Whatsapp

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı

Operasyon Süresi
2-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
3 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
3 Hafta
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı nedir?

Meme Küçültme veya halk arasında bilinen ismiyle göğüs küçültme ameliyatı, büyük meme dokusuna sahip kadınların başvurduğu bir operasyondur.

Genel anestezi altında yapılan ve operasyondan sonra 1 gün hastanede kalınması gereken meme küçültme ameliyatında amaç; büyük meme dokusunu küçültüp vücutla orantılı bir hale getirerek büyük meme dokusunun yarattığı sağlık sorunlarını ortadan kaldırmaktır.

Bu hayatta kimler hayatın yükünü sırtlamış derseniz kuşkusuz ki meme dokusu büyük olanlar deriz.

“Büyük memeler herkesin hayali değil mi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Nasıl ki hayatta her şeyin fazlası zararsa, söz konusu meme dokusu olduğunda meme dokusunun da fazlası zarar diyebiliriz.

Birçok kadının yaşam kalitesini düşüren ve sosyal hayatını etkileyen aşırı büyük meme dokusu, başta bel ve sırt ağrıları olmak üzere kadınlarda birçok farklı yan hastalığa davetiye çıkaran bir durumdur.

Hani yukarıda dedik ya “hayatın yükünü sırtlanmış” diye, işte meme dokusu büyük olan hastaların durumu tam olarak budur. Öyle ki o yüke en kısa zamanda müdahale edilmediğinde bugün birçok kadın o ağır yükün altında eziliyor ve birçok yeni problemle baş etmek zorunda kalıyor.

Aşırı büyük meme dokusunun yarattığı problemleri sadece sağlıkla sınırlandırmamak gerekiyor. Öyle ki meme dokusunun fazla olması yarattığı sağlık problemlerinin yanı sıra sosyal sorunları da beraberinde getiriyor. Kıyafet seçiminden aşırı terlemeye, hareket kısıtlılığından gün içerisinde çabuk yorulmalara kadar birçok farklı soruna sebep oluyor.

Saydığımız sorunların tamamını geride bırakmak mümkün mü? Evet, mümkün diyebiliriz. Doğru bir şekilde planlanmış meme küçültme ameliyatı ile aşırı büyük meme dokusunun sebep olduğu tüm sosyal problemleri ve sağlık sorunlarını geride bırakabilirsiniz.

Göğüs küçültme olarak da bilinen meme küçültme ameliyatı, birçok estetik operasyonun aksine sadece güzellik değil aynı zamanda çok daha sağlıklı bir hayat sunar. Meme küçültme ameliyatı sayesinde sadece daha fit ve güzel bir görünüme kavuşmakla kalmaz aynı zamanda yaşam kalitenizi de artırırsınız.

Yaşam kalitesinin artması daha mutlu, zinde ve enerjik bir sizi beraberinde getirir. Hareket kabiliyetinizin artması, vitrinlerde gördüğünüz ve iç geçirdiğiniz straplez kıyafetleri rahatça giymeye başlamanız sadece fiziğinize değil aynı zamanda ruhunuza da iyi gelir.

Söz konusu estetik operasyonlar olduğunda her ne kadar bu ameliyatlara “lüks” gözüyle bakılsa da rahatlıkla söyleyebiliriz ki tüm estetik operasyonlar, kişilerin sadece fiziklerine değil aynı zamanda ruhularına da iyi gelen ve onların yaşam kalitesini artırarak kendilerini daha fazla sevmelerini sağlayan operasyonlardır.

Gerçekten ihtiyaç duyulduğu anda doğru bir planlama ile uzman eller tarafından yapılan estetik cerrahi operasyonları, tazelenmenize ve hayatınızda yepyeni bir sayfa açmanıza yardımcı olur.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı ne işe yarar?

Meme küçültme ameliyatı, büyük meme dokusunun neden olduğu sağlık problemlerini ve estetik sorunların ortadan kaldırılmasında etkilidir. Büyük meme dokusu; bel ve sırt ağrılarına, duruş yani postür bozukluklarına ve sütyen askısı nedeniyle omuzlarda yaralara neden olur. Meme küçültme ameliyatı, kadınların bu problemleri geride bırakmasına ve daha sağlıklı bir hayat sürmelerine yardımcı olur.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat günü hastalardan 6-8 saatlik bir açlıkla hastaneye gelmeleri istenir. Hastalar odalarına yerleşip ameliyat önlüğünü giydikten sonra plastik cerrahımız hastamızı ziyaret eder.

Bu ziyarette hem operasyonun nasıl yapılacağına dair daha önce yaptığı bilgilendirmeyi yineler hem de hastanın operasyon bölgesine kılavuz çizgiler dediğimiz çizgileri çizer. Akabinde de hastamız, hastane personeli eşliğinde ameliyathaneye indirilir. Bu esnada cerrahımız da operasyona hazırlanmak için odada ayrılır.

Hastamız ameliyathaneye indirildikten sonra anestezi uzmanımız hastamızı genel anestezi altına alır. Ardından plastik cerrahımız gelir. Operasyon bölgesi sterilize edilir ve akabinde planlanan kesi yerlerinden kesi yapılarak ameliyat başlar.

Meme küçültme ameliyatında sadece büyük meme dokusu küçültülmez aynı zamanda büyük meme dokusu nedeniyle genişleyip bollaşan fazla cilt de alınır. Birçok hastada aşırı meme büyümesine bağlı olarak meme başı da büyümektedir. Meme küçültme ameliyatlarında ihtiyaç halinde meme ucu da küçültülür.

Operasyon tamamlandıktan sonra hastaya dren takılır ve dikiş atılır. Bandajlamanın ardından hasta odasına alınır. Operasyondan sonra hastaların 1 gün hastanede kalması gerekir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı için hangi yöntemler kullanılır?

Meme küçültme ameliyatlarında yaygın olarak, ters T şeklinde veya lolipop şeklinde kesiler yapılarak aşırı büyük meme dokusu küçültülür. Bu kesiler güvenli olmakla birlikte, hangi kesi tekniğinin kullanılacağına konsültasyon muayenesinde karar verilir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı hazırlık süreci nasıldır?

Eğer sigara kullanılıyorsa, meme küçültme ameliyatına hazırlanırken sigara kullanımına ara verilmelidir. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin hücrelerin yenilenmesini yavaşlattığı için operasyonların hazırlık döneminde hastalarımızın mutlaka sigara kullanımına ara vermelerini istiyoruz. Bununla birlikte yine bu dönemde hastalar, yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalı dahası uykularını da düzenlemelidirler.

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak her operasyon için geçerli olan kan sulandırıcı kullanımına ara verme, bitki çayı tüketmeme, takviye gıda ve vitamin almama göğüs küçültme ameliyatı için de geçerlidir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Operasyondan sonra önerilen özel medikal sütyen mutlaka takılmalıdır. İyileşme dönemi boyunca her ne kadar kısa sürede sosyal hayata dönülse de göğüs bölgesi mutlaka olası travmalardan korunmalıdır. Yine bu dönemde sigara kullanımından kaçınılmalı, vücuttaki ödemi artırmamak için alkol tüketilmemelidir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı avantajları nelerdir?

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası hastalardaki büyük memeye bağlı oluşan postür bozukluğu zamanla düzelir. Meme altında terleme ve yaralar olmaz. Sütyen askıları omuzlarda iz yapmaz. Bel ve sırt ağrıları olmaz. Kıyafet alışverişlerinde hastaların daha fazla seçeneği olur.

Göğüs küçültme ameliyatları hastalara, sağlık ve güzelliği bir arada sunan operasyonlardır.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı öncesi sonrası

Meme küçültme ameliyatıyla ilgili öncesi sonrası hasta fotoğrafları için web sitemizi inceleyebilir veya merkezimizin telefon numaralarından bize ulaşarak meme küçültme ameliyatı için konsültasyon muayenesi talep edebilirsiniz.

Konsültasyon muayenesi için geldiğinizde ekibimizden önceki hastalara dair meme küçültme ameliyatı öncesi sonrası hasta fotoğraflarını görmeyi talep edebilirsiniz.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı kimlere yapılır?

Aşırı büyük meme dokusuna bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları yaşayan, 18 yaşını doldurmuş, genel anestezi almasında bir sakınca olmayan ve vücuduyla orantılı bir meme formu isteyen her kadın bu operasyonu olabilir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı için doğru zaman nedir?

Kişinin kilosu stabil olduğu yani sürekli kilo alınıp verilen bir dönemde olmadığı zamanlar meme küçültme ameliyatı için ideal zamanlardır. Bununla birlikte operasyon planlanırken yakın zamanda hamilelik planlanmaması da önemlidir. Eğer bir hamilelik planı söz konusuysa o zaman göğüs küçültme ameliyatı doğumdan sonra, emzirme dönemi tamamlandığında yapılmalıdır.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı kimlere yapılmaz?

Henüz reşit olmamış, gelişme çağında olan ve/veya genel anestezi almasına engel sağlık problemleri bulunan bireylere meme küçültme ameliyatı yapılmamaktadır.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı için yaş sınırı nedir?

Meme küçültme operasyonları da pek çok estetik ameliyatta olduğa gibi 18 yaş sınırına tabiidir. Meme küçültme ameliyatı olabilmek için hastaların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı tehlikeli mi?

Göğüs küçültme ameliyatı konusunda tecrübeli, iyi eğitimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığı zaman meme küçültme ameliyatları güvenli ve konforlu operasyonlardır.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatlarında kesilerin yapılma yeri nedeniyle operasyon sonrası maalesef iz kalmaktadır. İzsiz bir meme küçültme ameliyatı mümkün değildir. Ancak doğru bir dikiş tekniği ve ameliyat planıyla operasyon izi minimalize edilebilir. Hali hazırda operasyonu takip eden 1 yıl boyunca da ameliyat izi yavaş yavaş soluklaşacaktır.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı dezavantajları nelerdir?

Meme küçültme ameliyatından sonra sütyen ölçünüz büyük ölçüde değişeceği için dolabınızdaki sütyenleri yenilemeniz gerekmektedir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı sonrası sosyal hayata dönüş

Kadınların yaşam kalitelerini artıran operasyonlardan biri olan göğüs küçültme ameliyatı sonrası ortalama 10 günde iyileşme büyük oranda tamamlanır. Yaklaşık 2 hafta sonra hastalar kendilerini çok fazla zorlamamak ve operasyon bölgelerini korumak kaydıyla işlerine geri dönebilirler.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı ile hangi ameliyatlar kombine olarak yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı, pek çok operasyonla kombine şekilde yapılabilen bir ameliyattır. Etkin bir vücut şekillendirme yöntemi olan Vaser Liposuction, kol germe ve karın germe ameliyatları, göğüs küçültme operasyonlarıyla kombine şekilde yapılabilmektedir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı tedavi özeti

Genel anestezi altında yapılır.

Operasyon sonrası 1 gün hastanede kalmak gerekir.

İyileşme süresi ortalama 7 ila 10 gündür.

haftadan itibaren masa başı işe dönülebilir.

Ameliyat sonrası özel medikal sütyen giyilmesi zorunludur.

Karın germe başta olmak üzere birçok operasyonla kombine olarak yapılabilir.

Ameliyat ortalama 2,5-3 saatte tamamlanır.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı yaptıranların yorumları

Meme küçültme ameliyatı yaptıran hastalar, yaşam kalitelerinin artmasının yanı sıra pek çok hastalıktan kurtulduklarını da belirtmişlerdir. Birçoğu meme küçültme ameliyatından sonra bel ve sırt ağrılarından kurtulduğunu artık daha rahat dik durabildiklerini belirtmişlerdir. Bunların yanı sıra, operasyondan sonra meme alt çizgisinde oluşan cilt döküntülerinin de zamanla geçtiğini belirtmişlerdir.

Göğüs küçültme ameliyatı yaptıran hastaların altını çizdiği bir diğer konuda rahat kıyafet seçimidir. Operasyon öncesinde büyük meme problemi nedeniyle istedikleri kıyafetleri giyemediklerini belirten hastalar, operasyondan sonra dolaplarında giyilmeyi bekleyen birçok kıyafeti rahatlıkla giydiklerini söylemişlerdir.

Meme küçültme ameliyatı yaptıran hastaların, operasyonla ve iyileşme süreçleriyle ilgili geri bildirimleri olumlu yöndedir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı yaptıran ünlüler

Meme küçültme ameliyatı, kadınların yaşam kalitesini artıran ve onları pek çok yan hastalıktan kurtaran bir operasyondur. Sağlık ve güzelliğin bir arada olduğu bu operasyon, dünya yıldızları tarafından da tercih edilen ameliyatlardandır.

İşte göğüs küçültme ameliyatıyla onlara fazlalık gelen yüklerini geride bırakan ünlüler; Dina Manzo, Drew Barrymore, Ariel Winter, Amber Rose, Soleil Moon Frye, Stassi Schroeder, Queen Latifah, Patricia Heaton, Roseanne Barr, Janeane Garofalo.

Meme küçültme ameliyatı olanlar

Aşırı büyük meme dokusu, birçok yan hastalığa neden olur. Bel ve sırt ağrıları, cilt lezyonları hatta duruş bozukluğu dahi aşırı büyük meme dokusunun sonucu olabilir. Meme küçültme ameliyatı, yüksek hasta memnuniyetinin sağlandığı bir operasyondur.

Meme küçültme ameliyatı olanlar, operasyonla ilgili memnuniyetlerini dile getirmekle birlikte ameliyat sonrası bel ve sırt ağrılarından kurtulduklarını, daha rahat ve özgürce kıyafet seçimi yapabildiklerini ve meme altında oluşan cilt döküntülerini geride bıraktıklarını belirtmişlerdir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı Fiyatları 2024

Göğüs küçültme ameliyatı klinikten kliniğe değişiklik göstermektedir. Merkezimizin fiyat politikası için telefon numaralarımızdan bize ulaşabilir, meme küçültme ameliyatı için detaylı bilgi alırken operasyon fiyatlarımızı da öğrenebilirsiniz. Meme küçültme ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Kişinin yaşam kalitesini düşüren aşırı büyük meme dokusunu geride bırakmanın etkin yolu meme küçültme ameliyatı ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. İşte göğüs küçültme ameliyatına dair sık sorulan sorular ve cevapları!

Meme küçültme ameliyatının faydaları nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı, güzelliğin olduğu kadar sağlığın da fazlasıyla ön plana çıktığı bir operasyondur. Meme küçültme ameliyatı sadece estetik kaygılarla değil kişinin yaşam kalitesini artırıp onu pek çok hastalıktan ve sağlık sorunundan kurtarmak için de yapılır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hastaların meme altında görülen cilt döküntüleri giderilir, bel ve sırt ağrıları düzelir, poster bozukluğu geride kalır.

Meme küçültme ameliyatı, hastaların hayat kalitesini artıran bir operasyondur.

Meme küçültme ameliyatında meme ucu da küçültülür mü?

Evet, küçültülür. Her operasyonda olmasa da aşırı büyük meme dokusuna sahip kadınlarda meme ucu da genişleme gösterir. Böyle durumlarda meme ucu hem küçültülür hem de fazla meme dokusu çıkarıldıktan sonra meme ucu olması gerektiği yere taşınır.

Meme küçültme ameliyatında süt kanalları zarar görür mü?

Meme küçültme ameliyatında birden fazla teknikle yapılabilen bir operasyondur. Doğru bir planlama ile süt kanalları zarar görmeden meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra sutyen kullanmasam olur mu?

Meme küçültme ameliyatından sonra medikal sütyen kullanmak zorunludur. Bunun nedeni hem meme dokunuzun yeni halini almasını kolaylaştırmak hem ameliyat bölgesini olası travmalardan korumak hem de operasyon sonrası oluşacak ödem ve şişliği minimalize etmektir.

Meme küçültme ameliyatı tekrarlanabilir mi?

Meme küçültme ameliyatları büyük oranda ömürlük sunan operasyonlardır. Bununla birlikte nadiren de olsa kullanılan bazı ilaçlar, hormonal bozukluklar veya hamilelik gibi nedenlere bağlı olarak ileriki yıllarda meme dokusunda büyüme görülebilir.

Büyümenin fazla olduğu durumlarda ikinci kez meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatında hangi anestezi kullanılır?

Meme küçültme ameliyatı, tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Eğer operasyonda herhangi bir kombine uygulama söz konusu değilse, işlem ortalama 2,5-3 saatte tamamlanır.

Meme küçültme ameliyatından ne zaman sonra uçağa binebilirim?

Meme küçültme ameliyatını takip eden ilk haftada operasyon sonrası kontroller söz konusudur. Bu kontrollere gelmeniz, iyileşme sürecinizi takip edebilmemiz açısından önemlidir.

İlk kontrolleriniz sonrasında, operasyondan 1 hafta sonra uçağa binmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Meme küçültme ameliyatı sonrası cinsel hayat

Meme küçültme ameliyatından sonra ortalama 2 haftalık bir cinsel perhiz uygulanması gerekir. Bu süre zarfından sonra eğer birliktelik yaşanacaksa dikkat edilmeli, yeni meme formu travmatize edilmemelidir.

İdeal olan, tam iyileşmenin gerçekleşmesinden sonra cinsel birliktelik yaşanmasıdır.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında meme ucunda his kaybı olur mu?

Meme küçültme ameliyatında aşırı büyük meme dokusu cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra meme ucunda da küçültmeye ihtiyaç duyulabilir.

Yapılan müdahale kapsamında hastalar, iyileşme süreci boyunca meme ucunda his kaybı yaşayabilirler, bu beklediğimiz bir durumdur. Ancak iyileşme gerçekleştikçe his, yavaş yavaş geri gelmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sırt kamburunu iyileştirir mi?

Eğer duruş bozukluğunun tek nedeni aşırı büyük meme dokusuysa evet, meme küçültme ameliyatından sonra hastaların duruşları düzelir. Aşırı büyük meme dokusuna sahip hastalarda yük; bel ve sırta baskı yapar. Bu nedenle aşırı büyük meme dokusuna sahip kadınlar öne doğru eğilme ve kambur durma eğilimindedir.

Meme küçültme ameliyatından sonra dik durmaları daha kolay olacağı için operasyon sonrası hastaların duruş bozukluğu da düzelmektedir. Fakat, eğer sırt kamburu artık bir hastalık boyutuna geldiyse, ilerlediyse o zaman ortopedi bölümüne başvurulması gerekir.

Meme küçültme ameliyatıyla göğüs ölçüsü ne kadar küçülür?

Bu sorunun maalesef standart bir cevabı yoktur çünkü meme dokusunun ne kadar büyüyebileceğinin net bir yanıtı yoktur. Bazı hastalar bir beden küçülmeye ihtiyaç duyarken bazı hastalarda bu 2-3 bedene kadar çıkabilir.

Meme küçültme ameliyatı yapılırken hastanın vücut yapısı göz önünde bulundurulur. Elde edilen yeni meme boyutu, hastanın vücuduyla orantılıdır.

Göğüs küçültme için ne yapılmalı?

Göğüs veya bir diğer deyişle meme küçültmenin tek tedavi şekli meme küçültme ameliyatıdır. Genel anestezi altında yapılan ve ortalama 2,5 saat süren bir operasyon olan meme küçültme ameliyatında, fazla meme dokusu alınır ve meme yeniden şekillendirilerek vücut hatlarıyla uyumlu büyüklükte bir meme formu elde edilir.

Doğal yollarla göğüs küçültülür mü?

Hayır, küçültülmez. Aşırı büyük meme dokusunun tek tedavi yöntemi cerrahidir. Meme dokusu, yağ dokusu gibi diyet veya egzersizle küçültülebilen bir yapıda değildir. Aşırı büyük meme dokusunun küçültülmesi için cerrahi müdahale şarttır.

Pilatesle göğüs küçültülür mü?

Pilates, vücudunuzu şekillendirmenize yardımcı bir egzersiz türüdür. Pilates ile vücudunuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi göğüs bölgenizde de daha biçimli bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak Pilates, meme dokusuna etki etmez. Dolayısıyla aşırı büyük meme dokusundan muzdaripseniz pilates ile küçültmeniz mümkün değildir.

Egzersizle meme küçülür mü?

Hayır, küçülmez. Egzersizlerle göğüs kaslarınızı biçimlendirebilir ve güçlendirebilirsiniz ama meme dokunuza müdahale edemezsiniz. Egzersiz yaparak aşırı büyük meme dokusunu küçültmek mümkün değildir.

Göğüs küçültme kremleri gerçekten işe yarıyor mu?

Hayır. Piyasa birçok krem, losyon ve çeşitli doğal karışımların meme küçültme sağladığı iddia edilse de hiçbir krem veya losyon meme dokusuna etki etmez. Aşırı büyük meme dokusundan kurtulmanın tek yolu, meme küçültme ameliyatında fazla dokuyu cerrahi olara almaktır.

Kilo alırsam memelerim yeniden büyür mü?

Aşırı kilo alımı, hamilelik veya kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle nadiren de olsa meme dokusunda aşırı büyüme görülebilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hastanede kalmam gerekiyor mu?

Tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılan bir operasyon olduğu için meme küçültme ameliyatından sonra hastaların 1 gün hastanede kalması gerekmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatı kaç saat sürer?

Göğüs küçültme ameliyatları ortalama 2,5 saatte tamamlanan operasyonlardır.

Göğüs küçültmek için hangi bölüme gidilir?

Meme küçültme ameliyatları, plastik cerrahlar tarafından yapılan operasyonlardır.

Hangi durumlarda meme küçültme ameliyatına başvurulur?

Bazı kadınlarda meme dokusu olması gerekenden daha büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal bozukluklar, kullanılan ilaçlar veya hamilelik nedeniyle meme dokusu, aşırı derecede büyüyebilir.

Aşırı büyük meme dokusu; bel ve sırt ağrılarına, meme altında cilt döküntülerine, postür – duruş bozukluklarına neden olabilir.

Fiziksel hastalıkların yanı sıra aşırı büyük meme dokusu, kadınların sosyal yaşantısını da olumsuz etkiler.

Kıyafet seçimlerinden romantik ilişkilere varana kadar aşırı büyük meme dokusu, kadınların hayatında birçok probleme neden olabilir çünkü aşırı büyük meme dokusu büyük olmasının yanı sıra aynı zamanda sarkık bir yapıya da sahiptir. Dolayısıyla estetik görünümden uzaktır.

Kadınlar hayatında birçok olumsuzluğa neden olan aşırı büyük meme dokusu, kişilerin yaşam kalitesini düşürmeye başladığında planlanan bir operasyondur.

18 yaşını dolduran her kadın meme küçültme ameliyatı için başvurabilir.

Göğüs küçültme ameliyatında diren kullanılıyor mu?

Diren, pek çok ameliyatta kullanılır. Bir operasyonda diren kullanılması o operasyonun tehlikeli olduğunu göstermez, operasyonu yapan cerrahın titiz davrandığını gösterir. Diren kullanılmasındaki amaç, operasyonu takip eden saatlerde hastada herhangi bir kanama olup olmadığını daha iyi kontrol edebilmektir.

Meme küçültme ameliyatında da genellikle diren kullanılır. Operasyondan bir gün sonra hastalar taburcu olurken diren çıkartılır.

Meme küçültme ameliyatlarının öncesi sonrası fotoğraflarını görebilir miyim?

Evet, görebilirsiniz. Meme küçültme ameliyatları öncesi sonrası fotoğraflarını görmek için merkezimize başvurabilir, konsültasyon muayeneniz sonrasında eski hasta fotoğraflarını görmeyi talep edebilirsiniz.

Meme küçültme ve dikleştirme beraber yapılır mı?

Evet, yapılabilir. Meme  küçültme ameliyatı sonrasında ihtiyaç duyulursa meme dokusu toparlanarak daha dik ve biçimli bir form elde edilebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı tehlikeli mi?

Göğüs küçültme ameliyatları güvenilir operasyonlardır. Bu ameliyatlar, her operasyonun barındırdığı komplikasyon riskini taşımakla birlikte kendinizi iyi bir plastik cerraha emanet ettiğinizde korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur çünkü iyi bir plastik cerrah, olası bir komplikasyonda nasıl müdahale edeceğini bilir.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra hamile kalabilir miyim?

Evet, kalabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatları meme dokusuna etki eden operasyonlardır. Bu ameliyatlardan sonraki yıllarda rahatlıkla hamile kalabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatları doğurganlığı etkilemez.

Daha önce göğüslerimi büyüttürmüştüm, pişman oldum, göğüslerimi yeniden küçülttürebilir miyim?

Evet. Ancak bu operasyon meme küçültme ameliyatından farklı bir prosedürdür. Daha önce meme implantları ile meme büyütme ameliyatı olduysanız, pişman olduğunuz takdirde yeniden ameliyat planlanır ve takılan implantlar ya da bir diğer deyişle meme silikonları çıkartılır. Böylece göğüsleriniz eski boyutuna geri döner.

Meme küçültme ameliyatında, meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması söz konusudur. Dolayısıyla her iki prosedür birbirinden farklıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında göğüslerim yeniden büyür mü?

Hormon tedavileri veya hamilelik gibi nedenlere bağlı olarak operasyondan sonraki yıllarda da kısmi bir büyüme görülebilir. Ancak hiçbir zaman ameliyat öncesindeki kadar bir büyüme söz konusu olmaz.

Meme küçültme ameliyatı bel ağrılarını geçirir mi?

Hastalarda görülen bel ve sırt ağrılarının nedeni aşırı büyük meme dokusunun yaptığı baskıysa evet, operasyon sonrası yük ortadan kalkacağı için hastaların bel ağrısı da geçecektir.

İzsiz meme küçültme ameliyatı mümkün mü?

Hayır, maalesef izsiz meme küçültme ameliyatı mümkün değildir. Ancak doğru bir planlama ile ameliyat izleri minimuma indirilebilir.

Ameliyatsız meme küçültme mümkün mü?

Hayır, maalesef mümkün değildir. Aşırı büyük meme dokusunun tek tedavisi fazla meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Meme dokusu, yağ dokusu gibi ameliyatsız tekniklerle müdahale edilebilecek bir doku değildir. Bu yüzden ameliyatsız meme küçültme mümkün değildir.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra ne zaman araba kullanabilirim?

Meme küçültme ameliyatından 2 hafta sonra rahatlıkla araba kullanabilirsiniz.

Göğüs küçültme ameliyatı için iş yerimden kaç gün izin almalıyım?

Göğüs küçültme ameliyatında ilk haftayı kontrol muayenelerinize gelerek ve bolca dinlenerek geçirmeniz gerekir. 1. haftanın sonunda operasyon bölgenizi korumak ve ağır kaldırmamak kaydıyla iş hayatınıza dönebilirsiniz.

Doğru meme büyüklüğü nasıl belirlenir?

Doğru meme büyüklüğünü belirlerken pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Göğüs kafesi,  hastanın gövde genişliği, vücut yapısı, omuz genişliği gibi birçok etken doğru meme büyüklüğünü belirlerken önemlidir. Bununla birlikte 3D Vectra XT sayesinde Doku Clinic ailesi olarak konsültasyon muayenelerinde hastalarımızın fotoğrafları üzerinden çeşitli simülasyonlarla onlar için en doğru meme büyüklüğünü belirliyoruz.

Operasyon sonrası hastaların nasıl görüneceğine dair yaklaşık bir görünüm veren, bilgisayar destekli bir simülasyon programı olan 3D Vectra XT, meme büyüklüğünü belirlerken bir nevi kılavuz görevi görmektedir.

Meme estetiği ile meme küçültme ameliyatı aynı şey mi?

Hayır, değildir. Meme estetiği, meme ameliyatlarının genel adıdır. Meme estetiğinin içerisinde meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme ve toparlama, meme rekonstrüksiyonu vardır. Hatta erkeklerde kadınsı meme görünümü olarak da bilinen Jinekomasti ameliyatı da meme estetiği içerisinde değerlendirilir.

Doğumdan ne kadar zaman sonra meme küçültme ameliyatı olmalıyım?

Doğum sonrası, emzirme dönemi bittikten sonra meme küçültme ameliyatı olabilirsiniz. Öncesinde, gerek emzirme işlemi zor olacağından gerekse anestezi alınacağından ötürü herhangi bir ameliyat önerilmemektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ödem olur mu?

Evet, olur. Hemen hemen her meme estetiği operasyonunda olduğu gibi meme küçültme ameliyatı sonrasında da hastalar ödemle karşılaşabilirler.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında oluşan ödem ortalama 1-1,5 hafta içerisinde yavaş yavaş geçmektedir. Bu süre zarfı içerisinde süreci hızlandırabilmek adına hastalar, hafif tempolu yürüyüşler yapmalı ve operasyon sonrası giydirilen medikal sütyeni kullanmaya devam etmelidirler.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında nasıl sutyen takmalıyım?

Meme küçültme ameliyatından sonra hastaların özel, medikal sütyen kullanmaları gerekir. Balensiz bir sütyen olan medikal sütyen, sporcu sütyenine benzeyen dikişlere zarar vermeyecek aynı zamanda hastaların yeni meme formunu korumasına da yardımcı olacak bir sütyendir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında çok ağrım olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastalar iyileşme döneminde, özellikle ilk hafta boyunca kısmi ağrılar hissedebilirler. Bu, beklediğimiz bir durumdur.

Operasyondan sonraki süreçte hastalara reçete edilecek ağrı kesicilerle, bu ağrıları kontrol altına almak mümkündür.

Meme küçültme ne zaman iyileşir?

Meme küçültme ameliyatı, konforlu bir iyileşme sürecine sahiptir. Operasyonu takip eden ilk hafta boyunca hastaların tam bir istirahatte bulunması önemlidir.

İkinci hafta itibariyle operasyon sonrası oluşan ödem ve şişlikler yavaş yavaş inmeye başlar. 3. ve 4. haftalarda ise operasyon sonrası oluşan morlukların rengi büyük oranda açılmış olur.

İlk 1 ay boyunca hastaların medikal sutyeni kullanmaya devam etmesi gerekir. Bu süre içerisinde hastalar hafif tempolu yürüyüşler yapabilirler.

Tam doku iyileşmesi ve memenin son şeklini alması ortalama 6 ayda gerçekleşir.

Meme küçültme ameliyatından ne kadar zaman sonra denize girebilirim?

Kollarınızı çok fazla yormamak kaydıyla operasyondan 2 hafta sonra denize girebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı ameliyat günü

Meme küçültme ameliyatı, ameliyat günü hastalar aç bir şekilde hastaneye gelmelidirler. En az 8 saatlik açlık gerekmektedir. Eğer hastaların sabahları içmeleri gereken ilaçları varsa bir yudum diyebileceğimiz bir miktar suyla bu ilaçlarını içebilirler.

Hastaneye gelip odalarına yerleştikten sonra cerrahımız hastalarımızı ziyaret eder. Bu ziyarette hem operasyonla ilgili son bilgilendirmeler yapılır hem de göğüslere kılavuz çizgiler çizilir. Bu çizim ve bilgilendirmenin akabinde hastalar, hastane personeli tarafından ameliyathane indirilirken cerrahımız ameliyata hazırlanmak, sterilize olmak için hastamızın yanından ayrılır.

Hastamız ameliyathaneye geldiğinde anestezi doktorumuz tarafından genel anestezi altına alınır. Bu esnada sterilizasyonu biten cerrahımız ameliyathane gelir. Operasyon bölgesi sterilize edilir ve konsültasyon muayenesinde planlandığı şekilde, planlandığı yerden kesi yapılarak ameliyata başlanır.

Ameliyat esnasında meme dokusu yeniden şekillendirilerek fazla doku cerrahi olarak çıkartılır. Sarkan cilt gerilir ve meme başı yeniden konumlandırılır, ihtiyaç duyulursa küçültülür. Ardından diren takılır ve dikiş işlemine geçilir. Dikiş işlemi bittikten sonra bandajlama yapılır ve hasta uyandırılarak odasına istirahate alınır. Ameliyat ortalama 2,5 saatte tamamlanır.

Meme küçültme ameliyatında meme ne kadar küçülür?

Maalesef bu sorunun standart bir yanıtı yoktur çünkü aşırı büyük meme dokusunun bir sınırı yoktur. Bazı hastalarda meme küçültme ameliyatı ile meme dokusuna küçük bir müdahalede bulunmak yeterli olurken bazı hastalarda çok fazla meme dokusu çıkarmak gerekebilir.

Meme küçültme ameliyatlarında hastaların vücut yapısına ve vücudunun oran, orantısına bakılarak yeni meme formunun ne büyüklükte olacağına karar verilir ve akabinde, ameliyatla, konsültasyon muayenesinde belirlenen form elde edilecek şekilde memede küçültme yapılır.

Liposuction ile meme küçültme yapılır mı?

Evet, yapılır. Ancak Liposuction ile meme küçültme ameliyatı maalesef her hasta grubu için uygun bir yöntem değildir. Memede şikayetçi olunan büyüklüğün nedeni yağ dokularsa o zaman Liposuction yöntemiyle belirli bir oranda memede küçültme sağlanabilir.

Eğer memenin büyük olma nedeni aşırı büyük meme dokusuysa o zaman klasik yöntemlerle yapılan meme küçültme ameliyatının uygulanması ve aşırı büyük meme dokusunun cerrahi olarak çıkartılması gerekir.

Memede küçültme nasıl olur?

Tüm meme küçültme prosedürleri ameliyat ile yapılır. Ameliyatsız meme küçültme mümkün değildir. Memeye atılan ters T veya Lolipop şeklindeki kesilerle aşırı büyük meme dokusunun fazlası alınır.

Memede toparlanma sağlandıktan sonra, ihtiyaç duyulursa meme başı küçültülür ve operasyon tamamlanır. Alınacak doku miktarı, hastadan hastaya değişiklik gösterir. Tüm süreç, genel anestezi altında yapılır.

Reduction mammoplasty ile mommy make over aynı işlem mi?

Hayır, aynı işlemler değildirler. Reduction mammoplasty, meme küçültme ameliyatının literatürdeki ismidir. Mommy Make Over ise Türkçeye Anne Estetiği olarak çevrilen operasyonlar bütünüdür.

Reduction mammoplasty ameliyatında sadece aşırı büyük meme dokusuna müdahale edilerek meme ideal boyutuna ve formuna kavuşturulur.

Mommy Make Over ameliyatı ise bir kombine ameliyat prosedürüdür. Bu planlamada meme küçültme ve toparlama, karın germe ve liposuction gibi bir dizi operasyon kombine olarak yapılır. Mommy Make Over ameliyatında amaç; hastaları, doğum öncesindeki fit ve zinde görünümlerine kavuşturmaktır.

Meme küçültme ameliyatı, mommy make over kapsamında yapılan operasyonlardan sadece bir tanesidir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ameliyat izleri ne zaman geçer?

Meme küçültme ameliyatı, tamamen izsiz bir operasyon değildir. Ancak başarılı bir planlama, estetik dikiş ve operasyon sonrası verilen yönergelere uymayla ameliyat izleri minimuma indirilebilir. Operasyondan yaklaşık 2 hafta sonra izlerin daha iyi iyileşmesini sağlayan kremler kullanılır.

Operasyondan sonraki ilk haftalarda izler belirgin kırmızıdır. Bu kırmızılık aylar içerisinde yavaşça hafif morluklara akabinde de cilt rengine yakın bir renge bürünür. 1 yıl sonunda ameliyat izi, ince bir çizgi halini alır ve neredeyse cilt rengiyle aynıdır.

Meme küçültme ameliyatıyla meme asimetrisi düzelir mi?

Evet, düzeltilebilir. Meme estetiği operasyonlardan her zaman her iki memeye de aynı miktarda müdahalede bulunulmayabilir. Bir meme diğerinden daha büyük daha küçük veya daha sarkık olabilir. Vücudumuzda iki tane bulunan hiçbir organ birbirne oranla %100 simetrik değildir.

Eğer memede bir asimetri söz konusuysa meme küçültme ameliyatı bu asimetriyi giderecek şekilde planlanabilir. Bir memeden diğerine orana daha fazla veya daha az doku alınabilir.

Meme küçültme ameliyatı erkeklere de yapılır mı?

Evet, yapılır. Büyük meme dokusu sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülen bir durumdur. Erkekte kadınsı meme görünümüne Jinekomasti denmektedir. Jinekomasti problemi hastalarda farklı türlerde görülebilir. Tedavisi, kadınlarda görülen büyük meme dokusundan farklı olarak ameliyatlı veya ameliyatsız yapılabilir.

Kadınlarda görülen aşırı büyük meme dokusunun tedavisi cerrahidir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında nasıl yatmak gerekir?

Meme küçültme ameliyatını takip eden ilk 2 hafta boyunca yüz üstü veya sırt üstü yatmak yerine memelerinizin dik konumda olacağı bir pozisyonda yatmanız iyi olacaktır. Vücudunuzu yastıklarla destekleyerek memelerinizin dik konumda olmasına özen gösterin.

Operasyondan sonraki 3. ve 4. haftalarda sırt üstü yatmaya başlayabilirsiniz. Operasyonu takip eden 2,5-3 ay içerisinde de yüz üstü yatmaya başlayabilirsiniz. Ancak her hastanın iyileşme sürecinin farklı şekilde ilerleme olasılığı vardır. Bu nedenle yatış pozisyonunuzu değiştirme zamanlarınız için mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra ne zaman yan yatabilirim?

Operasyonu takip eden 3. hafta itibariyle hastalar yan yatabilir. Ancak yan yattıklarında herhangi bir baskı veya ağrı hissederlerse kendilerini o pozisyonda kalmaya zorlamamalı hemen sırt üstü pozisyona geçmelidirler.

Meme küçültme meme kanserine neden olur mu?

Hayır, olmaz. Meme küçültme ameliyatının meme kanseriyle bir bağlantısı yoktur.

Meme küçültme ameliyatındaki komplikasyonlar nelerdir?

Meme küçültme ameliyatında da her operasyonda olduğu gibi küçük de olsa bir komplikasyon riski bulunur. Ameliyat esnasında kanama, enfeksiyon, yanlış iyileşme, nekroz ve asimetri gibi riskler vardır.

Göğüsler neden büyür?

Göğüslerin büyümesinin birçok nedeni vardır. Yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişen aşırı kilo alımı, hamilelik, hormonal bozukluklar, kullanılan bazı ilaçlar gibi sonradan oluşan etkenlerin yanı sıra genetik faktörler nedeniyle de aşırı büyük meme dokusuna rastlanabilir.

Kaç çeşit meme küçültme vardır?

Eğer yağ dokusu odaklıysa liposuction, meme dokusu odaklıysa cerrahi olmak üzere 2 çeşit meme küçültme ameliyatı vardır. Bunlardan cerrahi olanda birden fazla kesi seçeneği vardır.

Meme küçültme ameliyatlarında Ters T, lolipop ve greft tekniği olmak üzere 3 farklı kesi yapılabilir. Hangi kesi yönteminin kullanılacağına konsültasyon muayenesi esnasında hastanın vücut yapısı ve meme dokusu dikkate alınarak karar verilir.

Meme küçültme ameliyatından ne kadar süre sonra dikişler alınır?

Meme küçültme ameliyatlarında genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu dikişlerin sonradan alınmasına gerek yoktur. Eğer operasyonda kendiliğinden eriyen dikiş kullanılmadıysa o zaman operasyondan yaklaşık 15 gün sonra dikişler alınmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası korse kullanımı

Meme küçültme ameliyatından sonra korse kullanımı söz konusu değildir. Sadece operasyon bölgesini iyi bir şekilde korumak ve yeni meme formunun şeklinin oturmasını sağlayabilmek adına operasyondan sonra balensiz, medikal sütyen kullanılmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası Ultrason ve Mamografi çektirebilir miyim?

Evet, çektirebilirsiniz. Meme küçültme ameliyatları, aşırı büyük meme dokusunun küçültüldüğü operasyonlardır. Bu operasyonlar, sağlık taramalarına engel olmaz. Operasyondan sonraki süreçte tüm görüntülüme cihazlarını kullanabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı meme kanseri taramalarını etkiler mi?

Hayır, etkilemez. Meme kanseri taramaları kapsamında yapılan tüm test ve görüntülemeleri meme küçültme ameliyatı sonrasında da yaptırabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı sonrası dekoltem nasıl olacak?

Aşırı büyük meme dokusu sadece boyut olarak estetikten uzak bir görünüme neden olmaz aynı zamanda sarkık olduğu için de kadınların görünüşlerini olumsuz etkiler.

Operasyondan sonra meme formunuz; vücudunuzla orantılı, biçimli ve estetik olacaktır. Memeleriniz daha biçimli olduğu için dekolteniz daha belirgin, düzgün ve estetik duracaktır.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra ne zaman kontrole gelmeliyim?

Operasyondan sonra 1 gün hastane kalmak gerekir. Bu 24 saat içerisinde tüm değerleriniz yakından takip edilir. Ertesi gün taburcu işlemlerinin akabinde bir sonraki kontrol ameliyattan sonraki 4-5. günde yapılır.

Eğer operasyonda erimeyen dikişler kullanıldıysa 15. gün hastalar yeniden çağılır. Bu hem kontrol hem de dikiş alımı içindir. Sonrasında ise 1. 3. ve 6. aylarda genel kontroller yapılır.

Göğüs küçültme riskli midir?

Her cerrahi müdahale gibi riskler barındırmakla birlikte tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapıldığına yüksek hasta memnuniyetinin sağlandığı ve yüz güldüren sonuçların elde edildiği operasyonlardır.

Meme küçültme ameliyatı için kaç yaşında olmak gerekir?

Meme küçültme ameliyatlarında üst yaş sınırı bulunmamakla birlikte alt yaş sınırı 18’dir. Meme küçültme ameliyatını olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı olduktan sonra emzirebilir miyim?

Meme küçültme ameliyatı sanılanın aksine süt bezlerine zarar veren bir operasyon değildir. Doğru bir şekilde planlandığında ve alanında yetkin bir plastik cerrah tarafından yapıldığında operasyon başarılı şekilde tamamlanabilir. Meme küçültme ameliyatı olan kişiler, ileriki yıllarda hamile kalabilir ve bebeklerini gönül rahatlığıyla emzirebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular