Whatsapp

Silikon İmplant ile Meme Büyütme

Silikon İmplant ile Meme Büyütme

Meme Büyütme; Kadınların vücut yapısı gereği, yaşlanma veya kilo alıp verme, emzirme gibi durumlara bağlı olarak memede şekil ve simetri bozuklukları gelişebilir. Memelerin istenilen durumda ve boyutta olmaması halinde uygulanabilen estetik operasyona Meme Büyütme Estetiği denir.

Genetik sebepler dolayısıyla memede hacim kaybı görülebilir. Veya kadınlar kendilerini daha iyi hissetmek için meme büyütme ameliyatına başvurabilir. Günümüzde meme büyütme operasyonları, silikon implant ve yağ enjeksiyonu olarak 2 şekilde yapılabilmektedir.

Meme yapısının küçük olması, boşluklu görünüm veya diğer sorunları çözmek için tercih edilen silikon implantlar, sarkma ve hacim kayıplarının önüne geçer. Ayrıca bazı hastalarda meydana gelen göğüs duvarı anomalisi için de göğüs silikonu ameliyatı tercih edilebilir.

Silikon Meme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Silikon implantın uygulanacağı seviyeye, hasta ile yapılan konsültasyondan sonra karar verilir. Bu kararı verirken hastanın cilt yapısı, deri esnekliği, anatomisi gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Cerrahlar, silikon implant ile göğüs ameliyatı yapmak için, vücuttaki 3 noktadan kesi yapabilir. Bu yerler; göğüs altındaki kıvrım, kol altı ve meme ucunun etrafıdır. Operasyon esnasında bu kesinin nereden yapılacağı ameliyattan önce hasta ile birlikte kararlaştırılır.

Operasyon esnasında kesi yaptıktan sonra göğüs dokusu ile göğüs kasları ve bağ dokusu birbirinden ayrılır. Göğüs duvarının en dış kısmında bulunan kasın arka veya önünde bir cep oluşur. Bu cebe silikon implant yerleştirilir ve göğüs ucunun arkasına ortalanır.

Kesi, silikon implantlar yerleştirildikten sonra dikiş ile kapatılır, cilt yapıştırıcısı ve cerrahi bant kullanılarak bandajlanır. Özellikle yara oluşumunu minimuma indirgemek için kesi yerinin doğru seçilmesi çok önemlidir.

Meme altı, koltuk altı veya meme ucundan silikon implantın yerleştirilmesi, ameliyathane ortamında ve genel anestezi koşullarında gerçekleştirilir. Bu işlem genelde 45 ila 60 dakika arası sürmektedir. Ameliyatın yapıldığı gün hastanın hastanede kalmasına gerek olmayabilir.

Ameliyat sonrası hastalar kolayca ayağa kalkabilir ve günlük hayatına geri dönebilir. Evde 3 – 4 günlük bir istirahattan sonra günlük işlerin hepsi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Silikon meme ameliyatı sayesinde memelerin boyutunda ve şeklinde değişiklikler yapmak mümkündür. Tatmin edici sonuç almak için mutlaka alanında uzman cerrahlara gitmek gerekir.

Silikon İmplant ile Meme Büyütme

Silikon Göğüs Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her ameliyatta olduğu gibi silikon göğüs büyütme ameliyatında da bazı riskler ve komplikasyonlar bulunur. Bu riskler şunlardır:

  • Memede ağrı oluşumu
  • Enfeksiyon
  • Meme implantının şeklinin bozulmasına neden olan skar dokusu
  • Meme ucu ve meme hissinde meydana gelen değişiklikler

Aynı zamanda meme ameliyatında silikon implant kullanımının kansere neden olup olmayacağı da merak edilen konular arasındadır. Meme ameliyatı kansere yol açmaz. Meme büyütme ameliyatına giren kadınların, silikon yaptırmayan kadınlara göre kansere yakalanma riski daha fazla değildir.

Hatta silikon ile yapılan meme büyütme ameliyatı, daha az meme dokusu bulunduğu için memeleri küçük olan kişilere yapıldığından ötürü meme kanseri görülme riski çok daha düşüktür.

Yine en fazla merak edilenlerden biri bu ameliyat için kilo şartının bulunup bulunmadığıdır. Silikon implant ile meme büyütme ameliyatında herhangi bir kilo şartı bulunmamaktadır. Çünkü hastanın vücudundan bir yağ alımı yapılmamaktadır.

Ancak hastaların vücut yapısına ve kilosuna uygun meme görünümü yapılmaktadır. Yani önemli olan ameliyat sonrası memelerin aşırı büyümesi değil, hastaya uygun olmasıdır.

Silikon implant ile meme büyütme ameliyatından sonra emzirme konusu da kadınların merak ettiği konulardan biridir. Meme büyütme ameliyatı, emzirmeye engel olan bir ameliyat değildir. Aynı zamanda bebeklerin sağlığı açısından da herhangi bir risk oluşturmamaktadır.

Silikon implant ile meme büyütme ameliyatında hastaların vücudunda kesi açıldığı için iz kalır; ancak bu izin görünümü zamanla iyileşir. Ayrıca kol altı ve göğüs altı gibi yerlerden kesi yapıldığı için bu izin görünme ihtimali de oldukça düşüktür.

Silikon meme ameliyatı yaptıracaklar kişiler, bu ameliyat ile ilgili detaylı bilgiyi Doku Clinic’ın uzman doktor kadrosundan ameliyattan önce öğrenebilmekte ve herhangi bir durumda doktor veya doktor asistanı ile istediği zaman görüşme sağlayabilmektedir.

Silikon Meme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme ameliyatından sonra bazı noktalara dikkat ederek ameliyat sonrasında yaşanabilecek ağrıyı minimuma indirmek mümkündür. Bu noktada Doku Clinic’ın uzman doktorlarının önerilerine uymak ve vücuda özen göstermek hem kişinin konforu hem de sağlığı açısından oldukça önemlidir. Meme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Meme büyütme ameliyatından sonra balensiz sütyen kullanmaya dikkat edilmelidir. Doktorun önereceği sütyenler tercih edilmelidir. Bu sütyenler genel olarak sporcu sütyenleridir.
  • Ameliyat sonrası yatış pozisyonu memelere zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. İlk 2-3 gün daha dik pozisyonlarda uyunmalı, göğsün üstüne yatılmamalıdır.
  • Silikon memeleri her türlü darbeden korumak gerekir. Bu nedenle ağır sporlardan kaçınmak gerekir. İlk 2 hafta yorucu olmayanyürüyüşler yapılabilir. Yüzme gibi sporlar için 1 ay beklenmelidir.
  • 3 haftalık iyileşme süreci geçmeden cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • 4 ila 6 hafta boyunca memeler güneşten korunmalıdır. Hamam, sauna, solaryum gibi sıcak ortamlara girilmemelidir.

Yukarıda sayılan maddelere dikkat etmek silikon memenin ömrü açısından oldukça önemlidir. Silikon implant ile meme büyütme ameliyatından sonra 1-2 gün boyunca ağrı, şişlik veya ödem olması normaldir. Bunlar hızla iyileşir; ancak iyileşmezse doktora başvurmakta fayda vardır.

Silikon İmplant ile Meme Büyütme

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!