Whatsapp

Dudak Kaldırma (Lip Lifting) Nedir?

Dudak Kaldırma (Lip Lifting) Nedir?

İnsanların dudaklarının görünümünü değiştirmesi için çok çeşitli kozmetik tedaviler mevcut. Lip Lifting bunlardan biri. Lip Lifting, üst dudağın kırmızılığının deri ile birleştiği sınır ile burun burun deliklerini ayıran yumuşak dokuya uzanan mesafenin kısaltılması işlemine verilen isimdir. Bu işlem üst dudaktaki inceliği gidermeyi amaçlar.

Lip lifting plastik cerrahın yaptığı kalıcı bir tedavidir. İşlem sırasında cerrah, burun tabanı çevresinde veya dudağın üstünde bir kesi yapar. Daha sonra küçük bir miktar deriyi çıkarırlar ve dudağı yukarıya, buruna doğru kaldırarak yerine sabitler. Bu işlem dudağın daha büyük bir yüksekliğe sahip olmasına yardımcı olur.

Lip Lifting Çeşitleri Nelerdir ?

Çeşitli dudak kaldırma türleri vardır. Aşağıda en yaygın dudak kaldırma türlerinden bazıları verilmiştir.

  • Lip Lifting Çeşitleri | Doğrudan Dudak Kaldırma:

Bu işlemi gerçekleştirmek için plastik cerrah üst dudağın kenarından bir kesi yapar. Daha sonra, uçmakta olan bir martı şeklinde kabaca bir deri parçasını çıkarır. Bu nedenle plastik cerrahlar bazen prosedüre “martı kanatlı dudak kaldırma” adını verirler.

Cerrah daha sonra dudağı yukarı doğru çeker ve yerine sabitler. Bu prosedürden geçmek için, bir kişinin bölgede yeterince fazla deriye sahip olması gerekir, böylece kaldırma daha etkili olabilir.

  • Lip Lifting Çeşitleri | Subnasal Boğa Boynuzu:

Bu dudak kaldırma yönteminde, burun deliklerinin altındaki fazla deriyi çıkarmak amacıyla, işlemin adını aldığı boğa boynuzu şeklinde kabaca cilt çıkarılır. Cerrah burnun altında küçük bir kesi yapar ve cildi yukarı doğru kaldırarak dokuyu yerine sabitler.

Bu dudağı yukarı doğru çeker ve dudağın renkli kısmının dışa doğru yuvarlanarak daha fazla surat asmasına benzer bir şekil oluşturmasına neden olabilir.

  • Lip Lifting Çeşitleri | Köşe Dudak Kaldırma:

Bir kişinin dudaklarının köşe kenarları aşağı doğru kıvrılıyorsa, köşe dudak kaldırma için uygun olabilir. Bu prosedür için cerrah, hastanın ağzının her bir dış köşesinin üzerindeki küçük üçgen deri kısımlarını çıkarır.

Daha sonra dudağı yukarı kaldırır ve yerine sabitlerler. Bu yöntem sayesinde, dudağın köşelerde yukarı doğru kalkmasına neden olur, bu da dudakların daha genç ve daha az aşağı sarkmış görünmesini sağlar.

  • Lip Lifting Çeşitleri | İtalyan Dudak Kaldırma:

Bu yöntem, boğa boynuzu dudak kaldırma işlemine benzer. Ancak, uzun bir kesi yerine cerrah burun deliklerinin altında iki küçük kesi yapacaktır. Bu kesiler iki küçük hilal şeklinde görünür. Cerrah daha sonra cildi yukarı doğru çeker ve yerine sabitler. Bu yöntem daha az görünür yara izi isteyen kişiler için uygun olabilir.

Lip Lifting Faydaları Nelerdir?

Düzgün bir şekilde gerçekleştirilen bir dudak kaldırma prosedürünün birçok faydası vardır. Yaşlandıkça üst dudak, yüzünüzün diğer kısımları gibi, yerçekimi ile uzama eğilimindedir. Bu genellikle dudağın kırmızı kısmının içe doğru “yuvarlanması” ile sonuçlanır ve bu da incelme görünümü verir.

Ek olarak, üst dudak aşağı doğru iner ve üst dişleri kaplar, bu da ağzın daha yaşlı görünmesine neden olabilir. Üst dudağın kısaltılmasıyla bu değişiklikler tersine çevrilir ve orta yüz kalkık ve gençleşmiş bir görünüme kavuşur.

Kimler Lip Lifting İçin Uygun Bir Adaydır ?

Burnunuz ile dudağınız arasındaki mesafenin çok uzun olduğunu veya üst dudağınızın nispeten ince olduğunu düşünüyorsanız, dudaklarınızı daha kalın ve dolgun göstermek ve travma sonrası oluşmuş deformeleri gidermek istiyorsanız dudak kaldırma için uygun bir aday olabilirsiniz.

Ayrıca yaşla birlikte üst dudak ve burun arasındaki boşluğu arttığından dolayı dudakların daha ince görünmesine neden olabilir. Hem bunu azaltmak isteyen kişiler için hem de dudak dolgusu yaptırmış ancak elde ettiği görünümden memnun olmayan kişiler için uygun bir seçenek olabilir.

Dudak Kaldırma (Lip Lifting) Nedir?

Dudak Lifting Kimlere Uygulanabilir?

Diş dizilimi ve orta yüz iskelet sistemi normal olan kişilere uygulanabilir.

Dudak Lifting Kimlere Uygulanamaz ?

Üst diş eti çok görülen kişilerde tercih edilmez.

İşlemin Kalıcılığı Ne kadardır ?

Ağız çevresi çift tabakalı kas grubundan oluşur ve bu kas grubu da sürekli kapanma eğilimi göstermektedir. Bu sebeple işlemin kalıcılığını bu kas grubu ve işlem uygulanan dokunun mesafesi belirlemektedir. İlk zamanlarda üst dudak çok kalkmış görünse de zamanla dudak hacmi normale döner. Normal yaşlanma değişiklikleri beklenmelidir.

Anestezi Gerekli Mi?

Tek işlem dudak kaldırma ise, diş ameliyatına çok benzer şekilde, lokal anestezi altında kolayca yapılabilir. Bununla birlikte, dudak kaldırma daha derin anestezi gerektiren ek prosedürlerle birleştirilirse, genel plana dahil edilir.

Operasyon Ne Kadar Sürer ?

Operasyon sırasında fazla deri burnun altından çıkarılıp dudaklar şekillendirilir. Bu işlem de yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir.

Operasyondan Kaç Gün Sonra Normal Hayata Dönülür?

Uygulama sonrasında yara izi minimum olacak şekilde dikiş atılır ve hasta 1-2 saatlik gözlem altında tutulduktan sonra işlem tamamlanır. 3 gün hassasiyet oluşabilir ve 3 günün sonrasında normal yaşama dönülebilir.

Lip Lifting Sonrası İyileşme Nasıldır?

İşlemin ardından ilk zamanlarda şişlik gözlemlenebilir ve bu oldukça normal bir durum olarak kabul edilir. Şişlikler, vücudun operasyona ve dikişlere karşı verdiği doğal bir tepkidir. İşlem sonrası zamanla bu şişlikler ortadan kalkar ve normal görünüme kavuşulur.

Aynı zamanda, vücudunuz dikişlere şişlik dışında daha farklı şekillerde de tepki gösterebilir. Bunların görülmesi de normaldir. Çok nadiren de olsa geçici ağrı, enfeksiyon, hissizlik, gerginlik, kanama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu süreci az yan etkiyle geçirmek için, doktorun tavsiyelerine uymak gerekir.

Lip Lifting Sonrasında Dudak Hareketlerinde Kısıtlanma Olur Mu ?

İşlem sonrasında mutlaka daha dikkatli olmak gerekir. İşlemin doğru sonuç verebilmesi için kişinin de dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. İşlemden sonraki ilk iki gün dudak hareketlerini biraz kısıtlamak gereklidir.

Mümkün olduğu kadar mimiklerin çok az kullanılması gerekir. Mutlaka yüzün zorlanacağı veya operasyonu aşacak hareketlerin yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Lip Lifting Sonrası Burun Kanatlarında Genişleme Olur Mu ?

Burun tabanıyla burun kanatlarında gerilme ve çekilme yapılır. Böylece burun kanatlarının genişlemesini engelleyerek, doğal görünüm elde edilir. Oluşabilecek sorunlar ise kısa vadelidir. Tamamen geçici bir durum olduğu için kısa zamanda ortadan kalkacaktır. İyileşme sürecinin sonunda tamamen bu sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Lip Lifting Sonrası İz Kalır Mı ?

Bu tarz uygulamaların ve operasyonların yapılabilir olması için kesmeye ve dikiş atmaya ihtiyaç duyulabilir. Lip Lifting de bir cerrahi işlem olduğu için kesi ve dikiş kullanılmaktadır.

Ancak kullanılan dikişler cilt ile uyumludur kişiye zarar vermez ve cilt sağlığını kötü yönde etkilemez. Bu dikişler, vücutta zamanla eriyecek şekilde özel tasarlanır. Eriyen dikişler kendi kendine ortadan kalkar ve izler de yok olur.

Lip Lifting’in Zararları Var Mı?

Anestezi altında yapılan dudak kaldırma operasyonundan sonra dikkat etmek önemlidir. Daha çabuk iyileşmesi için doktorun talimatlarına uymak gereklidir. Doktorun talimatlarına uyan kişiye zarar vermesi mümkün değildir. Ancak ameliyat olmak istemeyen kişiler için de dolgu vb. diğer işlemlerden yararlanmak da mümkündür.

Dudak Kaldırma (Lip Lifting) Nedir?

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!