Whatsapp

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Nedir?

Günümüzde meme büyütme operasyonları, silikon implant ve yağ enjeksiyonu olarak 2 şekilde yapılabilmektedir. Silikon implant ile gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatını tercih etmeyen kişiler, yağ enjeksiyonu ile meme büyütmeyi tercih etmektedir. Vücudunda fazla yağ dokusu bulunan kişiler için yağ enjeksiyonu ile meme büyütme uygundur.

Vücudunda kesi izi kalmasını istemeyen ve meme büyütme ameliyatı olmak isteyenler için yağ enjeksiyonu yeni bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Yağ alınacak bölgenin çok olması bu işlemi kolaylaştırır. Aynı zamanda bu işlem memelerin büyümesini sağladığı gibi hastaların kilo vermesine de yardımcı olur.

Yani hastaya liposuction uygulanmış olur. Kilosu az olan hastalar için ise yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatı uygun değildir. Çünkü karın bölgesinde fazla yağ bulunmadığından memeye yağ enjeksiyonu yapılamaz.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Neden ve Nasıl Yapılır?

Memeye yağ enjeksiyonu yaptıranlar, bu işlem sonucu daha büyük ve şekilli memelere sahip olabilir. Genel olarak memeye yağ enjeksiyonu yapılan durumlar şunlardır:

 • Meme asimetrisi durumlarında uygulanabilir.
 • Meme dolgunlaştırma ve büyütme için yağ enjeksiyonuna başvurulabilir.
 • Tüberöz meme gibi meme şekli bozukluklarında tercih edilebilir.
 • Silikonla meme büyütmüş olan zayıf hastalarda silikonun daha az görünmesini sağlamak ve daha doğal bir görünüm elde etmek için uygulanabilir.

Memeye yağ enjeksiyonu yaparak büyümesini sağlamak için bazı kriterlerin bulunması gerekir. Örneğin; hastada belli miktarda meme dokusu bulunmalıdır. Ayrıca vücutta yeterli yağ rezervi olmalıdır. Hastanın memesinde sarkma ve hastada çok büyük meme isteği olmamalıdır.

Yağ enjeksiyonu memeye yapıldığında büyüme sağlanabilir. Bu işlemin nasıl yapıldığı da oldukça merak edilen konulardan biridir. Nispeten yeni bir meme büyütme ameliyatı olan yağ enjeksiyonu şu şekilde gerçekleştirilmektedir:

 • Kişinin vücudunda bulunan yağlı dokular ve yağ hücrelerinin alınacağı bölgelerdeki fazla yağlar, klasik liposuction tekniğine benzemektedir. Ancak daha düşük güçte vakumlar ve liposuction’a göre daha ince kanüller kullanılır. Aynı zamanda alınan yağlar ve yağ hücreleri liposuction işlemine göre daha yavaş elde edilir.
 • Hastanın vücudundan yağlar alındıktan sonra santrifüj işlemine tabi tutulur ve ayıklanır. Bu işlemde yağların meme büyütmede işe yaramayacak kısımları ayrıştırılır.
 • Bu işlemden sonra yağ dokusu memeye aktarılmaya hazır hale gelir ve meme dokusunun alt kısmından enjekte edilir.
 • Hastanın isteği ve doktorun görüşlerine göre sedasyon veya genel anestezi altından uygulanır. İşlemden sonra hasta aynı gün içinde taburcu olabilir ve kayda değer bir ağrı oluşmaz. Ancak ödem, morluk, şişlik gibi durumlar meydana gelebilir; 10 – 15 gün içinde iyileşmektedir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Memeye Yağ Enjeksiyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Memeye yağ enjeksiyonu öncesi sonrası hakkında kişilerin bilgi sahibi olması gerekir. Öncelikle bu ameliyat için belli bir kilo şartı bulunmaktadır. Çünkü hastanın vücudundan alınacak yağ hücresinin yeterli miktarda olması gerekir.

Kilo olarak zayıf olan hastalarda, yağ miktarı az olacağı için vücuttan yağ alınamaz. Bu da memeye yağ enjeksiyonu işlemi için uygun olmadıkları anlamına gelir. Yağ enjeksiyonu riskleri ile ilgili de ameliyat öncesinde doktordan bilgi almak gerekir. Bu riskler arasında bazıları şunlardır:

 • Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi enfeksiyon ve kanama riski bulunmaktadır.
 • Vücuttan yağ alınırken liposuction işlemi yapılır. Eğer bu işlemi alanında uzman kişiler yapmazsa, vücutta kusurlu bir görünüm oluşabilir.
 • Bazı işlemlerden sonra yeni meme dokusunda kist ve kireçlenme meydana gelebilir.
 • Ayrıca enjeksiyon ile taşınan yağ hücrelerinin ölme riski de bulunmaktadır.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası emzirme yapılıp yapılamayacağı da merak edilmektedir. Bu işlem emzirmeye herhangi bir şekilde engel olmamaktadır. Aynı zamanda bebeklerin sağlığı açısından da riskli değildir. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatında herhangi bir kesi açılmadığı için vücutta ameliyat izi kalmaz. Bu sayede ameliyat sonrası oldukça doğal bir görünüm elde etmek mümkündür.

Yağ enjeksiyonu ile meme ameliyatı yaptıracaklar kişiler, bu ameliyat ile ilgili detaylı bilgiyi Doku Clinic’ın uzman doktor kadrosundan ameliyattan önce öğrenebilmekte ve herhangi bir durumda doktor veya doktor asistanı ile istediği zaman görüşme sağlayabilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler, ameliyattan sonra başarılı bir sonuç almak açısından oldukça önemlidir. Bu noktada Doku Clinic’ın uzman doktorlarının önerilerine uymak ve vücuda özen göstermek gerekir. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Ameliyattan sonra balensiz ve sıkı olmayan sutyenler kullanılmalıdır. Doktorun önerdiği sutyenler genel olarak sporcu sutyenleri olur.
 • İlk gün biraz ağrı olması normaldir. Bu ağrıyı ağrı kesiciler ile geçirmek mümkündür.
 • Şişlik ve hissizlik durumu meydana gelebilir.
 • Ameliyattan sonra yatış pozisyonu genel olarak üst vücudun daha dik duracağı şekilde olmalıdır. Memelerin üzerine baskı yapacak herhangi bir pozisyonda yatılmamalıdır.
 • Memelere darbe almaktan kaçınılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra vücudun dinlenmesi gerekir. Hem bu nedenle hem de darbelerden kaçınmak için ağır spor yapılmamalıdır. Özellikle ilk haftanın sonunda uzun yürüyüşler yapılabilir.
 • Göğüs bölgesinde meydana gelen şişlik ve ödemler 3. günden itibaren iyileşmeye başlar.
 • Ameliyattan 2 ya da 3 gün sonra duş alınabilir.

Memeye yapılan yağ enjeksiyonu iyileşme süreci genel olarak hızlı ilerlemektedir. Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken şeylere özen göstererek daha başarılı ve kalıcı bir sonuç alabilirsiniz.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!