Whatsapp

Dudak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Dudak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu, kozmetik ve estetik amaçlarla dudakların görünümünü değiştirmek için uygulanan bir işlemdir. Dudak dolgusu  genellikle ince ve hacimsiz dudakları daha dolgun hale getirmek ve simetrik bir görünüm sağlamak için yalnızca minik enjeksiyonlarla gerçekleştirilir.

Dudak Dolgusu Nedir?

Günümüzde en çok uygulanan dolgu işlemlerinin başında dudak dolgusu gelmektedir. Özellikle kadınların ilgi gösterdiği dudak dolgusu işlemi alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Cerrahi müdahale gerektirmeden ağrısız ve acısız bir işlem olan dudak dolgusu sonrası hasta günlük yaşamına sorunsuz bir şekilde devam edebilir.

Cerrahi bir işlem olmadığı için kesi veya kanama riski bulunmaz. Dakikalar içinde muayene şartlarında dolgu işlemi gerçekleştirilebilir. Bireylerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda dudakların şekillenmesi mümkündür.

Doktorun alanında uzman olması ve dolgu işleminin hijyenik koşullarda gerçekleşmesi gerekmektedir. Dudak dolgusu işlemi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. İşlem öncesi hasta ve doktor mutlaka bilgi alışverişi yapmalıdır.

Doktor her konuda hastayı bilgilendirmelidir. Dudak dolgusu işlemi sırasında hastanın dudaklarına dermal dolgu enjekte edilir. Bu dolgu maddesi hyaluronik asittir ve dudakların şekillenmesindeki ana etken maddesdir.

İç ve dış dudağa enjekte edilmesi sonucu dudaklarda şekillenme meydana gelir. Dudaklar şekillenirken dokular onarılır ve cilt daha pürüzsüz hale gelir. Bu sebepten dolayı dolgu işlemi daha doğal bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Dudak dolgusu işlemi dudakların görünümünü gözle görülür bir şekilde değiştirmektedir. Elbette her dolgu işleminde olduğu gibi dudak dolgusunda da kalıcılık sonsuza kadar değildir.

Yaklaşık 30 dakika süren bir işlem sonrasında yaklaşık 1 yıla kadar kalıcı dudaklar mümkündür. Kullanılan dolgu kalitesi, doktorun uzmanlığı ve hastanın dudak yapısına göre de dolgunun dudakta kalma süresi değişkenlik gösterebilir. Bazı özel maddeler dudakta kullanılarak dolgunun kalıcılığı arttırılarak 5 yıla kadar etki göstermesi sağlanabilir.

Dolgu içeriğinde hyaluronik asit olduğunu söylemiştik. Nedir bu hyalüronik asit ve faydaları nedir? Hyaluronik asit cilt dokusunun daha iyi yağlanmasında etkilidir. Cildin nemli kalmasına ve gençleşmesine büyük oranda katkı sağlar.

Dudak dolgusu işlemlerinde kullanılır ve istenilen hacimli dudaklara sahip olunmasına imkan tanır. Fakat her sağlık alanında olduğu gibi hyaluronik asit uygulaması öncesi bir alerji söz konusu ise doktorunuzu bilgilendirmeniz gerektiğini unutmayın.

Dudak Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Dudak dolgusu yaptırmak istiyorsunuz fakat kafanız karışık mı? Sizin için dudak dolgusu çeşitlerini sıraladık.

 • Eros Dudak Dolgusu: Üst dudağa uygulanan bir işlemdir. Yukarıya kıvrılarak dudağa şekil verilir.
 • Afrodit Dudak Dolgusu: Dudakların daha dolgun görünmesi için tercih edilen bir uygulamadır.
 • Hera Dudak Dolgusu: Hastanın yüzüne en uygun simetri sağlanmaya çalışılır. Yüzünde altın oran isteyenler bu dolguyu tercih edebilir.
 • Venüs Dudak Dolgusu: Daha doğal bir görünüm sağlama amaçlı uygulanır. Altın oran göz önüne alınarak dolgu işlemi yapılır.
 • Rus Dudak Dolgusu: Rus dudak dolgusu burun ile dudak arasındaki mesafeyi kısaltır. Dudaklar öne doğru değil yukarı doğru kıvrılır.
 • Fransız Dudak Dolgusu: Üst dudağın çizgi değil yay şeklinde olmasıdır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

 • Dolgu işlemi öncesi hastanın yüzüne uygun ve istekleri doğrultusunda dudak şekli belirlenir.
 • Uygulamaya başlamadan dudak bölgesine anestezik krem sürülür ve dudağın uyuşması için beklenilir. Bu krem sayesinde işlem acısız ve ağrısız bir şekilde geçer.
 • Dolgu enjekte aşamasına geçilir. İnce uçlu iğne kullanılır. Hastanın dudak yapısına göre gerekli miktarda dolgu enjekte edilir. İşlem hastadan hastaya farklılık gösterebilir.
 • Operasyon sonrası hasta günlük hayatına geri dönebilir.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dudak dolgusu günlük hayatınızı etkileyecek bir işlem değildir. Kısa sürede gerçekleştirildiği için muayene şartlarında uygulanabilir ve hastane yatışı gerektirmez.

Dolgu sonrası 2 gün dudakta baskı uygulayacak davranışlardan kaçınmak ve yüzme gibi sportif aktivitelerden uzak durmak önerilir. 2 gün sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Dudak Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

 • Ağrısız, acısız bir işlemdir.
 • Dudakları nemlendirir.
 • Dudaklar simetrik hale getirilebilir.
 • Dudaklar daha şekilli hale gelir.
 • Yaşlanmaya bağlı hacim kaybı giderilir.
 • Cerrahi bir işlem olmadığı için yatış gerektirmez.
 • Hasta daha genç görünür.
 • Fiyatı estetik ameliyatlara göre daha uygundur.
 • Uzun süre kalıcıdır.
 • Dudak dolgusu eridiği zaman tekrar dudak dolgusu işlemi yapılabilir.

Dudak Dolgusu Yaptırmanın Dezavantajları Nelerdir?

Dudak dolgusu yaptırmak isterken iyice düşünmelisiniz. Eğer bir alerjiniz var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz. Her ne kadar çok etkili bir işlem olsa da dudak dolgusu tamamen kalıcı bir işlem değildir. Bu konuda yanılgıya düşmemek gerekir.

Kimler Dudak Dolgusu Yaptırabilir?

18 yaşını doldurmuş kadın ve erkek her birey dudak dolgusu yaptırabilir. Özel bir rahatsızlığı ve engeli olmaması gerekmektedir. Bu konularda doktor hastayı işlem öncesinde bilgilendirmelidir.

Kimler Dudak Dolgusu Yaptıramaz?

Dudak dolgusu yaptırmakta genellikle bir engel bulunmamaktadır. Fakat hemofili rahatsızlığı olanlara, gebelere ve emziren kadınlara dudak dolgusu önerilmez. Tüm bunlar haricinde aktif herpes virüsüne sahipseniz veya sigara içiyorsanız mutkala doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dolgu ne kadar süre kalıcıdır?

Dudak dolgusu ortalama 1 yıla kadar kalıcıdır.

Ne sıklıkla dudak dolgusu yaptırabilirim?

Bu sizin isteğinize ve doktorunuzun yönlendirmesine kalmıştır. Genellikle dolgu eridikten sonra ihtiyaç halinde tekrar uygulanabilir.

Dudak dolgusu cildime zarar verir mi?

Dudak dolgusunun cilde herhangi bir zararı yoktur aksine cildin onarılmasına ve gençleşmesine yardımcı olur.

Ne kadar dudak dolgusu dudağım için uygundur?

Dudak dolgusu miktarı dudak yapısına göre belirlenir. Genellikle 0,5 cc yeterlidir. Dudaklarınızın daha dolgun olmasını istiyorsanız miktar arttırılır. Eskiye oranla artık doğal görünümlü dudaklar tercih edilmektedir.

Dudak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!