Whatsapp

Soğuk Lipoliz ile Bölgesel İncelme

Soğuk Lipoliz ile Bölgesel İncelme

Günümüzde birçok insanın gündeminde olan konulardan biri sıkı ve formda bir vücuttur. Bu isteğin altında yatan sebeplerden biri estetik bir görünüme sahip olma arzusudur. Bu arzunun yanı sıra daha sağlıklı bir vücut için fazla kilolardan kurtulmayı hedefleyen kişi sayısı oldukça fazladır.

Çeşitli diyet ve egzersiz programlarına rağbet de fiziki görünüş ve bedensel sağlık gibi benzer sebeplerden kaynaklanır. Fakat belirli bölgelerdeki aşırı yağlardan kurtulmak sadece bu yöntemler uygulandığında her zaman için kolay olmayabilir.

Kişi, özellikle belirli bir bölgedeki aşırı yağlanmadan mustarip olabilir ancak aynı zamanda cerrahi müdahalelerden kaçınmak isteyebilir. Cerrahi olmayan bölgesel incelme uygulamaları bu noktada devreye girmektedir. Cerrahi olmayan bölgesel incelme aynı zamanda vücut şekillendirme olarak da tanımlanabilir.

Herhangi bir cerrahi müdahale olmaksızın aşırı yağlardan kurtulmak isteyen kişilerde etkili sonuç verdiği görülmüş tekniklerdir. Örneğin, fiziki olarak ince bir vücuda sahip bir bireyin selüloit sorunu olabilir. Bu noktada selüloit bölgesindeki yağın kırılması gereklidir.

Bir başka örnekte ise zayıf olarak tanımlayabileceğimiz bir bireyin göbek bölgesinde yağ problemi olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin mevcut durumuna ve beklentilerine uygun cihaz uzmanlar tarafından belirlenir.

Soğuk lipoliz yağ dokusunun dondurulması esasıyla uygulanan bir medikal yöntemdir. Bu prosedürün en önemli özelliği yağ hücrelerinin belirli derecelerde soğutulmasıdır. ABD Federal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylı olan bu medikal teknik kullanım açısından zararsızdır.

Tedavi esnasında çevre dokuların zarar görmesi söz konusu değildir. Diyet ve egzersiz programlarından sonuç alamayan kişilerin incelme hedeflerine giden en etkili yollardan biridir. Teknolojinin yardımıyla cilt altındaki yağ hücreleri kısa sürede hedef alınmaktadır. Böylece söz konusu hücreler eliminasyon noktasına kadar dondurulabilmektedir.

Bölgesel İncelme Uygulamaları ile Nasıl Bir Fayda Sağlanabilir?

Soğuk lipoliz bölgesel incelme için onaylanmış bir sistemdir. Düşük sıcaklık vakum ile yağ hücrelerini dondurmayı içerir. Kavitasyon ve radyofrekans özelliklerini toplayarak etkili sonuçlar sağlar.

Soğuk lipoliz, yağ hücrelerini belirli bir dereceye kadar soğutarak hücrelerin vücuttan atılmasını sağlar. Soğuk lipoliz, herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeden yağ hücrelerini dondurarak büzülmelerini ve küçülmelerini sağlar. Bu süreçte biyolojik adı “apoptoz” ile bilinen yağ hücreleri yok edilir ve tekrar gelişemezler.

Yağ yakıcı mezoterapi ile kombine edildiğinde soğuk lipoliz yöntemi çok daha başarılıdır. Sırt, kalça, karın, bacak ve bel bölgesinde son derece iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.

Kimler İçin Uygundur?

Soğuk lipoliz yaklaşık bir saat kadar süren, rahat ve ameliyatsız bir medikal uygulamadır. 15 yaş üzeri herkese uygulanabilir. Bölgesel yağlardan kurtulmak isteyen ancak ameliyata alternatif arayan kişiler için idealdir. Soğuk lipoliz genellikle yüksek yağ yoğunluğuna sahip bölgelerde tercih edilir.

Soğuk lipoliz işleminden sonra yağın vücuttan atılması ile başlayan süreç yok edilmesi ile devam eder. Bu işlem ortalama 2 ila 6 ay arası sürer. 2 ay içinde sonuçları görmeye başlıyor olsanız dahi, vücudunuz 6 aya kadar yağ hücrelerini atmaya devam edecektir. Bir seans sırasında bölgedeki ortalama yağ deşarjı yaklaşık %40’tır.

Uygulamanın en başarılı sonuçları su tüketimi ve doğru ve sağlıklı beslenme ile desteklendiğinde gözlemlenmektedir. Ayrıca çok yorucu olmayan egzersizlerle de tedaviyi desteklemek gerekir.

Soğuk lipolizi desteklemek için en uygun egzersizler ise yürümek ve bisiklet sürmektir. Böylece soğuk lipolizin başarı oranını artırarak daha kalıcı sonuçlar elde etmek mümkün olacaktır.

Karaciğer ve böbrek hastalığı, kalp damar hastalığı, göbek fıtığı, soğuk ürtikeri, kanser ve AIDS hastalığı olan kişiler işlem için uygun değildir.

Ayrıca kontrolsüz diyabet, kanda protein eksikliği, sedef hastalığı ve vitiligo gibi cilt hastalıkları olan insanlar da soğuk lipoliz için uygun adaylar değildir. Ek olarak, hamilelik ve emzirme dönemlerinin yanı sıra kalp pilinin varlığı da soğuk lipoliz için engel oluşturmaktadır.

Soğuk Lipoliz ile Bölgesel İncelme

Bölgesel Zayıflama ile Neden Karıştırılmamalıdır?

Bölgesel incelme, karın, sırt, göğüs, kol ve bacaklardaki yağları çalıştırmak için kullanılır. Bu bölgelerdeki inceltme işlemleri sizi daha yalın, sağlıklı ve gençleşmiş gösterecektir.

Bölgesel zayıflama isteyen kişilerin öncelikle doktoru tarafından hazırlanmış detaylı bir planlamaya sahip olması gerekmektedir. Yağ miktarına, yağı tutan bölgeye ve vücudunuzun kendine has özelliklerine göre operasyon için bir yöntem belirlenmelidir.

Soğuk lipoliz ise yağ hücrelerini dondurarak yok etmesi açısından kontrollü ve lokalize bir yöntemdir. Cihaz, yağ hücrelerini özel bir el aleti ile emmek için düşük sıcaklıklı vakum masajını kullanır. Böylece yağ hücreleri normal vücut sıcaklığından izole edilir.

Doku önce 45 dereceye ısıtılır ve daha sonra hızlı bir şekilde -5 dereceye kadar soğutulur. Bu durumda, yaklaşık bir saat beklemek, yağ depolarının apoptoz sürecine girmesine neden olur.

Programlanmış hücre ölümü yağ hücresinin fonksiyonlarının kaybına yol açar. En önemlisi sadece cerrahi müdahale ile elde edilebilecek, kozmetik tedavide hiç görülmemiş çok uzun süreli sonuçları mümkün kılmasıdır.

CoolSculpting Nedir?

CoolSculpting, anestezi, iğne veya insizyon içermeyen bir yağ azaltma prosedürüdür. Deri altı yağın soğutma işlemi vasıtasıyla tahrip edildiği bir yöntemdir. Deri altı yağ, cildin hemen altındaki yağ tabakasıdır. Vücudunuzun belirli bölgelerinde inatçı yağlardan kurtulmak için idealdir.

Bu yönteme aynı zamanda cryolipolysis de denir. CoolSculpting yöntemiyle uzun vadeli başarılı sonuçlar elde edilir. Prosedür genellikle bir doktor, hemşire veya doktor asistanı tarafından gerçekleştirilir, ancak bazı tıbbi spa uzmanları da CoolSculpting yapabilir.

Nasıl Uygulanır?

Öncelikle işlemin uygulanacağı bölge belirlenir. Ardından belirlenen bölgeler koruyucu bir materyalle kaplanır. Cihazın başlığı uygulanacak bölgeye yerleştirilir ve işleme başlanır. Kontrollü soğutma sayesinde yağ hücrelerinde yapısal değişiklikler meydana gelmeye başlar.

İşlem sırasında yağ dokusu üstündeki cilt yağ hücrelerini soğutan bir aplikatör ile vakumlanır. İşlem sırasında bazı çekme ve kıstırma hisleri yaşamak yaygındır, ancak genel olarak prosedür minimum ağrı içerir. Uygulayıcılar, genellikle donmuş derin dokuları parçalamak için tedaviden hemen sonra tedavi edilen bölgelere masaj uygular.

Soğuk lipoliz uygulama sırasında kişide herhangi bir cerrahi insizyona gerek yoktur. Uygulama herhangi bir enfeksiyon riski taşımaz. Tedaviden sonra hastalar günlük yaşamlarına ara vermeden devam edebilirler.

Ayrıca tedavi uygulama alanındaki sinir liflerine, kaslara, kan damarlarına veya cilde kalıcı hasar vermez. CoolSculpting süresi, kişinin hedeflemek istediği alana bağlı olarak yaklaşık 35 ila 60 dakika arasında değişkenlik gösterir.

Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Uygulamanın esas sonuçlarını birkaç ay boyunca görememeniz mümkündür. Ancak birkaç haftalık periyotta kendini belli eden değişimler başlayabilir. Ölü yağ hücreleri vücuttan atıldığı için ilerleyen aylarda sürekli iyileşme olacaktır.

Ancak bu iyileşme kademeli olarak gerçekleşecektir. CoolSculpting uygulamasının en gerçekçi sonuçlarını son seansınızdan birkaç ay sonra görebilirsiniz. İşlem sonrası günlük işlerinize dönmeniz için hiçbir engel kalmamaktadır.

Bazı durumlarda, tedavi edilen bölgede bazı küçük kızarıklık veya ağrı oluşabilir. Ancak küçük yan etkiler genellikle birkaç hafta içinde azalır. Bu prosedür obeziteyi tedavi etmez ve size otomatik olarak sağlıklı bir yaşam sunmaz. Dolayısıyla sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya devam etmek sonuçları korumak için çok önemlidir.

Soğuk Lipoliz ile Bölgesel İncelme

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!