Whatsapp

Somon DNA Nedir?

Somon DNA Nedir?

Somon DNA, cilt gençleştirme için tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Somon DNA tedavisi, saf hyalüronik asit ve somon balığı spermlerinden elde edilen DNA moleküllerinin, ciltteki hücreleri tazelemesi amacıyla yapılmaktadır.

Her kadın ve erkek yaş aldığında cilt tazeliğini korumak ister. Yaşlılık belirtilerini minimum seviyeye indirmek her bireyin isteği arasında yer alır. Zaman içerisinde cilt çeşitli faktörlerden etkilenerek canlılığını yitirmektedir. Cildi yaş, çevre, stres, hava koşulları gibi faktörler etkilemektedir.

Ciltteki yaşlılık belirtilerini gidermek veya en aza indirmek amacıyla gelişen teknoloji sayesinde cilt gençleştirme için birçok tedavi yöntemi bulunmuştur.

Ciltteki yaşlanmayı etkileyen en önemli şey hyaluronik asit miktarının yaşlandıkça azalması ve cildin kurumaya başlamasıdır. Bu cilt gençleştirme yöntemlerinden son yıllarda tercih edilenler içerisinde ise somon dna tedavisi yer almaktadır.

Somon DNA Uygulaması Nedir?

Somon DNA uygulamasında kullanılan DNA serumu, somon balığının kan ve spermlerinden elde edilmektedir. Somon DNA uygulaması cilt gençleştirme için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Cildin temelini oluşturan ve hücrelerin tazelenmesine yardımcı olan polinükleotid maddesinin yapımına etki eder. Somon DNA, cilt üzerindeki ölü hücreleri canlandırır ve cildi gençleştirir. Somon DNA, bir diğer adıyla gençlik aşısı olarakta bilinmektedir.

Somon DNA uygulaması Somon DNA aşısı sayesinde yapılmaktadır. Somon DNA aşısı cildin hızla nem kazanmasını ve elastikiyetinin artmasını sağlar ve cilde canlılık sağlar. Buna ek olarak cildin kolajen miktarını da arttırmaktadır. Somon DNA aşısının en önemli özelliği cilde yüksek miktarda nem sağlamasıdır.

Somon DNA Nasıl Uygulanır?

Somon DNA tedavisi iğneler yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Somon DNA uygulaması yapılırken uygulamanın belli prosedürler içeren aşamaları bulunmaktadır. Somon DNA uygulamasına başlanırken ilk olarak yapılması gereken şey cildin nemlendirilmesidir.

Bu uygulama sayesinde cildin nem dengesi ayarlanır ve asıl uygulamadan önce bir altyapı oluşturulur. Bu aşama ortalama 1 veya 1.5 hafta arasında sürmektedir. Bu haftadan sonraki aşamada ise somon balığının sütünden üretilen serum deri altına enjekte edilmektedir.

Somon DNA Tedavisi Ne İşe Yarar?

Somon DNA aşısının kullanıldığı bu uygulama ile UV ışınları, sigara ve alkol gibi nedenlerden oluşan protein eksiklikleri ciltten giderilmektedir. Bu uygulama sayesinde cilde farklı farklı vitaminler ilave edilerek cildin gençleşmesi ve yenilenmesi sağlanır.

Cilt uygulamadan sonra daha gergin, parlak ve nemli bir görünüme kavuşmaktadır. Somon DNA’sı dokunun yapımı ve onarımı konusunda oldukça etkili bir serumdur.

Kolajen ve elastin sentezinin ciltte artmasını sağlar. Bu sayede ciltteki sarkmaların giderilmesi kolaylaşır. Sivilce izleri, yara izleri, doku hasarları gibi problemlerde dokuyu güçlendirerek iyileşmesini kolaylaştırır.

Somon DNA Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Somon DNA tedavisi Somon DNA’sını içeren bir aşı ile yapılmaktadır. Bu aşı içeriğindeki zengin vitaminler sayesinde birçok alanda cilde iyi gelmektedir. Somon DNA tedavisi birçok durumda kullanılabilir.

Genel olarak Somon DNA tedavisi ciltteki gençleştirme ve yenileme işlemlerinde kullanılır. Bunun haricinde Somon DNA tedavisinin kullanıldığı alanlar şu şekildedir;

 • Ciltte meydana gelen kırışıklıklarda,
 • Ciltteki sarkma ve elastikiyet kaybında,
 • Saç dökülmesinde,
 • El, boyun gibi bölgelerin gençleştirilmesinde,
 • Ciltte alkol, sigara, stres, çevresel faktörlerden dolayı meydana gelen doku bozulmalarında,
 • Akne izlerinde,
 • Sivilce izlerinde ve yaralarında,
 • Göz çevresinde meydana gelen koyulaşma ve gevşeme durumunda,
 • Ciltte meydana gelen kurulukta,
 • Güneş ışınlarından etkilenen ciltlerde,
 • Ciltte meydana gelen çatlaklarda,
 • Ciltteki matlaşmada,
 • Ciltteki ton farklılaşmasında.

Somon DNA Nedir?

Somon DNA Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Somon DNA tedavisi genel olarak ciltte hemen hemen her alanda ve tüm cilde uygulanabilme özelliğine sahiptir. Somon DNA tedavisinin ciltte en sık uygulandığı bölgeler ise yüz, boyun, el, dekolte, göz çevresi ve saç derisidir.

Somon DNA Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Somon DNA tedavisi uygulanmaması gereken kişiler veya herhangi bir istisnai durum haricinde herhangi bir yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın herkese uygulanabilmektedir.

Somon DNA Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Somon DNA tedavisi yapılırken Somon DNA aşısı kullanılmaktadır. Somon DNA aşısı belli durumlarda bulunan kişilere uygulanamaz;

 • Hamilelerde,
 • Emzirenlerde,
 • Damar tıkanıklığı bulunanlarda,
 • Kan pıhtılaşma problemi yaşayan kimselerde,
 • İlaç tedavisi gören kişilerde,
 • Kalp hastalığı bulunan kişilerde,
 • İnsülin kullanan diyabet hastalarında ve kontrol altına alınamayan diyabet hastalarında,
 • Bazı hastalıklar sonucunda felç olma riski bulunan kişilerde,
 • Kronik ciddi rahatsızlıkları olan kişilerde.

Somon DNA Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

Somon DNA tedavisi sırasında kullanılan Somon DNA aşısı içerdiği vitaminler açısından etkisini büyük ölçüde veren bir serumdur.

Somon DNA tedavisinde kullanılan bu aşının etkisi hastadan hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Kimi hastada hemen etki eder kimi hastada belli bir aralıktan sonra etki gösterir. Genelde Somon DNA tedavisinin etkisi 6 ay- 1 yıl arasında sürmektedir.

Somon DNA Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır? Yan Etkileri Nedir?

Somon DNA tedavisinde genel olarak ciddi bir yan etki oluşmamaktadır. Somon DNA uygulamasından sonra ise bazı kişilerde cildin hassasiyetine bağlı olarak kızarıklık, hafif kabarmalar olabilmektedir ancak birkaç saat içinde geçmektedir.

Enjeksiyon sırasında oluşabilecek morluklar ve diğer kızarıklıklar da aynı şekilde birkaç gün sonrasında geçmektedir. Bunlar haricinde ciddi bir yan etkisi oluşmamaktadır.

Somon DNA Tedavisi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Somon DNA tedavisi kişinin isteğine bağlı olarak her mevsim uygulanabilmektedir. Genelde güneş ışınlarından korunmak ve daha etkili bir sonuç elde etmek için yaz aylarından önce uygulanması tavsiye edilir fakat yazın da uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Somon DNA Aşısının Etkisi Ne Zaman Görülmektedir?

Somon DNA uygulamasında kullanılan Somon DNA aşısı ciltte kendini uygulandıktan 2-3 hafta sonra göstermeye başlar ve zamanla etkisi artarak devam eder.

Somon DNA Tedavisi Kaç Seans Sürmektedir?

Somon DNA tedavisi sırasında uygulanacak seans sayısı kişiden kişiye ve uygulanacak yerin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak ise Somon DNA tedavisi 14 günde 1 olacak biçimde 4-5 seans yapılır. İleri yaş sahibi olan hastalarda veya cildindeki dokuda ağır hasarlar olan kişilerde seans sayısı artabilmektedir.

Somon DNA Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Somon DNA tedavisi sonrasında uygulamanın doğru bir şekilde etki etmesi için yapılması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 • Uygulama sonrasında güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmaktan kaçınılmalıdır,
 • Uygulama sonrasında kızarıklık ve morluk alanlarına buz uygulanmalıdır,
 • Bol bol su tüketimi yapılmalıdır,
 • Uygulama sonrası ilk 24 saat spor yapılmamalıdır,
 • Uygulama sonrası 24 saat işlem gören bölge yıkanmamalıdır,
 • Genel olarak sıcak ortamlarda durulmamalıdır,
 • Sıcak banyo, hamam, sauna vb. ortamlara girilmemelidir,
 • Stres seviyesi en aza indirilmelidir.

Somon DNA Uygulamasının Fiyatları Ne Kadardır?

Somon DNA uygulaması fiyatları birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Bu faktörler seans sayısı, kişinin uygulama öncesi durumu gibi etkenlerdir. Uygulanacak seansa göre fiyatlar belirlenir.

Somon DNA Nedir?

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!