Whatsapp

İkinci Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

İkinci Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

İkinci Burun Ameliyatı, diğer bir deyiş ile revizyon rinoplasti; bir önceki ameliyatı revize eden cerrahi bir burun operasyonudur.

Burun operasyonu geçiren bazı kişiler ilk ameliyat sonrası görsel ve fiziksel sonuçlardan rahatsız olabilir ya da zamanla gelişen olumsuzluklar ile karşılaşabilir. Her iki durumda da revizyon rinoplasti işlemine başvurulur ve bu işlem için gerekli bekleme süresi 6 ay ile 12 ay arasında değişebilir.

İkinci Burun Ameliyatı İçin Neden 1 Yıl Beklenmeli?

American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery üyesi Dr. Marcells’e göre; revizyon rinoplasti için öncelikli adım burnun bir önceki ameliyatın etkilerinden kurtulmasını beklemek. Ayrıca Dr. Marcells’in “Estetikte veya işlevde bir sorun gibi görünen şey, üç ay sonra kendi kendine kolayca çözülebilir” cümlesi de iyileşme sürecinin önemini ortaya koyuyor.

Burnunuzun; doku, kemik ve kıkırdaklarının tamamen iyileşmesi revizyon operasyonu için sağlıklı bir ortam hazırlar. Bu sebeple ikinci burun ameliyatı için daha önce yapılan burun ameliyatından sonra bir yıl beklemek gerekir.

Bu tür durumlarda sabırlı olmak oldukça zordur ama revizyon rinoplastinin sizin için doğru karar olduğundan emin olabilmeniz için bu süreyi geçirmeniz önemlidir.

Sonuçlarınızdan memnun değilseniz, işlemi yapan plastik cerrahi uzmanınıza geri dönmemeyi tercih edebilirsiniz. Bu araştırma yapmak için bir fırsattır. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti prosedürlerinde uzmanlaşmış bir plastik cerrah sizin için en uygun seçenek olabilir. Sizi doğru yönlendirmesi için referanslara ve incelemelere bakabilirsiniz. Eğer plastik cerrahına güveniniz tam ise, revizyon talebinde bulunabilirsiniz.

Cerrahınız ne kadar harika olursa olsun, komplikasyonlar veya beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Rinoplasti sonrası herhangi bir sorunu düzeltmek için en iyi yaklaşım hakkında plastik cerrahınızla iletişime geçmelisiniz.

Cerrahınızın cevaplarından memnun değilseniz, her zaman ikinci bir görüş isteyebilirsiniz. Yalnızca tamamen güvendiğiniz bir doktor bulduğunuzda sürece başlamanız önerilmektedir.

İkinci Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

İkinci Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rinoplasti ameliyatından sonra mümkün olduğunca çabuk iyileşmek için cerrahın bakım sonrası tavsiyelerine uymak oldukça önemlidir.

İkinci Rinoplasti Sonrası Yapılması Gerekenler

İkinci rinoplasti sonrasında dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde listelenebilir;

 • Bol bol dinlenin. Özellikle ilk birkaç gün muhtemelen biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak bu, genellikle ameliyattan sonraki ilk haftanın sonunda çözülecektir.
 • Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeye önem verin. Vücudunuzu ne kadar nemli tutarsanız, ameliyat sonrası şişmeyi azaltmaya yardımcı olmuş olursunuz.
 • Ameliyattan sonra başınızı yüksekte tutarak uyumaya özen gösterin.
 • Ameliyat sonrası kontrol randevularına gitmeniz önemlidir.
 • Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Ameliyat sonrası ödemi azaltmak için etkilenen bölgeye buz kompresi uygulayabilirsiniz.
 • Burnun içini nemli ve temiz tutmak için tuzlu burun spreyi kullanabilirsiniz.

İkinci Burun Ameliyatı Sonrası Yapılmaması Gerekenler

İkinci rinoplasti sonrasında yapmamanız gerekenler en az yapılması gerekenler kadar büyük bir önem taşımaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

 • Ameliyattan sonra en az iki hafta boyunca yorucu herhangi bir aktiviteye katılmayın. Spor gibi yaralanmaya neden olabilecek faaliyetlerden en az birkaç ay boyunca her ne pahasına olursa olsun kaçınmalısınız.
 • Ameliyat sonrası komplikasyon veya enfeksiyon belirtilerini görmezden gelin. Ameliyat sonrası iyileşme süreciniz zamana yayılmış bir şekilde gerçekleşecektir.
 • İyileşme sırasında burnunuzu yaralamaktan kaçının.
 • Takip randevularınızı atlamayın. Bu randevular iyileşme hızınıza yardımcı olur.
 • Ameliyattan sonraki ilk 3 hafta mümkünse burnunuzu sümkürmekten kaçının.
 • Ameliyattan sonra 3 hafta boyunca baharatlı veya tuzlu yiyecekler tüketmeyin.
 • İşlemden sonra en az iki hafta süreyle ibuprofen, aspirin, ginkgo biloba gibi kanı incelten herhangi bir ilaç veya takviye almayın.
 • İyileşmeniz için endişe etmeyin. Ameliyat sonrası iyileşme, yavaş ve rahatsız edici bir süreç olabilir. Anksiyete, iyileşme süreci için fiziksel efor kadar zararlı olabilir. Sakin olun, pozitif kalın ve bol bol dinlenmeye çalışın.
 • Alkol tüketiminden kaçının.
 • Sigara içmeyin.

İkinci Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!