Whatsapp

Cumhuriyet’e 1 Kala

Cumhuriyet’e 1 Kala

Doku Clinic olarak bu yıl 97. yılını kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için önemli bir projeye imza attık. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Efendiler! Yarın, Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!’ cümlesini dile getirdiği, 28 Ekim 1923’de Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen yemeği, İstanbul’a, Doku Clinic’a getirdik. Peki bu özel proje nasıl ortaya çıktı? Gelin ‘Cumhuriyet’e 1 Kala’ projesinin yolculuğunu birlikte yeniden yaşayalım.

Biz, Doku Clinic ailesi olarak özel günlere bambaşka bir hevesle hazırlanıyor, markamızın temelini oluşturan unsurları bu günlerde hazırladığımız projelere yansıtmaya çalışıyoruz. Geçen yıl, 29 Ekim 2019’da dünyanın dört bir yanındaki klinik ofislerimizden gelen Cumhuriyet Bayramı mesajlarımı bir araya getirmiştik. Bu yıl, tarihin tozlu sayfalarında yer alan, 29 Ekim’i var eden, Cumhuriyet kelimesinin ilk kez dile geldiği, Çankaya Köşkü’ndeki yemeği Ankara’dan İstanbul’a, 1923’den 2020’ye getirdik.

28 Ekim 1923’de Çankaya Köşkü’nde ne olmuştu?

Dönemin parti yönetim kurulu 28 Ekim 1923 akşamı Paşa’nın davetiyle Çankaya Köşkü’ndeki akşam yemeğinde toplanmış, yeni anayasa maddeleri üzerine istikrarlı bir tartışma başlamıştı. İsmet İnönü, Fethi Okyar, Latife Uşaklı, Ali Fuat Cebesoy, Halit Karsıalan, Kemalettin Sami Gökçen, Fuat Sirmen, Ruşen Eşref Ünaydın ve Kâzım Özalp, ülkenin yönetimi üzerine fikirlerini belirtiyor, Mustafa Kemal masada konuşulanları sessizce dinliyordu.

O gece yemeğe katılanlar, Paşa’nın oldukça düşünceli ve heyecanlı olduğunu anılarında dile getirmiş, gece boyunca çok fazla konuşmadığını söylemişti. Yalnızca Latife Hanım, Paşa’yı heyecanlandıranın Cumhuriyet fikri olduğunu biliyor ve tarihe geçecek bu yemeğin kusursuz olması için sık sık mutfağa gidip geliyordu.

Bugün 97. yılını kutlayacağımız Cumhuriyet ilk kez bu masada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dile getirildi. Mustafa Kemal durdu; heyecanlı ve güleç bir ifade ile önce masadaki arkadaşlarına baktı, ardından bıçağını hafifçe bardağının köşesine vurarak hürriyetten haberci bir sessizlik yarattı. Tarihe şahitlik eden köşkün salonunda, bir milletin kaderini değiştiren o cümle yankılandı; Efendiler! Yarın, Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!

Masada derin bir sessizlik yaratan bu cümle herkes tarafından ilk önce şaşkınlık ile karşılandı. Cumhuriyet fikri daha önce hiç dile gelmemiş, bu kadar net bir kararla söylenmemişti. Anılarda Atatürk’ün masadakilerin tepkisini kaşları biraz çatık ama heyecanlı bir ifade ile beklediği, bu fikrin onlarda uyandırdığı tepkiyi merak ettiği anlatılıyor.

Kısa süreli sessizlik ve şaşkınlığın ardından alkışlar yükseliyor ve Cumhuriyet yönetim şekli çerçevesinde anayasa maddeleri üzerine umut dolu bir çalışma başlıyor. Ertesi gün, yani 29 Ekim’de Cumhuriyet’in ilanı TBMM’de oybirliğiyle kabul ediliyor, Mustafa Kemal Atatürk ilk cumhurbaşkanı seçiliyor. Türk milletine hürriyet getiren Cumhuriyet, işte böyle, Çankaya Köşkü’nde bir akşam yemeğinde ortaya çıkıyor.

Çankaya Köşkü’nden Doku’ya

Cumhuriyete 1 Kala projemizin fikir temeli aslında bu hikaye ile şekillendi. Hedefimiz, 97. yıl için özel bir prodüksiyon hazırlamak, o geceyi herkese yeniden yaşatmaktı. Videoyu izleyen herkesin, masadaki detayları anlamasını, cumhuriyet ile gelen hürriyeti hissetmesini istedik.

Projenin çekimlerinde en dikkat ettiğimiz unsur, her detayın o geceyi anımsatması, Çankaya Köşkü’nü yaşatmasıydı. Yaklaşık 8 saat süren çekimlerde, hiç kesinti yapmadan, tek planda bu duyguyu hissettirmeye çalıştık. Özel çekim teknikleri ve profesyonel bir ekiple birlikte hazırlanan projede kullanılan müzik, özel olarak bu proje için bestelendi.

Filmimiz 28 Ekim’de #YarınCumhuriyet hashtagi ile tüm sosyal platformlarda aynı anda yayınlandı. Dileriz bu proje ile tüm izleyenlere o geceyi tüm detaylarıyla yaşatır ve bizim hissettiğimiz heyecanı hissetmelerini sağlarız. Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlu olsun!