Whatsapp

Dövme Sildirmek İçin: Starwalker Lazer Nedir?

Dövme Sildirmek İçin: Starwalker Lazer Nedir?

Dövmeler, cilde mürekkep ve iğneler yoluyla yapılan izlerdir. Mürekkep, dermis olarak bilinen ikinci cilt tabakasına biriktiğinde, yara kabuklanır ve cilt iyileşerek yeni tabakanın altındaki bir tasarımı ortaya çıkarır. Yani aslında dövme için deri üzerine yapılan bir resim olduğu söylenebilir.

Her ne kadar dövme yeni teknoloji ile oldukça kolay hale gelmiş olsa da tarihi oldukça eskiye dayanır. Dövme, dünyadaki çoğu kültürde uzun zamandır bir tören ayinleri ve geçiş yolu olmuştur.

Afrika’nın kazıma sürecinden Kelt’in daha sonra cesetlerinde bulunan griffinleri ve canavarları mürekkeple boyamasına kadar, dövmeler özel olayları işaretlemek, onur ve saygı göstermek ve hatta daha sonra derinin altına kül kalıntılarıyla vücudu birleştirmek adına yapılırdı.

Günümüzde hala dini bir sembol olarak yapıldığı durumlar olsa da insanların sadece kendilerini ifade etmek adına derilerine resimler yaptırdığı bilinir. Genellikle gençlik yıllarında dövme yaptıranların çoğunun ileriki yaşlarında pişmanlık duyduğu ve sildirmeyi düşünmesi oldukça olağandır. Dövmeleri silmek, yaptırmak ile aynı süreçleri içerir. Dövme sildirmek için birçok yöntem bulunur bunlardan biri de Starwalker lazer ile olan yöntemdir.

Starwalker Lazer Nasıl Çalışır?

Dövme yapıldıktan sonra sildirmek isteyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Lazer yöntemiyle yapılan dövmelerin sildirilmesi oldukça kolaydır. Dövme sildirmek için kullanılan üç lazer türü vardır bunlar;

  • Q-switched Ruby,
  • Q-switched Alexandrite,
  • Q-switched Nd: YAG olarak sıralanmaktadır.

Starwalker, çeşitli cilt endikasyonlarını tedavi etmek için Q-Switched lazer teknolojisini kullanan çok yönlü bir lazer cihazıdır. Starwalker’ı benzersiz kılan şey, dört farklı dalga boyu sunabiliyor olmasıdır.

Bu dört dalga boyunu kullanarak Starwalker, sadece siyah renkteki dövmeleri değil bütün renklerdeki dövmeleri kolaylıkla silebilir. Tüm yaygın pigmentli lezyonları ve geniş bir dövme renk yelpazesini ortadan kaldırma gücünün yanı sıra, cilt gençleştirme, akne tedavisi, damar lezyonlarının giderilmesi ve lazer epilasyon gibi ek estetik tedaviler sağlama yeteneği sunar.

Pigment lazerler, büyük oranda ablatif değildir. Aynı zamanda eski nesil Nanosaniye ve yeni Pikosaniye lazerleri içerir. İki lazer türü de bireysel bir enerji darbesini iletim hızında farklılık gösterir. Eski lazerlere oranla daha hızlı şekilde uygulama fırsatı sunar. Bu kadar hızlı şekilde enerji aktarımı sonucunda, pigmentler çok daha etkili şekilde parçalanarak daha büyük bir fotoakustik etki yaratılır ve aynı zamanda ısı ile de yan etkiler azaltılarak daha küçük bir fototermal etki sağlanır.

Dövme Sildirmek İçin: Starwalker Lazer Nedir?

Starwalker Lazer ve Diğer Lazerler Arasındaki Fark

Dört tamamlayıcı dalga boyunu ve 14 lazer modalitesini birleştiren Starwalker teknolojisi estetikte ve çeşitli uygulamalarda tercih edilir. Starwalker’ın enerjisi, dört rengi ve tescilli FracTAT prosedürü dövme silme makinesi seçiminde Starwalker’ı lider konuma getirir.

Bu lazer sistemin en önemli temsilci olmasının yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz gibi lazer, daha hızlı çalışarak daha zorlu renklerde de tam performans salar. Pigmentasyon sistemiyle dövme mürekkebi daha küçük parçalara ayrılır.

Starwalker MaQX sistemi, her iki teknolojiyi akıllıca birleştirerek nanosaniye platformlarından yüksek enerjili darbelere izin verirken, bunları daha kısa darbelerde sunar. Böylelikle tedavi sırasında esneklik ve genişlik sağlanır.

Dövme pigmentlerine geleneksel Q-switch lazer ışınları çarptığında, partiküller gaz üretimi ve salınımı ile parçalanır. Thi gazı, kalan pigment partiküllerinin üzerine yerleşerek temelde iki soruna neden olmaktadır:

  1. Koruyucu bir etki, pigmentler üzerinde kalan gazın, sonraki lazer ışınlarından korunmasına neden olur. Sonuç olarak tek bir seansta tekrarlanan pigment yıkımını mümkün kılmaz. 1-3 ay sonra tekrar seanslar için gelmeniz gerekerek tedavi süresinin uzamasına sebep olur.
  2. Daha yüksek komplikasyon oranı, oluşan Thi gazı kabarcıkları, cildin altında hava hapsolmasına neden olduğu için üst deride kabarcık veya kızarıklığa neden olur. Bu kabarcıklar, her lazerden sonra daha uzun süre kesinti süresine neden olur ve olası yara izi veya enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Starwalker Lazer Neden Dövme Silme Makineleri Arasında Farklılaşıyor?

Starwalker lazer sistemi, tek bir sistemde dört dalga boyu sunarak, neredeyse tüm yaygın olarak kullanılan siyah renk dahil farklı pigment renklerini silmek için oldukça uygundur. Starwalker, diğer dövme silme yöntemlerinden farklı olarak deri üzerinden direkt silmeye çalışmaz.

Bunun yerine bedeniniz ile birlikte çalışarak dövme pigmentlerinin daha sonra vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından uzaklaştırılması için daha küçük parçacıklara ayrılmasına yardımcı olur. Böylelikle son derece hızlı ve kısa darbeler ile dövme deri üzerinden silinmeye başlar.

Bu yöntem çoğu dövme için sadece birkaç dakika sürer ancak bir dövmeyi tamamen kaldırabilmek için genellikle birden fazla tedavi uygulanması gerekir.

Pigment kalıntılarının vücut tarafından temizlenmesi için seanslar arasında en az üç hafta bulunması gerekir. Starwalker avantajlarına genel anlamda bakacak olursak şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Tüm pigmentli lezyonları ve dövme renklerini tedavi eder,
  • Bir sistemde 4 lazer kaynağı bulunur,
  • Büyük nokta boyutu tedavisi için yüksek tek darbe enerjisi vardır.

Starwalker Lazer ile Dövme Silme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Lazer ışını profilinin homojenliği, lazer enerjisi ile tedavi edilecek alana eşit olarak dağıtılır. Böylelikle daha güvenli şekilde tedavi sağlanmış olur. Epidermal hasar en aza indirilir ve ciltte kanama, doku sıçraması ve geçici doku değişiklikleri riski azalır.

Güvenli ve hızlı tedavi süreci için Starwalker lazerleri tercih edilebilir. 4 lazer kaynağı olan Starwalker, hızlı darbeler uygulayarak,  sağlık sistemine herhangi bir zarar da bulunmadan sindirim sistemiyle dövmenin atılmasını sağlar.

Dövme Sildirmek İçin: Starwalker Lazer Nedir?

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!