Whatsapp

Burun Dolgusu için İdeal Yaş Nedir?

Burun Dolgusu için İdeal Yaş Nedir?

Burun Dolgusu; Burun, genel olarak gelişimini 18 yaşından sonra tamamlamaktadır. Yani burna yapılacak herhangi bir estetik ameliyat için 18 yaşını beklemek gerekir. Burun dolgusu, burun estetiği kadar burnun büyüme noktalarına zarar vermese de yine de burun gelişimini tamamlamadan yapılması uygun değildir.

Burnun gelişiminin olumsuz etkilenmemesi için burun dolgusu işlemi için en az 18 yaşına kadar beklenmelidir. Bazı klinikler, burun dolgusu için en erken yaşı kızlar için 17-18, erkekler için 18-22 olarak kabul etmektedir. Bu yaşlar geçtikten sonra ise herhangi bir yetişkinlik dönemi içinde burun dolgusu yaptırılabilir ve daha etkili sonuçlar alınabilir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için dolgu kullanarak, ameliyatsız bir şekilde burna hacim verme işlemine burun dolgusu adı verilir. Bu estetik revizyon uygulamasını yaptıracaklar burun dolgusu nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Burun dolgusunun ilk aşamasında hasta ile doktor, ayna karşısında estetik bir değerlendirme yapmaktadır. Dudak ve burun ucu mesafesi, altın oran gibi faktörler ve hastanın beklentilerine göre bir burun protokolü oluşturulur. Ayrıca bu aşamada burnun hangi kısımlarına dolgu yapılacağına da karar verilir.

Burun ucu, sırtı ya da her ikisine birden dolgu yapılabilir. Burun ucu dolgusu tek başına da uygulanabilir. Eğer burun ucunda düşüklük varsa, kemerli burun dolgusu ile burun ucu ya da burun kenarı dolgusu aynı anda yapılabilir. Burun dolgusu yaptıranlar, bu konuda doktorun önerilerini dikkate alarak en düzgün sonucu almaktadırlar.

Burun dolgusu işlemini yapması gereken kişi estetik cerrah, medikal estetik uzmanı veya dermatologdur. Bu kişiler hyaluronik asit ile burun dolgusu yapabilir. Eğer yağ enjeksiyonu ile yapılacaksa, yalnızca estetik cerrah tarafından yapılabilir. Ancak genel olarak burun dolgusu, yağ enjeksiyonu ile değil asit enjeksiyonu ile yapılır. Çünkü daha az ağrılı ve risklidir.

Dolgunun uygulanacağı bölgelere karar verildikten sonra, işlemin acısız olması için bölgeye anestezik kremler sürülür ve hissiz kalması sağlanır. Maksimum 30 dakika süren uyuşma sürecinden sonra belirlenen bölgelere iğne ile enjeksiyon yapılır.

Yaklaşık 5-10 dakika süren işlem, toplamda 40 dakika sürede tamamlanır. Eğer hyaluronik asitle işlem yapılıyorsa, 30 dakika ila 1 saat arası sürebilir. Bu yöntem, yağ enjeksiyonu ile yapılan burun dolgusundaki gibi ameliyat gerektirmez.

Ancak burun dolgusu süresi için verilen bu süreler ortalamadır; hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; anestezik kremin etki ve uyuşturma süresi, kaç bölgeye enjeksiyon yapılacağı gibi faktörler bu sürenin artıp azalmasında etkilidir. Burun dolgusu sonrası ile oldukça rahattır, hastanede yatış gerektirmez. İşlemden sonra hemen günlük hayata dönmek mümkündür.

Estetik ameliyata göre daha az komplike bir işlem olan burun dolgusu, ağrısız ve acısızdır. Basit bir operasyon olduğu için hem başarı oranı yüksektir hem de hastalar tarafından oldukça sık tercih edilmektedir.

Burun Dolgusu için İdeal Yaş Nedir?

Burun Dolgusu Neden ve Kimlere Yapılır?

Burun dolgusu, burundaki şekil bozukluklarını gidermek için yapılır. Burun dolgusu ne işe yarar sorusu, özellikle estetik ameliyat olmak istemeyen kişiler tarafından merak edilir.

Ameliyatsız bir şekilde burundaki belli şekil bozukluklarını düzeltmek için tercih edilen burun dolgusu, çeşitli durumlar ve kişiler için uygundur. Burun dolgusu yaptırmak için uygun olan kişiler aşağıda verilmiştir:

 • Çarpma ya da kaza sonucu burun ucunda meydana gelen düşüklükten rahatsız olanlar.
 • Estetik operasyondan sonra oluşan burun ucu düşüklüğü için ameliyat olmak istemeyenler.
 • Burun sırtı kemerli olan ya da düzensiz görünen kişiler.
 • Konuşurken burun ucu oynaması sorunu yaşayanlar.
 • Estetik burun ameliyatı öncesi, ameliyattan sonra burun şeklinin nasıl görüneceğini merak edenler.

Burun dolgusu yaptırmak isteyip uygun olmayan kişiler ise şunlardır:

 • Büyük burna sahip olanlar.
 • Eğrilik, kırık gibi burnunda ileri derece şekil bozukluğu bulunanlar.
 • Kalıcı olarak burun estetiği yaptırmak isteyenler.

Burun dolgusu kalıcı mı sorusu merak edilen konulardan biridir. Burun dolgusunun erime ve yok olma süresi ortalama 1 – 1,5 yıldır. Yani burun estetiği gibi kalıcı sonuçlar vermez. Ancak eğer istenirse aynı bölgeye tekrar burun dolgusu yapılabilir.

Tabi ki bu kalıcılık süresi hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Çünkü hastanın dolgu geçmişi ve vücut yapısı bunu ekiler. İlk burun dolgusu yaptırdıktan sonra ikinci dolgu uygulaması 2 yıla kadar kalır. Ameliyat olmaktan çekinen kişiler için burun dolgusu oldukça tatmin edici sonuçlar vermektedir.

Burun dolgusu ömrü, işlemin hangi yöntemle yapıldığına göre de değişiklik gösterir. Ancak seçim yaparken vücuttan doğal olarak atılabilen dolguları tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Çünkü vücuttan atılamayan kalıcı dolguların sağlık açısından yan etki gösterme riski bulunmaktadır. Kalıcı burun dolgusu yaptırmak isteyenler 2 defa düşünmesi gerekir. Bunun yerine geçici burun dolgusunu tercih edip 1 – 1,5 yıl sonra dolgu eridiğinde yeniden yaptırmak da oldukça mantıklı bir seçenektir.

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Burun dolgusu, ameliyatsız burun estetiği elde etmeyi sağlayan bir yöntemdir. Özellikle tıbbi nedenlerden dolayı anestezi alamayan ve ameliyat sonrası iyileşme süreci riskli olan kişiler için burun dolgusu oldukça avantajlıdır.

Burun dolgusu öncesi sonrası, burun estetiği ameliyatına göre daha az risklidir. Ancak kalıcılık bakımından daha kısa sürelidir; yine de aynı bölgeye tekrar dolgu yaptırmak mümkündür. Burun dolgusu yaptırmanın avantajları kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaklaşık 5-10 dakika içinde, ağrısız ve acısız bir uygulama ile burun ucu kaldırılabilir ve burun kemeri yok edilebilir.
 • Uygulamadan sonra sosyal yaşantıya, iş hayatına ara vermek zorunda kalınmaz. Çünkü hastanede yatış gerektirmez. İşlem sonrası hemen günlük hayata dönülebilir.
 • Estetik burun ameliyatına göre çok daha düşük maliyetlidir.
 • Burun estetiği ameliyatından memnun olmayanlar için tekrar ameliyat olma gereksinimi ortadan kaldırarak, burnun görünümünü düzeltme konusunda yardımcı olur.
 • Kesi ve kanama olmadan, narkozsuz bir şekilde burun estetiği yaptırmayı sağlar.
 • Ameliyat olmaktan korkanlar, sağlık durumu uygun olmayanlar, yaşı küçük olanlar için burun dolgusu mantıklı ve alternatif bir burun estetiği yöntemi sunar.

Burnunda çok büyük bir değişiklik yaptırmak istemeyenler için burun dolgusu oldukça mantıklı bir seçenektir. Ameliyat konusunda tedirgin olan ve sonucu öncesinde görmek isteyenlere uygundur. Özellikle daha geniş bir kitleye uygun olduğu için pek çok kişi tarafından burun estetiği olarak ilk tercihler arasında yer almaktadır.

Burun Dolgusu için İdeal Yaş Nedir?

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!