Whatsapp

Jinekomasti

Operasyon Süresi
2 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
2 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
3 Hafta
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, kısaca, erkeklerde kadınsı meme görünümüdür. Kadınsı meme görünümü nedir derseniz? Şöyle söyleyelim; kadınlarda ideal olarak kabul edilen meme görünümü kendini belli eden ancak vücuttan taşmayan bir görünümdür.

Erkeklerde meme ise göğüs bölgesinde belli belirsiniz bir yapıda olmalıdır. Jinekomasti problemi yaşayan erkeklerde meme formu, kadınlarda olduğu gibi belirgindir ve dışarıya doğru kavisli bir yapısı vardır.

Pek çok erkek için kabul edilebilir bir görünüm sunmayan jinekomasti problemi, genellikle sadece estetik bir problem olsa da sosyal hayata yansımaları nedeniyle kişileri hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkiler.

Jinekomasti problemi yaşayan erkeklerde jinekomasti problemine bağlı olarak birçok psikolojik problemin ortaya çıktığı bilinmektedir.  Özellikle erkekler için gücü ve maskülenliği temsil eden bölge olan göğüste, kadınsı meme görünümü pek çok erkek için kabul edilemez bir görünümdür.

Kadınsı meme görünümüne sahip erkekler, kendilerini sosyal çevrelerden soyutlamaya meyillidirler. Günümüzde birçok jinekomasti problemi yaşayan erkek, yaz aylarında deniz ve havuz gibi üstsüz olacakları yerlerden kaçınmakta ve cinsel hayatlarında öz güven eksikliği yaşarlar.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi jinekomasti problemi, temelde bir estetik problemdir. Fiziksel olarak herhangi bir hayati tehlike arz etmez. Ancak az önce de belirttiğimiz psikolojik ve sosyal yansımaları nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken bir problemdir.

Değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Uzun yıllar boyunca bakımlı olmak, dış görünüşüne dikkat etmek, kendinin en iyi versiyonu olmak gibi birçok misyon kadınlara yüklendi.

Birkaç yıl öncesine kadar dahi bakımlı ve iyi görünmek dendiğinde pek çok kişinin aklına kadınlar ve onlara özel uygulamalar geliyordu. Büyük bir mutlulukla söylüyoruz ki artık devir değişti. Büyük bir mutlulukla diyoruz çünkü Doku Clinic ailesi olarak iyi görünmenin ve yaşının en iyi versiyonunda olmanın herkesin hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Günümüzde bakımlı olmak ve iyi görünmek, dış görünüşe dikkat etmek artık sadece kadınların değil erkeklerin de ilgilendiği bir konu haline geldi. Bu kapsamda başta medikal teknolojiler ve uygulamalar olmak üzere birçok farklı sektörde artık erkekler için daha fazla seçenekler ortaya çıkmaya başladı. Bakım ürünlerinden cilt yenilemelere, bölgesel zayıflamadan kas gelişimini destekleyen uygulamalara kadar günümüzde erkekleri de kapsayan birçok uygulama geliştirildi.

Yenilenen ve geliştirilen işlemlerin yanı sıra yıllardır var olan ve etkin sonuçlar veren birçok işlem de popülerliğini artırdı. Bunlardan biri de kuşkusuz ki Jinekomasti Ameliyatı.

Geçtiğimiz yıllarda dış görünüşe önem vermek denince kadınlar akla gelirken bugün aynı oranda erkekler de akla geliyor. Hal böyle olunca erkeklere dair problemlerin çözümlerini kapsayan uygulamalar da hem daha popüler oluyor hem de erkekler, bu işlemleri yaptırmaya daha istekli oluyorlar.

Bundan birkaç yıl önce bir erkeğin meme dokusunun fazla gelişmiş olması belki de çok fazla önemsenmezken günümüzde ciddi bir problem olarak görülüyor.

Öyle ki fazla gelişen ve adeta göğüs bölgesinde kadınsı bir meme görünümüne neden olan meme dokusu nedeniyle bugün pek çok erkek başta ikili ilişkiler olmak üzere hayatın pek çok alanında zorluklarla karşılaşıyor, öz güven düşüklüğü yaşıyor ve kendini sosyal hayattan soyutluyor.

Erkeklerde ortaya çıkan kadınsı meme görünümünün tedavisi var mı derseniz; evet var. Ömürlük sonuçları olan ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sayesinde bugün erkekler, kadınsı meme görünümünü geride bırakarak daha maskülen bir görünüme kavuşabiliyorlar.

Jinekomasti Ameliyatı nedir?

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde kadınsı meme görünümünü ortadan kaldırmamıza imkan sağlayan, hastalarda yüz güldüren sonuçlar elde ettiğimiz oldukça güvenilir ve konforlu bir operasyondur.

Yapılacak operasyonun kapsamına göre genel anestezi veya lokal anestezinin kullanıldığı bir operasyon olan jinekomasti ameliyatında amaç; erkeklerde ortaya çıkan jinekomasti problemini ameliyathane ortamında çözüme kavuşturarak erkeklerde göğüs bölgesinde daha maskülen bir görünüm elde etmektir.

Erkeklerde fiziksel olduğu kadar psikolojik problemlere de neden olabilen bu sebeple mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorun olan jinekomasti probleminin etkin yollarından biri jinekomasti ameliyatıdır.

Jinekomasti Ameliyatı ne işe yarar?

Jinekomasti ameliyatı, hastadan hastaya değişmekle birlikte genellikle hastalar için jinekomasti problemine ömürlük bir çözüm sunar. Göğüs bölgesindeki feminen görünümü geride bırakmaya yardımcı olur ve daha göğüs bölgesine daha maskülen bir görünüm kazandırır.

Jinekomasti Ameliyatı nasıl yapılır?

Jinekomasti ameliyatı, tam teşekküllü bir hastanede genel veya lokal anestezi altında yapılan bir operasyondur. Bizlere jinekomasti problemi için başvuran hastalarımız öncelikle operasyon için değerlendirilir. Söz konusu jinekomasti probleminin hangi tip olduğu saptanır ardından ameliyat planlaması yapılır.

Ameliyat günü işlem bölgesine, ameliyattan önce kılavuz çizgiler yardımıyla ameliyat planı çizilir. Cerrahi müdahale söz konusuysa hastalar genel anestezi altına alınır eğer sadece Vaser Liposuction kullanılacaksa o zaman sedasyon veya lokal anestezi gerçekleştirilir.

Liposuction yönteminin kullanıldığı jinekomasti ameliyatlarında her bir memeye özel, ince kanüllerle müdahalede bulunur. Vaser Liposuction teknolojisini sağladığı ultrason enerjisiyle özel ince kanüller aracılığıyla kadınsı meme görünümüne neden olan yağ doku tahrip edilerek sıvılaştırılır. Ardından vücuttan dışarıya alınır. Liposuction yönteminin kullanıldığı jinekomasti ameliyatları neredeyse izsiz diyebileceğimiz operasyonlardır.

Vücutta sadece ince kanüllerin nokta şeklinde giriş izleri olur ki bu izler de ameliyattan sonraki günlerde yavaşça solarak ten rengine yakın bir renk alırlar.

Eğer jinekomasti problemine neden olan kısım meme dokusunun kendisiyse ve cerrahi müdahale gerekliyse o zaman ameliyat planı hastanın üzerine çizildikten sonra meme ucundaki renkli kısımın kenarından veya kol altından kesi yapılır.

Genellikle meme ucundaki renkli alanın sınırından yapılan kesiler tercih edilir. Böylelikle olası ameliyat izleri tam meme ucundaki renkli kısımla cilt tonunun birleştiği yerde olacağı için ameliyat izleri kamufle edilebilir.

Meme dokusundan kaynaklanan jinekomasti problemlerinde, ameliyatta kesi yapıldıktan sonra meme ucundan memenin alt kısmında bulunan sert ve yoğun doku alınır. Böylelikle göğüs bölgesindeki kadınsı meme görünümü geride bırakılır.

Jinekomasti ameliyatında kullanılan her iki yöntem de oldukça güvenilir ve konforlu yöntemlerdir. Cerrahi yöntemin kullanıldığı ameliyatta eğer meme dokusu çok büyükse ve doku alındıktan sonra ciltte bir gevşeme söz konusuysa o zaman göğüs bölgesindeki cilde de müdahale edilerek, cildin gergin bir görünüm alması sağlanır.

Jinekomasti ameliyatlarında kullanılan her iki yöntemde de ameliyat izleri mümkün mertebe iyi bir şekilde kamufle edilir ve operasyon sonrası özel korse giymek şarttır.

Jinekomasti Ameliyatı için hangi yöntemler kullanılır?

Jinekomasti ameliyatı birden fazla yöntemle yapılabilmektedir. Yapılacak işlemin kapsamına ve jinekomasti probleminin çeşidine göre ameliyat tekniğine karar verilir.

Eğer aşırı yağ dokusundan kaynaklı bir jinekomasti söz konusuysa o zaman genellikle Vaser Liposuction yöntemine başvurulur. Hassas müdahale şansı sunması ve işlem esnasında kas, sinir gibi çevre dokulara zarar vermemesi nedeniyle yağ dokunun tahrip edilmesinde genellikle Vaser Liposuction tercih edilir.

Ancak meme dokusunun kendisi kadınsı meme görünümüne neden oluyorsa o zaman meme altından yapılacak kesi ile meme dokusunun çıkarıldığı cerrahi yöntem tercih edilir.

Jinekomasti Ameliyatı ne kadar sürer?

Jinekomasti ameliyatının ne kadar sürede tamamlanacağı kullanılacak yönteme göre değişiklik gösterir. Eğer sadece liposuction yöntemine başvurulacaksa o zaman jinekomasti ameliyatı ortalama 45 dakikada tamamlanır. Ancak cerrahi doku çıkarımı söz konusuysa ve akabinde cilde de müdahale etmek gerekiyorsa o zaman ameliyat 2-3 saat sürebilir.

Jinekomasti Ameliyatı hazırlık süreci nasıldır?

Plastik cerrahide operasyonlar ister çok kapsamlı olsunlar ister minimal, genel olarak hazırlık süreçleri benzerlik gösterir. Her operasyonda olduğu gibi söz konusu jinekomasti ameliyatı olduğunda da hastaların ameliyat gününden yaklaşık 10 gün önce kan sulandırıcı etki gösteren ilaçları kullanmaları bırakmaları gerekir.

Ancak burada altını çizerek söylüyoruz ki söz konusu ilaçları bırakmadan önce mutlaka o ilaçları sizlere reçete eden doktorla iletişime geçmeli ve onun bilgisi dahilinde ilaçları kullanmayı bırakmalısınız.

Jinekomasti ameliyatına hazırlanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da beslenme düzeniniz ve tüketim alışkanlıklarınızdır. Özellikle bu dönemde takviye gıdalardan, vitaminlerden kaçınılmalı, yeşil çay da dahil olmak üzere tüm bitki çaylarının kullanımına ara verilmelidir.

Jinekomasti ameliyatı söz konusu olduğunda ameliyata hazırlanırken dikkat edebileceğiniz bir diğer durum da sigara tüketimidir. Sigara tüketiminin genel vücut sağlığına olan zararları malumunuz.

Ancak ameliyata hazırlanırken zararlarının katlanmasını yanı sıra içerisinde bulunan nikotin ve diğer bileşenlerin vücudun kendini yenilemesini yavaşlattığı bilinmektedir. Bu sebeple, iyileşem döneminiz de dahil olmak üzere bu süreç içerisinde sigara tüketimine devam ettiğinizde operasyon yaralarınızın iyileşmesi uzayacaktır.

Jinekomasti Ameliyatı kimlere yapılır?

Jinekomasti ameliyatı; ergenlik çağını tamamlayan, herhangi bir hormon tedavisi görmeyen, anestezi almaya tıbbi bir engeli olmayan ve kadınsı meme görünümünden şikayetçi olan tüm erkeklere yapılabilen bir operasyondur.

Jinekomasti Ameliyatı öncesi sonrası

Jinekomasti ameliyatları işlemden hemen sonra dahi ameliyatın yarattığı etkinin görülebildiği operasyonlardır. Bununla birlikte operasyondan 1 ay sonra hastaların yeni göğüs şekilleri tam olarak oturmaya başlar.

Hasta adaylarının bir ameliyatı iyi bir şekilde değerlendirebilmesinin etkin yollarından biri eski hastalar dair öncesi sonrası fotoğrafları incelemektir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi sonrası fotoğraflar için siz de merkezimizle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir, konsültasyon için randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Jinekomasti ameliyatından sonra hastaların korse kullanımına titizlikle dikkat etmeleri gerekir. Korse kullanımının nedeni hem ödem ve şişliği azaltmak hem de göğsün yeni şeklinin oturmasına yardımcı olmaktır.

Bu süre zarfı içerisinde yine ilk ay tüm ağır hareketlerden kaçınılmalı, sadece hafif yürüyüşler yapılmalıdır. İyileşmenin devam ettiği ilk ay süresince hastaların yatış pozisyonlarına da dikkat etmeleri gerekir. Asla yüz üstü yatmamaları gerekir.

Konforlu bir operasyon olan jinekomasti ameliyatından sonra hastalar 4. gün ılık suyla, kollarını yukarı kaldırmadan, yakınlarından destek alarak duş alabilirler. 2. aydan itibaren ağır olmamak şartıyla egzersiz yapabilirler.

Operasyonu takip eden ilk hafta ödem ve şişlik görüleceği için hastaların biraz daha toparlanmaya ihtiyaçları vardır. Ancak operasyondan ilk hafta sonra, korse giymeye devam etmek ve kendilerini fiziksel olarak zorlamamak şartıyla hastalar, sosyal hayatlarına dönebilir, günlük rutinlerine devam edebilirler.

Jinekomasti Ameliyatı avantajları nelerdir?

Jinekomasti ameliyatı hem fiziksel görünümün iyileşmesine hem de kişilerin öz güvenlerinin yükselmesine etki eden bir operasyondur. Erkeklerin hayat kalitesinin artmasına yardımcı olan ve ikili ilişkilerde, sosyal ortamlarda kendilerine güvenmelerini sağlayan bir operasyon olan jinekomasti ameliyatı, sağlık ve estetiğin bir arada olduğu bir ameliyattır.

Sağladığı hızlı iyileşme süresi ve farklı operasyonlarla kombine edilebilir olması sayesinde jinekomasti ameliyatı, hastalara baştan aşağıya değişim sunabilen bir operasyondur.

Kaç çeşit Jinekomasti vardır?

Erkeklerde görülen kadınsı meme görünümü olarak tanımladığımız jinekomasti problemi, kendi içerisinde farklı çeşitlere ve evrelere ayrılır. Günümüzde tanımlanmış 3 çeşit jinekomasti tipi bulunur. Bunlar; Glandüler, lipomatöz ve mikst tip jinekomastidir.

Glandüler Jinekomasti nedir?

Glandüler jinekomasti probleminde, kadınsı meme görünümüne neden olan yapı meme dokusunun kendisidir. Kadınsı meme dokusuna benzeyen bu dokuda süt üretmeyen meme bezleri de bulunur.

Aşırı büyük meme dokusunun sebep olduğu glandüler jinekomasti probleminin birçok sebebi olabilir. Hormonal düzensizliklerden kullanılan ilaçlara hatta genetik faktörlere varana kadar pek çok farklı sebep erkeklerde glandüler jinekomasti problemine sebep olabilir.

Günümüzde jinekomasti problemlerinin hem ameliyatlı hem de ameliyatsız çözümleri bulunmakla birlikte glandüler jinekomasti probleminde, sorun meme dokusunun kendisinden kaynaklandığı için ameliyatsız yöntemle tedavi mümkün değildir.

Glandüler jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Glandüler jinekomastiye sahip hastalara jinekomasti ameliyatında cerrahi müdahalede yapılır; kadınsı meme görünümüne neden olan aşırı büyük meme dokusu kesi yapılarak cerrahi olarak çıkartılır.

Glandüler jinekomasti ameliyatlarında operasyon süresi hastadan hastaya göre değişmekle birlikte ortalama 1,1-5 saat sürer. Ameliyat sonrası hastaların korse giymesi zorunludur. Korseyi yaklaşık 3-4 hafta giymeleri ve düzenli olarak kontrol muayenelerine gelmeleri gerekmektedir.

Lipomatöz Jinekomasti nedir?

Jinekomasti probleminde sıklıkla karşımıza çıkan bir diğer jinekomasti çeşidi de Lipomatöz Jinekomastidir. Bu tip jinekomastide kadınsı meme görünümünün nedeni glandüler jinekomastide olduğu gibi meme dokusunun kendisi değil, cilt altındaki yağ dokusudur.

Göğüs bölgesinde kadınsı meme görünümünü oluşacak kadar yağlanma olmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Obezite hastalığından muzdarip erkeklerde olduğu gibi ideal kilosunda olan erkeklerde de lipomatöz jinekomasti problemi görülebilir.

Lipomatöz jinekomasti probleminin 2 farklı tedavi yöntemi vardır; Jinekomasti Ameliyatı ve CoolSculpting.

Lipomatöz jinekomastide kadınsı meme görünümüne neden olan yağ dokusuna müdahale edilir. Eğer hastalar jinekomasti ameliyatını tercih ederlerse liposuction yöntemiyle göğüs bölgesinde biriken bu yağlara müdahale edilir ve kadınsı meme görünümü geride bırakılır.

Böylelikle göğüs bölgesinde daha maskülen bir görünüm elde edilir. Hassas müdahale şansı sunduğu ve sinir, kas gibi çevre dokulara zarar vermediği için lipomatöz jinekomastinin ameliyatında genellikle Vaser Liposuction kullanılır.

Lipomatöz tipi jinekomasti tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise ameliyatsız liposuction olarak bilinen CoolSculpting ile Jinekomasti tedavisidir. Neredeyse ağrısız ve acısız diyebileceğimiz bir tedavi yöntemi olan CoolSculpting ile Jinekomasti tedavisinde, kadınsı meme görünümüne neden olan yağ dokusu CoolSculpting’in son teknoloji soğutma sistemi ile tahrip edilir ve vücuttan doğal yollarla atılır.

Lipomatöz tipi jinekomasti probleminde ameliyatlı veya ameliyatsız seçeneklerden hangisinin kullanılacağına konsültasyon muayenesinde karar verilir.

Miks Tip Jinekomasti nedir?

Jinekomasti problemleri arasında en sık görülen çeşit mcks tip jinekomastidir. Adından da anlaşılacağı üzere diğer iki çeşidin karışımı, miksi bir yapıya sahiptir. Miks tip jinekomastide kadınsı meme görünümüne neden olan doku hem meme dokusunun kendisi hem de yağ dokudur. Ülkemizde de en yaygın görülen nden biri olan miks tip jinekomastinin çözümü cerrahidir.

Operasyonda kadınsı meme görünümüne neden olan aşırı doku çıkartılırken liposuction yöntemiyle de yağ dokusu tahrip edilerek vücuttan dışarıya alınır. Her ne kadar her iki çeşit jinekomastinin kombinasyonu bir tür olsa da miks tip jinekomastinin tedavi süreci de en az diğer iki çeşit kadar konforlu ve güvenilirdir.

Jinekomasti Ameliyatı kimlere yapılmaz?

Kortizon kullanan, çeşitli nedenlere bağlı olarak steroid alan, hormon tedavisi gören, ergenliğini tamamlamamış, 18 yaş altı erkeklere jinekomasti ameliyatı yapılmamaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı için yaş sınırı nedir?

Jinekomasti ameliyatında herhangi bir üst yaş limiti bulunmamaktadır. Anestezi almaya uygun olduğu müddetçe her hastaya uygulanabilir. Ancak alt yaş limiti 18’dir. Jinekomasti ameliyatı olmak isteyen hastaların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı tehlikeli mi?

Jinekomasti operasyonu güvenilir bir ameliyattır. Her operasyonda olduğu gibi minimal komplikasyon riskleri taşıyor olsa da doğru şekilde, uzman eller tarafından yapılan bir jinekomasti ameliyatı güvenilir ve konforludur.

Jinekomasti Ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Söz konusu estetik operasyonlar olunca izsiz ameliyat yoktur desek sanıyoruz ki yanılmış olmayız. Her estetik operasyonda kısmi olarak iz kalır. Önemli olan kalan izi iyi bir şekilde kamufle edebilmektir. Jinekomasti ameliyatının izleri de çok iyi şekilde kamufle edilebilir. Bu sebeple jinekomasti ameliyatı için neredeyse izsiz bir operasyondur diyebiliriz.

Jinekomasti Ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?

Operasyon, kullanılan tekniğe göre değişmekle birlikte ortalama 45 dakika ile 2 saat arasında tamamlanır. Ameliyat sonrası hastalara hemen özel bir korse giydirilir. Bu korseyi hastaların 4 hafta boyunca kullanması gerekmektedir.

Tercih edilen yönteme göre ameliyat yaralarının iyileşmesi 1 ila 2 hafta arasında değişiklik gösterir. Operasyondan hemen sonra ilk hafta ameliyat bölgesinde ödem ve şişlik beklenen bir durumdur. Korse bu dönemde asla çıkarılmamalıdır.

Ödem ve şişlik 1 hafta içerisinde geçmeye başlayacaktır. 2. ve 3. haftalarda tamamen geride kalır. İşlem bölgesinde morluklar görülebilir, ilk haftanın sonunda bu morluklar da geçecektir.

Jinekomasti Ameliyatı için doğru zaman nedir?

Operasyonda, zaman açısından tıbbi olarak bir kısıtlama bulunmaz. Bununla birlikte operasyon sonrası 4 hafta boyunca özel korse giymek zorunludur. Bu sebeple birçok hasta jinekomasti ameliyatını kış aylarında yaptırmayı tercih eder. Böylelikle yaz geldiğinde rahatlıkla, utanıp sıkılmadan denize ve havuza girebilir.

Jinekomasti Ameliyatı dezavantajları nelerdir?

İster cerrahi müdahale ile doku çıkarımı olsun ister liposuction ile yağ alımı, farketmeksizin, her iki teknikte de operasyondan son 4 hafta boyunca korse giyilmesi gerekmektedir. Korsenin dar ve vücudu saran özellikle olması, bazı hastalar için rahatsız edici bir his olabilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı ile hangi ameliyatlar kombine olarak yapılır?

Jinekomasti ameliyatı gerek konforlu olması gerekse hızlı iyileşme süresine sahip olması sebebiyle birçok operasyonla kombine olarak yapılabilmektedir. Bununla birlikte jinekomasti ameliyatı söz konusu olduğunda en sık yapılan kombinasyon ameliyatlarının karın germe ve Vaser Liposuction ile six pack uygulamaları olduğunu söyleyebiliriz.

Ameliyatsız Jinekomasti tedavisi mümkün mü?

Son teknoloji uygulamalardan biri olan ve yüksek etkinliği sayesinde Ameliyatsız Liposuction olarak da bilinen Cool Sculpting uygulaması, Ameliyatsız Jinekomasti tedavisinde sıklıkla başvurduğumuz bir uygulamadır. Yağ dokusundan kaynaklanan jinekomasti problemi için ömürlük çözümler sunan CoolSculpting uygulaması, güvenilir ve konforlu bir işlem olmakla birlikte yüksek hasta memnuniyeti sağladığımız bir uygulamadır.

Ameliyatsız jinekomasti tedavisi sadece yağ dokusundan kaynaklanan jinekomastinin tedavisi için kullanılmaktadır. Meme dokusu üzerinde etkisi yoktur.

Jinekomasti Ameliyatı ile Ameliyatsız Jinekomasti tedavisi arasında ne fark var?

Jinekomasti ameliyatında, jinekomasti problemi meme dokusundan kaynaklanıyorsa cerrahi olarak müdahalede bulunulur. Yağ dokusundan kaynaklanıyorsa Vaser Liposuction ile yağ dokusu tahrip edilerek vücuttan dışarı alınır.

Ameliyatsız jinekomasti tedavisinde ise meme dokusundan kaynaklanan jinekomasti problemine müdahalede bulunulmaz. Yağ dokusundan kaynaklanan jinekomastide ise yağ dokusu dondurularak tahrip edilir ve işlemi takip eden aylarda vücuttan doğal yollarla atılması sağlanır.

Jinekomasti Ameliyatı tedavi özeti

Genel anestezi veya sedasyon altında yapılır.

Operasyon sonrası bir gün hastanede kalmak gerekir.

İşlemden sonraki ilk 2 hafta hassasiyet görülmekle birlikte tam iyileşme için 1 ay beklenmesi gerekir.

Operasyondan sonra 4 hafta boyunca hastaların korse giymesi zorunludur.

Sonuçları ömür boyu kalıcıdır.

Operasyonun süresi 45 dakika ile 2 saat arasında değişiklik gösterir.

Jinekomasti Ameliyatı yaptıran ünlüler

Jinekomasti, erkekler arasında en popüler ameliyatlardan biridir. Ülkemizde olduğu kadar dünyanın pek çok farklı noktasında da sıklıkla başvurulan bir operasyon olan jinekomasti ameliyatı ile günümüzde birçok ünlü aktör ve sanatçı daha maskülen bir görünüm elde etmeye çalışmaktadır.

İşte jinekomasti ameliyatı ile maskülen görünümlerini perçinleyen ve kadınsı meme görünümünü güvenli bir şekilde geride bırakan ünlüler; John Travolta, Arnold Schwarzenegger, Dwayne Johnson “The Rock”, Simon Cowell, Jack Nicholson.

Jinekomasti Ameliyatı yaptıranların yorumları

Jinekomasti ameliyatı yaptıran hastalar işlemden sonra 1 ay içerisinde hızlıca toparlandıklarını belirtmişlerdir. İlk ay korse giyme zorunluluğu nedeniyle birçok hasta bu operasyonu kış aylarında yaptırmayı tercih ettiğini söylemekle birlikte, operasyondan sonra öz güvenlerinde artış olduğunu, cinsel birlikteliklerde kendilerine daha fazla güvendiklerini dile getirmişlerdir.

Sosyal hayatlarındaki çekinceleri geride bıraktıklarını belirten hastalar, jinekomasti ameliyatı sonrası aynadaki görünümleri ile daha barışık olduklarının altını çizmişlerdir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2024

Jinekomasti ameliyatının fiyatı hangi tip jinekomastinin tedavi edileceğine göre değişiklik gösterir. Cerrahi olarak müdahale edilecekse veya sadece liposuction yapılacaksa ya da her ikisi birden yapılacaksa işlemin maliyetinde değişiklikler olmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı ile ilgili fiyat bilgileri için iletişim numaralarımızdan merkezimize ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Erkeklerin adeta korkulu rüyası haline gelen “kadınsı meme görünümü” olarak da bildiğimiz Jinekomasti problemi ve Jinekomasti Ameliyatına dair merak ettiğiniz soruları sizin için cevapladık.

Jinekomasti belirtileri nelerdir?

Jinekomastinin görsel ve fiziksel birçok belirtisi vardır. Göğüs bölgesinde tıpkı kadınlarda olduğu gibi dışarıya doğru kavisli ve kadınsı meme görünümü, jinekomastinin görsel belirtileri arasındadır. Bunun yanı sıra göğüs bölgesinde hassasiyet, memede sertlik ve ağrı da jinekomastinin belirtileri arasında sayılabilir.

Jinekomasti nasıl anlaşılır?

Jinekomasti problemi görsel işaretler veren bir hatalıktır. Jinekomasti problemi yaşayan erkeklerde kadınsı meme görünümü ortaya çıkar. Bunun yanı sıra fiziksel muayene ile de jinekomasti problemi tanısı koyulabilmektedir.

Jinekomasti askerliğe engel mi?

Jinekomasti problemi çoğu zaman bir sağlık sorunundan ziyade bir estetik problemdir. Jinekomasti probleminden kaynaklı olarak hastalar pek çok olumsuz durum yaşamakta ve yaşam kalitelerinde düşüşlerle karşılaşmaktadırlar.

Ancak yine de jinekomasti problemi tıbbi bir rahatsızlık olarak kabul edilmez. Bu nedenle söz konusu jinekomasti problemi olduğunda bu problemin askerliğe engel olmadığını söylemek mümkündür.

Hali hazırda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yayımladığı askerliğe engel durumlar ve hastalıklar arasında da jinekomasti problemi bulunmamaktadır.

Jinekomasti fitness ile geçer mi?

Hayır geçmez. Jinekomasti probleminin birden fazla çeşidi vardır. Meme dokusunun büyüklüğünden kaynaklanan jinekomasti problemi, spor veya diyetle geçmez. Mutlaka cerrahi müdahaleye ihtiyaç vardır.

Aşırı yağ dokusunun birikmesinden kaynaklı ortaya çıkan jinekomasti probleminde spor kısmen etkili olsa da günün sonunda vücudunuz zayıf ve fit olduğunda da jinekomasti problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle her durum ve koşulda jinekomasti probleminin tedavisi için mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.

Jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım?

Erkeklerde kadınsı meme görünümü olarak tanımlanan jinekomasti probleminin bazı belirtileri vardır. Göğüste ağrı, memede hassasiyet hatta bazı durumlarda akıntı ve meme dokusunun dışa doğru olması gerekenden daha fazla kavis oluşturması jinekomasti probleminin belirtilerindendir. Bu belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaştıysanız mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeniz gerekmektedir.

Jinekomasti sonrası şişlik

Jinekomasti ameliyatından sonra şişlik beklenen bir durumdur. Operasyondan sonra 4 hafta boyunca özel korsenin giyilmesi gerekir. Ameliyatı takip eden ilk 2 hafta boyunca şişlik yavaş yavaş inmeye başlar.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar zaman sonra banyo yapabilirim?

Jinekomasti ameliyatından sonra hastalar 3. günde kendilerinizi zorlamamak ve keselememek kaydıyla rahatlıkla banyo yapabilirler.

Jinekomasti meme kanserine sebep olur mu?

Bu konuda net bir fikir beyan etmek çok doğru değildir çünkü meme kanseri ile jinekomasti problemi arasındaki olası bir bağlantıyı veya bağlantısızlığı gösteren yeterli bir çalışma yoktur. Ancak şu ana kadar ki karşılaşılan hastalar göz önünde bulundurulduğunda jinekomasti problemi ile meme kanseri arasında bir bağlantı görülmediği söylenebilir.

Jinekomasti tedavi yöntemleri nelerdir?

Jinekomasti problemi, jinekomasti çeşidine göre değişiklik gösterir. 3 çeşit jinekomasti tipi vardır. Hastalarda görülen jinekomasti tipine göre jinekomasti problemi ameliyat ile veya ameliyatsız olarak tedavi edilebilir.

Eğer jinekomastinin nedeni yağ dokusuysa o zaman CoolSculpting ile ameliyatsız jinekomasti tedavisi mümkündür. Ancak jinekomastinin nedeni meme dokusuysa o zaman maalesef ameliyatsız yöntemlerle sonuç alınmaz. Böyle durumlarda jinekomasti ameliyatına başvurulur.

Jinekomasti neden olur?

Genetik faktörler, hormonal bozukluklar, kullanılan bazı ilaçlar ve kilo gibi birçok etkeni jinekomasti probleminin nedeni olarak saymak mümkündür.

Erkekte meme büyümesi nasıl önlenir?

Jinekomasti probleminin ortaya çıkmasındaki etkin maalesef yaşamsal alışkanlıklarımız veya günlük rutinimiz değildir.

Genetik faktörlerden kullandığımız ilaçlara kadar birçok faktör jinekomasti problemine neden olabilir. Bu sebeple önleyici bir tedavi söz konusu değildir. Ancak düzenli kontrollerle jinekomasti problemine daha erken evrede müdahale edilebilir.

Jinekomasti nasıl teşhis edilir?

Fiziksel muayene jinekomasti probleminin teşhisinde etkin olarak kullanılan bir yöntemdir.

Jinekomasti meme kanserine neden olur mu?

Jinekomasti ile meme kanserinin bilinen bir bağlantısı yoktur.

Jinekomasti nasıl geçer?

Jinekomasti problemi kendiliğinden geçen bir deformasyon değildir. Mutlaka alanında yetkin bir plastik cerrah tarafından müdahale edilmesi gerekir. Bu kapsamda, konsültasyon muayenesinden sonra ameliyatlı veya ameliyatsız seçenekler değerlendirilerek jinekomasti tedavisi yapılır.

Jinekomasti korsesi

Jinekomasti ameliyatından sonra hem bölgede oluşacak ödemin az olması hem olası şişliğin kontrol altında tutulması hem de göğsün yeni şeklinin oturması için ameliyattan sonra 4 hafta boyunca mutlaka korse takılması gerekmektedir. 4 haftanın sonunda kontrol muayenesinden sonra hastanın korse takmaya devam edip etmeyeceğine karar verilmekle birlikte genellik 4 hafta yeterli olmaktadır.

Hangi ilaçlar jinekomastiye neden olur?

Her hastanın vücudunun ilaçlara verdiği reaksiyon farklı olabilmektedir. Bu sebeple tek bir ilaçtan bahsetmem mümkün değildir. Hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte hormonal bozuklukları tetikleyen ilaçların jinekomasti problemine neden olabileceği düşülmektedir.

Jinekomasti evde tedavi edilir mi?

Hayır, edilmez. Jinekomasti problemi ameliyat ile veya ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilen bir problemdir. Jinekomasti tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemler, yine bir uzmanın kontrolünde medikal cihazlarla yapılan tedavileri kapsamaktadır.

Jinekomasti ameliyatı kalıcı mı?

Jinekomasti probleminin etkin çözümü jinekomasti ameliyatı, ömürlük sonuçlar sunan bir operasyondur.

Jinekomasti en çok hangi yaşta görülür?

Jinekomasti problemi için belirli bir yaş aralığı yoktur. Jinekomasti problemi her yaştan erkekte görülebilen bir problemdir.

Ergenlik döneminde jinekomasti

Jinekomasti problemi ergenlik döneminde de görülebilmektedir. Bu durum, pek çok gencin psikolojisini olumsuz etkilemekle birlikte 18 yaşından itibaren her genç jinekomasti ameliyatı olabilir.

Yalancı jinekomasti ne demek?

Yalancı jinekomasti veya bir diğer deyişle psödojinekomasti, kilolu erkeklerde görülen bir durumdur. Vücudun aşırı yağlanmasına bağlı olarak göğüs bölgesinde de büyüme meydana gelir. Yağ dokusunun sebep olduğu ve çoğu zaman kişiler kilo verdikçe geçen bir durum olan psödojinekomasti için genellikle ameliyata ihtiyaç duyulmaz.

Jinekomasti bir hastalık mı?

Jinekomasti estetik görünümle ilgili bir durumdur. Bununla birlikte tedavi edilmediği takdirde kişilerin psikolojilerini, sosyal yaşantılarını hatta öz güvenlerini etkiler. Bu bakımdan jinekomasti için fiziksel problemlere veya hastalıklara neden olmamakla birlikte kişide ruhsal problemleri, kişinin duygu durumunda iniş çıkışlara neden olabilir.

Jinekomasti ameliyatını kim yapar?

Jinekomasti problemi, kişinin estetik görünümüyle ilgili bir durumdur bu sebeple mutlaka plastik cerrahlar tarafından yapılması gerekir. Vücudun gövde kısmıyla ilgili olduğu için pek çok hasta bazen genel cerrahiye mi yoksa plastik cerrahiye mi başvuracağını bilememekte, ikilemde kalmaktadır. Jinekomasti probleminin değerlendirilmesi ve hastaya uygun olacak tedavi protokolü plastik cerrahlar tarafından belirlenmektedir.

Jinekomasti çeşitleri nelerdir?

3 çeşit jinekomasti vardır. Bunlar; meme dokusundan kaynaklanan jinekomasti, yağ dokusundan kaynaklanan jinekomasti ve miks tip olarak da bilinen hem yağ dokusundan hem de meme dokusundan kaynaklanan jinekomastidir.

Jinekomasti probleminin bütün tiplerinin tedavisi vardır.

Erkeklerdeki büyük meme ilaçla küçülür mü?

Hayır, küçülmez. Jinekomasti probleminin ilaçla tedavisi yoktur. Jinekomasti problemini geride bırakmanın yolları jinekomasti ameliyatı ve uygun hastalarda CoolSculpting ile jinekomasti tedavisidir.

Kimler jinekomasti riski altındadır?

Ailesinde daha önce jinekomasti problemi yaşayanlar, hormonal bozukluklardan muzdarip olanlar ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ilaç kullanan her erkek jinekomasti problemi için risk altındadır.

Jinekomasti tedavi edilmezse ne olur?

Jinekomasti problemi tedavi edilmediği takdirde fiziksel olarak hastalara bir zararı olmaz. Ancak jinekomasti problemi pek çok hastayı psikolojik yönden etkilemektedir. Bu sebeple tedavi edilmediği takdirde kişilerde sosyal anksiyete, öz güven düşüklüğü, kaygı bozukluğu gibi birçok psikolojik hastalık kendini gösterebilir.

Jinekomasti başka hastalığa neden olur mu?

Jinekomasti probleminin fiziksel olarak herhangi bir yan hastalığa neden olduğuna dair bir veri bulunmamaktadır.

Erkeklerde meme küçültme yöntemleri

Erkeklerde kadınsı meme görünümü olarak adlandırılan jinekomasti probleminin etkin tedavisi jinekomasti ameliyatıdır. Bazı durumlarda, ameliyat olmaktan imtina eden ve muzdarip olduğu jinekomasti probleminin nedeni yağ dokusu olan hastalarda ameliyatsız yöntemler de kullanılmaktadır.

Ameliyatlı ve ameliyatsız profesyonel yöntemler dışında erkeklerde meme küçültmenin başka bir yöntemi yoktur. Kremler, çeşitli iğneli tedaviler veya egzersizler jinekomasti probleminin tedavisinde etkisizdir. Bununla birlikte jinekomasti, evde doğal yollarla da tedavi edilememektedir.

Jinekomasti spreyle tedavi edilir mi?

Hayır, edilmez. Jinekomasti tedavisi adı altında satılan sprey, krem vb. ürünlerin hiçbiri jinekomasti tedavisinde etkin ve ömürlük sonuçlar vermezler.

Jinekomasti için hangi bölüm

Jinekomasti tedavisi, estetik ve plastik cerrahi tarafından saptanan akabinde de bu bölümün uzmanları tarafından tedavi edilen bir sağlık problemidir.

Coolsculpting jinekomasti tedavisi

Coolsculpting, son yıllarda etkin şekilde kullanılan bir vücut şekillendirme yöntemidir. Uygulandığı alandaki yağ dokusunu yaklaşık %30 oranında kalıcı olarak yok eden bir yöntem olan CoolSculpting, günümüzde jinekomasti tedavisinde de etkin olarak kullanılmaktadır.

Yaşadığı jinekomasti probleminin nedeni yağ dokusu olan ve ameliyat olmaktan imtina eden her erkek CoolSculpting ile jinekomasti tedavisi olabilir.

CoolSculpting ile jinekomasti tedavisi, tek seanslık bir tedavidir. Uygulamadan hemen sonra sosyal hayata dönüp günlük rutinlere devam etmek mümkündür. Neredeyse ağrısız ve acısız diyebileceğimiz bir tedavi olan CoolSculpting ile jinekomasti tedavisi, tek cihazla yapılıyorsa 70 dakika, Cool Dual yöntemiyle yapılıyorsa 35 dakikada tamamlanır. Etkileri, işlemi takip eden  1 ila 3 ay içerisinde görülmeye başlar.

Coolsculpting ile yapılan jinekomasti tedavisi, ameliyat sürecini yaşamak istemeyen hastalar için yüz güldüren sonuçlar alınan etkin bir seçenektir.

Jinekomasti doğal tedavisi

Jinekomasti ameliyatının doğal yollarla, bitkilerle veya ilaç karışımlarıyla tedavisi mümkün değildir.

Jinekomasti yaş ilerledikçe geçer mi?

Hayır, geçmez. Tam tersi yaş ilerledikçe gerek kilo alımı gerekse cilt kalitesinin düşmesi nedeniyle jinekomasti problemi daha da ortaya çıkmakta daha fazla belirgin olmaktadır.

Jinekomasti sert mi?

Jinekomasti problemi yaşayan erkeklerde göğüs bölgesinde sertlik, hassasiyet ve ağrı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bununla birlikte jinekomasti ameliyatı sonrasında da ilk 1 ay içerisinde ödem ve şişliğe bağlı olarak operasyon bölgesinde kısmi sertlik görülebilir.

Jinekomasti kendi kendine geçer mi?

Hayır, geçmez. Jinekomasti probleminin tedavisi için mutlaka bir uzmana ve onun muayene sonrasında yönlendireceği bir tedavi protokolüne ihtiyaç vardır.

Jinekomasti için hangi ilaç kullanılır?

Jinekomasti tedavisi için herhangi bir ilaç kullanım protokolü yoktur. Jinekomastinin tedavisi jinekomasti ameliyatı veyahut CoolSculpting ile ameliyatsız jinekomasti tedavisidir.

17 yaşında jinekomasti ameliyatı olur mu?

Hemen hemen tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da alt yaş sınırı 18’dir. Bununla birlikte eğer jinekomasti problemi yaşayan gencin hayatı ciddi oranda etkileniyor, yaşam kalitesi düşüyor ve jinekomasti, hayatını sağlıklı şekilde devam ettiremeyeceği psikolojik problemlere neden oluyorsa o zaman aile onayıyla 17 yaşında da jinekomasti ameliyatı olunabilir.

Jinekomasti kadınlarda olur mu?

Jinekomasti problemi, erkeklerde ortaya çıkan kadınsı meme görünüme verilen isimdir. Dolayısıyla jinekomasti sorunu, sadece erkeklerin etkilendiği bir sağlık problemidir.

Jinekomasti cinselliği etkiler mi?

Evet, etkiler. Jinekomasti problemi yaşayan erkeklerde kadınsı meme görünümü olduğu için bu kişiler büyük oranda öz güven problemi yaşarlar. İkili ilişkilerde, sosyal ortamlarda, denizde, havuzda ve daha pek çok yerde birçok sıkıntı yaşarlar. Bununla birlikte daha az maskulen göründüklerine inandıkları için cinsel hayatları da jinekomasti nedeniyle sekteye uğrar.

Jinekomasti problemi yaşayan pek çok erkeğin içine kapandığı, çıplak olmak veya görünmek istemediği bilinmektedir.

Jinekomasti kilo vererek geçer mi?

Hayır, geçmez. Belirli bir oranda yağ dokuda erime mümkün olabilir. Ancak günün sonunda jinekomasti tedavisi için mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Jinekomasti zararları nelerdir?

Jinekomasti, hastalarda hayati tehlikeye neden olan veya farklı fiziksel hastalıklara sebebiyet veren bir problem değildir. Ancak jinekomasti problemi yaşayan erkeklerin başta sosyal hayat olmak üzere birçok alanda problem yaşadıkları bilinmektedir.

Jinekomasti kas yaparak geçer mi?

Hayır, geçmez. Özellikle meme dokusundan kaynaklanan jinekomasti problemlerinde, ne kadar fonksiyonel antreman yaparsanız yapın günün sonunda zayıflasanız dahi meme dokunuz kendiliğinde yok olmaz. Bu sebeple spor ve egzersiz vücudunuzu şekillendirmenizde etkili olsalar da maalesef jinekomasti üzerinde tahmin edildiği gibi yüksek bir etki yaratmamaktadır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası spor yapılır mı?

Jinekomasti ameliyatından kısa süre sonra sosyal hayata dönemi mümkün olsa da hastalar 1 ay boyunca özel korselerini giymek zorundadırlar. Bu süre zarfında kendilerini zorlamamaları da büyük önem taşır. Ameliyattan sonraki süreçte hastalar kısa ve hafif tempolu yürüyüşler yapabilirler. Ancak antreman için en az 1,5-2 ayın beklemesi gerekmektedir.

Devlet hastanesi jinekomasti ameliyatı yapar mı?

Devlet hastanelerinde jinekomasti ameliyatları yapılır. Ancak bu ameliyatlar, özel hastanelerdeki gibi olmasa da yine ücretli şekilde yapılmaktadır. Bununla birlikte eğer hastanın heyet raporu varsa o zaman ücretsiz de yapılabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası çöküntü

Jinekomasti ameliyatında sonraki ilk 2 ay hastaların yatış şekli sağlıklı bir iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Jinekomasti ameliyatından sonra yanlış pozisyonda yatış nedeniyle özellikle göğüs bölgesinde çöküntü meydana gelebilir. Bu noktada ameliyattan sonraki 1,5 ay boyunca hastaların yüz üstü yatmamaları gerekir.

İyileşme süreci tamamlanmadan yüz üstü yatan hastalarda çöküntü görülmesi beklenen bir durumdur. Bu problemle karşılaşmamak için hastaların yatış pozisyonlarına dikkat etmesi gerekir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası ödem

Jinekomasti ameliyatından sonra operasyon bölgesinde ödem görülmesi beklenen bir durumdur. Ameliyatı takip eden günlerde ödem problemine sertlik ve şişlik eşlik edebilir. Ameliyattan hemen sonra 1 ay boyunca korsenin düzenli şekilde kullanıması ödem ve şişliğin minimalize olmasına yardımcı olur. Bununla birlikte iyileşme süresi tamamlandıkça ödem inmeye başlar.

Operasyondan sonra meme dokusunun son halini alması bazı hastalarda 2-3 ayı bulabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası uyuşukluk

Jinekomasti ameliyatından sonra yaygın bir yan etki olmasa da bazen operasyon bölgesinde uyuşukluk görülebilir. Göğüs bölgesinde ve meme ucunda eğer uyuşukluk söz konusuysa hastaların endişelenmemesi gerekir. Nadir de olsa görülen bir durum olan jinekomasti ameliyatından sonra uyuşluk yaklaşık 2-3 ay içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Meme ucunda karşılaşılan uyuşukluk ve his kaybı da yine bu süre zarfı içerisinde zamanla kendiliğinden geçmektedir.

Jinekomasti el muayenesiyle anlaşılır mı?

Evet, anlaşılır. Alanın yetkin bir plastik cerrah tarafından yapılacak fiziksel muayenede hastalara jinekomasti tanısı koymak mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular