Whatsapp

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak Dolgusu; Yüz hatları insanlar için oldukça önemlidir. Yanaklar ise yüz şeklini oluşturan  önemli bölgelerden biridir. Yanakların hacimli ve dolgun gözükmesi kişiyi daha genç kılar.

Fakat yaş ilerledikçe yanaklar bu dolgunluklarını kaybedebiliyor. Yaş ilerledikçe yüz kasları erir ve eski dolgunluğunu kaybeder. Dolgunluğunu kaybeden yanaklardan dolayı yüz daha solgun ve yorgun gözükür. Zayıf ve çökük yanaklar insanları olduğundan daha yaşlı gösterir. Yüz sarkmaları meydana gelir.

Yanak dolgusu ile bu çökmüş yanakların yeniden canlı ve genç görünmesi sağlanır. Cerrahi bir operasyon olmayan yanak dolgusu işlemini tercih edebilirsiniz.

Yanak dolgusu sayesinde yüz hatlarının burun çizgileriyle orantılı bir şekilde görünmesi sağlanır ve yüz bölgesinde oluşan çöküntülerin giderilmesi amaçlanır. Ayrıca yanak dolgusu sayesinde yüz bölgesinde oluşan sarkmalar da giderilir ve yüzün daha genç ve canlı görünmesini sağlar.

Yanak dolgusu yaptıracak kişiler işlem öncesinde ve sonrasında bazı durumlara dikkat etmelilerdir. Yanak dolgusu işleminin öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Yanak dolgusu işleminden önce dolgu yapılacak yüzeye anestezi kremleri uygulanmaktadır. İşlem öncesinde ve sonrasında ağrı kesici özelliği olan ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Alerjik reaksiyon durumları önceden gözden geçirilmelidir. Dolgu malzemesine alerjisi olan kişilere işlem yapılmamalıdır.
 • Yanak dolgusu işleminin yapılacağı yüzeyde akne veya sivilce varsa iyileşmesi beklenir.
 • Yanak dolgusu diş tedavisiyle aynı anda yapılamaz. Çünkü diş tedavisi sırasında oluşan enfeksiyon yanak çevresindeki dolguyu etkilemektedir.

Yanak dolgusu yapıldıktan sonra dikkatli olmak gerekir. Yanak dolgusu işleminin sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Yanak dolgusu işleminin yapıldığı gün işlem bölgesine su vurulmamalı, sert bir şekilde yüz yıkanmamalıdır. Sıcak su ve buharla teması önlenmelidir.
 • Ağır spor, antreman yapılmamalıdır.
 • Operasyon yapılan bölgeye baskı uygulanmamalıdır.
 • 24 saat boyunca makyaj yapılmamalıdır.
 • Yanak dolgu işleminden sonra yüksek bir yastıkta yatılmalıdır.
 • Yanak dolgusu sonrasında hasta bol su tüketmelidir.
 • Operasyon sonrası ciltte hafif kızarıklıklar ve ödem oluşabilir. İşlemden birkaç gün sonra cilt eski görünümüne kavuşur.
 • Yanak dolgusu işleminden sonra beslenmeye dikkat edilmelidir. Birkaç gün alkol, sigara, kafein, yeşil çay ve yüksek oranda şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak yanak dolgusu yapılacak kişinin yüz hatları incelenir. Dolgu yapılacak bölgeye ağrı kesici özelliği bulunan anestezi kremi uygulanır. İçerisinde hyalüronik asit bulunan dolgu malzemesi kullanılır.

Dolgu, ince uçlu iğne yardımı ile deri altına ya da kemik doku üzerine enjekte edilir. Eğer yanak bölgesinde hacim artışı isteniyor ise bu enjekte işlemi kemik doku üzerine yapılır. Yanak dolgu malzemesi enjekte edildiğinde yanak bölgesinde hacim artar.

Bu durum yanakların yuvarlak bir görünüm elde etmesine sebep olur. Yanak çevresinde ise genişlemeler ve sıkılaşmalar oluşur. Yanak dolgusu işleminin yapılış süresi maksimum 40 dakikadır. İşlem sırasında anestezi işlemi yapılmadığı için kişinin hastaneye yatışı yapılmaz.

İşlem yapıldıktan sonra gündelik işlere devam edilebilir. Yüz bölgesinde oluşabilecek kızarıklık, ödem, morluk gibi durumlar bir gün içerisinde normale döner. Yanak dolgusu işleminin kalıcılık süresi yaklaşık 1,5 yıldır. İşlem tek seans uygulanır ama tekrarlanabilir. Yanak dolgusu işleminden 14 gün sonra ilk kontroller yapılır.

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Yanak dolgusu, elmacık kemiklerinin çökmesi sonucu yüzde oluşan değişimlerden hoşnut olmayan kişilerin yaptırdığı bir estetik operasyondur. Yanak dolgu işleminin bazı avantajları vardır. Bunlar:

 • Yanak bölgesinde oluşan doku kaybı yüzünden elmacık kemiklerinde çöküntü meydana gelir. Bu durumda kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun gözükmesine yol açar. Yanak dolgusu yapılan kişilerde oluşan bu çöküntü giderilir ve kişinin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Aşırı kilo kaybı yaşayan kişilerin yüz kasları da zayıflar. Oluşan bu zayıflığı gidermek için yanak dolgusu yapılabilir.
 • Yanak dolgusu sayesinde yüz bölgesinde oluşan kırışıklıklar ve deri sarkmaları da giderilir.
 • Elmacık kemiği belirginleşerek, cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Elmacık kemiğinde oluşan dolgunluk sayesinde lifting etkisi oluşur.
 • Burun ve dudak arasında oluşan çizgiler giderilir.
 • Göz altı morlukları ve çukurları azalır.
 • Asimetrik yüz ifadesi iyileşir.

Yanak Dolgusunu Kimler Yaptırabilir?

Yanak dolgusu işlemi, yüz hatlarında çöküntü olan ve bu durumdan memnun olmayan kadın ya da erkek herkese uygulanır. Aşırı kilo kaybı olan kişilerde de yüz bölgesinde çöküntüler ve sarkmalar olabileceğinden bu kişilere de yanak dolgusu işlemi yapılabilir.

Yüz de oluşan kırışıklık, sarkma gibi durumları gidermek ve cildi daha genç göstermek için yanak dolgusu yapılır. Ayrıca yüz simetrisinde bozukluk olan kişilere yüzün orantılı olmasını sağlamak için yanak dolgusu uygulanır.

Yanak Dolgusunu Kimler Yaptıramaz?

Yanak dolgusu işlemi günümüzde sıkça kullanılan güvenli bir estetik operasyondur. Fakat yine de bazı durumlarda yapılmamalıdır. Yanak dolgusu işlemi yaptıracak kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Yüz yapısı 18 yaşına kadar değişiklik gösterebilir bu yüzden yana dolgusu işlemi yaptırmak için yüzün oturması gerekir.

Ayrıca hamile ve emzirme sürecinde olan kadınlara da yanak dolgusu yapılması önerilmez. Ayrıca işlem yapılacak bölgede akne, sivilce, yara gibi enfeksiyon bulunan kişilerin yüzlerine dolgu uygulanamaz.

Yanak Dolgusu Lifting Etkisi Yaratır Mı?

Yanak dolgusu işleminde yanak ve çevresinde oluşan çöküntüler giderilerek lifting etkisi yaratır. Daha belirgin yüz hatları ortaya çıkar.

Yanak Dolgusu Riskli Midir?

Yanak dolgusu yan etkisi olan ve risk oluşturan bir işlem değildir. Anestezi uygulanması için cerrahi bir müdahale değildir. İnce uçlu bir iğne ile yapıldığından işlem sonrası ödem ya da kızarıklık oluşması normaldir.

Hassas cilde sahip kişilerde bazen morluklar oluşabilir. Fakat bunlar işlemden birkaç gün sonra geçecek ve cilt eski görünümüne kavuşacaktır. Hyaluronik asid içeren dolgu malzemesi cilde zarar vermez. Aksine hyaluronik asit sayesinde ciltte su tutunur ve cildin nem dengesini sağlar.

Yanak Dolgusunun İyileşme Süreci Nasıldır?

Yanak dolgusu hyaluronik asit içeren dolgu malzemesinin ince uçlu iğne yardımı ile elmacık kemiğine enjekte edilmesi ile yapılan bir işlemdir. Anestezi gerektirmediği için iyileşme süresi yoktur. İşlem sonrasında gündelik hayata ve işe dönebilirler.

Elbette dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Özellikle hassas cilde sahip kişilerde ödem, kızarıklık ya da morluk görülebilir. Bu durumlarda buz kompleksi ya da hekim tarafından önerilen kremler kullanılarak kısa süre içerisinde iyileşme görülecektir.

Cerrahi Tekniklerle Yanak Dolgusu Yapılır Mı?

Elbette cerrahi tekniklerle de yanak dolgusu yapılabilir. Bu işlemi yaptıracak kişinin yüz hatları incelenir ve yüz yapısına uygun olacak şekilde implant yerleştirilir. Yanak bölgesine yerleştirilen bu implant kemiğe ya da yumuşak dokuya sabitlenir.

Bu işlem yapılmadan önce kişiye anestezi uygulanır çünkü operasyon sırasında küçük bir kesik açılır. İmplant işlemi 1 saat kadar sürer ve operasyon sonrası birkaç gün dinlenilmesi gerekir.

Yanak dolgusu yaptırmadan önce uzman kişilerden özel bilgiler almanız oldukça önemlidir. Hemen Doku Clinic ile iletişime geçerek size en uygun işlemi planlayabilirsiniz.

Yanak Dolgusu Nedir?

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!