yaratan yenilikçi bir tedavi yöntemidir.

Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları arasında güvenilirliği bilimsel çalışmalarla ispatlanmış en etkili ve başarılı yöntemlerden biri olan HI-FU tedavisi enerji olarak ultrasonu, yani kulağımızın duyamayacağı kadar yüksek bir ses enerjisini kullanır.

Fokuslu Ultrason (HI-FU) Nasıl Uygulanır?

Ultracel tarafından üretilen ses dalgaları, deri yüzeyine zarar vermeden, derinin alt katmanları, deri altı yağ ve SMAS (fasya dokusu) olarak isimlendirilen zarımsı kas katmanlarında istenilen derinlikteki hedeflere odaksal olarak yoğunlaştırılır ve ısı hasarı elde edilir.

Oluşan ısı hasarı ile SMAS’ta gerginleşme, yağ dokuda inceltici etki ve deride yeniden yapılanan kolajen katmanı ile lifting etkisi yaparak daha gergin bir deri elde edilir.

HI-FU uygulaması anestezi gerektirmez; ultrasound başlığın cilde değdirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Cilt gençleştirmede uygulanan diğer yöntemler cildin yüzeysel katmanının altına inemezler. HI-FU teknolojisi ise cildin 3 – 4.5 mm altındaki derin katmanlarına ulaşabilmeyi mümkün kılmaktadır.

Yüz bölgesinde 3 – 4.5 mm menzilli başlıklar dışında, 1.5 – 2 mm’lik başlıklarla özellikle göz ve dudak çevresindeki ince kırışıklıklar giderilir. Vücut için ise 6 – 9 – 11 ve 13 mm odaklı başlıklarla bölgesel sarkmalar giderilir.

HI-FU, istenilen derinlikteki noktalara ulaşarak, odaksal yoğunlaştırılmış ultrason etkisi ile cilt altı bağ dokularını ısıtır, deri altında toparlanma ve yeni kolajen doku oluşumunu tetikler.

Hangi Sorunları Tedavi Eder?

 • Yüz hacmini küçültme (Yanak dolgunluğunu azaltma, kare yüzden oval yüze geçiş),
 • Yüzün bozulan V hattını düzeltme,
 • Çene bölgesindeki gevşeme sarkma,
 • Çene altı, gıdı bölgesinde gevşeklik sarkma,
 • Yanaklardaki sarkma,
 • Üst göz kapağında sarkma ve kaş düşüklüğü,
 • Burun dudak (Nasolabial) katlantısı,
 • Göz altı torbalanmaları,
 • Göz çevresi kırışıklıkları,
 • Kaz ayağı kırışıklıkları,
 • Gevşek boyun kıvrımları,
 • Kalça, kol, bel ve karın bölgelerinde kilo vermeye bağlı cilt sarkmaları,
 • Dekolte bölgesinde kırışıklık ve sarkma.

Kimlere Uygulanabilir?

Fokuslu ultrason yaş skalasının olmadığı bir uygulamadır. Yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki deriyi germek ve sıkılaştırmak isteyen herkese uygulanabilir. Genellikle 30 yaş ve üzeri kişiler tarafından tercih edilir.

Kimlere Uygulanmaz?

 • Yüzünde aktif cilt enfeksiyonu olan kişilere,
 • Hamilelere,
 • Vücudunda metal stent bulunan kişilere,
 • Epilepsi ve diyabet hastalığı olanlara.

Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

 • Uygulamanın herhangi bir yan etkisi olmadığı için ciltte olumsuz bir reaksiyon veya hasar oluşmaz,
 • Uygulamanın ardından kişi işine ve günlük aktivitelerine rahatlıkla dönebilir,
 • HI-FU kolajen oluşumu tetiklediği için etkisi uzun sürelidir (12-18 ay devam eder),
 • Her mevsim uygulanabilir,
 • Herhangi bir cerrahi müdahale veya enjeksiyon gerekmeden yüz germe başarısı sağlar,
 • İşlem öncesi bir hazırlık ya da sonrası bir bakım gerekmez,
 • Ultrason enerjisi gerek tanı gerekse tedavi amacıyla yaklaşık 40 yıldır kullanılan bir yöntem olduğu için güvenilir bir uygulamadır.

HI-FU Lineer Nedir?

HI-FU, fraksiyonel olarak yan yana 1.5 mm’lik uygulamalarla yapılan, tüm tedavi alanının değil yalnızca belirli bir alanın ısıtılmasıyla, bu bölgelerde yeni bir doku oluşmasını sağlayan bir ultrason işlemidir.

HI-FU Lineer ise, belirli bir alanın değil, bütün tedavi alanının ısıtılmasıyla daha düşük enerji ile daha kısa sürede, daha net bir sonuç elde edilmesini sağlayan bir tedavi seçeneğidir.

HI-FU Lineer uygulaması derin dokuya uygulandığında, iple yüz askılama tedavisine benzeyen bir gerilme elde etmek mümkündür. Daha yüzeysel başlıklar kullanıldığında, deride sıkılaşma ve akne izleri gibi izlerin azaltılmasında, lazer tedavileri ve iğneli radyofrekans tedavilerine ek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lazer kullanılamayan bazı vakalarda, özellikle melazma sorununda alternatif bir tedavi olmaktadır. HI-FU Lineer uygulamasında genellikle tek seanslık tedavi sonuç vermektedir.

Ancak 3 ay sonunda yapılan değerlendirmede, dermatoloji uzmanı gerekli görürse, ek seans uygulanabilmektedir. Sonuçların tam kalıcılığı ise 2-3 ay aralığında ortaya çıkmaktadır.

Fokuslu Ultrason (HI-FU) Fiyatları 2024

Fokuslu ultrason (hi-fu) fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Uygulama süresi, işlemin gerçekleştirileceği bölgenin genişliğine bağlı olarak ortalama 30 ila 40 dakika arasındadır.

Fokuslu ultrason hafif ile orta derecede cilt gevşekliğinde tek seans, ileri derece elastikiyet kaybı olan kişilere ise 3 ay arayla 2 seans olarak yapılmaktadır.

Ağrılı bir işlem değildir. Fakat uygulama sırasında derin dokuda çok hafif bir ağrı duyulabilir. Uygulama sırasında deri yüzeyi etkilenmez, ciltte sadece geçici bir kızarıklık oluşur; bu nedenle günlük hayatı etkilemez. İşlem sonrası bir gün güneş ışınlarına maruz kalınmaması, yüz üstü yatılmaması, hamam veya sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan sakınılması önerilir.

İşlemin ardından yenilenme süreci başlar; ilk anda bile gözle görülür bir iyileşme fark edilir. Ancak etkinin tam anlamıyla görülmesi, deri altında hasar görmüş olan dokunun iyileşmeye başlamasından sonra olmaktadır. Bu da yaklaşık 90 günlük bir zaman dilimini kapsamaktadır.