Whatsapp

Ameliyatsız Estetik Dokunuşlar

Ameliyatsız Estetik Dokunuşlar

Bölgesel incelme, yüz germe, kaş kaldırma, botoks ya da iple askılama.. Günümüzde ameliyatsız estetik söz konusu olduğunda seçenek oldukça fazla.

Bu kadar alternatif arasında kendiniz için en doğru uygulamayı bulmakta zorlanabilir, kararsız kalabilirsiniz. Peki doğru uygulamayı bulmak için neler yapabilirsiniz?

İlerleyen teknoloji estetik dünyasına daha kolay, zamandan tasarruf sağlayan ve sosyal hayatı etkilemeyen bir çok yeni ameliyatsız tedavi seçeneği kazandırdı.

Bu uygulamalar, estetik cerrahi karşısında çekingen kalan ancak küçük dokunuşlar ile arzu ettikleri görünüme kavuşmak isteyenler için estetik dünyasında yeni alternatif haline geldiler.

Çünkü uygulama alanları daha fazla, acı neredeyse hiç hissedilmiyor ve bu tedaviler çok kısa sürede belirgin farklar yaratabiliyor. Peki doğru tedaviyi bulmak için nereden başlamalı?

Ne İstediğin Önemli: Medikal Estetik mi Estetik Cerrahi mi?

Öncelikle aradaki farkı net bir biçimde anlayalım. Medikal estetik işlemleri cerrahi operasyon içermeyen estetik dokunuşları kapsar. Estetik ya da plastik cerrahi ise ameliyat içeren operasyonlardır.

Örneğin burun estetiği, plastik cerrahi operasyonu iken burun dolgusu bir medikal estetik uygulamasıdır. Estetik cerrahi tedavileri hastalara kesin ve kalıcı sonuçlar sağlar ancak medikal estetik uygulamalarında kalıcılık süreleri kısa sürelidir ve değişkenlik gösterir.

Burun görüntüsü konusunda memnuniyetsizliği olan bir hasta düşünelim, medikal estetiği mi yoksa estetik cerrahiyi mi tercih etmeli? Nasıl karar vermeli?

Elbette ki söz konusu estetik olduğunda tanıyı koymak ve en doğru tedaviyi bulmak için doktor muayenesi şart.

Ancak biz burada iki seçenek arasındaki en net farkları inceleyerek karar verme aşamasındaki kişilerin en sık sorduğu sorulara cevap vereceğiz.

Bu karar verme sürecinde hastaların ilk düşündükleri unsur genellikle ameliyat olmak isteyip istemedikleri oluyor.

Estetik cerrahi ile ilgili korkular ve çekinceler günümüzde hastaları, çok daha kolay olan ve anında sonuç alabileceği medikal estetik tedavilerine yönlendiriyor.

Hasta, uygulama süresi daha kısa olan birkaç dokunuşla hayal ettiği estetik görünüme kavuşuyor ve plastik cerrahi yerine medikal estetiği tercih ediyor. Ancak burada farkı tüm yönleriyle anlamak gerekiyor.

Estetik cerrahi bir operasyon sonucunda size istediğiniz görünümü sunuyor ve kavuştuğunuz görüntü hayatınız boyunca kalıcı oluyor.

Medikal estetik uygulamaları size geçici sonuçlar sunuyor ve kalıcılık süreniz dolduğunda uygulamayı tekrar almanız gerekiyor.

Acı konusunda endişeleri olan hastalar genellikle acısız ve ağrısız sonuçlar sunan medikal estetik uygulamalarını tercih ederken, görüntüsünde çok belirgin farklar yaratmak isteyen hastalarımız estetik cerrahiye yöneliyor.

Bu seçimde sizin beklentiniz ve istekleriniz çok önemli. Muayene sırasında doktorunuzla paylaşacaklarınız, onun doğru tedaviyi seçmesine yardımcı olacak ve kendiniz için en iyi seçimi yapmanızı sağlayacaktır.

Değişim Zamanı: Hangi Uygulamayı Seçmeliyim?

Medikal estetik ve estetik cerrahi arasında bir seçim yaptığınızı düşünelim. Medikal estetik tedavilerinde karar kıldınız ancak uygulama seçenekleri o kadar fazla ki doğru uygulamayı seçmek ve bulmak için ne yapmalısınız?

Öncelikle medikal estetik uygulamalarının alt başlıklarından birinde karar kılmalısınız. Bunlar genellikle uygulama alanlarını birbirinden ayıran alternatiflerden oluşur.

Örneğin yaşadığınız problem bölgesel yağlanmayla mı yoksa cildinizin sarkması ile mi alakalı? Uygulamayı yaptırmak istediğiniz bölge yüzünüz mü yoksa vücudunuzun farklı bir bölümü mü? Bu soruları yanıtlamalı ve verdiğiniz cevaplara göre seçenekleri elemeye başlamalısınız.

Problem cildinizde oluşan sarkmalar mı yoksa selülit ve çatlaklar mı? Verdiğiniz her cevap sizi doğru uygulama seçeneklerine daha çok yaklaştıracak ve doktor muayenesi öncesinde kafanızda durumu netleştirecektir. Peki ameliyatsız estetik dokunuşlar arasında hangi uygulamalar öne çıkıyor?

Dolgu Uygulamaları: Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu, doğuştan ince dudaklara sahip olanlara, yaşa bağlı dudak incelmesi yaşayanlara veya daha hacimli ve biçimli dudaklara sahip olmak isteyen kişilere uygulanan estetik bir müdahaledir.

Dudaklara dolgunluk kazandırmak ve şekillendirmek için dudakların içine ve çevresine dermal dolgular enjekte edilmesi esasına dayanmaktadır.

Dudak dolgusu işleminde kullanılabilecek; kalıcı veya yarı sentetik maddeler, hayvansal kaynaklı üretilen dolgu maddeleri gibi pek çok dolgu maddesi olmasına rağmen, en güvenilir ve en yaygın olarak kullanılan dolgu maddeleri hyaluronik asit bazlı dolgulardır.

Hyaluronik asit, bağ dokusunda bulunan, cilt hücrelerinin suyu tutmasını sağlayan, cilde hacmini kazandıran temel bir yapı maddesidir.

Diğer dolgu maddelerinden ayıran en önemli özelliği ise, alerjik reaksiyonlara veya vücut tarafından reddedilme riskinin çok düşük seviyelerde olmasıdır.

Bu nedenle dokuda yabancı bir madde verilmeden doğal görünümlü dudak estetiği sağlanmış olur. Dudak dolgusu uygulamasının başarısında en önemli faktör, kullanılan dolgu maddesinin kalitesidir.

Uygulama, kişinin yüz yapısı dikkate alınarak, doğallığını koruyacak şekilde yapılmalıdır, bu sebepten dolayı her kişiye aynı şekilde gerçekleştirilen standart bir işlem değildir.

Lazer Tedavileri: Leke Tedavisi

Çiller, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, doğumsal deri lekeleri deride sık görülen estetik problemlerdendir.

Bu lekelerin yok edilmesi amacıyla başvurulan tedavi yöntemlerinden biri de lazerler ve diğer ışık sistemleridir.

Günümüzde lazer teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde deri lekelerinin yok edilmesinde en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

Doku Clinic’da leke tedavisinde kullanılmakta olan başlıca laser teknikleri; Fotona Starwalker Q-SW lazer, ICON MaxG IPL sistem, Fraksiyonel Karbondioksit (CO2)

lazerlerdir. Lazer tercihleri lekenin türü, yaygınlığına göre değişkenlik gösterir. Tek tek olan lekelerde Q-SW lazer ile yapılan uygulamalar yeterli olabilir. Yaygın lekelenme sorununda IPL sistemleri tercih edilebilir.

Güneş lekeleri yanında yaygın güneş hasarı olanlarda CO2 lazer tercih edilmektedir. Leke tedavilerinde lazerler etkili ve kalıcı çözümler sağlar. Bir- altı seans tedavi ile sorunlar yok edilebilir.

Tedavi süreci soruna bağlı olarak lokal anestezi gerektirebilir. Bu uygulama sosyal yaşamı minimal düzeyde etkilemektedir.

Ameliyatsız Yüz Germe: Endolift

İleri teknoloji ile birlikte gelişen medikal estetik uygulamaları, yaş alma, çevresel faktörler ve yaşam biçimine bağlı olarak değişen, sarkan ve kırışan cildin toparlanmasına yardımcı olmak üzere alternatif çözümler olarak ortaya çıkmıştır. Bu alternatif çözümler arasında etkili olan uygulamalardan birisi de FDA onaylı Endolift uygulamasıdır.

Ameliyatsız Yüz Germe uygulamalardan biri olan Endolift, cilt yenileme ve yüz şekillendirmeyi bir arada sunan kombine bir lazer tedavisidir.

Yüz, çene, boyun bölgelerindeki sarkmalarda ve göz altındaki torbalarda, cerrahi bir operasyon gerektirmeden, kesi ve anesteziye ihtiyaç duyulmadan sadece hava soğutma ile uygulanan Endolift tedavisi, kolay ve güvenli bir seçenek sunuyor.

Tek seansta daha sıkı, daha genç, daha canlı bir cilt için FDA onaylı Endolift uygulamasını tercih edebilirsiniz.

​Yüz, çene, boyun bölgelerindeki sarkmalarda, göz altındaki torbalarda ve cildin diğer sarkma oluşmuş bölgelerinde Endolift tedavisi kullanılabilir.

Kısa sürede, hızlı bir gençleşme vaat eden, sadece 45 dakika süren, kesi ve anestezi gerektirmeden uygulanan Endolift tedavisi ile anında gözlemlenen sonuçlar elde edilir. Elde edilen sonuç uzun süreli ve kalıcıdır.

Botoks Uygulamaları

Botoks uygulamalarında ana amaç yüz ifadesini etkilemeden yaş grubuna uygun, var olan veya potansiyel olarak oluşabilecek kırışıklıkları giderme veya azaltma yolu ile daha genç ve canlı görünen bir yüz ifadesi sağlamaktır.

Erkekler ile kadınlara uygulanan botoks noktaları ve dozları farklılık gösterir. Erkeklere özgü yüz ifadesini korumak önemlidir.

Bu nedenle botoks uygulamalarında deneyimli hekimi tercih etmek çok büyük önem arz eder. Yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklar yüzü daha yaşlı ve daha yorgun, üzgün gösterebilir.

Bu ifade yaştan bağımsız olarak çevresel ve genetik faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Belirli noktalara yapılacak botoks uygulaması ile kırışıklıkları azaltmak veya gidermek mümkündür.

Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hastaya uygun, doğru noktalara, doğru dozda botoks uygulanmasıdır.

Bu uygulamada ana amaç, kişinin kırışıklıklarını tamamen yok etmekten çok makul bir düzeye indirerek doğal görünümü bozmadan, kırışıklıkları azalmış, daha genç bir görüntü elde etmektir.

Bölgesel İncelme: Emsculpt

Vücut şekillendirme cihazlarının hemen hepsi cildi sıkılaştırma ve yağ yakma amacına yönelik bir hizmet sunar.

Bölgesel incelme ve vücut şekillendirme sürecinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken, vücutta birikmiş fazla yağlardan kurtulmak, ardından da vücudu istenilen oranda şekillendirmeye çalışarak kas yapımını sağlamaktır.

Düşünüldüğü zaman bu, çok uzun ve yorucu bir süreçtir. Ancak Emsculpt tam olarak bu duruma çözüm olarak ortaya çıkmış bir uygulamadır ve etkileri belirgin farklardır.

Emsculpt yağ yakarken kas yapan tek uygulama olarak adını estetik dünyasındaki teknolojik gelişmelere yazdırmış bir uygulamadır.

Dünyanın medikal tedaviler alanında en bilinen markalarından birinin 2018 yılında tanıttığı Emsculpt Ⓡ hiçbir cerrahi müdahale olmadan vücudun yağ yakımını kas dokusunu harekete geçirerek yapması prensibine dayanır.

Bu şekilde hem yağ oranı azalır, hem de fit bir vücut görüntüsü elde edilir. Doku Clinic’da kullanılan tüm tıbbi cihazlar gibi Emsculpt uygulaması da FDA onaylıdır.

Aynı zamanda CE sertifikasına da sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bağımsız 6 Tıbbi enstitü tarafından etkililiği onaylanmış bir uygulamadır.

Bilinen tüm cihazlar doğrudan yağ yakmaya odaklanırken Emsculpt Ⓡ kasların da gelişmesini sağlar. Emsculpt Ⓡ uygulaması ile vücudun karın ve popo bölgelerinde belirgin bir yağ erimesi yanında kas dokusu oluşumu gözlenir.

Temel hedefi bu iki ana bölge olan cihaz her uygulamada vücutta bu hareketliliği sağlar. Bir uygulama 30 dk olarak uygulanırken bir popo bölgesi için bu sürede 20.000 squat hareketi ya da karın bölgesine uygulandığında yine 20.000 mekik hareketine denk gelen bir vücut aktivitesi oluşturur.

Bir Bilene Sor: Uzman Doktorla Konsültasyon

Tüm sorularınızı cevapladınız ve artık uygulamalar hakkında temel bilgiye sahipsiniz. Peki şimdi ne olacak? Sırada doğru estetik merkezini seçmek var.

Estetik sektörü söz konusu olduğunda kişisel ve kurumsal olmak üzere birçok seçeneğe sahipsiniz. Alanında uzman doktorlar, tam teşekküllü bir ortam ya da güvenilirlik. Aklınıza gelen bütün tabulara uygun bir klinik seçmelisiniz.

Bu noktada ilk önceliğiniz tıbbi bir merkez olmayan tüm seçenekleri elemeniz olmalıdır. Medikal estetik işlemler yalnızca doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Hasta memnuniyetini sağlayan ve son teknolojiyi sunan tıbbı bir merkez tercih edebilirsiniz. Yaşayabileceğiniz tüm problemlerde muhatap olabileceğiniz kurumsal bir kimlik ile karşılaşmak sorunlarınızın çözüme kavuşturulması açısından önemlidir.

Doğru bilgilendirme ve hasta temsilcinize dilediğiniz zaman ulaşabilme imkanı sağlayan, uygulama sonrasında bile sizinle ilgilenecek, memnuniyetinizi ölçecek bir klinik tercihleriniz arasında olabilir. Beklentilerinizi karşılamak için bizler Doku Clinic’deyiz.

Ameliyatsız Estetik Dokunuşlar

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!