Whatsapp

Selülitlerden Kurtulmanın Farklı Yolları Nelerdir?

Selülitlerden Kurtulmanın Farklı Yolları Nelerdir?

Ciltte portakal kabuğu gibi bir görünüm oluşturan cilt bozulmalarına selülit adı verilir. Selülitler cildimizin altında bulunan yağ dokularının, diğer dokulara oluşturduğu etkiler sonucu oluşmaktadır.

Selülit, günümüzde neredeyse tüm kadınların yaşadığı ve kurtulmakta zorlandığı ortak bir sorun haline gelmiştir. En çok bacak ve kalçalarda oluştuğu bilinse de, karın ve kol bölgelerinde de görülebilmektedir.

Selülit hakkında birçok doğru bilinen yanlış bilgi bulunmaktadır. Örneğin, kilo aldıkça selülit ortaya çıkar, bilgisi yanlıştır. Aksine bu iki durum arasında bir bağlantı yoktur.

Hormonal değişim ve genetik faktörler selülit oluşumundaki başlıca sebepler olarak sayılabilir. Kadınlardaki östrojen hormonlarının erkeklerden daha fazla oluşu ise selülit problemini en çok kadınların yaşamasının sebebini açıklar. Buna rağmen bazı erkeklerde de selülit problemi ortaya çıkmaktadır.

Hormonların ve genetik faktörlerin yanı sıra beslenme şekilleri, sigara ve alkol tüketimi ve hareketsizlik gibi faktörler de selülitin oluşmasında rol oynar. Selülitin en bilinen tedavi yöntemleri arasında selülitli bölgenin fırçalanması veya keselenmesi bulunmaktadır.

Bu cilt probleminin oluşmasının birden fazla sebebi olmasından ötürü bu yöntemler selüliti geçirme konusunda yetersiz kalmaktadır. Yaş ilerledikçe selülitlerin vücutta kalıcı hale gelmesinden dolayı erken yaşta tedavi edilmesi büyük önem taşır. Eğer selülitleri yenme konusunda umudunuzu yitirdiyseniz işe yarayan birçok etkili yöntem olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Selülitin Oluşmasındaki Sebepler

Selülit oluşumundaki sebepler şu şekilde maddelendirilebilir;

 • Hormonal değişimler,
 • Genetik faktörler,
 • Ödem,
 • Sağlıksız beslenme,
 • Dehidrasyon,
 • Kan akışında zayıflama,
 • Kilo ve yağ artışı,
 • Hareketsiz bir yaşam,
 • Yetersiz kolajen,
 • Diyabet,
 • Hormonal değişimler,
 • Sigara ve alkol kullanımı.

Selülitlerden Kurtulmanın Farklı Yolları Nelerdir?

Selülitten Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Farklı cilt sorunlarına çözüm olan lazer tedavileri, selülit için uygulanan yöntemler arasındadır. Bunun yanı sıra son zamanlarda liposuction yani yağ aldırma operasyonu da sıklıkla tercih edilen selülit azaltma tedavileri arasındadır. Cerrahi bir uygulama olmasından dolayı bu tedavi yönteminin bazı riskleri olduğunu da unutmamak gerekir.

Beslenme

Birçok sağlık sorunun çözümü beslenmeden geçiyor. Selülite sebep olan faktörlerin birçoğunu da beslenme şeklinizi değiştirerek yok edebilirsiniz. Kan dolaşımının azalmasının da selülitin sebepleri arasında olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bunu da en aza indirgemek bol su tüketiminden geçiyor. Gün içinde 10 ila 15 bardak arasında su içmeniz cildinize yarar sağlayacaktır. Su tüketimini artırırken şeker içeren, hazır gıdalar olarak sayılan tüm yiyeceklerin tüketimini azaltmalısınız.

Kahvelerin içindeki krema ve şeker gibi ürünleri mümkünse bırakmanız ve daha az kahve tüketmeniz mantıklı bir adım olacaktır. Sıvı tüketimlerinizde şeker kullanmamaya da özen göstermeniz şiddetle tavsiye edilir.

Fazla şeker kullanımı vücuttaki yağ miktarını artırıp, dolaşım sisteminize zarar verir. Diğer öğünlerinizde sebzelerinizi veya etlerinizi fırında veya ızgarada pişirmeniz ya da haşlamanız sizin için çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Aşırı yağlı yemekleri tüketmekten olabildiğince kaçınmalısınız. Onlar yerine ceviz, fıstık ve badem gibi yağ ihtiyacınızı yeterli miktarda karşılayacak kuruyemişler tercih etmelisiniz.

Özellikle beyaz unla yapılan hamur işlerinden uzak durmalısınız. Tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, yulaf, bulgur gibi yararlı karbonhidratlar tüketmelisiniz. Öğünlerinizde baharat ürünlerini kullanmanız, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur.

Egzersiz

Selülit probleminin diğer bir sorumlusu aslında hepimizin hayatının belli dönemlerinde yaşadığı bir eksikliktir. Hayatın yoğunluğu ve zorluklarından vakit bulamadığımız egzersizler, sadece selülitin değil diğer birçok sağlık sorununun da başlangıcı sayılır. Hareketsiz, sporsuz bir yaşam sahip olmak istemeyeceğiniz bu cilt sorunun habercisidir.

Boş vakitlerinizde tempolu yürüyüşler yapabilir, ip atlayabilir veya selülitin bulunduğu bölgeleri çalıştıracak hareketler yapabilirsiniz. Egzersiz yaparak var olan selülitlerinizi kasa çevirmeniz mümkündür.

Eğer hayatınızda hiç egzersiz yapmadıysanız kısa günlük yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. Her gün yapacağınız günlük yürüyüşler vücudunuzu da sıkı bir egzersiz programına hazırlayacaktır.

Kalça ve bacak gibi alt bedeninizi çalıştırmak için bisiklet tercih edebilirsiniz. Egzersiz yapmadaki temel mantık selülitli bölgelerin çalışıp yağların erimesidir. Bu nedenle selülitlerinizin büyük oranda gitmesi için vücudunuzun hareket etmesi gerektiğini unutmayın.

Düzenli ve Hassas Cilt Bakımı

Cildi nemli tutmak, bu problemi yaşayanlar için atılacak ilk adımlardan biri sayılabilir. Selülit kremlerini de bakım rutininize alabilirsiniz. Uzun vadede kullanılan bu kremler kan akışını artırır ve ödemi azaltır.

Bunun yanında, cildinizi nemli tutmaya yarayan özel sabunlar da kurtarıcınız olabilir. Bu sabunlarla birlikte deniz tuzu banyosu yaptığınız takdirde selülitle olan savaşınızda galip gelebilirsiniz.

Masaj

Selülitli bölgeye direkt olarak müdahale etme yöntemlerinden biri de aplikatör ile bölgeye masaj yaparak ödem atımını artırmaktır.

Selülit giderici özel kremlerle yapacağınız masaj, hem fazla ödemin atılmasına, hem de kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Özel kremlerin yanı sıra doğal yağların kullanımı da masaj uygulamasının olmazsa olmazıdır. Bu yağlar sayesinde bozulmuş bir cilt görünümünü azaltabileceksiniz.

Özellikle banyodan hemen sonra uygulanması en etkili sonucu verecektir. Çünkü gözenekler banyo sonrası daha açık olduğundan vücut tarafından emilimi çok daha hızlı ve kolay olmaktadır. Masaj yaparken en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri ise hızlı ve sert hareketler yapmamaktır.

Emtone ile Selülit Tedavisi

Selülit tedavisinde adeta bir mucize olan Emtone ile cildinizdeki portakal kabuğu görünümünü kolaylıkla yok edebilirsiniz. Emtone ilk seanstan itibaren etkili olarak selülit problemlerini çözmenize zemin hazırlamaktadır.

Emtone uygulaması yaklaşık 4 seans sürmektedir. Seans uzunlukları tedavi edilen bölgenin sayısına bağlı olarak ortalama 45 dakikadır. Emtone uygulamasını her mevsim yaptırabilmeniz mümkündür. Siz de selülit tedavisinde kalıcı bir sonuç almak istiyorsanız uygulama ile ilgili tüm bilgilere buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Selülitlerden Kurtulmanın Farklı Yolları Nelerdir?

Doku Clinic ile güzelliğe dokunun!