Whatsapp

Koruyucu Rinoplasti

Seans Sayısı
1
Operasyon Süresi
2-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
2 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
10 Gün
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Koruyucu Rinoplasti Nedir?

Koruyucu Rinoplasti; Dünyada en çok yapılan operasyon hangisi desek kuşkusuz ki birçoğunuz burun estetiği ameliyatı veya bir diğer ismiyle rinoplasti der. Peki rinoplasti ameliyatlarının da kendi içerisinde birçok çeşidi olduğunu biliyor muydunuz?

Günümüzde söz konusu burun estetiği ameliyatları olduğunda pek çok farklı teknikten ve yöntemden bahsedebiliriz. Burun estetiği ameliyatlarına olan ilginin böylesine yoğun olması kuşkusuz ki koruyucu rinoplasti ameliyatlarının bu kadar gelişme göstermesinde etkilidir.

Peki burun estetiği neden bu kadar önemli? veya bir başka deyişle insanlar burunları konusunda neden bu kadar hassas?

Hemen söyleyelim; burnumuz ifademizden güzelliğimize veya yakışıklılığımıza kadar birçok farklı durumu etkileyen bir uygundur.

Yüzümüzün tam ortasında olması nedeniyle burnumuzdaki en küçük deformasyon, şekil bozukluğu, aşırı büyük form veya orantısız bir küçüklük karşımızdaki insanın hemen dikkatini çeker.

Toplumsal bir varlık olan insan, her an başkalarıyla etkileşim kurmaya meyillidir; hali hazırda buna ihtiyacı da vardır.

Etkileşim, birliktelik ve iletişim, insan hayatında böylesine önemliyken başkalarının üzerinde görünümümüzle iyi bir intibah bırakmak istememiz oldukça doğal bir durumdur.

Görünüşümüzü ve ifademizi büyük oranda etkileyen burnumuzun yüzümüzle daha orantılı bir form kazanması için yapılan burun estetiği ameliyatları arasında son yıllarda, özellikle koruyucu burun estetiği ameliyatı dediğimiz, burun sırtındaki yapıların korunarak yapıldığı ameliyatlar oldukça popülerdir.

Koruyucu Rinoplasti, burun estetiği ameliyatlarında kullanılan bir teknik, bir yöntemdir. Son yıllarda popülerliğini gittikçe artıran koruyucu rinoplasti, burun estetiği ameliyat teknikleri arasındaki en güncel yöntemlerden biridir.

Koruyucu rinoplastide amaç; nasal dorsum olarak bilinen burun sırtının korunarak burnun şekillendirilmesidir.

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti, burun estetiği ameliyatının literatürdeki ismidir. Burun estetiğinde amaç; burunda doğuştan olan veya sonradan ortaya çıkan tüm estetik problemlerin giderilmesidir.

Estetik problemler giderilirken burnun nefes alma fonksiyonunun korunduğu bir estetik operasyon Rinoplasti, genel anestezi altında tam teşekküllü bir hastanede yapılması gereken bir operasyondur.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) ne işe yarar?

Burun sırtı, burun estetiği operasyonlarında en çok müdahale edilen kısımların başında gelir. Kemerli bir burna yapılacak bir müdahalede burun sırtı korunduğu zaman operasyon sonrası burun sırtında görülen düzensizlikler olmaz.

Bu teknikte burnun sırtı ve kıkırdak yapı üstten korunurken tüm şekillendirme ve onarım işleri alt kısımdan yapılır. Böylelikle orijinal burun sırtı korunduğu için operasyon sonrası daha doğal bir görünüm elde edilir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) nasıl yapılır?

Tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılan koruyucu burun estetiği ameliyatı, hastadan hastaya değişmekle birlikte ortalama 2 saatte tamamlanır.

Bu operasyonda ilk olarak burundaki orta hat septum denilen kısma müdahale edilir. Operasyon esnasında eğer burunda eğrilik varsa veya kıkırdak dokuda bir fazlalık söz konusuysa burun sırtı korunarak bu eğrilik düzeltilir ve fazla doku çıkartılır.

Akabinde de burun ucu, olması gereken doğrultuya getirilerek yüz ile uyumlu yeni bir burun formu elde edilir. Operasyondan sonra koruyucu bant ve atel takılır.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) kimlere yapılır?

Burnunun estetik görünümünden memnun olmayan, burnunda doğuştan veya sonradan şekil bozukluğu olan genel anestezi almasına engel bir durumu olmayan reşit her kadın ve erkek koruyucu burun estetiği ameliyatı olabilir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) kimlere yapılmaz?

Reşit olmayan, hemofili gibi kan hastalıklarına sahip ve tıbben genel anestezi almaya uygun olmayan hastalara yapılmamaktadır.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

İyileşme süresini olumsuz etkilediği için iyileşme süresi boyunca da hastaların sigara kullanmamaları gerekmektedir. Bununla birlikte ödemi artırdığı için yine bu dönemde hastaların alkol tüketmemesi önemlidir.

Ameliyat sonrası sosyal hayata kısa sürede dönülse de operasyon bölgesi mutlaka korunmalıdır.

Bununla birlikte iyileşme süresi tamamlanana kadar başı sürekli dik ve yüksekte tutmak, hem iyileşme süresinin hızlanmasına hem de nekahat döneminin daha konforlu geçmesine yardımcı olmaktadır.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) avantajları nelerdir?

Burun sırtında kırma yapılmadığı, orijinal burun sırtı korunduğu için operasyondan sonra ödem ve şişlik, diğer tekniklere göre daha az görülür.

Orijinal burun sırtı korunduğu için diğer tekniklerde operasyon sonrası burun sırtında görülen düzensizlikler bu operasyonda olmaz.

İyileşme süresi diğer tekniklere göre çok daha hızlı ve konforludur.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) öncesi sonrası

Bir ameliyatın yarattığı değişimi görmenin en iyi yolu hastaların öncesi sonrası fotoğraflarını karşılaştırmaktır.

Araştırmalarınız sonucunda iletişime geçtiğiniz plastik cerrahınızdan operasyon öncesi sonrası hasta fotoğraflarını görmeyi talep edin.

Böylelikle cerrahınızın operasyonlarda yakaladığı değişim ve başarıyı görerek seçiminizi daha rahat yapabilirsiniz.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) için yaş sınırı nedir?

Eğer bir travmaya bağlı şekil bozukluğu söz konusu değilse koruyucu rinoplastide yaş sınırı 18’dir. Operasyonu olabilmek için hastaların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) tehlikeli mi?

Koruyucu burun estetiği ameliyatı güvenilir ve konforlu bir operasyondur. Her ameliyatta olduğu gibi temel riskleri barındırmakla birlikte alanında yetkin bir cerrah tarafından yapıldığında hastaların endişelenmesine gerek yoktur.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) sonrasında iz kalır mı?

Koruyucu rinoplasti genellikle kapalı teknikle yapılmaktadır. Kapalı teknikle yapılan operasyonlarda burnun alt kısmına kesi yapılmaz. Tüm işlem, burun deliklerinden girilerek yapılır. Dolayısıyla dışarıdan görünür bir ameliyat izi söz konusu değildir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) iyileşme süreci nasıldır?

Burun ucunda herhangi bir kesi olmadan yapılan koruyucu burun estetiğinde hastaların iyileşme süresi de diğer tekniklere göre çok daha hızlıdır. Ortalama 3-4 gün içerisinde hastalar günlük yaşantılarına rahatlıkla dönebilirler.

Koruyucu rinoplasti ameliyatında burun sırtı korunduğu için operasyondan sonra ödem ve şişlik de diğer tekniklere göre çok daha az görülmektedir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) dezavantajları nelerdir?

Burun estetiği operasyonlarında kullanılan teknikler arasındaki en güncel yaklaşım olan koruyucu rinoplasti veya bir diğer ismiyle koruyucu burun estetiği ameliyatının bilinen herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) tedavi özeti

Tam teşekkülü bir hastanede genel anestezi altında yapılır.

Operasyondan sonra bir gün hastanede kalınır.

Açık veya kapalı teknikle uygulanabilir.

1 hafta sonra operasyon bölgesine dikkat etmek koşuluyla sosyal hayata dönülebilir.

Dudak kaldırma ameliyatı gibi basit prosedürlerle kombine şekilde yapılabilir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) için doğru zaman nedir?

Koruyucu burun estetiği ameliyatında herhangi bir zaman kısıtlaması söz konusu değildir. Günümüzde operasyon tekniklerinin gelişmesiyle her ameliyat her mevsim rahatlıkla yapılabilir hale gelmiştir.

Bununla birlikte burun estetiği yaptıracak kişiler için geçerli olan kurallar geçerlidir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) için hangi yöntemler kullanılır?

Koruyucu rinoplastinin kendisi bir yöntemdir. Burun estetiği ameliyatlarında kullanılan bir yöntemdir. Kapalı teknikle yapılabilir. Hangi tekniğin kullanılacağına konsültasyon muayenesi esnasında hastanın talepleri ve hali hazırdaki durumu göz önünde bulundurularak karar verilir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) hazırlık süreci nasıldır?

Doğru bir planlama ile yüksek hasta memnuniyetinin sağlandığı bir operasyondur.

Ancak koruyucu rinoplastide operasyonun başarılı şekilde tamamlanması için hastaların cerrahla tam iş birliği önemlidir. Bu kapsamda özellikle hazırlık döneminde hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Sigara kullanımı, iyileşmeyi geciktirdiği ve burun iç yapısını etkilediği için operasyondan yaklaşık 10 gün önce mutlaka bırakılması gerekir. Bununla birlikte operasyon sonrası ödemin artmasına sebebiyet vereceği için hazırlık döneminde alkol tüketimine de ara verilmelidir.

Ecopirin, aspirin, oksapar, enox gibi hap veya hazır enjeksiyon halinde olan tüm kan sulandırıcıların kullanımına bu ilaçları reçete eden doktorun bilgisi dahilinde ara verilmelidir.

Kan sulandırıcı etki gösteren vitaminlerin alımı yine bu dönemde durdurulmalı ve bitki çayları tüketilmemelidir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) yaptıranların yorumları

Koruyucu burun estetiği yaptıran hastaların operasyonla ilgili buluştukları en büyük ortak payda hızlı iyileşme süresidir. Operasyondan sonraki dönemde kısa sürede sosyal hayatlarına döndüklerini belirten hastalar, özellikle iyileşme döneminde çok fazla ödem olmadığını da belirtmişlerdir.

Ödem ve şişliğin az olmasından kaynaklı olarak yüzlerinde çok fazla baskı hissetmediklerini dolayısıyla iyileşme sürecini rahat geçirdiklerini belirten hastalar, operasyon sonrası kullandıkları hafif ağrı kesicilerle süreci rahat geçirdiklerini belirtmişlerdir.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) Fiyatları 2024

Koruyucu burun estetiği ameliyatının fiyatı, klinikten kliniğe değişiklik gösterebilmektedir.

En sağlıklı bilginin konsültasyon muayenesinden sonra verildiği koruyucu burun estetiği ameliyatıyla ilgili randevu için kliniğimizin iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Koruyucu rinoplasti fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rhinoplasti) ile ilgili sık sorulan sorular

Son yılların popüler uygulamalarından biri olan veya bir diğer deyişle koruyucu burun estetiği ameliyatıyla ilgili merak edilen soruları ve cevaplarını sizler için derledik.

Dorsum Rinoplasti nedir?

Dorsum koruyucu rinoplasti veya daha halk ağzıyla söylemek gerekirse burun sırtının korunduğu burun estetiği ameliyatı, bir ameliyat tekniğidir.

Bu teknikte burun sırtı, burun kemeri dediğimiz kısım kesilip çıkartılmak yerine korunarak içe doğru bir şekillendirme yapılır. Böylelikle operasyonda hem burun yapıları korunur hem de operasyon sonrası oluşacak ödem ve morluk minimalize edilir.

Rinoplasti burun düşer mi?

Evet, düşer. Doğru şekilde yapılmayan burun estetiği ameliyatlarından sonra burun ucu, burun sırtından daha da aşağıya doğru eğrilebilir. Burun düşmesi olarak adlandırdığımız bu durumun birçok nedeni vardır.

Operasyonda dokuların sertliğinin yeterli olmaması veya fazla doku alımı gibi pek çok neden burun estetiği ameliyatından sonra burun düşmesine neden olabilir. Bu sebeple söz konusu burun estetiği ameliyatı olduğunda hastaların cerrahlarını titizlikle seçmeleri gerekir.

Rinoplasti tehlikeli mi?

Her ameliyat, kendi içerisinde birçok riski barındırmakla birlikte günümüz medikal teknolojileri sayesinde pek çok operasyonda riskler minimuma indirilmiştir.

Rinoplasti veya bir diğer deyişle burun estetiği ameliyatı da her operasyon gibi riskler barındırmak birlikte geçtiğimiz yıllara oranla çok daha güvenli ve konforlu bir şekilde yapılabilmektedir.

Kapalı koruyucu rinoplasti nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatları temelde iki ana teknikle yapılan operasyonlardır. Bunlar kapalı ve açık teknikler. Kapalı teknikte burun deliklerinden girilerek burun yapıları yeniden şekillendirilir.

Kapalı ameliyatı da burun deliklerinden girilip burun kemerinin korunarak burun iç yapılarının yeniden şekillendirildiği ve yüz ile daha uyumlu hale getirildiği operasyonlardır.

Dorsum burun estetiği ne işe yarar?

Korucuyu rinoplasti olarak da bilinen dorsum burun estetiğinin hastalara en büyük avantajı burna yapılan müdahalenin etkili ancak dar kapsamlı olmasıdır.

Böylelikle hem iyileşme süreci daha hızlıdır hem de burun sırtının yapısını korunduğu için süreç, hastalar için daha konforludur.

İç yapıların mümkün mertebe korunduğu ve bu koruma sağlanırken burnun şekillendirilebildiği bir operasyon olan dorsum burun estetiği, ileriki yıllarda yeni bir müdahale ihtiyacı doğmasına karşın burun sırtının korunmasını sağlayan bir operasyondur.

Burun sırtı törpüleme nedir?

Burun törpüleme bir estetik cerrahi işlemdir. Burun törpülemede amaç, burnun sırtı dışındaki yapılara herhangi bir müdahalede bulunmadan burun sırtının törpülenip, inceltilip daha estetik ve zarif bir burun formu elde etmektir.

Burun törpülemede burun ucu ve burun kökü olması gereken noktaya getirilir ardından bu iki kısım referans olarak belirlenip burun kemiği törpülenerek şekillendirilir.

Burun sırtında kemik çıkıntısı nasıl düzeltilir?

Burun sırtındaki kemik çıkıntısı halk arasında kemerli burun olarak adlandırılır. Bu durumun düzeltilmesinin tek yolu cerrahidir.

Burundaki kemik çıkıntısının düzeltilmesi için birden fazla cerrahi teknik söz konusudur. Bu tekniklerin tamamı açık veya kapalı burun estetiği ameliyatları kapsamında yapılabilir.

Açık koruyucu rinoplasti, kapalı koruyucu rinoplasti veya açık/kapalı klasik burun estetiği bu yöntemlerden sadece birkaçıdır.

Koruycuu rinoplastinin klasik yöntemden farkı nedir?

Klasik yöntemlerle yapılan burun estetiği ameliyatlarında burun sırtına da müdahale edilir. Burun kemeri, burun çıkıntısı veya burun sırtı dediğimiz kısımda oluşan deformasyonları gidermek için bu bölüm törpülenir veya oyularak ya da kesilerek yeniden şekillendirilir.

Koruyucu rinoplastide ise burun sırtı korunarak, içe doğru şekillendirilir. Böylelikle burna daha az müdahale yapılarak da daha estetik ve yüz ile uyumlu bir burun görünümü elde edilir.

Preservation Rinoplasti ile koruyucu rinoplasti aynı şey mi?

Evet, preservation rinoplasti; koruyucu rinoplastinin İngilizcesinin bir nevi Türkçeleştirilmiş halidir.

Dilimizde tıbbi terimlerde yaygın olarak Türkçe, İngilizce ve Latince isimler beraber kullanılmakta ve deformasyonlara uğramaktadır. Preservation Rinoplasti (Rhinoplasty) ile Koruyucu Rinoplasti (Koruyucu Burun Estetiği Ameliyatı) aynı işlemlerdir.

Koruyucu burun estetiğinde hangi ameliyat tekniği kullanılır?

Koruyucu burun estetiği, hali hazırda bir ameliyat tekniğidir. Günümüzde burun estetiği ameliyatlarının birçoğu artık koruyucu rinoplasti tekniği ile yapılır. Bu teknikte burnun doğal yapısı ve işlevi korunur.

Burun sırtında, doğallıktan ödün vermeden yeni burun biçimlendirilir. Burundaki dokuların birleşimi kesilmeden burundaki tümsek, kemer ve eğrilik problemlerinin düzelmesini sağlanır.

Dorsum açık rinoplasti

Koruyucu rinoplasti tekniğinin kullanıldığı burun estetiği ameliyatı, açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Ancak gerek işlem alanının daha iyi görülmesi gerekse daha hassas müdahale şansı sunması nedeniyle dorsum rinoplasti veya bir diğer deyişle koruyucu burun estetiği ameliyatı genelde açık teknikle yapılmaktadır.

En iyi koruyucu rinoplasti doktoru

Burnumuz, ifademizi direkt etkileyen bölgelerden biridir. Dolayısıyla burnumuza yapılacak en küçük müdahale dahi mutlaka bu konuda tecrübeli cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

En iyi koruyucu rinoplasti doktorunu bulabilmek ve başarılı bir ameliyat süreci geçirebilmek için hastaların cerrah seçimlerini titizlikle yapmaları gerekir.

Let down rhinoplasti ne işe yarar?

Let down rinoplasti, burun estetiği ameliyatlarında kullanılan bir tekniktir. Bu teknikte kırma veya törpüleme söz konusu değildir. Let down rinoplasti ameliyatında burun kemeri, aşağıya doğru düşürülerek kemerli burun görünümü geride bırakılır.

Burun kemerinin alt kısmından yapılan müdahale sayesinde operasyon sonrası morluk ve şişlik minimalize edilir.

Koruyucu rinoplasti ameliyatını KBB uzmanları mı yoksa plastik cerrahlar mı yapar?

Koruyucu rinoplasti ameliyatı, burun estetiği ameliyatlarında kullanılan son yılların popüler ve güncel tekniğidir. Estetik cerrahi operasyonu kapsamında yapıldığı için bir estetik cerraha başvurmak, daha doğru bir tercih olacaktır.

Koruyucu rinoplasti ile burnun neresi korunur?

Koruyucu rinoplastide amaç; burun sırtını korumaktır. Burun estetiği ameliyatlarında burun sırtına çeşitli şekillerde müdahale edilir.

Burun iç yapıları yeniden şekillendirildikten sonra genellikle burun sırtına ikinci kez müdahale edilerek ameliyat tamamlanır.

Ancak bir kez deforme olan burun sırtı, ikinci müdahale sonrasında iyi görünmeyebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için son yıllarda koruyucu rinoplasti tekniğine başvurulmaktadır.

Koruyucu rinoplasti ameliyatında burun sırtı, kemiği korunur ve kemik, kıkırdak yapının alt kısmından müdahale yapılır.

Koruyucu burun estetiği ameliyat kaç saat sürer?

Genel anestezi altında yapılan koruyucu rinoplasti ameliyatı ortalama 2-2,5 saatte tamamlanan bir operasyondur.

Koruyucu burun estetiği fiyatları nasıl belirlenir?

Koruyucu rinoplasti, klasik yöntemlerle yapılan burun estetiği ameliyatlarına göre çok daha fazla tecrübe, bilgi ve birikim isteyen operasyonlardır. Bu nedenle koruyucu rinoplasti ameliyatları, bazı merkezlerde, klasik burun estetiği ameliyatlarına göre daha maliyetli olabilir.

İşlemi yapacak cerrahın tecrübesi, işlemin yapılacağı hastanenin kalitesi gibi birçok etken koruyucu rinoplasti fiyatının belirlenmesinde etkilidir.

Koruyucu rinoplasti sonrası ne zaman spor yapılır?

Operasyonu takip eden ilk ay, hastaların kendilerini zorlamamaları önemlidir. Aksi halde burun içinde kanamalar veya ödemlerde artış görülebilir. İlk ay, hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. 2. aydan sonra baş pozisyonlarına dikkat edilerek antremanlar yapılabilir.

Koruyucu rinoplasti sonrası ne zaman uçağa binebilirim?

Operasyondan sonraki ilk pansuman ve kontroller ameliyatı takip eden ilk 1 hafta içerisinde yapılır. Dolayısıyla bu süre zarfı içinde doktorunuzla aynı şehirde olmanız önemlidir. 1. haftadan sonra uçağa binebilir, seyahat edebilirsiniz.

Koruyucu rinoplasti sonrası ne zaman denize girebilirim?

Operasyondan sonra burnun yeni şeklini korumak için bir atel takılır. Bu atel çıktıktan yaklaşık 2-3 hafta sonra rahatlıkla denize girebilirsiniz. Burun estetiği ameliyatlarından sonra kullanılan atel, genellikle 4-5. günlerde çıkarılmaktadır.

Koruyucu rinoplasti sonrasında koku almada değişiklik olur mu?

Hayır, olmaz. Koruyucu rinoplasti ameliyatında burnun fonksiyonel işleyişi zarar görmez. Operasyon sonrası hastaların koku duyusunda herhangi bir olumsuz değişim olmaz.

Sıkça Sorulan Sorular